Adı:
Ölümün Soğuk Sesi
Baskı tarihi:
Mart 2014
Sayfa sayısı:
520
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055098162
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Missing
Çeviri:
Ayça Sağlam
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Olimpos Yayınları
On Altı Yıl Arayla Kaybolan İki Çocuk

Sarah Finch küçük bir kızken, ağabeyi dışarıya oynamaya gider ve bir daha asla dönmez. Charlie'nin başına neler geldiğini öğrenememek, aileyi darmadağın eder. Yıllar sonra öğretmen olan Sarah, evine geri dönmüştür. Ağabeyinin odasını kutsal bir mabet gibi kullanan alkolik annesiyle birlikte yaşamaktadır.

Tek Bir Tanık

Ardından on iki yaşındaki Jenny Shepherd kaybolur ve Sarah öğrencisinin cesedini evinin yakınındaki korulukta bulur. Sarah, bu davaya müdahil oldukça kendisiyle ilgili şüpheler de gitgide artar. Fakat kendisini takip eden yalnızca polis değildir.

"Ölümün Soğuk Sesi, yüksek bir hedef koymuş ve o hedefi tutturmuş.Gerçekten çarpıcı bir ilk roman
-ReginaldHill-

"Ciddi anlamda merak uyandırıcı ve inandırıcı."
-RobertGoddard-

"Sürükleyici, korkutucu ve etkileyici-fazlasıyla doyurucu bir psikolojik gerilim."
-Sophie Hannah-

Jane Casey : Polisiye roman yazarıdır. 1977 yılında Dublin'de doğup Castleknock'ta büyümüştür. Oxford, JesusCollege'de İngilizce bölümünü okumuştur. İlk romanı The Missing, yani elinizdeki kitap 2010 yılı şubat ayında yayımlanmıştır. Aynı yıl kasım ayında 5. Kurban (The Burning) okuyucularla buluşmuştur. Ardından 2011'de Acımasız (The Reckoning) ve 2013'te de TheLast Girl kitapları yayımlanmıştır. Yazar Londra'da eşi ve oğluyla yaşamaktadır.
(Tanıtım Bülteninden)
Roman 1992 yılında Sarah adında ki küçük kızın abisi Charlie'nin "anneme yakında döneceğimi söyle"demesiyle başlıyor.Bu son cümlesinden sonra Charlie birdaha eve gelmez.Charlie'nin bulunamamasıyla aile birbirinden kopar ve Sarah bu yaşadığı olayı yıllar sonra öğretmenlik yaptığı sınıfta ki Jenny'nin kaybolmasıyla bağdaştırır. Jenny'nin nasıl kaybolduğunu öğrenmek isteyen Sarah evinin yakınındaki koruluğa gittiğinde Jenny'nin cesedini fark etmesiyle olaya tamamen dahil olur.Sarah bu davaya müdahil oldukça kendisiyle ilgili şüpheler de artar.Çünkü 16 yıl arayla cinayete kurban giden 2 kişiyi son gören odur. İnsanların gözünde şüpheliye dönüşen Sarah'ı takip eden yalnızca polis değildir.

