Ömer'in Çocukluğu

·
Okunma
·
Beğeni
·
19165
Gösterim
Adı:
Ömer'in Çocukluğu
Baskı tarihi:
Kasım 2010
Sayfa sayısı:
84
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055794392
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nesin Yayinevi
Ömer'in Çocukluğu, Muallim Naci'nin (1850-1893) sekiz yaşına dek çocukluğundan anılarını anlatıyor. 

Bir çocuğun gözünden yaşadığı mahalle, aile çevresi, okulunun anlatıldığı bu anılarçocuk dünyasının saf bakışıyla yansıtılıyor.
48 syf.
·1 günde
Bir çocuğun çevresindeki herkes var bu anlatıda. Sokakta karşılaştığı köpeğin saldırması üzerine yaşadığı korku, eve alınan oğlakla bahçede geçirdiği keyifli vakitler, oynarken düşüp yaralanması, babasıyla ders çalıştığı saatler, mektepte falakaya yatıran Hoca Efendi’den ve karanlıktan korkusu, bilmediği bir yerde kaybolduğunda duyduğu çaresizlik... İncecik bir anı kitabı. Sizi alıp gidiyor nasıl bitti anlamıyorsunuz.
48 syf.
·Beğendi·9/10
Ömer'in çocukluk yıllarında hayatından alınmış kesitler , yaşamış olduğu kopuklukların yer aldığı bir kitap... Eğlenceli, öğretici, acıklı,muzdarip,mahsun, hüzünlü hatıralarıyla bezeyan edilmiş dili yalın, akıcı, süslü üslubuyla her yaştan kesimin okumasını tavsiye edebileceğim muhteşem bir eser.Keyifli okumalar diliyorum.

Arka Kapak

Ömer'in Çocukluğu'nda yazar sekiz yaşına kadar olan çocukluk anılarını dile getiriyor. Özellikle baba-oğul ilişkisi etkileyici bir biçimde ifade edilmiş. Dindar, çalışkan, kanaatkâr ve onurlu bir esnaf sınıfının da yaşantısından kesitler sunuluyor.

Yaşadığı çağın eğitim anlayışı ve özellikle öğrenciler için korkulu bir rüya olan falaka ile ilgili anılara da yer verilir. Geçmişle günümüzü karşılaştırmak için Ömer'in ÇOcukluğu iyi bir fırsat!

Bir kısım okuyucuyu çocukluk günlerine döndürecek kadar da içten bir anlatıma sahip Ömer'in Çocukluğu.
48 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Eski İstanbul.. Kendisini seven herkesin özlem duyduğu şehir. Asla o günleri ve o insanları göremeyeceğiz. Aslında bir asır bile olmadı özlediğimiz o şehrin çehresi değişeli. Konuya dönelim. Betonsuz bir İstanbul'da, nezaketin, naifliğin hüküm sürdüğü dönemlerde mini mini bir çocuğun birkaç macerası. Küçük Ömer'in gözleriyle hayattan birkaç kare işte. Keyifli okumalar.
48 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Muallim Naci bizi 19. y.y. ' ın İstanbul'unda kısa bir gezintiye çıkarıyor Ömer' in çocukluğunu, daha doğrusu kendi çocukluğunu, anlatırken. Hem İstanbul'un semtlerinde gezinme fırsatı bulacağınız hem de dönemin insanlarına tanık olacağınız güzel bir eser. Aynı zamanda Ömer'in hikâyesini okurken bir yandan kendi çocukluğunuza inip oradaki yaşadığınız güzel anıları hatırlatma ihtimalide çabası :)
48 syf.
·Puan vermedi
Ömer yani Muallim Naci'nin çocukluk evresinin anlatıldığı hoş bir anı kitabı...
Babası Saraçhane esnafından Ali Bey, annesi Balkan göçmeni Zehra Hanım, abisi Mehmet ve sevdiceği komşu kızı Makbule...
Okul süreci, korkular, sopalar, falakalar...
Anne tarafı Varnalı olduğundan 7 yaşında Varna'ya yapılan dayılar ziyareti...
Babası Ali Bey'i Kurban Bayramı'nın ilk günü tutan sıtması ve 11 gün sonra ölümü ile Varna'ya (dayılara) yapılan zorunlu göç ve daha fazlası bu kısa anı kitabında.

Ömer'in "Muallim Naci"liği nereden gelir?
Babasının ölümü ile annesi ve abisi ile dayılarına (Varna) giden Ömer, Varna'da hat muallim Abdulhalim Efendi'den dersler alır. Abdulhalim Efendi Varna'da yeni açılan bir rüştiye (ortaokul) mektebine muallim olarak atanınca bizim Ömer'de ikinci muallimliğe getirilir. Muallimliği böylece başlamış olur. "Naci"liğine gelecek olursak, o da Giritli Ali Efendi'den okuduğu bir hikayenin kahramanı olan "Naci" karakterinden gelir. Böylelikle Ömer'in mahlası olacak olan "Muallim Naci" süreci başlamış olur.

