Adı:
On İki Gezici Öykü
Baskı tarihi:
Mart 2015
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755105451
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Doce Cuentos Peregrinos
Çeviri:
İnci Kut
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
On İki Gezici Öykü, 1982 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Gabriel García Márquez'in on sekiz yıllık bir zaman diliminde aralıklarla tekrar tekrar kaleme aldığı kısa öyküleri bir araya getiriyor. Yıllar öncesinin gazete notları, senaryo ve TV dizisi taslakları, zamanla García Márquez elinde usta işi, olağandışı birer öyküye dönüşmüş.

"Maria dos Prazeres" adlı öyküde, kendine bir mezar satın alan bir fahişe, küçük köpeğine mezarı başında nasıl ağlayacağını öğretiyor. "Kendimi Rüya Görmek İçin Kiralıyorum" adlı öyküde, Kolombiyalı bir kadın, zengin bir aile için rüya yorumlayarak geçimini sağlıyor.

On İki Gezici Öykü'deki kısa öyküler, García Márquez'in 1970'te yayınlanan başyapıtı Yüzyıllık Yalnızlık'ı anımsatan sahneler, olaylar ve imgelerle dolu. Usta, gerçeklik dünyasıyla düşler dünyasını buluşturmaktaki doğal yeteneğini bir kez daha tüm açıklığıyla ortaya koyuyor. 
192 syf.
Konu olarak birbirinden bağımsız 12 öykünün yer aldığı hızlı okuyup bitirilebilecek bir kitap. Açıkcası her öyküyü bayılarak okudum desem yalan. Ama özellikle "Ben yalnızca telefon etmeye gelmiştim." adlı öykü oldukça güzel. Kelimelerle insana bir duygu nasıl yaşatılır, bir insanın çaresizliğini nasıl hissedersiniz? cevap niteliğinde.
192 syf.
·21 günde·Puan vermedi
Hepsi birbirinden etkileyici 12 öykü, yazarın vermiş olduğu 18 senelik emeğe değdiğini düşünüyorum. En çok karda kan izlerin'i beğendiğimi söyleyebilirim. Öykü severlere tavsiye ederim, keyifli okumalar.
192 syf.
·16 günde·Beğendi·10/10
Marquez bir deha. Okuduğum her kitabı muhteşem. On Iki Gezici Öykü muhteşem bir dille yazılmış, Gabo'nun gerçeküstü yazma yeteneğini yine gözler önüne seren bir kitap. Iyi Kalpli Erendria ve Kırmızı Pazartesi kitaplarının tadını veren 12 adet öykü var bu kitapta. Son öykü olan "Kanda Kan Izlerin" en muhteşem öykü. Daha çok övgüye ihtiyaç yok bence, Gabo hayranları kaçırmasın..
192 syf.
·2 günde·8/10
Gabriel Garcia Marquez'in 18 yıl emek vererek yazdığı 12 öyküden oluşan bu kitabını severek okudum. Öykü kitaparına mesefeli baksam da bu kitap bu mesafeyi kapattığını rahatlıkla söyleyebilirim. En beğendiğim öyküler sırasıyla Karda Kan İzlerin, Maria dos Prazeres, Ben Yanlızca Telefon etmeye gelmiştim ve İyi Yolculuklar Sayın Başkan adlı öyküleri oldu. Böylesi güzel ve akıcı bir kitabı 1000 Kitapta 80 kişinin okumuş olmasına biraz üzüldüm dilerim bu sayı artar. Bu kitap daha fazla ilgiliyi hak ediyor.
192 syf.
·3 günde·9/10
O kadar zevkle okuyorum ki Marquez'i, bana yeni bir şeyler sunacağını bilerek ve pişman olmayarak. Sanırım beni en çok yaşadığı kültür çekiyor. Kolombiya'da doğan yazarın her öyküsü buram buram kokuyor. Bu kitabındaki öyküler de muhteşemdi. Başka ne denilebilir ki? Her biri ayrı trajedi, ayrı mizah ve gerilim. Bir çok öğeyi kullanmış yazar, korku ve esrarengizmi mizahla yumuşatmış mesela. Mezardan çıkan kızının bozulmamış cesediyle papa papa dolaşan Margarito Duarte olsun, bir telefon etmek için girdiği akıl hastanesinde ömrünü tüketen Maria olsun, Devrik bir başkanı sürgünde kendi ceplerindeki paranın son kuruşuna kadar harcayarak tedavi ettirip canavarı tekrar sahalara süren Lazara olsun şahaneydi. Bir yazarın bu kadar çok yönlü olması, aklındakini okura bu kadar dolaysız vermesine bayılıyorum.
192 syf.
·Beğendi·8/10
Gabito'nun neredeyse tüm külliyatını okuyan birisi olarak en iyi öykülerinin bu kitapta olduğunu düşünüyorum. Karda Kan İzlerin öyküsü kitabın zirvesi. Marquez Usta sistemle dalga geçiyor, ince ince giydiriyor.
192 syf.
·2 günde·8/10
Sizi bilemem ama Marquez’in kredisi bende çoktur. Küfür etse (ki eder) okurum
Hadi kelimeleri gerçek ve hayal arasında olur ve olmaz arasında dans ettir büyük yazar! Hayat ve kurgu arasında gezdirdiğin bu oniki öykünün içinde...
192 syf.
·Beğendi·10/10
İyi Yolculuklar, Sayın Başkan
Devrik bir Latin Amerika başkanı, Martinik'e sürgün edilir. 73 yaşındaki adamın kaburgalarında, alt karında ve kasıklarında belirli bir ağrı vardır. Bir teşhis için Cenevre'ye gider. Kapsamlı tıbbi testlerden sonra, sorunun omurgasında olduğuna dair bilgilendirilir. Ağrıyı hafifletmek için riskli bir ameliyat önerilir. Başkan, hastanede bir ambulans şoförü olarak çalışan yurttaşı Homero Rey ile tanışır. Homero, hasta adama bir sigorta planı ve cenaze paketi sunar ama Başkan artık zengin ve refah içinde yaşamıyordur. Merhum karısının mücevherlerini ve diğer eşyalarını tıbbi masraflar ve ameliyat ücretlerini ödemek için satar. Homero ve karısı Lazara, başkan ile ilgilenir. Hastaneden taburcu olduktan sonra ona maddi yardım ve bakım sağlarlar. Başkan, Martinik'e döner. Acısı tam geçmemiştir ama daha kötü de değildir. Birçok kötü alışkanlığını hala sürdürür ve yalnızca bu kez bir reform grubunun başı olarak bir zamanlar hüküm sürdüğü ülkeye dönmeyi düşünüyordur.

Azize
Öykü, Margarito Duarte adlı bir karakter üzerinde yoğunlaşır ve Roma'da gerçekleşir. Margarito aslen Kolombiya Tolima’nın küçük Andean köyündendir ve ölen kızının bir azize olarak tanınması sürecini başlatmak için Roma'ya gider. Margarito, kızının doğumundan sadece kısa bir süre sonra karısını kaybetmiş ve sonrasında yedi yaşında şiddetli bir ateşten de kızı ölmüştür. Ölümünden on bir yıl sonra, köylüler, yeni bir bent gerektiğinden, sevdiklerini mezarlıktan başka bir yere nakletmek zorunda kalırlar. Kız, topraktan çıkarıldığında, hala sağlam ve tamamen ağırlıksız olduğu anlaşılır. Köylüler, kızın bir azize olduğuna ve Margarito'yu kızının cesediyle birlikte Roma'ya göndermek üzere para toplamaya karar verirler. Orada, birlikte kaldıkları pansiyonda yazar ile tanışır. Hiçbir şey, kızının azize ilan edilmesine yönelik girişimleri önlemeyecek gibi görünüyordur ve nihayetinde, yazar ve öykünün diğer karakterleriyle bağlantısını kaybeder. Ancak, yirmi iki yıl sonra ve dört papanın ölümünden sonra, Margarito ve yazar, tekrar tesadüfen görüşürler ve yazar, Margarito'nun hala kızının bir azize olarak tanınmasını beklerken bulur. Akabinde, yazar, öykünün gerçek azizinin aslında Margarito olduğundan artık hiç kuşku duymaz ve şöyle der: “Kızının çürümeyen vücudunu ortaya koyarak, hiç farkına varmadan, kendi azizliğinin tanınması gibi haklı bir dava uğruna yirmi iki yıldır savaşım veriyordu".