Kitap Geçmiş - Günümüz diye sırayla ilerliyor.
Gerçeği söylemek gerekirse ilk başta pek beğenmemiştim fakat sonra olaylar ilerledikçe merak uyandırmaya başladı.
4 gündür elimden düşmedi ve okumadığım zamanlarda bile sürekli aklıma düştü! Konusu, gerçekliğe olan yatkınlığı insanın görmesi gereken bazı gerçeklere karşı daha dikkatli olmaya teşvik ediyor..
J. Casey ilk yazdığı bu kitapta; çocuk pedofilinden, cinsel istismara, mükemmeliyetçilik ve saplantılı aşklardan dolayı işlenen cinayetleri akıcı bir kurgu etrafında şekillendirmiş.
Spoi vermek şimdilik benim işim değil! Arka kapak yazısını es geçiyorum..
Elimde 4 kitabı daha mevcut.. Belki onlara saklarım özet kısımları.. şimdilik sevgi ile kalın
Ölümün Soğuk Sesi... Ben o sesi sessiz olsa da duydum :) Nasıl desem bilmiyorum ama ben biraz zorlandım okumada. Başladım, ara verdim, yeniden başladım, ama sonunda sonucuna eriştim. Belki "onları son gören kişi ben olsaydım" her şey daha kolay olurdu. Sonuçta emek var tabi, kocaman saygı duyuyorum, kusur muhtemel bendedir. Sevgilerimle...
Polisiye bile olsa, insan bir yazarın ilk kitabından tam olarak ne bekleyeceğini bilemiyor. Jane Casey her ne kadar kendini kanıtlamış bir yazar olsa da, benim için bir yabancıydı. Ancak "The Missing" tahmin ettiğimden de iyiydi. Kitap zaman zaman fazla uzatılmış gelse de, çok bunaltmadı. En önemlisi de katili tahmin edemedim, eh sürpriz sonlar candır. Gelgelelim basım için aynı başarıdan bahsedemem. Dizgi hatası o kadar fazlaydı ki, yayınevine bir "son okuyucu" şart diye düşünüyorum. Olimpos böyle hatalı devam ederse, Martı statüsüne düşecek gözümde. Bir de çeviri kitap basan bütün yayınevlerine seslensem, duyarlar mı? Ne olur kitapların orijinal isimlerine sadık kalarak çeviri yapın. "The Missing" nerede, "Ölümün Soğuk Sesi" nerede? Konunun sesle ne ilgisi vardı da böyle bir isim uygun gördünüz acaba? Çeviremiyorsanız siz orijinal ismiyle basın, biz öyle de okuruz. Velhasılı kelam, pireye kızıp yorgan yakmadan her ay bir Jane Casey okumaya devam. Tavsiyemdir. =)
Kitabı aslında iki günde okudum. Aradaki günler sınavlarım olduğu için okuyamadım. Ama ilk okuduğumda 300 e nasıl geldim zaman nasıl geçti anlamadım. Geri kalanınıda şimdi bitirdim. Gerçekten çok akıcıydı ve çok beğendim. Polisiye romanlarını bir kere daha çok sevdim. Olaylara şaşırdığım hatta ağzımın açık kaldığı ve gözlerimin dolduğu yerler çok oldu. Özellikle polisiye sevenlere kesinlikle öneriyorum. ☺
Okuması biraz zordu başlarda kasvetli bir ortama sahip baş karakterin annesi sinir bozucu geçmişe saplantılı fakat ortadan sonrası daha okunabilir fakat geçmişe yapılan flashbackler bana gereksiz geldi ama bunca şeye rağmen sonu beni tatmin etti
Kitap iki ayrı zamanı dönüşümlü olarak ele almış. Gecmis ve simdiki zamanda yaşanıyor olanlar. Abisinin kaybiyla ( kacirilmasi) ailesi dagilan Sarah yillar sonra ogrencisinin kaybolmasiyla ve onu koşu yaparken ölü bulmasiyla ayni duygulari yineliyor.
Klasik cinayet romani tarzinda ilerlerken finalde büyük bir surpriz var...
En çok etkilendiğin kitap hangisi sorusuna aklıma gelen ilk cevap bu kitaptır. Hatta o kadar çok sevdim ki bittiğine üzüldüm ve bir süre etkisinden çıkamadım. Başka bir kitap okumak istemedim.
Yeni keşfettiğim bir yazar olan Jane Casey’in ilk romanı Ölümün Soğuk Sesi yorumu ile sizlerleyim.

Kısaca romanın konusundan bahsedeyim. Sarah Finch küçük bir kızken abisi “Anneme yakında döneceğimi söyle.” diyerek Sarah’ın yanından ayrılıyor. O andan sonra abisi kaybolur ardından hiç iz bırakmadan. Sarah büyüyüp İngilizce öğretmeni olur. Evlerinin yakınında bir okulda öğretmenlik yapar. Öğrencisi Jenny’in kaybolması üzerine Sarah kendini Jenny’in ailesine yardımcı olmak iç güdüsüyle olaylara dahil eder. Kitabın arkasında belirttiği için rahatça söyleyebilirim ki bu ilgi ona bir suçlamayı da beraberinde getirir.

