Kitap
Ömür Diyorlar Buna

Ömür Diyorlar Buna

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.1
107 Kişi
345
Okunma
105
Beğeni
3.584
Gösterim
195 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 5 sa. 32 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Can Yayınları · Mart 2014 · Karton kapak · 9789750719837
Diğer baskılar
Ömür Diyorlar Buna
Ömür Diyorlar Buna
Narlı Bahçe'yi arıyordum. Hangi coğrafyaya ait olduğunu bilebilsem yollara düşmeye hazırdım. Ama bir türlü hatırlayamıyordum: Batıda mıydı Narlı Bahçe, doğuda mı? Uzun yolların ucunda mıydı, burnumun dibinde mi? İçimde miydi, dışımda mı? Var mıydı, yok muydu? Kuzeye ve güneye giden yolları büyük denizler kesiyor, rüyalarımda sürekli yer değiştiren Narlı Bahçe'nin yolu da bir görünüp bir kayboluyordu. "Ömür Diyorlar Buna", okurlarımızın yakından tanıdığı ve büyük bir ilgiyle okuduğu Ayfer Tunç'un yeni kitabı. Öyküleşmiş Söyleşiler, ya da Söyleşilmiş Öyküler gibi bir alt başlıkla da okunabilecek bu kitap, yaşanmış, tanık olunmuş insan hikâyelerini anlatıyor. Şapkacı Arlet'ten Aylin Işık'a, Fatma Bayraşevski'den Doktor Manuk'a uzanan bu yazılar, ömürlerimizin birer sanat yapıtı, eşsiz, başlı başına dokunaklı bir hikâye olduğunu gösteriyor. (Tanıtım Bülteninden)
5 mağazanın 5 ürününün ortalama fiyatı: ₺17,29
8.1
10 üzerinden
107 Puan · 27 İnceleme
Lilo
Ömür Diyorlar Buna'yı inceledi.
195 syf.
·
6 günde
·
Puan vermedi
Ayfer Tunç'un tanık olduğu yaşamları ele aldığı eseridir. Yazarın dergi ve gazetelere yazmış olduğu söyleşilerden oluşur. Şapkacı Arlet, Joan, Mina Urgan ve daha pek çok değerli hayat öyküsü samimi ve yalın bir anlatımla verilmekte. Tüm hayatların ne kadar değerli olduğunu hatırlatan bir kitap, bu yüzden çok sevdim. Her bir öyküyü çok beğendim ama beni en çok şaşırtan ''Kedilerimi İyi Doyurunuz!'' oldu.
Ömür Diyorlar Buna
8.1/10
· 345 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
Emre
Ömür Diyorlar Buna'yı inceledi.
195 syf.
·
4 günde
·
8/10 puan
'' Bitmez tükenmez bu dert, ömür diyorlar buna ''
Her kitabını büyük bir keyif alarak okuduğum Ayfer Tunç, daha öncesinde gazete ve dergilerde yer verdiği gerçek hayat öykülerini bu kitap ile yeniden derlemiş. Göremediğimiz, bilemediğimiz, hissedemediğimiz onca hayatın içerisinden seçilmiş ve yalın bir anlatımla da kaleme alınmış ve son bölümünde de 3 portre denemesine yer verilmiş okuması keyifli bir kitap. Benim gibi yaşanmışları okumayı sevenlerin vakit ayırmasını tavsiye ederim.
Ömür Diyorlar Buna
8.1/10
· 345 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
7
Mehmet Y.
Ömür Diyorlar Buna'yı inceledi.
195 syf.
Ömür Diyorlar Buna, ismini kürdili hicazkar bir sanat müziği eserinden alan bir Ayfer Tunç kitabı. Çok sıkı bir romancı/hikayeci olan Ayfer Tunç, burada da bazı hikayeler anlatıyor aslında. Çok eski tarihlerden beri çeşitli gazete ve dergilere yazmış olduğu bazı yazıları yer alıyor kitapta. Bu hikayelerin hemen hepsi ilhamını ya da anlattığı şeyleri gerçek hayattan almışlar. Bu anlamda Tunç'un başarılı üslubuyla birlikte okunabilir şeylere dönüşmüşler. Bazısı film senaryosu olabilecek olan insan hikayeleri var buralarda. Özellikle Beyoğlu ve çevresine ait anlatılar... Tunç'un bütün kitaplarını okumuş birisi olarak, kendisini "en başarılı Türk kadın romancı" olarak nitelendiriyorum. Bu tabii ki, son derece izafi bir görüş olmakla birlikte Tunç'un iyi bir romancı olduğu da ayrı bir hakikat. İşte bu kitabı, belki de sırf bu yüzden, roman ve hikayelerinin bir kademe altında kalmış diye düşünüyorum. Çünkü çoğu zaman kurgu, gerçekten daha ilgi çekicidir.
Ömür Diyorlar Buna
8.1/10
· 345 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
27
İmge
Ömür Diyorlar Buna'yı inceledi.
195 syf.
"Harcanıp Gidiyor Ömür Dediğin"
Yapamadıklarımız... Yaşayamadıklarımız... Ve bunların pişmanlığıdır ruhumuzu her daim kemiren. "Keşke" yapsaydım, "keşke" gitseydim, "keşke" sevseydim... Ve daha bir sürü keşke hayatımızdan rol çalarak gömülür yüreğimizin en derinine. Yüreğimiz her sızladığında "ahh" olur dudaklarımızdan dökülür. Tıpkı Ayfer Tunç'un bu kitabında ömürlerini harcayan karakterler gibi... Ayfer Tunç'un dergi ve gazeteler için hazırladığı "Öyküleşmiş Söyleşiler"den oluşuyor kitap. Yaşanmış ve insanların hayatlarına dokunan öykülerdir bunlar. Ayrıca Yusuf Atılgan, Mina Urgan, Hüseyin Rahmi Gürpınar, Zeki Müren ve kadın sinema oyuncularımıza dair bilgiler de yer alır. Ben en çok kitapta Efsun diye geçen; gerçek ismi Füsun olan oyuncu Zeynep Aksu'nun hayatının anlatıldığı öyküden etkilendim. Annesinin ikinci evliliğinden olan yönetmen Ferzan Özpetek'in de ablası olan Zeynep Aksu, bütün ödül, şan ve şöhrete arkasını dönmesiyle "keşke" dolu bir ömrü bize yeniden hatırlatır. Yazarı bilen bilir bütün kitaplarında inanılmaz bir gözlem yeteneği ve insanlara dair tespitleri vardır. Bu kitap içinde aynı şey geçerli. Diğer kitapları gibi her sayfada yerle bir etmeyen ama yine de sarsan bir kitap bu. Yapamadıklarınızdan değil yaptıklarınızdan pişman olacağınız bir ömür dilerim ne de olsa harcanıp gidiyor ömür dediğin...
Ömür Diyorlar Buna
8.1/10
· 345 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
21