·
Okunma
·
Beğeni
·
2.956
Gösterim
Adı:
Ömer'in Çocukluğu
Baskı tarihi:
2016
Sayfa sayısı:
48
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059453028
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Venedik Yayıncılık
48 syf.
·Beğendi·9/10
Ömer'in çocukluk yıllarında hayatından alınmış kesitler , yaşamış olduğu kopuklukların yer aldığı bir kitap... Eğlenceli, öğretici, acıklı,muzdarip,mahsun, hüzünlü hatıralarıyla bezeyan edilmiş dili yalın, akıcı, süslü üslubuyla her yaştan kesimin okumasını tavsiye edebileceğim muhteşem bir eser.Keyifli okumalar diliyorum.

Arka Kapak

Ömer'in Çocukluğu'nda yazar sekiz yaşına kadar olan çocukluk anılarını dile getiriyor. Özellikle baba-oğul ilişkisi etkileyici bir biçimde ifade edilmiş. Dindar, çalışkan, kanaatkâr ve onurlu bir esnaf sınıfının da yaşantısından kesitler sunuluyor.

Yaşadığı çağın eğitim anlayışı ve özellikle öğrenciler için korkulu bir rüya olan falaka ile ilgili anılara da yer verilir. Geçmişle günümüzü karşılaştırmak için Ömer'in ÇOcukluğu iyi bir fırsat!

Bir kısım okuyucuyu çocukluk günlerine döndürecek kadar da içten bir anlatıma sahip Ömer'in Çocukluğu.
48 syf.
·Puan vermedi
Ömer yani Muallim Naci'nin çocukluk evresinin anlatıldığı hoş bir anı kitabı...
Babası Saraçhane esnafından Ali Bey, annesi Balkan göçmeni Zehra Hanım, abisi Mehmet ve sevdiceği komşu kızı Makbule...
Okul süreci, korkular, sopalar, falakalar...
Anne tarafı Varnalı olduğundan 7 yaşında Varna'ya yapılan dayılar ziyareti...
Babası Ali Bey'i Kurban Bayramı'nın ilk günü tutan sıtması ve 11 gün sonra ölümü ile Varna'ya (dayılara) yapılan zorunlu göç ve daha fazlası bu kısa anı kitabında.

Ömer'in "Muallim Naci"liği nereden gelir?
Babasının ölümü ile annesi ve abisi ile dayılarına (Varna) giden Ömer, Varna'da hat muallim Abdulhalim Efendi'den dersler alır. Abdulhalim Efendi Varna'da yeni açılan bir rüştiye (ortaokul) mektebine muallim olarak atanınca bizim Ömer'de ikinci muallimliğe getirilir. Muallimliği böylece başlamış olur. "Naci"liğine gelecek olursak, o da Giritli Ali Efendi'den okuduğu bir hikayenin kahramanı olan "Naci" karakterinden gelir. Böylelikle Ömer'in mahlası olacak olan "Muallim Naci" süreci başlamış olur.

Tekrar kitaba gelecek olursam, kısaca söyleyeyim. Bu kısacık anı kitabında 8 yaşında bir çocuğun gözünden 19.yüzyılın İstanbul'unu, geleneklerini, üzüntülerini, sevinçlerini, gözlemlerini okumuş olacaksınız.

Ne diyor küçük Ömer kitapta:
"Günün birinde bana bu hatıraları niçin yazdığımı sorsalar, belki de cevap verme gereği duymam. İçimden geldi, yazmak istedim ve yazdım. Kim bilir belki de bu da bir çocukluktur."

Edip Cansever'in dizeleriyle bitirelim.

"Gökyüzü gibi bir şey bu çocukluk
Hiçbir yere gitmiyor!"