Tek kelimeyle kitap için söyleyebilirim ki sürükleyici! Kurgu güzel, karakter olarak iki elin parmağını geçmeyecek kadar kişi var. Ve genel olarak polisiye kitaplarında eksik olduğunu düşündüğüm duygu aktarımı çok iyi bir şekilde verilmişti.

Bir gün Müge Anlı’yı izlerken anneannem ‘Kayıp annesi olmak çok zordur. Evladın ölmüş olsa en azından yerini bilirsin. Ama kayıp evladın için her gün ölürsün.’ demişti. Bu cümlelerin kurguya dönmüş haliydi bu kitap. Bir evlat kaybolur ve o aile artık eskisi gibi olamaz. Ebeveynler ya birbirini ya da kendilerini suçlar, diğer çocuklar kayıp kardeşlerinin gölgesinde yaşar. Sarah’ın abisinin kayboluşundan sonra yaşadığı çocukluğu okumak üzücüydü. Kaybolan çocuktan sorumlu kişiler sadece bir çocuğun hayatını değil, ailesinin de hayatını çalar. Kitapta Charlie’nin kaybolduğu 1992 ile günümüzün anlatıldığı bölümler var. Bir bölüm günümüz bir bölüm geçmiş şeklinde sırayla anlatılmış.
Bu olayı bir polisin gözünden okusaydım bu kadar güzel olmayacağını düşünüyorum.

Charlie’nin dışında Jenny’in hayatı da aslında pedofili, çocuk hakları, aile içi şiddet, ergen ilişkileri, gazetecilik ahlakı hakkında çok çarpıcı gerçekleri gözler önüne seriyor. Bu kitapta bir çocuğun hayatının nasıl çıkmaza sürüklendiğini, aile içi ilişkilerinin insanların hayatları boyunca taşıyacağı izleri nasıl oluşturduğunu polisiye bir gerilimin içinde okuyoruz.

Tek eleştirim kitabın yazım yanlışlarına ilişkin. Ciddi göze çarpan yanlışlar vardı. Yayınevine selam ve sevgi ile
Jane Casey'in 5.Kurban kitabından sonra en çok beğendiğim kitabıydı.Gerçekten konusu ve yapısı itibariyle etkileyici olduğunu düşünüyorum.Kitap oldukça sürükleyici bir şekilde ilerledi. Pedofili,istismarı,tacizi ve psikolojik gerilimi kelimelere yansıtılışı başarılıydı.Sadece çevirmenle ilgili ve yazım hatası ile ciddi sıkıntılar yaşadım.Ama bu bile kitabı sevmeme engel olamaz.Çünkü gerçekten başarılı bulduğumu ve etkilendiğimi itiraf etmeliyim.Sonu da beklemediğim şekilde şaşırtıcı bitti ve sonuç güzeldi.
Küçük yaşlarda abisi kaçırıldığında onu son gören ve 16 yıl sonra kayıp öğrencisininde cesedini bulan Sarah'ın yaşadıklarını anlatan çok iyi bir kitap.Yazarın o yaşanmışlıkların kişiliğe aktarımı öyle güzel ki kitabı okurken kendinizi savunmaya geçiyorsunuz kitap gayet akıcı 3 gün gibi bir sürede bitirdim.Jane casey kitaplarını yeni okumaya başladım ve gayet güzel bir üslup ile kitaplarını ele almış okumak isteyenler alıp okusunlar
Favori yazarlarım arasına kesinlikle Jane Casey'ide ekliyorum. Müthiş bir kurgu... kapak tasarımı harika... Sayfaları okudukça bir sonraki sayfayı merak ederek okudumYeri geldi üzüldüm, yeri geldi sinirlendim, adrenalin tavan mod veeeee en önemlisi kesinlikle katili tahmin edemedim
Diğer insanların sadece kendi ihtiyaçlarını karşılamak için var olduklarını zanneden tüm erkeklerden nefret ettim. Masum çocukları taciz eden yüzü olmayan tüm erkeklerden nefret ettim.
Sabahın erken saatlerinde tek başına yürüyen birinin ayak sesleri kadar kuşağa yalnız gelen başka bir ses olup olmadığını merak ettim.
Jane Casey
Sayfa 163 - Olimpos Yayınları, 2017, Sarah Finch
Bildiğim şeyin doğru olduğunu onaylamaya çalışıyordum ve gördüğünü asla unutmayacağımı biliyordum.
Jane Casey
Sayfa 32 - Olimpos Yayınları
"Insanların o kadar kötü olabileceklerini tahmin edememislerdi. Iyi insanlar bu tür şeyleri düşünmezler. Kötülerse başka bir şey düşünmezler. "
Jane Casey
Sayfa 331 - Olimpos Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ölümün Soğuk Sesi
Baskı tarihi:
Mart 2014
Sayfa sayısı:
520
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055098162
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Missing
Çeviri:
Ayça Sağlam
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Olimpos Yayınları
On Altı Yıl Arayla Kaybolan İki Çocuk

