·
Okunma
·
Beğeni
·
2.777
Gösterim
Adı:
Ölümün Sıcak Eli
Baskı tarihi:
1981
Sayfa sayısı:
187
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Yayınları
Baskılar:
Roger Ackroyd Cinayeti
Bitmeyen Gece - Roger Ackroyd
Akroydun Katli
Ölümün Sıcak Eli
304 syf.
·10/10
Agatha Christie'nin Poirot serisinin 4. kitabı Roger Ackroyd Cinayeti şimdiye kadar okuduklarımın en iyisiydi bence. Gerçi Dogu Ekspresinde Cinayet ile aynı sırada diyebilirim.
Dul bir kadının arkasından sevgilisi dedikleri adam olan Roger Ackroyd'un ölümü ile küçük bir kasaba doktoru Dr. Sheppard iki cinayeti de çözmeye çalışıyor. Bu arada Dr. Sheppard yan eve taşınan ve artık emeklilik hayatına ayrılmış komşusunun Poirot olduğunun farkında değil. Istemeden de olsa Poirot davanın içine çekilir ve küçük gri hücreleri sayesinde olayı çözecektir.
Yine bir olayda herkes mi şüpheli? En küçük ipuçlarına kadar Poirot kimsenin aklına gelmeyen sorular ve kimsenin dikkat etmediği detaylara takılarak küstah tavrıyla olayları çözer. Peki sonuç??? Ah o sonuç nasıl şok ediyor. Olayları çözdüğünüzü sanıyorsunuz kesin böyle olmuştur kesin suçlu şudur diyorsunuz ama alttan alttan belli etmeden siz anlamadan olay birden çözülü veriyor. Agatha Christie'nin bu özelliğini çok seviyorum. Sade dille zekice aksiyonsuz bir anlatım beni bağladı
304 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Bir intihar şantaj ve muhteşem bir Herkul romanı daha...Küçük kasaba karııyor ama neyse ki Herkul orada. Her zaman ki gibi sağ gösterip sol varacak. Polisiye tutkunları soluksuz okuyacak ve büyük keyif alacaklar...
304 syf.
·11 günde·Beğendi·7/10
Gene şaşırtıcı ve sonunu tahmin etmenizin zor olduğu bir kitap. Poirot’un hazır cevaplılığı ve sempatikliği romana ayrı bir hava katıyor. Diğer romanlarından farklı bir yapıda yazılmış. Polisiye sevenlerin en sevdiği romanlar arasına girmeye aday bir roman.
304 syf.
·Beğendi·10/10
Dikkat spoiler içerir.
Çok güzel bir Hercule Poirot romanı. Doktor Shephard, zengin bir adam olan Roger Ackroyd'un yakın dostudur. Kasabada bir şantaj ve intihar olayı mevcuttur. Sonrasında olan olur ve Ackroyd öldürülür. Şüpheli üvey oğlu Ralf'tir. Ancak kasabada Hercule Poirot bulunmaktadır ve işe el atmıştır. Katil ise gerçekten hiç beklenmeyen biridir. Zevkle soluksuz okunan bir roman.
304 syf.
·Beğendi·8/10
Spoiler içerebilir.
Güzel bir polisiye. Bu kitap sayesinde Ahmet Ümit'in Beyoğlu Rapsodisi kitabını nereden esinlenerek yazmış olduğunu öğrenmiş olduk :) Polisiye severlerin beğenerek okuyacağı bir kitap
304 syf.
Agatha'nın kitaplarını yazım sırasına göre okuyorum ve bu kitabı önceki kitaplarına göre daha iyiydi. Zamanla yazarın anlatımında gelişme var bence.

Kitap Dr. Sheppard'ın anlatımıyla başlıyor. Hastings'in yerini yazar başka bir anlatıcıya bırakmış. Ancak benim dikkatimi çeken Dr. Sheppard'ın kızkardeşi Caroline idi. Mösyö Poirot'un kadın versiyonu. İlerleyen kitaplarda Caroline'i yine görürüz diye ümit ediyorum.  Zira Poirot ve Caroline'in beraber çalışmasını okumayı sevdim ben.

