Ölümün Kimyası (David Hunter Serisi 1.Kitap)

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.893
Gösterim
Adı:
Ölümün Kimyası
Alt başlık:
David Hunter Serisi 1.Kitap
Baskı tarihi:
8 Şubat 2019
Sayfa sayısı:
344
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052177549
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Chemistry of Death (David Hunter #1)
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yabancı Yayınları
Baskılar:
Ölümün Kimyası
Ölümün Kimyası
Üç sene önce David Hunter Londra'daki hayatından, adli tıbbın yorucu temposundan ve onu neredeyse yerle bir eden bir olaydan kaçmıştı. Her gece rüyalarında ölen eşi ve kızını gören Hunter, Norfolk'un ücra bir köyünde doktorluk yapıyordu. Ancak yaşadığı yere yakın bulunan ormanda bir kadın cesedi ve katilin ardında bıraktığı bir işaret ortaya çıkınca kendini bu olaylardan uzak tutmakta zorlanmaya başlayacaktı. Bir anda Hunter'ın sığınak bellediği sakin hayatı, gerçeklerden saklanamayacağı bir yere dönüşecekti.

“’Bir solukta okunan' nitelemesini sonuna kadar hak eden bir roman.”
—Robert Goddard, Into the Blue'nun yazarı

“Beckett harika bir yetenek sergileyerek tüyler ürperten bir dehşet atmosferi yaratıyor.”
—Guardian

“Üstün nitelikli bir eser... Seri cinayetleri konu alan bir dizinin ilk romanı... Elinizden bırakamıyorsunuz.”
—Publishers Weekly

“Bütün ayrıntılarıyla insanın kanını donduran cinayetler. CSI dizisinin müdavimleriyle, Patricia Cornwell ve Kathy Reichs hayranlarını tatmin edecek. Ancak romanın başarısının asıl nedeni yer verdiği psikolojik ayrıntılar.”
—Library Journal
344 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Kitap David Hunter serisinin ilk kitabı. Polisiye-gerilim tarzında okumayı sevenler kesinlikle okumalı. David Hunter eşini ve kızını kaybetmiş bir doktordur. Doktorluğun yanı sıra eskiden antropoloji dalında da çalışmalar yapmış başarılı biridir. Fakat eşini ve kızını kaybetmesi bütün hayatını değiştirir. Resmen dünyası yıkılır. Bunun üzerine herşeyden kaçmak için, kendi başına huzur bulmak için Londra'dan ayrılır ve başka bir şehirde, ücra bir köyde dokturluk yapmaya başlar. Bir gün bu küçük sessiz sakin, herkesin birbirini tanığı, samimi, ve olaysız köyün ormanında bir kadın cesedi bulunur. Tabi ki sadece bir kurbanla sınırlı kalmayacaktır seri katil. David ve köy halkı artık huzurlu, sakin hayatlarını geride bırakmışlardır. Kitabın sonuna doğru katili David gibi bulduğunuzu düşürkenn aslında beklenmedik bir kişi karşınıza çıkar ve hikayeside sizi şok edicektir. Kitabı elimden bırakamadığım için 2 günde bitti. Sıra 2.kitapta :) Önyargılarınızı kırın. Ve aslında 'tanıdım' dediğiniz kişileri ne kadar tanıdığınızı onlara ne kadar güvenebileceğinizi sorgulayın :)) Keyifli okumalarrrr...
400 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10 puan
Yepyeni bir yazar ve yepyeni bir adli patologla tanıştım. İngiliz yazar Simon Beckett'ın dört kitaptan oluşan ve ilk kitabı Ölümün Kimyası olan serisine başlamış bulunuyorum. Artık Simon Beckett adını duyduğumda aklıma gelen ilk şey David Hunter olacak. Sevdiğim kitap türleri arasında polisiye ilk sırayı çekiyor, bu türün istikrarlı bir okuyucusu olarak Ölümün Kimyası beklentilerimi karşıladı diyebilirim. İçinde esrarengiz cinayetler olan her kitap polisiye kategorisindeymiş gibi görülse de, örneğin Harlan Coben kitapları tam anlamıyla polisiye değillerdir, David Hunter Serisi polisiye türün kesin olarak karşılığı konumunda. Cinayetler, polis ekipleri, adli patologlar, otopsiler, zanlılarla dolu serinin ilk kitabı benden geçer not aldı.

