Ömer'in Çocukluğu

·
Okunma
·
Beğeni
·
22,4bin
Gösterim
Adı:
Ömer'in Çocukluğu
Baskı tarihi:
27 Kasım 2014
Sayfa sayısı:
70
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055101879
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Hasbahçe Yayınları
"Bu hatıraları niçin yazdığımı sorsalar, belki de hiçbir cevap vermeye gerek görmem. Arzu ettim, yazdım. Diyelim ki: Bu da bir çeşit çocukluktur."

Muallim Naci, çocuk edebiyatı sahasında da önemli bir yere sahiptir. Onun bu değerini belirleyen şüphesiz, çocuklara hitap etmekte oldukça başarılı olduğu "Ömer'in Çocukluğu" adlı eseridir.

Muallim Naci eserinde ilk gençlik çağı çocuklarına hitap eden bir üslûp kullanmıştır. Eserini hatırat türünün gerektirdiği şekilde ele almış ve hayatını olduğu gibi aktarmaya çalışmıştır. Kendi hayatının yanında devrini, o devirdeki hayat biçimini ve çevresindeki insanları iyi bir şekilde tasvir etmiştir. Mutluluk, aile sevgisi, yardımseverlik gibi konuları işlediği bu eser çocukların ufkunu açacak niteliktedir.
48 syf.
·1 günde
Bir çocuğun çevresindeki herkes var bu anlatıda. Sokakta karşılaştığı köpeğin saldırması üzerine yaşadığı korku, eve alınan oğlakla bahçede geçirdiği keyifli vakitler, oynarken düşüp yaralanması, babasıyla ders çalıştığı saatler, mektepte falakaya yatıran Hoca Efendi’den ve karanlıktan korkusu, bilmediği bir yerde kaybolduğunda duyduğu çaresizlik... İncecik bir anı kitabı. Sizi alıp gidiyor nasıl bitti anlamıyorsunuz.
48 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Eski İstanbul.. Kendisini seven herkesin özlem duyduğu şehir. Asla o günleri ve o insanları göremeyeceğiz. Aslında bir asır bile olmadı özlediğimiz o şehrin çehresi değişeli. Konuya dönelim. Betonsuz bir İstanbul'da, nezaketin, naifliğin hüküm sürdüğü dönemlerde mini mini bir çocuğun birkaç macerası. Küçük Ömer'in gözleriyle hayattan birkaç kare işte. Keyifli okumalar.
48 syf.
·Puan vermedi
Ömer yani Muallim Naci'nin çocukluk evresinin anlatıldığı hoş bir anı kitabı...
Babası Saraçhane esnafından Ali Bey, annesi Balkan göçmeni Zehra Hanım, abisi Mehmet ve sevdiceği komşu kızı Makbule...
Okul süreci, korkular, sopalar, falakalar...
Anne tarafı Varnalı olduğundan 7 yaşında Varna'ya yapılan dayılar ziyareti...
Babası Ali Bey'i Kurban Bayramı'nın ilk günü tutan sıtması ve 11 gün sonra ölümü ile Varna'ya (dayılara) yapılan zorunlu göç ve daha fazlası bu kısa anı kitabında.

Ömer'in "Muallim Naci"liği nereden gelir?
Babasının ölümü ile annesi ve abisi ile dayılarına (Varna) giden Ömer, Varna'da hat muallim Abdulhalim Efendi'den dersler alır. Abdulhalim Efendi Varna'da yeni açılan bir rüştiye (ortaokul) mektebine muallim olarak atanınca bizim Ömer'de ikinci muallimliğe getirilir. Muallimliği böylece başlamış olur. "Naci"liğine gelecek olursak, o da Giritli Ali Efendi'den okuduğu bir hikayenin kahramanı olan "Naci" karakterinden gelir. Böylelikle Ömer'in mahlası olacak olan "Muallim Naci" süreci başlamış olur.

Tekrar kitaba gelecek olursam, kısaca söyleyeyim. Bu kısacık anı kitabında 8 yaşında bir çocuğun gözünden 19.yüzyılın İstanbul'unu, geleneklerini, üzüntülerini, sevinçlerini, gözlemlerini okumuş olacaksınız.

Ne diyor küçük Ömer kitapta:
"Günün birinde bana bu hatıraları niçin yazdığımı sorsalar, belki de cevap verme gereği duymam. İçimden geldi, yazmak istedim ve yazdım. Kim bilir belki de bu da bir çocukluktur."

Edip Cansever'in dizeleriyle bitirelim.

"Gökyüzü gibi bir şey bu çocukluk
Hiçbir yere gitmiyor!"