Uyuyan Güzelin Uçağı
Öykü, ilk bakışta Paris havaalanında bir kadına aşık olan yazarın kişisel izlenimlerini aktarıyor. Tesadüfen, daha sonra uçakta yan koltukta yolculuk eder. Öykü, yazarın uzaktan bakarak yaşadığı bir aşkı anlatıyor.

“Kendimi Rüya Görmek İçin Kiralıyorum"
Yazar, bir gün sabah saatlerinde Havana Riviera Otel'de kahvaltı yaparken, adeta dinamit patlaması şeklinde dev bir dalga kıyıya vuruyor ve birkaç arabaya çarpıyor. Parçalanmış arabalardan birinin altında, yılan şekilli zümrüt taşlı altın bir yüzük takan bir kadın kalır. Yazar, Viyana'da otuz dört yıl önce tanıştığı sağ işaret parmağında benzer bir yüzük takan bir kadını hatırlar. Quindio'nun rüzgarlı uçurumlarından çok uzak ve farklı bir dünyaya nasıl geldiği sorulduğunda, "Rüyaları satıyorum" diye cevaplayan unutulması imkansız bir kadındır. Tek işi rüya satmaktır. Eski Caldas'ta müreffeh bir dükkan sahibinin on bir çocuğundan üçüncüsüdür. Çocukluğunda rüyaları, kehanet vasıfları sergilemeye başlamıştır. Gençliğinde ise, rüyalarını bir kazanç kaynağına dönüştürmüştür. Bir gece yazardan Viyana'dan ayrılmasını ister. Gerçekten ikna olarak, yazar, aynı gece Roma'ya giden son trene biner ve kendini bir felaketten kurtulmuş bir kişi olarak görür. Daha sonra, yazar Pablo Neruda ile görüştüğünde, kadının rüyalar satarak zengin olmayı başardığını bulurlar. Birkaç gün birlikte vakit geçirirler ve kaderin acı cilvesine tanık olurlar.

“Ben Yalnızca Telefon Etmeye Gelmiştim"
Bir kadının arabası ıssız bir yerde bozulur. Bir akıl hastanesine giden yolda bir otobüse biner. Neler olduğunu anlamadan hasta olarak yatırılır. Kocası, deneyimlerine istinaden zor zamanları düşünerek başka bir erkekle kaçtığına inanır. Sonunda kadın kocasını aramak için bir fırsat bulduğunda, kocası ona küfür eder. Kadın, mesajını kocasına iletmek için bir sorumlu personelle yatmak zorunda kalır. Kocası geldiğinde, doktorun ifadelerini dikkate alır ve kadını hastanede bırakır ve sonunda tıbbi personel tarafından kendisine atfedilen deliliği gerçekten yaşamaya başar.

Ağustos Korkuları
Toskana'da tatil yapan bir aile geceyi bir arkadaşının kalesinde geçirmeye karar verir. Rönesans soylularından kalenin ilk sahibi Ludovico, köpeğini kendi üzerine saldırmadan önce yatağında gelinini öldürür. Bunu bir hayalet hikayesi olarak görmeyen aile, çarşaflarda taze kan ve havada taze çilek kokusuyla sadece Ludovico'nun yatak odasında uyanık şekilde, tüyler ürpertici bir misafir odasında uyumaya gider.

Maria dos Prazeres
Maria dos Prazeres, yetmiş altı yaşında bir ölüm öngörüsüne sahip ve ölümünden önce tüm hazırlıkları yapmak isteyen bir kadındır. Montjuich tepedeki mezarlıkta bir mezar yeri seçer. Köpeği Noi ile mezarlığa gidip, onun her Pazar ziyaret ederek gözyaşı dökeceği şekilde büyük tepedeki mezarını seçmek üzere titizlikle eğitir. Ayrıca, Franco Rejimi!nin diğer anarşistlerininki gibi mezar taşının isimsiz olmasını ister. Aynı zamanda, Francisco Franco altında çalışan Cardona Kontu ile uzun süreli bir ilişkisi olmuştur ama artık ilişkisi kesilmiştir. Kasım ayının yağmurlu bir gününde, mezarlıktan eve döner ve öngörüsünü yorumlarken bir hata yaptığını anlar.