Yine beklenmeyen bir sonu var ancak ben bu duruma alıştım artık. Zaten kitapların sonlarını pek tahmin edemem ama Agatha bu durumu iyice zorlaştırmış. Agatha severlerin bu kitabı beğenecekleri kesin. Çok fazla kitabı var yazarın ama bu kitabının okunması gerekiyor.
304 syf.
·Beğendi·7/10
Güzel bi polisiye baya bi heycanli kitapdi karisik dille anlatilmisdi diyerlerinden farkli olarak okurken düşündürüyordu baya bi. Ama yine her zamanki gibi Agatha chiristi kalbimizden vurdu:))
304 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Bu, yazarın okuduğum ilk kitabı ve son olmayacak galiba. Güzel ve etkileyici bir polisiye idi. Kitap beni ters köşeye yatırarak bitti. Oldukça akıcı bir dili ve akışı olunca doğal olarak ömrü de "bir nobetlik " oldu.
304 syf.
·Beğendi·9/10
Muhteşem bir polisiye. Polisiye severlerin kaçırmaması gereken bir kitap. Yazar Poirot ile birlikte okura da ipuçlarını veriyor ve cinayeti çözmesini istiyor. Ancak sonuç hiç beklenmedik oluyor. Şaşırtıcı ve çok zekice...
https://kitapokurum.blogspot.com.tr/...ckroyd-cinayeti.html
304 syf.
·7/10
Agatha Christie'den bir baş yapıt. Geniş külliyatının Ölmeden Önce Okunması Gereken Kitaplar listesindeki tek kitabı. (Bence On küçük Zenci, Nil'de Ölüm, Doğu Ekspresi'nde Cinayet de olmalıydı).

Kitabın konusuna gelince; Bizim tatlı dedektifimiz Hercule Poirot emekli olur ve sakin King's Abbot köyüne yerleşir. Kimliğini gizleyen Poirot'yu yan komşuları bıyığına bakarak berber olduğunu tahmin ederler ve adının da Porrot olduğunu sanırlar. Bir gün dul bayan Ferrars'ın ölümü ile King's Abbot köyündeki sakin yaşam değişir. Dedikodular başlar. Bayan Ferrars'ın alkolik kocasını öldürdüğü, bunu bilen birinin şantaj yaptığı ve Roger Ackroyd ile de yakın da evlenecekleri söylentileri ortaya çıkar. Ancak Roger Ackroyd'un da hemen arkasından öldürülmesi üzerine bir eski arkadaş, bir yenge ve yeğen, evde çalışan hizmetliler, sekreter, ortadan kaybolan bir üvey oğul ve gizemli bir yabancı şüpheli duruma düşer. Emekliye ayrılsa da sebze yetiştirmekte pek başarılı olamayan Poirot olaya el koyar ve soruşturma başlar.
304 syf.
·4 günde·9/10
Gelmiş geçmiş en iyi polisiye romanlar arasında ilk 10'a girecek. Benim için en iyi Poirot hikayesi. Sizi son sayfaya kadar hem ters çeviriyor. Hemde şoka giriyorsunuz..
304 syf.
·Beğendi·9/10
Yazarın çoğu kitabını henüz okumamış olsam da bu kitabı okuduklarım arasında açık ara en iyisi. Kitaplarında katili bulmak hep zordur fakat bu sefer gerçekten hiç tahmin etmemiştim. Akıcı, kafa yoran, her yeni bilgide okuyanı çıkmaza sokan (benim gri hücreler az çalışıyor sanırım) ve zevkle okunan bir kitap.
İnsan bir adama istediğin kadar zorlayabilir, ama bir kadın söz konusuysa, fazla üstüne gitmemek gerekir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ölümün Sıcak Eli
Baskı tarihi:
1981
Sayfa sayısı:
187
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Yayınları
Baskılar:
Roger Ackroyd Cinayeti
Bitmeyen Gece - Roger Ackroyd
Akroydun Katli
Ölümün Sıcak Eli

Kitabı okuyanlar 466 okur

  • Volkan Tarsus
  • Talip yavuz

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0.6 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0