On İki Gezici Öykü

7,7/10  (11 Oy) · 
33 okunma  · 
6 beğeni  · 
744 gösterim
On İki Gezici Öykü, 1982 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Gabriel García Márquez'in on sekiz yıllık bir zaman diliminde aralıklarla tekrar tekrar kaleme aldığı kısa öyküleri bir araya getiriyor. Yıllar öncesinin gazete notları, senaryo ve TV dizisi taslakları, zamanla García Márquez elinde usta işi, olağandışı birer öyküye dönüşmüş.

"Maria dos Prazeres" adlı öyküde, kendine bir mezar satın alan bir fahişe, küçük köpeğine mezarı başında nasıl ağlayacağını öğretiyor. "Kendimi Rüya Görmek İçin Kiralıyorum" adlı öyküde, Kolombiyalı bir kadın, zengin bir aile için rüya yorumlayarak geçimini sağlıyor.

On İki Gezici Öykü'deki kısa öyküler, García Márquez'in 1970'te yayınlanan başyapıtı Yüzyıllık Yalnızlık'ı anımsatan sahneler, olaylar ve imgelerle dolu. Usta, gerçeklik dünyasıyla düşler dünyasını buluşturmaktaki doğal yeteneğini bir kez daha tüm açıklığıyla ortaya koyuyor. 
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2015
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9789755105451
 • Orijinal Adı:
  Doce Cuentos Peregrinos
 • Çeviri:
  İnci Kut
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Esra B. 
30 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 21 günde · Puan vermedi

Hepsi birbirinden etkileyici 12 öykü, yazarın vermiş olduğu 18 senelik emeğe değdiğini düşünüyorum. En çok karda kan izlerin'i beğendiğimi söyleyebilirim. Öykü severlere tavsiye ederim, keyifli okumalar.

Yusuf Konakci 
29 Oca 02:57 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Gabito'nun neredeyse tüm külliyatını okuyan birisi olarak en iyi öykülerinin bu kitapta olduğunu düşünüyorum. Karda Kan İzlerin öyküsü kitabın zirvesi. Marquez Usta sistemle dalga geçiyor, ince ince giydiriyor.

Sidar Sadık 
11 Haz 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · 7/10 puan

Büyülü gerçekçiliğin ne olduğunu öğrenmek istiyorsunuz. Önce öğrenip sonra ona göre roman okumak niyetindesiniz, diyelim. Öyleyse sizi Marquez'in öykülerinin tarafına alalım. Yalın, kısa ve sürükleyici de olan bu öyküler her şeyden önemlisi size büyülü gerçekçiliğin ne olduğunu kavratacak.

Hande Karagöz 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 7/10 puan

On iki bağımsız öyküden oluşan kitap. On sekiz yıllık emek içerir. Benim içlerinden en beğendiğim "Ben Yalnızca Telefon Etmek İstemiştim" olmuştu...

Kitaptan 1 Alıntı

Esra B. 
14 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Özür dilercesine, ilk görüşte aşık olmaya inanıp inanmadığını sordum ona. "Elbette," dedi, "İmkansız olan ötekilerdir."

On İki Gezici Öykü, Gabriel Garcia MarquezOn İki Gezici Öykü, Gabriel Garcia Marquez