On Beş Yaşında Bir Kaptan

8,5/10  (31 Oy) · 
229 okunma  · 
27 beğeni  · 
1.512 gösterim
1873 senesi, Yeni Zelanda açıkları... Genç denizci Dick Sand, Kaptan Hull'un balina avcı gemisi Pilgrim'de göreve başlamıştır. Kötü geçen bir av sezonundan sonra Pilgrim, Amerika'ya doğru dönüş yoluna geçer. Geminin sahibi W. James Weldon'un eşi Misis Weldon ve küçük oğulları Jack de bu yolculukta onlara eşlik edecektir. Dönüş yolunda hiç beklenmedik bir olay yaşanır; denizciler kocaman bir kambur balinayla karşılaşırlar. Yükünü dolduramamış mürettebat için bu bulunmaz bir fırsattır. Kaptan Hull hemen harekete geçer, deneyimli adamlarını toplar ve acemi denizci Dick Sand'i gemide bırakarak ava çıkar. Oysa bu son şans, avcılar için tam bir felakete dönüşecektir. Balinayla girişilen mücadeleden hiçbiri sağ çıkamayacaktır. Artık Dick Sand, geminin kaptanıdır ve yolcularını sağ salim yuvalarına ulaştırmak onun görevidir. Fakat gemide, bu durumdan faydalanmak isteyen kötü niyetli biri vardır: Aşçı Negoro. Genç denizcinin acemiliğini fırsat bilen Negoro, geminin rotasını değiştirir ve kahramanlarımız kendilerini Afrika'nın tehlikleri kıyılarında bulur. Şimdi eve dönebilmek için, acımasız köle tüccarlarıyla mücadele etmeleri gerekmektedir.

Kitabı gördüğünüzde "Hımm macera romanlarından birisi" diye düşünenilirsiniz. Haklısınız da fakat Julles Verne'i sadece macera roman yazarı olarak düşünmek doğru olmaz. Benim için Jules Verne bir bilim adamıdır. Sadece Hukuk eğitimi almasına rağmen bütün bilim dallarına bu kadar hakim olması hayranlık verici. Jules Verne teknolojinin çokta ilerlemediği yıllarda geleceği önümüze sermiş.

Veysi Yavuz 
13 Ağu 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Macera dolu bir kitap olan On Beş Yaşında Bir Kaptan kitabı,Jules Vernes'in birçok kitabında olduğu gibi denizcilik ve denizde geçen bir takım maceraları anlatmaktadır.Pilgrims'te başlayan macera kahramanlarımızı hiç beklenmedik bir noktaya sürükleyecektir.Bir anda Afrika'nın vahşi ormanında kendilerini bulacaklardır ve kahramanımız Dick Sand'in gayretli çabaları ile buradan kurtulmaya çalışacaklardır.Tabi diğer kahramanımız Hercule'nin çabasınıda görmezden gelinemez.İki kahramanımızın çabaları onları bu vahşi doğadan koparacaktır.Dingo köpeğin de ayrı bir macerası karşımıza çıkmaktadır.İyi okumalar sevgili okuyuculara :).

Kitaptan 11 Alıntı

Otuz yaşında, cesur bir kadındı. Küçük bir gemiyle koskoca okyanusu aşmaktan asla korkmuyordu. Zaten uzun zamandan beri / böyle bir seyahat yapmayı düşünüyordu. Bu fırsat karşısına çıkınca, kaçırmak istememişti.

On Beş Yaşında Bir Kaptan, Jules Verne (Sayfa 6)On Beş Yaşında Bir Kaptan, Jules Verne (Sayfa 6)

Güneş hergün danışmanı olacaktı! Ay ve yıldızlar ona şöyle diyeceklerdi: İşte Okyanusta senin geminin bulunduğu mevki! Şu gökyüzünde, kusursuz işleyen bir duvar saatinin akrep ve yelkovanı gibi yıldızlar görecekti!

On Beş Yaşında Bir Kaptan, Jules Verne (Sayfa 130)On Beş Yaşında Bir Kaptan, Jules Verne (Sayfa 130)

Sağlam yapılı bir çocuktu. Gemicilik mesleği, vücudunun gelişmesine ve hayatın güçlüklerine alışmasına oldukça yardım etmişti. Zeki, enerjik, soğukkanlı ve cesurdu.

On Beş Yaşında Bir Kaptan, Jules Verne (Sayfa 10)On Beş Yaşında Bir Kaptan, Jules Verne (Sayfa 10)

Yalnız değildi. / Elli yaşlarında, iyi kalpli bir adamdı. Uzun boylu, zayıf, / sık saçlı, dalgın mizaçlı, çocuk ruhlu bir adamdı.

On Beş Yaşında Bir Kaptan, Jules Verne (Sayfa 6)On Beş Yaşında Bir Kaptan, Jules Verne (Sayfa 6)

Denizden başka eğlencesi yok. Denizle ilgili her şeyle ilgileniyor, miçoluktan dümenciliğe kadar. Bu da onu geliştiriyor.

On Beş Yaşında Bir Kaptan, Jules Verne (Sayfa 19)On Beş Yaşında Bir Kaptan, Jules Verne (Sayfa 19)
2 /