Ölüyordum Geçerken Uğradım

6,3/10  (3 Oy) · 
3 okunma  · 
0 beğeni  · 
210 gösterim
Aşk politiktir. Çünkü bir insanı bekleyen bir insan, bu dünyadan umudunu kesmemiştir. Bir insanı beklemek, sosyalizmden hatta anarşizmden bile ütopiktir.
İki âşığın buluşması, tüm ütopyaların ümididir.”

Âşıkların bir günü on yıla bedeldir, düşüncesinden yola çıkan roman, 1932 Ekim ayının on gününde geçiyor. Zamanın akrep ve yelkovanı âşıklar olunca, bu on günde okur yüzyıllık bir gezintiye çıkıyor. Şehir, kültürü ve diliyle, sokağı ve siyasetiyle, sanatı ve mimarisiyle akıl almaz bir hızda değişirken, âşıkları dünyadan soyutlayan aşksa büyük bir inat, tutku ve acıyla değişmemekte direniyor. Aşkın değişmezliği, İstanbul’un yüzyıllık değişimini gölgede bırakıyor.
Aşkın tarihinin tıpkı ülkenin tarihi gibi zaman denen kısır döngü içinde kendini tekrar edişini anlatırken yazar Can Gürses, önceki romanlarında da kendine mesele ettiği Türkçenin yüzyıl içindeki evrimini de ustalıkla “dil”e getiriyor. Aşkın gerçeküstülüğü, ülkenin gerçekleriyle bir arada okununca ortaya hayata dönüşmüş edebiyat çıkıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2017
 • Sayfa Sayısı:
  480
 • ISBN:
  9786053142249
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Handan Aksu 
30 Eki 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Can Gürses benim için kelimelerin kadını olma yönünde hızla ilerliyor. Kelimelerle öyle cümleler kuruyor ki bazen hissiz kalıyorsunuz.
Kitap 1930'larda başlayıp 2020'lerde bitiyor. Ve siz okurken 1930 yılından başlayıp günümüze kadar olan siyasi olayları, İstanbul'un değişimini ve aşkın içimizdeki yerini sorgularken biliyorsunuz kendinizi. Aşıkların bir günü kaç güne bedeldir. Aşıkken zaman nasıl akıp gider buna şahit oluyorsunuz.
Ben kitabı büyük bir hayranlıkla okudum. Ve kendisini en iyi kadın yazarların arasına koydum.