Okumak isteyenlere keyifli okumalar dilerim.
84 syf.
·Beğendi·8/10
Yazarın yaşamış olduğu yılları (1850 ) ve kendi çocukluğunu kendi kaleminden okuyabileceğiniz bir kitap.Babasıyla yaşadığı duygusal anlar ve babasının ölümü başta olmak üzere yaşadığı anılar anlatılıyor.Bir solukta okunabilen bu kitabı büyük-küçük okurlara tavsiye eder, iyi okumalar dilerim.
84 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Aslında bu kitabı küçük kardeşim için almıştım ama çocuk romanları genelde çocuklar size söylüyorum yetişkinler siz anlayın der. yetişkinlerin de severek okuyabileceği bir kitaptır. Burda Ömer; Muallim Naci' nin takma adıdır yazar burda yaşadığı çevre ve dönemi çok güzel tasvir ederek yazdığı bir anı kitabıdır.
48 syf.
·7/10
Muallim Naci-Ömer’in çocukluğu

#alıntı
“Babam benim elime birçok yirmilik verdi. Orada durmakta olan fakirlere paylaştırmamı emretti. Birer ikişer hepsine dağıttım. Bir parça dolaştıktan sonra eve gittik. Annem, babamdan fazla sevindi. O gece, bir mutluluk gecesi oldu. “

“Tabutu götürüyorlardı. Şimdiye kadar öyle feci bir manzara görmedim. Gözümün önünden gitmiyor.! Tabut, köşe başını dolaşıncaya kadar aralıksız yaş akıtmakta olan gözlerimle takip eyledim. Ah babacığım!.. “


Hepimizin çocukluğu nasıl kıymetlidir değil mi? Hep bir özlem duyarız o günlere. Yaşarken kıymet bilmeyiz, şikayet edip dururuz.. Ama sonrasında o günleri anımsarız, çoğu zaman yüzümüzde kocaman bir gülümsemeyle.. Ömer’in çocukluğu da çok eskilere dayanıyor. İlk kayboluşunu, mahalle arkadaşlarıyla yaptığı haylazlıkları, babasının tabutunun götürülüşünü anlatıyor.. Tabii bazı anılar hatırladığında üzüntü ve acı veriyor Ömer’ e..

Güzel anılarla dolu maziye yolculuk yaptıran kısacık bir eserdi. Her anıyı severek okudum. Türk edebiyatı klasiklerine başlangıç için uygun bir eser, tavsiye ederim. Keyifli okumalar ️
84 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Ömer'in çocukluk yıllarından bazı kesitlerin yer aldığı bu kitabı bir solukta okuyabilirsiniz. Eğlenceli, öğretici ve acıklı hatiralarıyla, akıcı üslubuyla her yaştan kesimin okumasını tavsiye ettiğim bir eser
84 syf.
·Puan vermedi
Edebiyat derslerinde hep gördüğüm ama bu yaşıma kadar okumadığım müthiş bir öykü.. Kardesim olmasa yine okuyamazdım. Kardeşimle ömerin çocukluğunu dolaştık, bir kaç saatte okuyup bitirdik yer yer üzülüp yer yer güldük. Çocuklarınıza kesin okutun ama sizler de okuyup keyif alabilirsiniz.
48 syf.
·8/10
Saygıdeğer okur eline bir kitap alıp bir çırpıda bitirmek mi istiyorsun ha işte tam aradığım yerdesin Muallim Naci Ömer’in Çocukluğu öz yaşamının bir kısmını ele aldığı mükemmel bir otobiyografik eser yalnız şöyle bir şey var ki İstanbul’un henüz bozulmadığı insani ilişkilerin ve sosyal yaşantının çürümeye yüz tutmadığı dönemini ele alıyor. Saraçhane,Beyazıt,Fatih tüm paklığıyla Zihni’nizde canlanıyor. Ömer’in korkularını bir dönem bizim de geçtiğimiz çocuklukta hepimiz yaşadık. Bu yüzden eserde kendinize ait çok şey bulacaksınız. Karanlıktan korkması, geleneksel tipteki Hocası ve Falaka imgesi, bir yerde kaybolduğunda yaşadığı çaresizlik duygusu bunlar bize ne kadar yakın duygular değil mi?Daha sonra babasının ölümüyle yaşadığı çaresizlik.
48 syf.
·2 günde
Muallim Naci'nin 1890 senesinde yazdığı çocukluk hatıratı. Evet Muallim Naci'nin gerçek ismi Ömer'miş ben bilmiyordum, kitabı okuyunca öğrendim. İş Kültür'ün Türk Klasikleri serisinin son çıkan kitabı. Seriyi takip ettiğim için okumuş bulundum. Ama pek beğenmedim. Öncelikle çok kısa 40 sayfa kadar. Kitabın güzel olan tek tarafı anılarını anlatırken dönemin İstanbul'unu ve toplumsal yaşantısını da anlatmış oluyor bize. Bu tarz dönem kitaplarını seviyorum.
Muallim Naci edebiyatımızın ilklerinden bir yazar. 1850 yılında doğmuş, 20. yüzyılı göremeden 1893 yılında genç yaşta vefat etmiş. Bilhassa edebiyatçıların genç yaşta ölmesine üzülürüm. Onlar için değil edebiyat severler için.
48 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Sanki çocukluktan kalan anıların kendiliğinden akla gelmesi gibi kısa kısa, kesik kesik anılardan oluşan Ömer’in 8 yaş öncesi hikayesi. Yazarın kendisinin de dediği gibi:” Bu hatıraları niçin yazdığımı sorsalar belki de hiçbir cevap vermeye lüzum görmem. Arzu ettim, yazdım.”
Bir anıdan diğerine atlarken birçok şeyin havada asılı olması merak etmeme sebep olsa da sonuçta çocukluk anıları devamını sen hayal et diye devam ettim. Çok hızlı & keyifli bir okuma sağlayan bir kitaptı.
84 syf.
·1 günde
“Yaklaşınca kalabalığın arkadından hayal meyal babamın tabutunu gördüm. Kapının önündeki yüksek yere konulmuş idi. Dünyaya geleli öyle bir büyük acı hissetmedim.”

Muallim Naci’nin çocukluk anılarını yazdığı heyecan dolu bir kitap. Bir solukla okudum, yer yer gözlerim doldu. “O küçük ev, bir büyük mutluluk yeri hâlindedir.”
84 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
8 yaşındaki bir çocuğun ağzından yaşadığı şehir, semt, ailesi ve çevresindeki diğer insanlar anlatılmakta, aynı zamanda yaşadığı döneme ayna tutan anı romanıdır.
100 temel eserden olan bu kitap çok güzel çocuk kitabı. Hem çocuklar hem de benim gibi geç kalan yetişkinler için tavsiye edebilirim
Ah! İnsan böyle düşüncesiz olmasa da, herkes hep birbirine iyilik etse, ne güzel olacak!
Muallim Naci
Sayfa 18 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Bir felakete uğrayanı, en çok onun kederini paylaşan ağlatır.
Muallim Naci
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Ah! İnsan böyle düşüncesiz olmasa da, herkes hep birbirine iyilik etse, ne güzel olacak!
Muallim Naci
Sayfa 18 - Beyan Yayınları
Bir felaketzedeyi en fazla, teselli eden ağlatır.
Muallim Naci
Sayfa 5 - İş Bankası Kültür Yayınları 1. Baskı 2019 Ocak
Ah, insan böyle gafil olmasa da daima herkese iyilik etse ne kadar kazanacak!
Muallim Naci
Sayfa 5 - İş Bankası Kültür Yayınları 1. Baskı 2019 Ocak

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ömer'in Çocukluğu
Baskı tarihi:
2016
Sayfa sayısı:
48
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059453028
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Venedik Yayıncılık

Kitabı okuyanlar 474 okur

  • Kerim Darendeli
  • Furkan Çayıröz
  • Sefa Acar
  • Kader Velioğlu
  • Tuğçe Diktaş
  • Remzi Sevim
  • Cansu Bilen
  • İsmail Hakkı Aydın
  • Sena Turan
  • Sümeyye Şevval Kiracı

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.7 (1)
9
%1.3 (2)
8
%2 (3)
7
%0.7 (1)
6
%0.7 (1)
5
%0.7 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0