Tekrar kitaba gelecek olursam, kısaca söyleyeyim. Bu kısacık anı kitabında 8 yaşında bir çocuğun gözünden 19.yüzyılın İstanbul'unu, geleneklerini, üzüntülerini, sevinçlerini, gözlemlerini okumuş olacaksınız.

Ne diyor küçük Ömer kitapta:
"Günün birinde bana bu hatıraları niçin yazdığımı sorsalar, belki de cevap verme gereği duymam. İçimden geldi, yazmak istedim ve yazdım. Kim bilir belki de bu da bir çocukluktur."

Edip Cansever'in dizeleriyle bitirelim.

"Gökyüzü gibi bir şey bu çocukluk
Hiçbir yere gitmiyor!"

Okumak isteyenlere keyifli okumalar dilerim.
48 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Merhaba. Ömer yani Muallim Naci, 8 yaşından hatırladıklarını kaleme almış. Osmanlı döneminde çocuk olan Ömer ailesiyle, arkadaşlarıyla ama en çok tabutunun götürülüşünü komşu penceresinden izlediği babasıyla olan anılarını anlatmış. "Şimdiye kadar öyle feci bir manzara görmedim." diyor o anları anlatırken, daha fecisini görmek ne mümkün Ömer... Kitap boyunca çocuk diliyle yazılmış gibi gelmemişti ama bitimindeki yazarın notu yüzümü gülümsetti. "Bu hatıraları niçin yazdığımı sorsalar belki de hiçbir cevap vermeye lüzum görmem. Arzu ettim, yazdım. Diyelim ki bu da bir nevi çocukluktur."
*
Çocuk yanınızın solmaması dileğiyle, keyifli okumalar.
48 syf.
·7/10
Muallim Naci-Ömer’in çocukluğu

#alıntı
“Babam benim elime birçok yirmilik verdi. Orada durmakta olan fakirlere paylaştırmamı emretti. Birer ikişer hepsine dağıttım. Bir parça dolaştıktan sonra eve gittik. Annem, babamdan fazla sevindi. O gece, bir mutluluk gecesi oldu. “

“Tabutu götürüyorlardı. Şimdiye kadar öyle feci bir manzara görmedim. Gözümün önünden gitmiyor.! Tabut, köşe başını dolaşıncaya kadar aralıksız yaş akıtmakta olan gözlerimle takip eyledim. Ah babacığım!.. “


Hepimizin çocukluğu nasıl kıymetlidir değil mi? Hep bir özlem duyarız o günlere. Yaşarken kıymet bilmeyiz, şikayet edip dururuz.. Ama sonrasında o günleri anımsarız, çoğu zaman yüzümüzde kocaman bir gülümsemeyle.. Ömer’in çocukluğu da çok eskilere dayanıyor. İlk kayboluşunu, mahalle arkadaşlarıyla yaptığı haylazlıkları, babasının tabutunun götürülüşünü anlatıyor.. Tabii bazı anılar hatırladığında üzüntü ve acı veriyor Ömer’ e..

Güzel anılarla dolu maziye yolculuk yaptıran kısacık bir eserdi. Her anıyı severek okudum. Türk edebiyatı klasiklerine başlangıç için uygun bir eser, tavsiye ederim. Keyifli okumalar ️
48 syf.
Ömer'in Çocukluğu || Muallim Naci⁣
#türkedebiyatıklasikleri- 13⁣

Ömer'in Çocukluğu yeni Türk edebiyatının hatıra türündeki en önemli eserlerindendir. Bu eserde Muallim Naci'nin yani Ömer'in evet yanlış  duymadınız Muallim Naci'nin gerçek ismi Ömer'miş sekiz yaşına kadar olan çocuk anılarını, aile hayatını, mahalle yaşamını ve örnek bir adam olarak gösterdiği babasının vefatı üzerine yaşanan zorluklar ve Varna'ya göç edişlerini anlatmaktadır. Bir çocuğun gözünden anlatılan gayet başarılı bir eserdir. ⁣
•⁣
İstanbul'da, Saraçhane civarında gezerken Ömer  bir köpek saldırısına uğrar. Evinin penceresinden Ömer'in zor durumunu izleyen bir adam Ömer'e yardım etmez. Ömer kaçmak isterken en sevdiği, her giydiğinde çok mutlu olduğu ceketi köpek tarafından parçalanır. Ömer köpekten kurtulup ağlayarak eve gelir. Annesinin güvenli kollarına bırakır kendini. ⁣

