Ömer'in Çocukluğu

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.657
Gösterim
Adı:
Ömer'in Çocukluğu
Baskı tarihi:
Kasım 2010
Sayfa sayısı:
84
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055794392
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nesin Yayinevi
Ömer'in Çocukluğu, Muallim Naci'nin (1850-1893) sekiz yaşına dek çocukluğundan anılarını anlatıyor. 

Bir çocuğun gözünden yaşadığı mahalle, aile çevresi, okulunun anlatıldığı bu anılarçocuk dünyasının saf bakışıyla yansıtılıyor.
84 syf.
·Beğendi·8/10
Yazarın yaşamış olduğu yılları (1850 ) ve kendi çocukluğunu kendi kaleminden okuyabileceğiniz bir kitap.Babasıyla yaşadığı duygusal anlar ve babasının ölümü başta olmak üzere yaşadığı anılar anlatılıyor.Bir solukta okunabilen bu kitabı büyük-küçük okurlara tavsiye eder, iyi okumalar dilerim.
84 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Aslında bu kitabı küçük kardeşim için almıştım ama çocuk romanları genelde çocuklar size söylüyorum yetişkinler siz anlayın der. yetişkinlerin de severek okuyabileceği bir kitaptır. Burda Ömer; Muallim Naci' nin takma adıdır yazar burda yaşadığı çevre ve dönemi çok güzel tasvir ederek yazdığı bir anı kitabıdır.
84 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Ömer'in çocukluk yıllarından bazı kesitlerin yer aldığı bu kitabı bir solukta okuyabilirsiniz. Eğlenceli, öğretici ve acıklı hatiralarıyla, akıcı üslubuyla her yaştan kesimin okumasını tavsiye ettiğim bir eser
84 syf.
·Puan vermedi
Edebiyat derslerinde hep gördüğüm ama bu yaşıma kadar okumadığım müthiş bir öykü.. Kardesim olmasa yine okuyamazdım. Kardeşimle ömerin çocukluğunu dolaştık, bir kaç saatte okuyup bitirdik yer yer üzülüp yer yer güldük. Çocuklarınıza kesin okutun ama sizler de okuyup keyif alabilirsiniz.
84 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Edebiyatımızın değerli şahsiyetlerinden biri olan Muallim Nacinin kaleminden, kendi çocukluk hatıralarını okuyacağınız eseri harikulade buldum.Hem yazar hakkında bilgi edinmek hem de kısa ve akıcı bir kitap okumak istiyorsanız tavsiye ederim.
84 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
8 yaşındaki bir çocuğun ağzından yaşadığı şehir, semt, ailesi ve çevresindeki diğer insanlar anlatılmakta, aynı zamanda yaşadığı döneme ayna tutan anı romanıdır.
100 temel eserden olan bu kitap çok güzel çocuk kitabı. Hem çocuklar hem de benim gibi geç kalan yetişkinler için tavsiye edebilirim
84 syf.
·1 günde
“Yaklaşınca kalabalığın arkadından hayal meyal babamın tabutunu gördüm. Kapının önündeki yüksek yere konulmuş idi. Dünyaya geleli öyle bir büyük acı hissetmedim.”

Muallim Naci’nin çocukluk anılarını yazdığı heyecan dolu bir kitap. Bir solukla okudum, yer yer gözlerim doldu. “O küçük ev, bir büyük mutluluk yeri hâlindedir.”
84 syf.
·1 günde·10/10
Türk yazarlar daha çok okunmalı. Özellikle bu tip samimi havada ve konuşma şeklindeki sıcaklığı fazlaca belli olanlar Kitapta yazarın çocukluğuna çevresine ailesine dair çok samimi anılar var. Severek okudum çocuklar yetişkinler bir çırpıda rahatça okuyabilir.
84 syf.
·4 günde·Beğendi·6/10
Güzel mi güzel okuyun mükemmel.Burada yazar kendi yaşadıklarını anlatıyor bizlere .Çok severek okumuştum umarım okursunuz.......!!!Bu kitabı okurken eğleneceksiniz .Bence başlayın okumaya
54 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Ömer yani Muallim Naci'nin çocukluk evresinin anlatıldığı hoş bir anı kitabı...

Babası Saraçhane esnafından Ali Bey, annesi Balkan göçmeni Zehra Hanım, abisi Mehmet ve sevdiceği komşu kızı Makbule... #33513107

Okul süreci, korkular, sopalar, falakalar... #33521684

Anne tarafı Varnalı olduğundan 7 yaşında Varna'ya yapılan dayılar ziyareti...