David Hunter, yaşadığı bir trajedinin ardından eski hayatını ve adli patologluk görevini geride bırakarak Manham adlı küçük bir köyde doktor olarak çalışmaya başlamıştır. Sally Palmer isimli bir kadının vahşice katledilmiş haldeki cesedinin bulunması sonucunda polisler kariyer geçmişine bakarak Hunter'ın uzmanlığından faydalanmak isterler. Bu olaydan çok kısa bir süre sonra köyde yaşayan bir başka kadın kaybolur ve David Hunter kendini gittikçe esrarengiz hale gelen olayların içinde bulur. Az nüfusa sahip bu köyde artık herkes birbirinden şüphelenir hale gelmiştir.

Ölümün Kimyası sadece katilin kim olduğu ve nasıl ortaya çıkarıldığıyla ilgilenmiyor bunun yanında ölümden sonra bedenin geçirdiği başkalaşım ile de yakından ilgileniyor. Kitabın ilk cümlesi bile bu durumun göstergesi: "İnsan bedeni ölümünden dört dakika sonra ayrışmaya başlar. Bir zamanlar yaşamı barındırırken, şimdi son başkalaşımlarını geçirmektedir." Canlı bir bedenin artık bir et parçasından başka bir şey olmadığı bir duruma geçişinde gerçekleşen şeylerin neler olduğunu, vücudun geçirdiği değişimleri ilgi çekici ayrıntılar olarak gören biri olarak ben kitapta var olan bu detayları beğendim.

Ölümün Kimyası'nda beğendiğim noktalardan biri de, ortalama bir polisiye romanda pek sık görmediğimiz kırsal bölge betimlemeleriydi. Ilıman ve nemli bir iklime sahip İngiltere'nin Norfolk bölgesindeki bu ücra köye ait betimlemeler oldukça güzeldi. Bu sayede bir taraftan yaşananların arkasında kimin olabileceğini merak ederken, bir taraftan da göl, orman, bölgedeki evlerin tasvirleriyle huzur buldum desem yeridir. Kitapta belli bir sayfa sayısına ulaştıktan sonra beğenme yolundaki tek engel katilin kim olduğu sorgusuna verilecek cevabın benim için yeterli olup olmayacağıydı. Olaylar basit bir şekilde bağlanmamıştı ve ben bu açıdan da hayal kırıklığına uğramadım. David Hunter Serisi'ne serinin en güzel kitabı olarak tanımlanan Kemiklerin Şifresi ile devam edeceğim. Başta polisiye severler olmak üzere Ölümün Kimyası'nı tavsiye ediyorum. Kitapla kalın...
344 syf.
David Hunter! Bu nasıl bir seri başlama kitabı böyle! Daha serinin ilk kitabını elden düşürmeden merakla okudum ve neden daha önce bu yazarla tanışılmadı diye bütün zihnimi ve kütüphanemi sorgulattı bana! Muhteşem kurgu, muhteşem polisiye ve muhteşem karakterler örgüsü! Kitabın son sayfalarında bile hayretler içinde kaldığım inanılmaz bir seriye başladım. Sonuna kadar nabzı tutan bir gerilim romanıydı. Kesinlikle tavsiye, Net!
344 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10 puan
Okuduğum ilk cinayet-polisiye romanı...
Dörtlü kitap serisinin ilk kitabı olan bu kitapta David Hunter adlı bir doktor, karısı ve kızını kaybettikten sonra, cinayetlerden sonra cesetleri inceleyip ne kadar zaman önce öldüklerini saptayan bir uzman antropolog olarak çalışmaktan vazgeçerek sessiz, sakin bir köye gidip orada pratisyen hekim olmaya karar verir. Ancak şehir hayatının ve geçmişinin karmaşasından kurtulmak isteyen doktor, bu sessiz sakin kasabada da ölü bedenlerin incelenmesinden kaçamayacaktır. David Hunter'ın bu sürpriz sonlu hikayesini okumalısınız.
400 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
David Hunter serisi Yabancı Yayınları tarafından tekrar basılınca internetten çok güzel bir indirim ile serinin ilk kitabını aldım. Ölümün Kimyası için söyleyebilirim ki okuyanların bayıldığı kadar da varmış.

Kitapta Hunter karakteri siz olup olayları bizzat araştırmıyorsunuz. Fakat her adımda onun yanında olduğunuzu hissettiriyor Simon Beckett. Tüm heyecan ve aksiyona ortak oluyorsunuz. Bu da Simon Beckett 'ı çok başarılı bir yazar yapıyor kişisel fikrime göre.
344 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Davıd Hunter bir adli antropoloji uzmanı. Uzunca bir sürede mesleğini profesyonelce icra etmiş ta ki eşini ve kızını kaybedene kadar. Daha sonra bu meslek evrilerek doktorluğa, yani Hunter için artık ölülerle değil yaşayanlarla uğraşabildiği bir işe dönüşmüş. .
Bir gün yaşadığı küçük kasabada tanıdığı arkadaşlarından biri bir cinayete kurban gidince yavaş yavaş eski günlerine dönmeye, kurbanı yakından araştırmaya, incelemeye, polisle işbirliği yapmaya başlıyor. Başlıyor başlamasınada cinayetlerin ardı arkası kesilmiyor. Yani yine bir seri katille karşı karşıyayız.
Konunun geçtiği yer kasaba vari küçük bir yer olduğundan kitabı okudukça kasaba halkını yakından tanıyor ve herkesten şüphelenmeye başlıyoruz. Ve elbette ki tahmin edemediğimiz bir finalle de sonuçlanıyor. Evet konumuz bu. Haydi daha detaylı inceleyelim o halde;
.
Öncelikle kitap, tüm fanatik polisiye severlerin ilgisini cezbedecek türde antropoloji ve pataloji bilgileri içeriyor.
Bu kadar detaylı bir inceleme de size gerçekçi bir bakış açısı sunuyor, dolayısıyla mekan tasvirlerini çok net biçimde zihninizde canlandırabiliyor ve tam olarak doktorun yanında durup otopsi sahnelerine tanıklık edebiliyorsunuz. .
Zihin ve bilinçaltı algoritması bu kadar kuvvetli bir yazılımın yanı sıra ana karakterin geçmiş, şimdiki ve gelecek zaman kaygıları okura yine net bir biçimde ulaşıyor. Bu etkende karakteri sevmenizde ki en önemli unsur oluyor.
Yakından takip edenler bilir Carter serisinden dedektif Hunter’a duyduğum hayranlığı. Beckett serisinde de aynı durum söz konusu olacak sanırım çünkü isimler bile aynı. David Hunter’ı da aynı Robert Hunter misali abim gibi sevdim:)
400 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10 puan
'Ölümün Kimyası' polisiye-geriliminin sürükleyici örneklerinden olan, David Hunter serisinin birinci kitabıdır.
Adli antropoloji uzmanı olan Hunter, Londra'daki yaşamından uzaklaşarak kırsalda bir bölgeye geçmişinden kaçmaya gelir. Tâbi ki kendince haklı sebepleri vardır. Ne var ki sadece pratisyen hekim olarak görevini sürdürse de onun yeteneklerine ihtiyaç duyulan bir olay cereyan eder. Dr. Hunter istemeden de olsa olayların içine çekilir.
Kurgusu ve sürprizleriyle mükemmel bir kitap diyebilirim ve yazarın kalemine hayran olduğumu söyleyebilirim. Öyle gereksiz ayrıntılara girmeden tıbbi bilgiler vermiş. En güzeli de yaşanan bir olayın başka bir kişiye aktarılması karşılıklı konuşmayla değil, karakterin sadece anlattığını bize bildirmesiyle olmuş.
Bu kitapla birlikte nur topu gibi, okuyabileceğim bir polisiye serim daha oldu.
344 syf.
·15 günde·9/10 puan
ÖLÜMÜN KİMYASI
.
Son zamanlarda okuduğum en iyi gerilim romanlarından diyebilirim. Dört kitaplık bir serinin ilk kitabını okudum bu ay. İçerisinde daha önce başka bir kitapta okumadığım bilgiler mevcuttu. Ölüme, ölüm sonrasına, insanın yok oluş evrelerine değinilmis kitapta. Ve bu değinmeler kitabı sürükleyici kılmış.
.
David Hunter adlı doktorumuz, ailesini kaybettikten sonra kasabanın birine doktor olarak yerleşir ve görevini yapmaya başlar. Zamanla kasabada ortaya çıkan cesetlerin olması sebebiyle, David Hunter toprağın altına gömdüğü antropoloji bilgilerini gün yüzüne çıkarır. İlginç ve doğru bilgilerin olması kitaba merak katmış. Cesetlerin üzerinde dolaşan larvaları, kurtcukları, topraktaki Demir miktarını, cesedin kaç günlük olduğunu, evre evre çürümelerini, kitabı okurken an be an izledim diyebilirim. Katili kitabin ortasında tahmin etmiştim ama emin olamamıştım. Bu tahmin kitabın okunmasına kesinlikle engel olamadı bende. Seriye gelecek aylarda devam edeceğim. Bir seferde hepsini okuyup da boşluğa düşmek istemiyorum.
.
344 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10 puan
Gerilim/polisiye uzun dönem okumaya çekindiğim türdü ancak şimdi de vazgeçemiyorum kendilerinden
Simon Beckett teşekkür kısmında belirttiği üzere ‘Ceset Çiftliği’ni incelemesi sonucunda ortaya çıkan konu ve Dr.David Hunter karakterini inandırıcı ve başarılı bir şekilde kaleme almış. Gözlemlerini öyle bir detaylandırmış ki gerçek bir adli tıp antropoloğu olduğuna inandırcaktı beni neredeyse :)
Acaba olabilir mi diye düşündüğüm katili öyle bir yere bağlamış ki sonu için bile okumaya değer diyebilirim
İkinci kitabı okumak için sabırsızlanıyorum
344 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Ölümün Kimyası - Simone Beckett