Okumak isteyenlere keyifli okumalar dilerim.
48 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Muallim Naci bizi 19. y.y. ' ın İstanbul'unda kısa bir gezintiye çıkarıyor Ömer' in çocukluğunu, daha doğrusu kendi çocukluğunu, anlatırken. Hem İstanbul'un semtlerinde gezinme fırsatı bulacağınız hem de dönemin insanlarına tanık olacağınız güzel bir eser. Aynı zamanda Ömer'in hikâyesini okurken bir yandan kendi çocukluğunuza inip oradaki yaşadığınız güzel anıları hatırlatma ihtimalide çabası :)
48 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Merhaba. Ömer yani Muallim Naci, 8 yaşından hatırladıklarını kaleme almış. Osmanlı döneminde çocuk olan Ömer ailesiyle, arkadaşlarıyla ama en çok tabutunun götürülüşünü komşu penceresinden izlediği babasıyla olan anılarını anlatmış. "Şimdiye kadar öyle feci bir manzara görmedim." diyor o anları anlatırken, daha fecisini görmek ne mümkün Ömer... Kitap boyunca çocuk diliyle yazılmış gibi gelmemişti ama bitimindeki yazarın notu yüzümü gülümsetti. "Bu hatıraları niçin yazdığımı sorsalar belki de hiçbir cevap vermeye lüzum görmem. Arzu ettim, yazdım. Diyelim ki bu da bir nevi çocukluktur."
*
Çocuk yanınızın solmaması dileğiyle, keyifli okumalar.
39 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
TÜRK EDEBİYATI KLASİKLERİ-13
Kitabı elinize alıp okumaya başladığınızda sanki dünyanın başka ucundaki bir çocuğun anılarını izlemiş gibi hissediyorsunuz.
İşin güzel yani da kitabın bizzat yazarının çocukluğunu...
Ve bence her zaman savunduğum gibi klasikleri sırasıyla okuyarak tam da böyle adını paylaşımlarda görmediğimiz kitapları kaçırmamak gerektiğini düşünüyorum.
Bir çocukla konuşmak isteyen herkes için bir saatlik sohbet tadında.

İyi okumalar efenim

Merve Çağla BAYRAKTAR
Ömer'in Çocukluğu
Muallim Naci
64 syf.
·Puan vermedi
Kitaba bayıldım. Kitap günümüzden yaklaşık yüz otuz yıl önce yazılmış bir eser ve o günleri çok güzel yansıtıyor.

Hep zamanda yolculuk yapmayı isteyen biri olmuşumdur, aslında bu gözle bakmasını bilene kitaplar bir zaman makinesi gibi. Bu kitapta özellikle büyükanneyle torunun konuşmaları esnasında dönemin yaşayış tarzının yansıtıldığı bir bölüm vardı, en çok oraya bayıldım. Çünkü insan geleceği tahmin edebilir ama bilemez, oysa geçmişi öğrenebilir. Okuyarak, dinleyerek...
Bu nedenle eski eserleri okumayı bir tık daha fazla severim.

Hem buruk bir gülümseme, hem de burada tarif edemeyeceğim başka duygularla okuduğum bu eseri okumuş, okumamış herkese bir de her şeyden sıyrılıp, sadece o günü hayal ederek okumalarını tavsiye ediyorum.

Belki de ben çok duygusalımdır, bilemiyorum.
48 syf.
·7/10 puan
Muallim Naci-Ömer’in çocukluğu

#alıntı
“Babam benim elime birçok yirmilik verdi. Orada durmakta olan fakirlere paylaştırmamı emretti. Birer ikişer hepsine dağıttım. Bir parça dolaştıktan sonra eve gittik. Annem, babamdan fazla sevindi. O gece, bir mutluluk gecesi oldu. “

“Tabutu götürüyorlardı. Şimdiye kadar öyle feci bir manzara görmedim. Gözümün önünden gitmiyor.! Tabut, köşe başını dolaşıncaya kadar aralıksız yaş akıtmakta olan gözlerimle takip eyledim. Ah babacığım!.. “


Hepimizin çocukluğu nasıl kıymetlidir değil mi? Hep bir özlem duyarız o günlere. Yaşarken kıymet bilmeyiz, şikayet edip dururuz.. Ama sonrasında o günleri anımsarız, çoğu zaman yüzümüzde kocaman bir gülümsemeyle.. Ömer’in çocukluğu da çok eskilere dayanıyor. İlk kayboluşunu, mahalle arkadaşlarıyla yaptığı haylazlıkları, babasının tabutunun götürülüşünü anlatıyor.. Tabii bazı anılar hatırladığında üzüntü ve acı veriyor Ömer’ e..

Güzel anılarla dolu maziye yolculuk yaptıran kısacık bir eserdi. Her anıyı severek okudum. Türk edebiyatı klasiklerine başlangıç için uygun bir eser, tavsiye ederim. Keyifli okumalar ️
48 syf.
Ömer'in Çocukluğu || Muallim Naci⁣
#türkedebiyatıklasikleri- 13⁣

Ömer'in Çocukluğu yeni Türk edebiyatının hatıra türündeki en önemli eserlerindendir. Bu eserde Muallim Naci'nin yani Ömer'in evet yanlış  duymadınız Muallim Naci'nin gerçek ismi Ömer'miş sekiz yaşına kadar olan çocuk anılarını, aile hayatını, mahalle yaşamını ve örnek bir adam olarak gösterdiği babasının vefatı üzerine yaşanan zorluklar ve Varna'ya göç edişlerini anlatmaktadır. Bir çocuğun gözünden anlatılan gayet başarılı bir eserdir. ⁣
•⁣
İstanbul'da, Saraçhane civarında gezerken Ömer  bir köpek saldırısına uğrar. Evinin penceresinden Ömer'in zor durumunu izleyen bir adam Ömer'e yardım etmez. Ömer kaçmak isterken en sevdiği, her giydiğinde çok mutlu olduğu ceketi köpek tarafından parçalanır. Ömer köpekten kurtulup ağlayarak eve gelir. Annesinin güvenli kollarına bırakır kendini. ⁣

Ömer'in hatıralarından oluşan bu az sayfalı eserde Ömer kendi evini, ailesini anlatmaya başlar. Ailesinin kaç kişilik olduğunu, evinin bahçesinde yaşadıklarını, okula gittiğinde her seferinde hoca efendinin falakasının tadına bakmadan eve dönme isteğini okuruz. Kitabın güzel tarafı dönemin İstanbul'unu ve toplumsal yaşantısını gözler önüne sermesi oldu. Ben severek okudum. Türk edebiyatı klasiklerine ilgi duyanlara tavsiye ederim. ⁣
48 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10 puan
Metroda metrobüste her yerde okunabilecek okurken de yüzünüzde hafif tebessüm oluşturan bir kitap.
Muallim Naci o kadar güzel bir çocukluk yaşamış ki günümüzde bu durum yok denecek kadar az. Teknoloji çocukluğu öldürdü malesef.
Sonuna doğru da hüzünlendirdi belki bir iki damla gözyaşı akıtmamıza neden oldu ama geneli itibariyle az sayfayla çok şey hissettirdi.
Bayıldım..
İnsan değil misin? Yüreğin köpek yüreği midir?

O senin nazarında belki köpek yavrusu kadar önemi olmayan çocuğun bir gün olup da seni yargılanacağını düşünecek kadar da mı beynin yok?
Muallim Naci
Sayfa 5 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Bir baba oğlunu seve seve büyütür. Bin belasını çekmiştir. Oğlu “tercihlerinin sorumlusu” denilecek dereceye gelince babasını beğenmez olur. Yalnız beğenmemekle de yetinmez. Belki de babasına isyan eder. Belki de onu ÖLÜM DÖŞEĞİNE DÜŞÜRÜR.
Muallim Naci
Sayfa 15 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Böyle adamlara “baba dostu” derler. Babaları vefat etmiş oğullar, bunları garip ve hazin bir hisle severler. Manevi amca bilirler.
Muallim Naci
Sayfa 9 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Hoca Efendi’nin önünde ileriye doğru uzatılmış olan iki üç arşın uzunluğundaki sopalar, başucunda asılı olan falakalar dehşetliydi. Bu falakaların bir de zincirlisi vardı.
Muallim Naci
Sayfa 17 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ömer'in Çocukluğu
Baskı tarihi:
27 Kasım 2014
Sayfa sayısı:
70
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055101879
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Hasbahçe Yayınları
"Bu hatıraları niçin yazdığımı sorsalar, belki de hiçbir cevap vermeye gerek görmem. Arzu ettim, yazdım. Diyelim ki: Bu da bir çeşit çocukluktur."

Muallim Naci, çocuk edebiyatı sahasında da önemli bir yere sahiptir. Onun bu değerini belirleyen şüphesiz, çocuklara hitap etmekte oldukça başarılı olduğu "Ömer'in Çocukluğu" adlı eseridir.

Muallim Naci eserinde ilk gençlik çağı çocuklarına hitap eden bir üslûp kullanmıştır. Eserini hatırat türünün gerektirdiği şekilde ele almış ve hayatını olduğu gibi aktarmaya çalışmıştır. Kendi hayatının yanında devrini, o devirdeki hayat biçimini ve çevresindeki insanları iyi bir şekilde tasvir etmiştir. Mutluluk, aile sevgisi, yardımseverlik gibi konuları işlediği bu eser çocukların ufkunu açacak niteliktedir.

Kitabı okuyanlar 2.384 okur

  • Esma
  • Yusuf Kaan Yüksel
  • Osman Nuri Kaya
  • Rüveyda Eser
  • Arif Öztürk
  • elif
  • Cem yavuz
  • Can Aytekin
  • Ayşe sude kurt
  • MUHAMMED EGE

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.1 (1)
9
%0
8
%0
7
%0.1 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları