Ömür Diyorlar Buna

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.627
Gösterim
Adı:
Ömür Diyorlar Buna
Baskı tarihi:
Mayıs 2007
Sayfa sayısı:
200
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750707773
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Ömür Diyorlar Buna
Ömür Diyorlar Buna
195 syf.
Yapamadıklarımız...
Yaşayamadıklarımız...

Ve bunların pişmanlığıdır ruhumuzu her daim kemiren. "Keşke" yapsaydım, "keşke" gitseydim, "keşke" sevseydim... Ve daha bir sürü keşke hayatımızdan rol çalarak gömülür yüreğimizin en derinine. Yüreğimiz her sızladığında "ahh" olur dudaklarımızdan dökülür. Tıpkı Ayfer Tunç'un bu kitabında ömürlerini harcayan karakterler gibi...

Ayfer Tunç'un dergi ve gazeteler için hazırladığı "Öykülemiş Söyleşiler"den oluşuyor kitap. Yaşanmış ve insanların hayatlarına dokunan öykülerdir bunlar. Ayrıca Yusuf Atılgan, Mina Urgan, Hüseyin Rahmi Gürpınar, Zeki Müren ve kadın sinema oyuncularımıza dair bilgiler de yer alır. Ben en çok kitapta Efsun diye geçen; gerçek ismi Füsun olan oyuncu Zeynep Aksu'nun hayatının anlatıldığı öyküden etkilendim.
Annesinin ikinci evliliğinden olan yönetmen Ferzan Özpetek'in de ablası olan Zeynep Aksu, bütün ödül, şan ve şöhrete arkasını dönmesiyle "keşke" dolu bir ömrü bize yeniden hatırlatır.


Yazarı bilen bilir bütün kitaplarında inanılmaz bir gözlem yeteneği ve insanlara dair tespitleri vardır. Bu kitap içinde aynı şey geçerli.
Diğer kitapları gibi her sayfada yerle bir etmeyen ama yine de sarsan bir kitap bu.

Yapamadıklarınızdan değil yaptıklarınızdan pişman olacağınız bir ömür dilerim ne de olsa harcanıp gidiyor ömür dediğin...
195 syf.
·10 günde·Beğendi·Puan vermedi
Gerçek hayatların, sohbet tadında anlatılmış güzel hikayeleri. Herkesin evet bir hikayesi vardır yazmalık. Lakin hepsinin tadı farklıdır .Yani güzeli olur çirkini olur. Bu kitapta kıvam okunasıydı…
195 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10
Bir kitabın ismi ancak bu kadar uygun ve güzel seçilir. Şarkıcı Arlet,Koku,İki Kedi,Kedilerimi İyi Doyurunuz,Mesut Bahtiyar'dan Şarkılar Dinlediniz yazıları çok güzel ve öğretici. Ayfer Tunç'un ikinci okuduğum kitabı. İkisi de belleğimde yer edinen eserler oldu. Bir yazar bütün kitaplarını nasıl okutur sorusunun cevabı bende Ayfer Tunç oldu. Kitap akıcı, abartısız, net, anlaşılır okuyun arkadaşlar okuyun.
195 syf.
▶#omurdiyorlarbuna Küçük,küçük hikayelerin anlatıldığı,insanı sürükleyen,bazen güldüren bazen hüzünlendiren ama kendisini sevdiren bir kitaptı.
Gerçek yaşam hikayelerinden esinlenilerek kurgulanmış ve çok akıcı bir dile sahipti.Aslında öyküler için çok etkileyiciydi diyemeyeceğim ama yazarın ilk okuduğum kitabı #suzandefter 'e göre daha çok sevdim daha bir keyifli geçti benim için.
Diğer eserlerini okudukça Ayfer Tunç'a alışacağım gibi gözüküyor
195 syf.
·Beğendi·8/10
Kitap yazarın daha önce yayınlanmış olan gazete yazılarındaki hikayelerden oluşuyor.Bence son derece samimi bir dille yazılmış olması çok güzel.Hayatın içinden hikayeleri çok severim,küçük nüansları yakalayabilen,detayları görebilen insanlara hayranım,yazar hikayelerinde bunları kullanmış bu yüzden ben sevdim
195 syf.
·Beğendi·8/10
Gerçek yaşam hikayelerinden kurgulanan, bir kısmı gerçek, bir kısmı da olduğu düşünülen ya da olması ümit edilen öykülerden oluşmakta. Son bölümde ise "Üç Portre Denemesi" başlığı altında Mina Urgan, Hüseyin Rahmi Gürpınar ve Zeki Müren anlatılmış. Son bölümü gerçekten beğendim. Tadında bırakılmış, güzel tespitlerle Ayfer ablamızın duygu ve düşünceleriyle zenginleştirilmiş, severek okuyacağınız bir metin olmuş. Farklı bir metin okumak istiyorsanız bu kitabı deneyebilirsiniz. Pişman olmayacağınızı düşünüyorum.
195 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Kitapta beş bölüm ve yirmi iki hikaye var. Yazar daha önce basılan yazılarının üstünde birkaç değişiklik yaparak bu kitapta bizlere sunmuş. Her ne kadar başkalarının deneyimleri bizlere biraz zoraki öğüt gibi gelse de bu hayatların pişmanlıklarını ve mutluluklarını dinlemenin her yaş için ayrı bir değeri olduğuna inanıyorum. İnsana uzun bir zaman gibi görünen -ki bilemez insan ömrünün ne kadar olduğunu- ömrün aslında kıymetinin bilinmesi gereken kısacık bir zaman olduğunu öğretir yaşanmış hikayeler. Belki bu yirmi iki hikayenin hepsini okuduktan sonra hatırlayamayacaksınız ama kitabın bıraktığı duygusal izin uzun süre kalacağından eminim.
195 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Yazardan okuduğum ilk kitap oldu. Kurduğu cümlelerle insanın gönlünde bir sıcaklık bıraktığı kesin. Gerçek hayattan alınmış bu söyleşiler ve duyumlar o kadar usta bir şekilde öykülendirilmiş ki sevmemek elde değil. Yazarın kalemi çok duru ve sade. Şapkacı Arlet, Fatma Bayraşevski, Doktor Manuk, Aylin Işık.. bu hayatlar yaşanmış ve gerçek.. Yusuf Atılgan, Mîna Urgan, Zeki Müren, Hüseyin Rahmi Gürpınar.. hepsini zevkle okuyabileceğinizi düşünüyorum.
195 syf.
·3/10
İncir ağacı baharın gelişini haber veren ağaçlardan değildir. Hiç incirler çiçek açtı, bahar geldi dendiğini işittiniz mi? İncir ağacı doğurgan ve çilekeş annelere benzer. Sütlüdür. Kayayı deler. İlle de yaşar, tırmanır, büyür, doğurur. Ne meyvesi ne çiçeği kokar. Bu nedenle inciri ısırdığım an, bir mucizeyle karşılaşmışım gibi bir duyguya kapılırım. Kendini belli etmeyen bu meyve, ne ilahi bir lezzete sahiptir.
Yaşanmış insan hikayelerinin anlatıldığı kitap ne yazık ki umduğum gibi çıkmadı, ya da ben beklentimi çok yüksek tutmuşum bilemiyorum. Anlatılan hikayelerin üzerimde pek de tesiri olmadı diyebilirim.
195 syf.
·8 günde·6/10
Ayfer Tunç'un çeşitli zamanlarda genellikle edebiyat eklerinde ve gazetelerde yayınlanmış yazılarından oluşan yarı hikaye yarı anı tarzında hazırlanmış kitabı.

