On İki Gezici Öykü

7,8/10  (23 Oy) · 
70 okunma  · 
15 beğeni  · 
976 gösterim
On İki Gezici Öykü, 1982 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Gabriel García Márquez'in on sekiz yıllık bir zaman diliminde aralıklarla tekrar tekrar kaleme aldığı kısa öyküleri bir araya getiriyor. Yıllar öncesinin gazete notları, senaryo ve TV dizisi taslakları, zamanla García Márquez elinde usta işi, olağandışı birer öyküye dönüşmüş.

"Maria dos Prazeres" adlı öyküde, kendine bir mezar satın alan bir fahişe, küçük köpeğine mezarı başında nasıl ağlayacağını öğretiyor. "Kendimi Rüya Görmek İçin Kiralıyorum" adlı öyküde, Kolombiyalı bir kadın, zengin bir aile için rüya yorumlayarak geçimini sağlıyor.

On İki Gezici Öykü'deki kısa öyküler, García Márquez'in 1970'te yayınlanan başyapıtı Yüzyıllık Yalnızlık'ı anımsatan sahneler, olaylar ve imgelerle dolu. Usta, gerçeklik dünyasıyla düşler dünyasını buluşturmaktaki doğal yeteneğini bir kez daha tüm açıklığıyla ortaya koyuyor. 
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2015
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9789755105451
 • Orijinal Adı:
  Doce Cuentos Peregrinos
 • Çeviri:
  İnci Kut
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Esra B. 
30 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 21 günde · Puan vermedi

Hepsi birbirinden etkileyici 12 öykü, yazarın vermiş olduğu 18 senelik emeğe değdiğini düşünüyorum. En çok karda kan izlerin'i beğendiğimi söyleyebilirim. Öykü severlere tavsiye ederim, keyifli okumalar.

Yağmur Şire 
03 Oca 22:15 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 10/10 puan

Marquez bir deha. Okuduğum her kitabı muhteşem. On Iki Gezici Öykü muhteşem bir dille yazılmış, Gabo'nun gerçeküstü yazma yeteneğini yine gözler önüne seren bir kitap. Iyi Kalpli Erendria ve Kırmızı Pazartesi kitaplarının tadını veren 12 adet öykü var bu kitapta. Son öykü olan "Kanda Kan Izlerin" en muhteşem öykü. Daha çok övgüye ihtiyaç yok bence, Gabo hayranları kaçırmasın..

Yusuf Konakci 
29 Oca 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Gabito'nun neredeyse tüm külliyatını okuyan birisi olarak en iyi öykülerinin bu kitapta olduğunu düşünüyorum. Karda Kan İzlerin öyküsü kitabın zirvesi. Marquez Usta sistemle dalga geçiyor, ince ince giydiriyor.

Sidar Sadık 
11 Haz 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · 7/10 puan

Büyülü gerçekçiliğin ne olduğunu öğrenmek istiyorsunuz. Önce öğrenip sonra ona göre roman okumak niyetindesiniz, diyelim. Öyleyse sizi Marquez'in öykülerinin tarafına alalım. Yalın, kısa ve sürükleyici de olan bu öyküler her şeyden önemlisi size büyülü gerçekçiliğin ne olduğunu kavratacak.

Hande Karagöz 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 7/10 puan

On iki bağımsız öyküden oluşan kitap. On sekiz yıllık emek içerir. Benim içlerinden en beğendiğim "Ben Yalnızca Telefon Etmek İstemiştim" olmuştu...

Kitaptan 10 Alıntı

Martenteo 
13 Mar 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gördüğü her şeyin iç mekanızmasına çocukça bir ilgi göstererek insanların arasında sakat bir fil gibi dolaşıyordu,çünkü onun için dünya,hayatın insanın aklına estiği gibi sürdürülmesine yarayan,kurgulu kocaman bir oyuncağa benziyordu.

On İki Gezici Öykü, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 77)On İki Gezici Öykü, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 77)

Bütün hareketlerini, sanki doğ­duğundan beri kendisi için öngörülmemiş hiçbir şey yokmuş gibi yöntemli ve sakin bir tavırla yapıyordu.

On İki Gezici Öykü, Gabriel Garcia MarquezOn İki Gezici Öykü, Gabriel Garcia Marquez
Esra B. 
14 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Özür dilercesine, ilk görüşte aşık olmaya inanıp inanmadığını sordum ona. "Elbette," dedi, "İmkansız olan ötekilerdir."

On İki Gezici Öykü, Gabriel Garcia MarquezOn İki Gezici Öykü, Gabriel Garcia Marquez
Martenteo 
12 Mar 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Atlantik'te gece uçsuz bucaksız ve berraktı, uçak yıldızların arasında hareketsiz gibi görünüyordu. O zaman onu saatler boyu karış karış seyrettim ve algılayabildiğim tek hayat belirtisi, suyun üzerindeki bulutlar gibi alnından geçmekte olan rüyaların gölgeleri oldu.

On İki Gezici Öykü, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 69)On İki Gezici Öykü, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 69)
Martenteo 
14 Mar 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

O gün,felakete karşı önlem olarak kapılarla pencereleri sağlamlaştırırken,sanki nefret edilen ama onsuz hayatın bir anlamı kalmayacak olan bir kadınmış gibi anlattı bize poyrazı.Bir deniz adamının,karada esen bir rüzgâra böylesine saygı göstermesi beni şaşırtmıştı.

On İki Gezici Öykü, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 142)On İki Gezici Öykü, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 142)
Tuncay YILDIRIM 
12 Oca 16:58 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Törenin sonunda herkes gitmeye başladığında ben de onlarla birlikte gitmeye yeltendim, ama içlerinden biri kesin bir ciddiyetle, benim için eğlencenin artık sona erdiğini anlattı. "Bir yere gidemeyecek olan tek kişi sensin," dedi bana. Ölümün bir daha asla dostlarla birlikte olamamak demek olduğunu ancak o zaman anlayabildim.

On İki Gezici Öykü, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 5)On İki Gezici Öykü, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 5)
Özge 
03 Şub 22:11 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bir başkan söz konusu olduğunda, en büyük rezaletler aynı anda iki türlü birden olur: doğru ve yalan."

On İki Gezici Öykü, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 34 - Can Yayınları; İyi Yolculuklar, Sayın Başkan; Başkan)On İki Gezici Öykü, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 34 - Can Yayınları; İyi Yolculuklar, Sayın Başkan; Başkan)