Sarah Finch küçük bir kızken, ağabeyi dışarıya oynamaya gider ve bir daha asla dönmez. Charlie'nin başına neler geldiğini öğrenememek, aileyi darmadağın eder. Yıllar sonra öğretmen olan Sarah, evine geri dönmüştür. Ağabeyinin odasını kutsal bir mabet gibi kullanan alkolik annesiyle birlikte yaşamaktadır.

Tek Bir Tanık

Ardından on iki yaşındaki Jenny Shepherd kaybolur ve Sarah öğrencisinin cesedini evinin yakınındaki korulukta bulur. Sarah, bu davaya müdahil oldukça kendisiyle ilgili şüpheler de gitgide artar. Fakat kendisini takip eden yalnızca polis değildir.

"Ölümün Soğuk Sesi, yüksek bir hedef koymuş ve o hedefi tutturmuş.Gerçekten çarpıcı bir ilk roman
-ReginaldHill-

"Ciddi anlamda merak uyandırıcı ve inandırıcı."
-RobertGoddard-

"Sürükleyici, korkutucu ve etkileyici-fazlasıyla doyurucu bir psikolojik gerilim."
-Sophie Hannah-

Jane Casey : Polisiye roman yazarıdır. 1977 yılında Dublin'de doğup Castleknock'ta büyümüştür. Oxford, JesusCollege'de İngilizce bölümünü okumuştur. İlk romanı The Missing, yani elinizdeki kitap 2010 yılı şubat ayında yayımlanmıştır. Aynı yıl kasım ayında 5. Kurban (The Burning) okuyucularla buluşmuştur. Ardından 2011'de Acımasız (The Reckoning) ve 2013'te de TheLast Girl kitapları yayımlanmıştır. Yazar Londra'da eşi ve oğluyla yaşamaktadır.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 253 okur

  • nihal
  • Fatma Yıldırım
  • Nefise Akkaş
  • Rukiye Dinç
  • Zahide Betül Ateşyürek
  • Zeynep Ertunç
  • Angela
  • Ayşen Çırakoğlu
  • Tuğçe
  • Esmanur Çevik

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.8
14-17 Yaş
%18.8
18-24 Yaş
%12.5
25-34 Yaş
%22.5
35-44 Yaş
%26.3
45-54 Yaş
%13.8
55-64 Yaş
%1.3
65+ Yaş
%1.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%85.7
Erkek
%14.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%23.2 (22)
9
%12.6 (12)
8
%27.4 (26)
7
%21.1 (20)
6
%8.4 (8)
5
%3.2 (3)
4
%3.2 (3)
3
%1.1 (1)
2
%0
1
%0