Kitap dört serilik bir hikayenin ilk kitabıymış bunu okumaya başladıktan sonra öğrendim . Sevgili @okurkonusurr ailemin #ocak2020 kitabıydı. Beni borçlandırdılar kalan kitapları alacağız elimiz mahkum
.
.
.
#kitabinkonusu
Dr.David Hunter iş ilanına başvurusuna olumlu bir cevap almıştır. Şehir hayatına veda edip Norfolk'ta küçük bir kasabada Dr.Henry ile beraber çalışmaya başlar. Geçmişini tamamen arkasında bırakmak isterken feci şekilde hayatına son verilen Sally Palmer'ın ölü bulunan bedeni ve akabinde cinayetlerin devam etmesi Hunter'ın olaylara kayıtsız kalmasına gem vuracaktır. Ve sakin olan kasaba bir anda herkesin korkulu rüyası haline gelir.
.
.
#yeldaisthink
Öncelikle iyi ki okumuşum diyorum. Biraz silkindim kendime geldim. Hikaye, kurgu, işleyiş ,anlatım güzeldi. İşin içinde adli tabipler ,olay yerleri , tıbbi terimler olunca ilgimi daha çok çekti elbette. Ve tabi yazarın İngiliz olması ve eserinde İngiliz edebiyatına ait polisiye,suç,gerilim olması cabası. Polisiyeseverler okumadıysanız alışkanlık yaratacak bir seri ️
.
400 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
Resmen soluksuz okudum diyebilirim
Adeta nefes bile almadım
David Hunter sonuna kadar kaldığı kasabada harikalar yarattı
Sonu müthiş bir güzellikte bitti
Okumayan varsa şayet tavsiyemdir muhakkak okuyun
400 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Çok ama çok iyi bir kurgu biyoloji ve kimya kitaplarından fırlamış gibi bir sonra ki sayfa için sürekli tetikte olmanız ise cabası sonuç ise yine son derece mükemmel ötesi bir polisiye gerilim klişe olmaktan çok çok öte okuyun okunmasında tedbili ferahlık var. :))
İnsan bedeni ölümünden 4 dakika sonra ayrışmaya başlar. Bir zamanlar yaşamı barındırırken, artık son başkalaşımlarını geçirmektedir.
Kötü bir rüyaydı. Her zamanki gibi yine o kadar canlıydı ki, sanki uyanıklık yanılsamaydı da rüyam gerçeklikti. Bu en zalim kısmıydı.
Şüphe tıpkı havayla dolaşan, ilk başta görünür olmasa da ilk kurbanlar tarafından bilinmeden taşınan bir virüs gibi hareket ediyordu.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ölümün Kimyası
Alt başlık:
David Hunter Serisi 1.Kitap
Baskı tarihi:
8 Şubat 2019
Sayfa sayısı:
344
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052177549
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Chemistry of Death (David Hunter #1)
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yabancı Yayınları
Baskılar:
Ölümün Kimyası
Ölümün Kimyası
Üç sene önce David Hunter Londra'daki hayatından, adli tıbbın yorucu temposundan ve onu neredeyse yerle bir eden bir olaydan kaçmıştı. Her gece rüyalarında ölen eşi ve kızını gören Hunter, Norfolk'un ücra bir köyünde doktorluk yapıyordu. Ancak yaşadığı yere yakın bulunan ormanda bir kadın cesedi ve katilin ardında bıraktığı bir işaret ortaya çıkınca kendini bu olaylardan uzak tutmakta zorlanmaya başlayacaktı. Bir anda Hunter'ın sığınak bellediği sakin hayatı, gerçeklerden saklanamayacağı bir yere dönüşecekti.

“’Bir solukta okunan' nitelemesini sonuna kadar hak eden bir roman.”
—Robert Goddard, Into the Blue'nun yazarı

“Beckett harika bir yetenek sergileyerek tüyler ürperten bir dehşet atmosferi yaratıyor.”
—Guardian

“Üstün nitelikli bir eser... Seri cinayetleri konu alan bir dizinin ilk romanı... Elinizden bırakamıyorsunuz.”
—Publishers Weekly

“Bütün ayrıntılarıyla insanın kanını donduran cinayetler. CSI dizisinin müdavimleriyle, Patricia Cornwell ve Kathy Reichs hayranlarını tatmin edecek. Ancak romanın başarısının asıl nedeni yer verdiği psikolojik ayrıntılar.”
—Library Journal

Kitabı okuyanlar 487 okur

  • Ahmet nurettin tarak
  • Yasemin Çürük
  • H.
  • Ömer Hayaloğlu
  • Hümeyra Erkaya
  • Aşula
  • e
  • Cennet abas
  • Hulya nizam
  • Ülkü Küçükkoçum

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%8.7 (18)
9
%11.5 (24)
8
%10.6 (22)
7
%1 (2)
6
%1 (2)
5
%0.5 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0