Babası Ali Bey'i Kurban Bayramı'nın ilk günü tutan sıtması ve 11 gün sonra ölümü ile Varna'ya (dayılara) yapılan zorunlu göç ve daha fazlası bu kısa anı kitabında.

Ömer'in "Muallim Naci"liği nereden gelir?

Babasının ölümü ile annesi ve abisi ile dayılarına (Varna) giden Ömer, Varna'da hat muallim Abdulhalim Efendi'den dersler alır. Abdulhalim Efendi Varna'da yeni açılan bir rüştiye (ortaokul) mektebine muallim olarak atanınca bizim Ömer'de ikinci muallimliğe getirilir. Muallimliği böylece başlamış olur. "Naci"liğine gelecek olursak, o da Giritli Ali Efendi'den okuduğu bir hikayenin kahramanı olan "Naci" karakterinden gelir. Böylelikle Ömer'in mahlası olacak olan "Muallim Naci" süreci başlamış olur.

Tekrar kitaba gelecek olursam, kısaca söyleyeyim. Bu kısacık anı kitabında 8 yaşında bir çocuğun gözünden 19.yüzyılın İstanbul'unu, geleneklerini, üzüntülerini, sevinçlerini, gözlemlerini okumuş olacaksınız.
Ne diyor küçük Ömer kitapta:
"Günün birinde bana bu hatıraları niçin yazdığımı sorsalar, belki de cevap verme gereği duymam. İçimden geldi, yazmak istedim ve yazdım. Kim bilir belki de bu da bir çocukluktur."
İyi ki yazmış, ben de okudum. Okumak isteyenlere keyifli okumalar dilerim.
84 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
O kadar güzelki tekrar tekrar okuduğum ve hiç sıkılmadığım bi kitap.Neden bilmiyorum ama beni kendine çok derinden bağlayan bir kitaptı.Herkese tavsiye eder,iyi okumalar dilerim.
84 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Muallim Naci, Tanzimat Dönemi'nin önemli yazarlarından. Biz onu en çok Recaizade ile girdiği bir edebiyat tartışmasından biliyoruz. Lise sonda iken yazarın eserlerini ezberlemiştim fakat okumak mümkün olmamıştı. Kitaplıkta görünce düşünmeden aldım elime. 100 temel eserden de biriymiş kendisi. Daha çok çocuklara hitap ettiği düşünülüyor fakat bence yetişkinlerin de okuyabileceği bir anı kitabı. Yazar 8 yaşına kadar birlikte yaşadığı muhitini, ailesini, arkadaşlarını, rastladığı insanları ve babasının ölümünü işlemiş. Bir solukta bitirdim, okuyacaklara şimdiden keyifli vakitler dilerim.
Ah! İnsan böyle düşüncesiz olmasa da, herkes hep birbirine iyilik etse, ne güzel olacak!
Muallim Naci
Sayfa 18 - Beyan Yayınları
Böyle zatlara "baba dostu" derler. Babaları vefat etmiş oğullar bunları garip ve hüzünlü bir duygu ile severler. Manevî amca tanırlar.
Ah!.. İnsan, hayatta böyle ilgisiz ve gafil olmayıp da herkese iyilik etse, ne kadar çok şey kazanacak!..

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ömer'in Çocukluğu
Baskı tarihi:
Kasım 2010
Sayfa sayısı:
84
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055794392
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nesin Yayinevi
Ömer'in Çocukluğu, Muallim Naci'nin (1850-1893) sekiz yaşına dek çocukluğundan anılarını anlatıyor. 

Bir çocuğun gözünden yaşadığı mahalle, aile çevresi, okulunun anlatıldığı bu anılarçocuk dünyasının saf bakışıyla yansıtılıyor.

Kitabı okuyanlar 199 okur

  • Cansum
  • Azra ÇELİK
  • Azra irtegun
  • Oğuzhan Taşova
  • Maymik
  • Melek Neva Fırat
  • Faramir
  • Berat Aras
  • Daha Neler
  • Müjde

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%12
14-17 Yaş
%21.3
18-24 Yaş
%32
25-34 Yaş
%21.3
35-44 Yaş
%6.7
45-54 Yaş
%4
55-64 Yaş
%2.7
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%67.4
Erkek
%32.6

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%28.6 (12)
9
%11.9 (5)
8
%16.7 (7)
7
%14.3 (6)
6
%9.5 (4)
5
%4.8 (2)
4
%0
3
%2.4 (1)
2
%0
1
%0