Zehirlenmiş On Yedi İngiliz
Yaşlı bir Güney Amerikalı Hanım, Papa'yı görmek için Avrupa'ya doğru uzun bir tekne seyahatine çıkar ve kendini ölümle çevrili bir hayal kırıklığı içerisinde bulur.

Poyraz
Yazar ve ailesi, tatildeyken "Poyraz" olarak bilinen doğaüstü Katalan rüzgarından korunmak için bir sığınak bulmak zorunda kalır.

Senora Forbes’in Mutlu Yazı
Ebeveynleri uzaktayken, iki erkek çocuğun huzurlu bir yaz tatili katı bir Alman dadısının müdahalesiyle mahvolmaktadır. Senora Forbes adlı bu dadı, lezzetli yiyeceklerin keyfini sürerken, çocukları evde kilitleyerek onların iğrenç yiyecekler yemelerini sağlar. Çocuklar şaraba zehir katarak onu öldürmeye kalkışırlar. Öldüklerine inandıktan sonra oyuna devam ederler. Geri geldiklerinde evlerini polisler ve dedektifler tarafından sarılmış halde bulurlar, çünkü Senora Forbes zehirle değil, vücudunda çok sayıda bıçak yarası ile ölmüş olarak bulunur.

Işık Su Gibidir
İki erkek çocuğu, iyi ders notları karşılığında bir tekne istemektedir. Ebeveynleri en sonunda onlara tekne satın aldıklarında, evdeki ampulleri kırarlar ve ışık su gibi akar. Her Çarşamba günü evlerinde dolaşmak için ışığı kullanırlar ve arkadaşlarını da yanlarında gezmeye davet ederler. Çocukların arkadaşları ışıkta boğulurlar.