Ömer'in hatıralarından oluşan bu az sayfalı eserde Ömer kendi evini, ailesini anlatmaya başlar. Ailesinin kaç kişilik olduğunu, evinin bahçesinde yaşadıklarını, okula gittiğinde her seferinde hoca efendinin falakasının tadına bakmadan eve dönme isteğini okuruz. Kitabın güzel tarafı dönemin İstanbul'unu ve toplumsal yaşantısını gözler önüne sermesi oldu. Ben severek okudum. Türk edebiyatı klasiklerine ilgi duyanlara tavsiye ederim. ⁣
48 syf.
Bir çocuğun gözünden yaşadığı mahallesi, okulu, aile çevresi, babasının ölümüyle çektiği zorluklar, çocuk saflığıyla yansıtılıyor. eski İstanbul semtlerini, buradaki insanları, okuduğu okulda olan-biten herşeyi, hayatında önemli yer tutmuş, yön vermiş olan kişileri halisane duygularıyla anlatmasını okuyacaksın...
.
.
.
#ömerinçocukluğu
#muallimnaci
#fuatagram
96 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Benim okuduğum yayın 48 sayfadan oluşuyordu. Çocuk klasikleri arasından çok beğendiğim bir kitap oldu.Çocukların anlamayacağı bir iki kelime olmasına rağmen yine de okutulabilir bir kitap.Hem de genç ve yetişkinlerin okuyunca kendinden bir anı hatırlatacak,gülümsetip içini ısıtacak bir eser.
48 syf.
Ömer'in yani Muallim Naci'nin İstanbul'a 8 yaşına kadar geçen çocukluğunun anlatıldığı, bir solukta okunan ve okuyucuyu eski İstanbul'a götüren sıcacık bir anı kitabı.
Kitabın kısa oluşu ve ismi insanda biraz çocuk kitabı mı acaba hissi uyandırsa da bence her yaşa hitap ediyor.
Kitabın son cümlesiyle bitirelim incelemeyi:
"Bu hatıraları niçin yazdığımı sorsalar belki de hiçbir cevap vermeye lüzum görmem. Arzu ettim, yazdım. Diyelim ki bu da bir nevi çocukluktur."

Herkese keyifli okumalar.
#OkumakNeGüzelŞey
48 syf.
·8/10
Kitap, harika bir üslupla yazılmış. 1800'lü yıllarda İstanbulda yaşayan, güzel bir aileye sahip bir çocuğun (yazarın kendisi) sekiz yaşına kadarki iyi ve kötü anıları... Anıları okudukça kendi çocukluğumu aklıma getirdim. Genelde çocukluğumu düşündüğümde hüzünlenirim, o vakitler nasıl da geçti diye ama bu sefer bu kitabı okurken yüz küsür sene önce yaşamış bir Osmanlı vatandaşının çocukluk anılarına şahit olarak daima hafif hafif gülümsedim. Çünkü yüz sene sonraki bir çocuğun anılarıyla bu kitaptaki anılar benzerlik gösterebiliyor. Sanıyorum ki çocuk saflığı, en ilkelinden en uygarına zamanın her döneminde aynı. Yaşantılar acı da olsa tatlı da olsa çocukluk insanın en güzel dönemi.
Ah! İnsan böyle düşüncesiz olmasa da, herkes hep birbirine iyilik etse, ne güzel olacak!
Muallim Naci
Sayfa 18 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
İçimizde yabancı bulunmasın. Hizmetçi, halayık derdi çekilmez. Kendi işinizi kendiniz görün. Allah yardım eder. Merak etmeyin. Hizmetçili, halayıklı evlerde bu saadet bulunmaz...
Hoca efendi beni yaklaşık olarak üç sene zarfında iki defa falakaya yatırdı. Ayaklarıma üçer değnek vurdu. Vurduğu yerde gül bittiğini görmedim; fakat hiç şüphe etmem ki utanç ve ıstıraptan yüzüm gül rengi olmuştur.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ömer'in Çocukluğu
Baskı tarihi:
Kasım 2010
Sayfa sayısı:
84
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055794392
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nesin Yayinevi
Ömer'in Çocukluğu, Muallim Naci'nin (1850-1893) sekiz yaşına dek çocukluğundan anılarını anlatıyor. 

Bir çocuğun gözünden yaşadığı mahalle, aile çevresi, okulunun anlatıldığı bu anılarçocuk dünyasının saf bakışıyla yansıtılıyor.

Kitabı okuyanlar 1.496 okur

  • Okur musunuz?®
  • Sefa KAZAR
  • sevde
  • merve
  • Ahmet Meşe
  • Melek İrem Derici
  • Ada Karen
  • Gamze
  • Kaptüs' ün Feskeğen' i
  • deniz

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%12
14-17 Yaş
%21.3
18-24 Yaş
%32
25-34 Yaş
%21.3
35-44 Yaş
%6.7
45-54 Yaş
%4
55-64 Yaş
%2.7
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%67.4
Erkek
%32.6

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1.3 (12)
9
%0.3 (3)
8
%0.9 (8)
7
%0.9 (8)
6
%0.7 (6)
5
%0.3 (3)
4
%0
3
%0.1 (1)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları