1000Kitap Logosu
On İki Sandalye
On İki Sandalye
On İki Sandalye

On İki Sandalye

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.6
27 Kişi
49
Okunma
20
Beğeni
1.774
Gösterim
424 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 12 sa. 1 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Evrensel Basım Yayın · 2002 · Karton kapak · 9799756865247
Orijinal adı
Двенадцать стулев
Diğer baskılar
On İki Sandalye
On İki Sandalye
On İki Stul
On İki Stul
Zavallı kadının cenazesini defnetme işini bile cenaze levazımatçısına devreden bay İppolit Matveyeviç, kolları sıvayıp sandalyelerin peşine düşer. Daha yolun başında profesyonel bir dolandırıcı olan Ostap Bender'e rastlar ve mücevherleri arama işinde onunla ortaklık kurar. Ne var ki, sandalyelere ulaşmak kolay olmayacaktır. Çünkü Huzurevinde bir tek sandalye kalmıştır, o da Ostap tam izini bulmuşken Huzurevi yöneticisinin aç gözlü yeğeni tarafından pazarda satışa çıkarılmıştır. Öteki sandalyelere gelince, her biri adeta ülkenin bir köşesine savrulmuştur. Böylece iki kafadarın Stargorod kasabasında başlayan maceralı yolculuğu çeşitli kent ve kasabalardan ta Kafkasya'ya kadar uzanır. Mücevher peşindeki düzenbazların bir de rakipleri türer. Meğer yaşlı kadın, sırrını günah çıkarttığı papazın kulağına da fısıldamıştır, o da sandalyelerin izini sürmektedir. Ostap Bender ve İppolit'in yolu, rakipleriyle bazen kesişip bazen ayrılır; Rusya kazan, onlar kepçe sandalyeleri arayıp dururlarken okuru da peşlerinden kahkaha dolu bir yolculuğa çıkarırlar.
5 mağazanın 6 ürününün ortalama fiyatı: ₺34,38
8.6
10 üzerinden
27 Puan · 9 İnceleme
Turkan Ahmadova
On İki Stul'u inceledi.
360 syf.
·
12 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
"Həyat mürəkkəb şeydir, amma bu mürəkkəb şey çox asan açılır, qutu kimi. Yalnız onu açmağı bacarmaq lazımdır. Kim aça bilmirsə, o, məhv olur." Ostap Benderə boş yerə "dahi kombinator" deyilmir :) amma əsər "Qızıl dana"dan bir qədər geri qalır. Bəlkə də Benderin fırıldaq bacarıqları ilə artıq tanış olduğuma görədir.
On İki Stul
8.6/10
· 49 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
Əhmədova Gülarə
On İki Sandalye'yi inceledi.
424 syf.
·
Puan vermedi
Yazıçılar əsərdə çox incə yumor və tənqidi zarafatlara əsaslanan ifadələrə yer veriblər. Bəzi ifadələrin anlamını tam başa düşə bilmək üçün inqilabdan əvvəlki Rusiya və Sovet tarixinə müəyyən qədər bələd olmaq lazımdır. Romanın qəhrəmanları qarnında madam Petuxovanın cəvahiratını saxlayan, qoz ağacından hazırlanmış Qambs stulunu tapmalıdırlar. Ölüm döşəyində olan yaşlı qadın öz kürəkənini yanına çağırır və sirrini ona danışır. Qadın kürəkəninə 150 min rubl dəyərindəki cəvahiratını sonradan hüzur evi kimi istifadə olunan evin qonaq otağındakı on iki stullardan birinin oturacağına gizlətdiyini deyir. Kürəkən İppolit Matveyeviç qaynanasının cənazəsini belə gözləmədən həmin 12 stulun axtarışına düşür və bütün hadisələr də elə buradan başlayır. İppolit Matveyeviç hələ yolun başındaykən Ostap Bender adlı bir fırıldaqçı ilə qarşılaşır və bu işdə yola birlikdə davam edirlər. Axtarışlarında məlum olur ki, stulların bər biri ölkənin bir-birindən uzaq məsafəli yerlərində ayrı-ayrı insanlara satılıb. Daha sonra məlum olur ki, qadın günahlarından təmizlənmək üçün sirrini keşişə də etiraf edibmiş. Artıq İppolit və Ostapın bu yolda rəqibləri var. Hətta zaman zaman onların yolları da kəsişir. Bəs cəvahiratları kim tapacaq? :) Ümumilikdə tənqidi yumorlarla dolu olan bu dəyərli əsər dərin məna kəsb edən ifadələrlə zəngindir.
On İki Sandalye
8.6/10
· 49 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
7
Aysel
On İki Sandalye'yi inceledi.
424 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Kitap başlarda sıkıcı gelebilir. Sonrasındaysa elimden bırakamıyordum. Okuyacağım başka kitaplarım olmasaydı eğer tüm gün okuyabilirdim. Beni bu kadar etkileyen kitabın konusunu size de anlatmak istiyorum: Ölüm döşeğinde olan yaşlı kadın sırrını damadına son nefesinde açmak için yanına çağırıyor. Kadın damadına; Sovyet idaresinin eline geçmesin diye, sahip olduğu 150 bin ruble değerindeki mücevheri, el konulup Huzurevi olarak kullanılan konaklarında; yemek odası takımını oluşturan on iki sandalyeden birinin döşemesi altına gizlettiğini söylüyor. Ve tüm macerada bundan sonra başlamış bulunuyor... İppolit Matveyeviç ( damat ) kaynanasının cenaze işlerini bile kendi halletmeyerek levezımatçıya devredib “12 sandeyle” nin peşine düşer... Daha hiç mücevherlere doğru yol katetmemişken profesyonel bir dolandırıcı olan Ostap Bender`le karşılaşır. Ostap`ın o üstün, her kesi ikna etme yöntemi sayesinde kendine onu ortak seçer ve yola birlikte devam ederler. Ne yazık ki, işler umdukları gibi gitmez. Sandalyeler`i umdukları yerde bulamazlar. Sandalyeler her biri ayrı ayrı kişilere satılmıştır ve kişiler adeta ülkenin başka bir köşelerine savrulmuşlardır. Tüm bunlarla da kalsa iyi. Ostap ve İppolit bu işte yalnız değillerdir. Kadın ölüm döşeğindeyken günah çıkarmak için papaza her şeyi itiraf eder. Papazsa paranın kokusunu aldığından beri rahat uyku uyuyamaz, o da mücevherlerin peşine düşer... "Ostap ve İppolit`in yolu, rakipleriyle bazen kesişip bazen ayrılır; Rusya kazan, onlar kepçe sandalyeleri arayıp dururlarken okuru da peşlerinden kahkaha dolu bir yolculuğa çıkarırlar..." Okurken çok gülecekseniz. Kitaptaki karakterler ( sandalyelelerin yeni sahipleri ) hepsi farklı farklı kişilikler. Yazarlar da bunları çok güzel geçire bilmiş okurlara. Onların hepsini tek tek tanıma fırsatı buluyorsunuz ve kahkahalara boğuluyorsunuz. Bundan başka ; "İlya İlf ve Yevgeni Petrof romanlarında yetkiyi kötüye kullanma, adam kayırma, toplum değerlerine zarar verme gibi uygulama ve davranışlar sert bir eleştirinin hedefi yaparlar." Eleştri mizah yönünden çok zengin bir eser. Acaba mücevherler bulunacak mı? Okuyun mutlaka okuyun ! :)
On İki Sandalye
8.6/10
· 49 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
20