Karda Kan İzlerin
İki zengin Kolombiyalı ailenin çocukları Billy Sanchez ve Nena Daconte, balayını kutlamak için Avrupa'ya uçarlar. Sadece üç gün evli olmalarına rağmen, Nena zaten iki aylık hamiledir. Yüzük parmağı bir gül dikeniyle yaraladıktan sonra, neredeyse hissedilmeyen kesim çok miktarda kanamaya başlar. Nena, Paris‘te bir hastanenin yoğun bakım ünitesine kabul edilir. Haftada sadece bir gün ziyaret izni vardır, bu yüzden Billy karısını tekrar görmek için altı gün beklemek zorundadır. Bu arda, zamanının çoğunu yakındaki bir otelde geçirir.
Billy, aslında Nena'yı daha erken ziyaret etmeye çalışır ancak güvenlik görevlisi tarafından hastaneden atılır. Billy’nin elçilikten yardım alma girişimi de aynı şekilde başarısız sonuçlanır. Salı günü ziyaret saatleri geldiğinde, Billy karısını bulamaz. Nena'yı ilk muayene eden doktoru arar. Doktor esefle Nena'nın hastaneye yattıktan altmış saat sonra öldüğünü söyler. Kimse durumu anlatabilmek için Billy'yi bulamamıştır. Bu nedenle, Nena’nın ebeveynleri tören düzenlerler ve cenazeyi götürürler. Billy, bu felaketten dolayı şiddet ve intikam düşünceleriyle hastaneden çıkar gider.
192 syf.
·65 günde·Puan vermedi
Zor, bu adamı okumak zor arkadaş. Okuduğum en başarılı kitaplardan biri olmasına rağmen Yüzyıllık Yalnızlık’ı okuyup bitirmemin 100 yıl sürmesinden sonra bir kere daha denemek istedim. Aslında kitabın adı da biraz yanıltıcı oldu başlarken, “gezici öykü” diyince amca gezi yazılarından oluşan öyküler yazdı zannettim. Meğer öyle değilmiş, yazıp yazıp yarım bıraktığı, yıllarca oradan oraya savrulan “gezici” öyküleri (hatta daha doğrusu bir kısmını gazete yazısı bir kısmını senaryo olarak yazmaya başlamış) sonunda ‘dur ben bi oturup şunları düzenleyeyim de ekmeğime bakayım, perişan oldular yıllarca’ (yaklaşık 18 sene) diyerek oturup sonlandırıp derlemesiyle oluşan bir kitapmış aslında. İçinde, baştan sonra sarsan öyküler de vardı, sonunda “vaaaay” dedirten öyküler de, okumaya başladığım andan son ana kadar bitsin diye acı çektiğim ve son cümle bitince geriye dönüp bakıp hiçbir şey hatırlamadığım öyküler de. Nihayetinde güzel kitaptı ama kimseye önermem, ‘ben okurum arkadaş’ diyen babayiğit varsa buyursun okusun tabi, kötü değil.
192 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
On iki bağımsız öyküden oluşan kitap. On sekiz yıllık emek içerir. Benim içlerinden en beğendiğim "Ben Yalnızca Telefon Etmek İstemiştim" olmuştu...
166 syf.
·9 günde·7/10
Büyülü gerçekçiliğin ne olduğunu öğrenmek istiyorsunuz. Önce öğrenip sonra ona göre roman okumak niyetindesiniz, diyelim. Öyleyse sizi Marquez'in öykülerinin tarafına alalım. Yalın, kısa ve sürükleyici de olan bu öyküler her şeyden önemlisi size büyülü gerçekçiliğin ne olduğunu kavratacak.
Doktorların yasaklaması yüzünden kahve içme alışkanlığından vazgeçeli otuz yıldan fazla olmuştu. Ama o zaman şöyle demişti:" Günün birinde öleceğimi kesin olarak bilirsem, yeniden kahve içerim." Belki de o gün gelmişti.
Gördüğü her şeyin iç mekanızmasına çocukça bir ilgi göstererek insanların arasında sakat bir fil gibi dolaşıyordu,çünkü onun için dünya,hayatın insanın aklına estiği gibi sürdürülmesine yarayan,kurgulu kocaman bir oyuncağa benziyordu.
Büyüdükleri zaman yazar olmak isteyen çocukların, bu yazı yazma illetinin ne doymak bilmez bir ömür törpüsü olduğunu şimdiden anlamaları için bile olsa anlatmaya değer, garip bir yaratıcılık deneyimi oldu bu.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
On İki Gezici Öykü
Baskı tarihi:
Mart 2015
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755105451
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Doce Cuentos Peregrinos
Çeviri:
İnci Kut
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
On İki Gezici Öykü, 1982 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Gabriel García Márquez'in on sekiz yıllık bir zaman diliminde aralıklarla tekrar tekrar kaleme aldığı kısa öyküleri bir araya getiriyor. Yıllar öncesinin gazete notları, senaryo ve TV dizisi taslakları, zamanla García Márquez elinde usta işi, olağandışı birer öyküye dönüşmüş.

"Maria dos Prazeres" adlı öyküde, kendine bir mezar satın alan bir fahişe, küçük köpeğine mezarı başında nasıl ağlayacağını öğretiyor. "Kendimi Rüya Görmek İçin Kiralıyorum" adlı öyküde, Kolombiyalı bir kadın, zengin bir aile için rüya yorumlayarak geçimini sağlıyor.

On İki Gezici Öykü'deki kısa öyküler, García Márquez'in 1970'te yayınlanan başyapıtı Yüzyıllık Yalnızlık'ı anımsatan sahneler, olaylar ve imgelerle dolu. Usta, gerçeklik dünyasıyla düşler dünyasını buluşturmaktaki doğal yeteneğini bir kez daha tüm açıklığıyla ortaya koyuyor. 

Kitabı okuyanlar 118 okur

  • Aysun Yıldırım
  • Esma A.
  • Celalettin Beriş
  • Emine Akalın
  • Mihrican İnak
  • Savcı Yukay
  • Oğuzhan Öztürk
  • Esas Adam
  • İrem
  • Meryem Elif

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.8
14-17 Yaş
%1.9
18-24 Yaş
%15.4
25-34 Yaş
%32.7
35-44 Yaş
%28.8
45-54 Yaş
%13.5
55-64 Yaş
%1.9
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%51.8
Erkek
%48.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%16.7 (8)
9
%14.6 (7)
8
%27.1 (13)
7
%25 (12)
6
%8.3 (4)
5
%4.2 (2)
4
%4.2 (2)
3
%0
2
%0
1
%0