Ömür Diyorlar Buna

7,4/10  (9 Oy) · 
32 okunma  · 
9 beğeni  · 
761 gösterim
Narlı Bahçe'yi arıyordum. Hangi coğrafyaya ait olduğunu bilebilsem yollara düşmeye hazırdım. Ama bir türlü hatırlayamıyordum: Batıda mıydı Narlı Bahçe, doğuda mı? Uzun yolların ucunda mıydı, burnumun dibinde mi? İçimde miydi, dışımda mı? Var mıydı, yok muydu? Kuzeye ve güneye giden yolları büyük denizler kesiyor, rüyalarımda sürekli yer değiştiren Narlı Bahçe'nin yolu da bir görünüp bir kayboluyordu.

"Ömür Diyorlar Buna", okurlarımızın yakından tanıdığı ve büyük bir ilgiyle okuduğu Ayfer Tunç'un yeni kitabı. Öyküleşmiş Söyleşiler, ya da Söyleşilmiş Öyküler gibi bir alt başlıkla da okunabilecek bu kitap, yaşanmış, tanık olunmuş insan hikâyelerini anlatıyor. Şapkacı Arlet'ten Aylin Işık'a, Fatma Bayraşevski'den Doktor Manuk'a uzanan bu yazılar, ömürlerimizin birer sanat yapıtı, eşsiz, başlı başına dokunaklı bir hikâye olduğunu gösteriyor.
(Tanıtım Bülteninden)
ebru cemre 
01 Haz 21:24 · Kitabı okudu · Puan vermedi

▶#omurdiyorlarbuna Küçük,küçük hikayelerin anlatıldığı,insanı sürükleyen,bazen güldüren bazen hüzünlendiren ama kendisini sevdiren bir kitaptı.
Gerçek yaşam hikayelerinden esinlenilerek kurgulanmış ve çok akıcı bir dile sahipti.Aslında öyküler için çok etkileyiciydi diyemeyeceğim ama yazarın ilk okuduğum kitabı #suzandefter 'e göre daha çok sevdim daha bir keyifli geçti benim için.
Diğer eserlerini okudukça Ayfer Tunç'a alışacağım gibi gözüküyor

hatice 
30 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitap yazarın daha önce yayınlanmış olan gazete yazılarındaki hikayelerden oluşuyor.Bence son derece samimi bir dille yazılmış olması çok güzel.Hayatın içinden hikayeleri çok severim,küçük nüansları yakalayabilen,detayları görebilen insanlara hayranım,yazar hikayelerinde bunları kullanmış bu yüzden ben sevdim

Hatice Biçer 
12 Mar 01:40 · Kitabı okudu · 3/10 puan

İncir ağacı baharın gelişini haber veren ağaçlardan değildir. Hiç incirler çiçek açtı, bahar geldi dendiğini işittiniz mi? İncir ağacı doğurgan ve çilekeş annelere benzer. Sütlüdür. Kayayı deler. İlle de yaşar, tırmanır, büyür, doğurur. Ne meyvesi ne çiçeği kokar. Bu nedenle inciri ısırdığım an, bir mucizeyle karşılaşmışım gibi bir duyguya kapılırım. Kendini belli etmeyen bu meyve, ne ilahi bir lezzete sahiptir.
Yaşanmış insan hikayelerinin anlatıldığı kitap ne yazık ki umduğum gibi çıkmadı, ya da ben beklentimi çok yüksek tutmuşum bilemiyorum. Anlatılan hikayelerin üzerimde pek de tesiri olmadı diyebilirim.

Ne okuudum 
 04 Şub 18:41 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Keşke her şey eskisi gibi olsaydı. Küfeyle gelirdi eve. Zil zurna sarhoş ama sonra bir gönlümü alışı vardı ki...Belki de hep öyle gönlümü alsın diye dırdır ederdim çok ...


Ömür Diyorlar Buna - Ayfer Tunç

Kitaptan 14 Alıntı

Mâsiva 
25 Şub 11:24 · Kitabı okudu · Puan vermedi

...insanlar çoluk çocuğa karışıyor, yaşlanıp ölüyorlardı. Hepsi buydu.

Ömür Diyorlar Buna, Ayfer TunçÖmür Diyorlar Buna, Ayfer Tunç
Aslı T. 
 11 Ağu 00:09 · Kitabı okudu

Yaşlıların yalnızlıklarıyla ne tuhaf bir ilişkileri olduğunu düşündüm. Yalnızlıklarına hem delicesine bağlıydılar; en yakınlarına bile tahammül edemiyorlardı hem de şiddetle korkup kurtulmak istiyorlardı. Yalnızlık avuçlarında bir kor parçası gibi duruyordu, ne kimseye vermeye kıyabiliyorlar, ne yanmaktan kurtulabiliyorlardı.

Ömür Diyorlar Buna, Ayfer Tunç (Sayfa 33 - Can Yayınları)Ömür Diyorlar Buna, Ayfer Tunç (Sayfa 33 - Can Yayınları)
Aslı T. 
 11 Ağu 00:02 · Kitabı okudu

Hayat kendi ritüeli içinde, ağır bir ritimle akıp gidiyor, insanlar çoluk çocuğa karışıyor, yaşlanıp ölüyorlardı. Hepsi buydu.

Ömür Diyorlar Buna, Ayfer Tunç (Sayfa 17 - Can Yayınları)Ömür Diyorlar Buna, Ayfer Tunç (Sayfa 17 - Can Yayınları)
Mâsiva 
27 Şub 19:59 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Otuz üçümdeyken, bir On Kasım sabahı, hem de saat dokuzu beş geçerken intihar ettim. İple astım kendimi. Yazarım öyle istemişti. Yazarım, Yusuf Atılgan...

Ömür Diyorlar Buna, Ayfer TunçÖmür Diyorlar Buna, Ayfer Tunç
ebru cemre 
01 Haz 21:26 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

O, "hayat kumarında kırık bir pul gibi"ydi."Kaderi kötü bir zar"dı."Onu nasıl yenebilir"di...

Ömür Diyorlar Buna, Ayfer TunçÖmür Diyorlar Buna, Ayfer Tunç
Mâsiva 
25 Şub 17:27 · Kitabı okudu · Puan vermedi

...Ankara. Taze cumhuriyetin taze başkenti. Henüz köy, henüz acemi, henüz naif şehir.

Ömür Diyorlar Buna, Ayfer TunçÖmür Diyorlar Buna, Ayfer Tunç
Mâsiva 
27 Şub 13:38 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Işık mı? Karanlık hikâyeler bunlar. Bütün ışıkların azaldığı ve tünelin ucu görünmediği için tünelde sıkışmışların çıkışa doğru
adım atmakta artık güçlük çektikleri, hayli karanlık hikâyeler.

Ömür Diyorlar Buna, Ayfer TunçÖmür Diyorlar Buna, Ayfer Tunç
ebru cemre 
01 Haz 21:25 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Keşke her şey eskisi gibi olsaydı. Küfeyle gelirdi eve.Zil zurna sarhoş ama sonra bir gönlümü alışı vardı ki...
Belki de hep öyle gönlümü alsın diye dırdır ederdim çok ...

Ömür Diyorlar Buna, Ayfer TunçÖmür Diyorlar Buna, Ayfer Tunç
2 /