Özellikle bazı gerçek hayat hikayelerinden yola çıkarak kaleme alınan öykülerin gerçekten başarılı olduğunu söylemek gerek. Yazıların çoğunlukla baştan bir kitabı oluşturacak şekilde yazılmamış olduğu göze çarpıyor. Genelde sonradan kitap haline getirilen yazılardan oluşan eserlerde bu türden sıkıntılar maalesef kaçınılmaz oluyor.

Ancak gerek yazarın başka eserlerinde yeralan cümle yapısı ve akışkanlık, gerekse üslup bu kitapta da kendini gösteriyor ve sıkıcı olmayan okunabilir bir kitap ortaya çıkıyor.
195 syf.
·17 günde·6/10
Kitabın kapağını şimdi kapattım ve hala son portrenin etkisindeyim. (Mesut Bahtiyar)
Yazarın okuduğum ikinci kitabı ilki Mağara Arkadaşları idi. Bu epey farklı çünkü kısa kısa gazete makalelerinden derlenmiş ancak gerçek hayattan alınan hikayelerden oluşuyor. Ben hem hikayeleri hem de Ayfer Tunç' un dilini etkileyici ve akılda kalıcı buldum. Şöyle çantanızda gezdirip kısa hayat aralarında, metroda, sokakta, banka sırasında okunabilecek güzel bir alternatif olduğunu düşünüyorum.
Belki de öldük farkında değiliz.
Ancak araba bize çarparsa anlayabiliriz yaşadığımızı,yaşıyorsak tabi!
Biz hayatın malıyız,tıpkı hikâyesi olan herkes gibi.Yazdıklarımız ise malı olduğumuz efendimize "hayata" bir diklenmeden ibaret.
Bir an yaşlıların
yalnızlıklarıyla ne tuhaf bir ilişkileri olduğunu düşündüm. Hem
delicesine bağlıydılar, en yakınlarına, bile tahammül edemiyorlardı,
hem de şiddetle korkup kurtulmak istiyorlardı yalnızlıklarından.
Yalnızlık avuçlarında bir kor parçası gibi duruyordu, ne kimseye
vermeye kıyabiliyorlar ne yanmaktan kurtulabiliyorlardı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ömür Diyorlar Buna
Baskı tarihi:
Mayıs 2007
Sayfa sayısı:
200
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750707773
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Ömür Diyorlar Buna
Ömür Diyorlar Buna

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

  • 3 defa gösterildi.

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0