Geri Bildirim
Adı:
On Küçük Zenci
Baskı tarihi:
Temmuz 2006
Sayfa sayısı:
191
ISBN:
9789754050226
Kitabın türü:
Orijinal adı:
And They Wre None (Ten Little Niggers)
Çeviri:
Semih Yazıcıoğlu
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Her birinin gizledikleri ve korktukları sırları olan on kişi, Zenci Adası’ndaki ıssız bir malikaneye davet edilirler. Ancak malikaneye giden grubu bir sürpriz beklemektedir, ev sahibi ortalarda yoktur.

Geçmişlerindeki karanlık sırlardan başka hiçbir şeyleri olmayan bu insanlar adada mahsur kalmışlardır.

Konuklar bir süre sonra gizledikleri karanlık sırları birbirlerine anlatırlar. Ve teker teker ölmeye başlarlar...
(Tanıtım Yazısından)
Işınlanmaya hazırsanız 2005 yılına gidiyoruz.

13 yaşında bir kız çocuğu, liseye giriş sınavlarına hazırlanıyor. Yorulmuş, sıkılmış, iç dünyasında büyük bir öfkeyle eğitim sistemini sorguluyor. Okuldan çıkmış, dersaneye koşarak gitmesi gerekirken "yeter!" diyor. İsyan etmesiyle kendini Dost Kitabevi'nde bulması bir oluyor. Rastgele yürürken dalıyor içeri. Hayran hayran bakıyor kitaplara. Kitabevinin tam ortasında sırf Agatha Christie romanlarından oluşan, tepesinde kocaman "polisiye" yazan bir bölüm dikkatini çekiyor. Eline gelen ilk kitabın arka kapağındaki açıklamayı başlıyor okumaya.

"Her birinin gizledikleri ve korktukları sırları olan on kişi, Zenci Adası'ndaki ıssız bir malikaneye davet edilirler. Ancak malikaneye giden grubu bir sürpriz beklemektedir, ev sahibi ortalarda yoktur.

Geçmişlerindeki karanlık sırlardan başka hiçbir şeyleri olmayan bu insanlar adada mahsur kalmışlardır.

Konuklar bir süre sonra gizledikleri sırları birbirlerine anlatırlar. Ve teker teker ölmeye başlarlar."

Kitap oldukça dikkatini çekiyor, kapağına bakıyor, ilk sayfaları okuyor oracıkta. Hemen kasaya koşup ödemesini yapıyor. Atlıyor ilk dolmuşa, evin yolunu tutuyor. Sabaha kadar okuyup tek gecede bitiriyor kitabı. Hiçbir şey göründüğü gibi değilmiş diyor. Şüpheyle tanışıyor büyük bir hayranlıkla. Finalinde ağzı açık kalıyor. Kitabın kurgusuna hayran oluyor. Kanlı cinayet ritüelleri, katil psikanalizleri, uzun betimlemeleri olmadığı için sıkılmadan ve ürkmeden okuyor. Polisiye nasıl mükemmel bir şeymiş diyor ve o gece hayatı değişiyor. Polisiyeye yeni başlayanlara mutlaka okuyun diye öneriyor On Küçük Zenci'yi yıllarca. Çünkü mükemmel bir finali var, çünkü çok zekice kurgulanmış, çünkü kendisi Agatha Christie'nin gelmiş geçmiş en iyi romanı diye cevaplıyor neden? diyenleri.

Kızımız devam eden 13 yıl boyunca polisiye okuyor sürekli, kriminolojiyi keşfediyor, kendisi de yazıyor en cinayetlisinden ufak tefek hikayeler. Hayatındaki en önemli şey polisiye oluyor. Bu incelemeyi yazarken bir anlığına da olsa polisiyeyle yeni tanışan küçük kıza dönüşüveriyor istemsiz. Teşekkür ediyor Agatha Christie'ye bir kez daha. Hayranlığı içini kıpır kıpır ederken sizlere sesleniyor;

13 sene önce bir kitap okumuştum. Etkisi hala sürüyor.
- On Küçük Zenci okuduğum ilk Agatha Christie romanı. Günümüzdeki klasikleşmiş polisiyelerin aksine sayfa sayısı çok daha az, bazı kitaplarda olduğu gibi boğucu detaylar yok, bu sayede sayfalar su gibi akıp gidiyor ve kitabı sıkılmadan bitirebiliyorsunuz.

- Kitapta çeşitli nedenlerle ve birbirinden habersiz olarak Zenci Adası'na davet edilmiş on kişinin başından geçen olaylar anlatılıyor. On kişinin tek ortak yanları bu ıssız adaya davet edilmeleri değil ; aynı zamanda hepsinin hayatlarını etkileyen, birer sırra sahip olmaları. Adada mahsur kalmış bu on kişinin hataları, sırları birer birer açığa çıkarken, Agatha Christie'ye neden polisiye romanların kraliçesi denildiğini anlayacaksınız.

- Yukarda da belirttiğim gibi, yazarın okuduğum ilk romanı ve kesinlikle son olmayacak. Şimdiden, satın alınacak Agatha Christie kitapları listesi oluşturdum. On Küçük Zenci'yi ise sizlere de kesinlikle tavsiye ediyorum.

Benzer kitaplar

 • Leyleklerin Uçuşu
  8.6/10 (636 Oy)561 beğeni1.968 okunma79 alıntı7.189 gösterim
 • Günahkar
  8.6/10 (371 Oy)336 beğeni1.407 okunma65 alıntı5.710 gösterim
 • Kukla
  8.2/10 (302 Oy)283 beğeni1.128 okunma118 alıntı4.297 gösterim
 • Sis ve Gece
  7.8/10 (528 Oy)415 beğeni2.095 okunma104 alıntı7.991 gösterim
 • Bir Ses Böler Geceyi
  6.9/10 (252 Oy)184 beğeni1.001 okunma169 alıntı3.566 gösterim
 • Kar Kokusu
  7.3/10 (273 Oy)223 beğeni958 okunma80 alıntı4.990 gösterim
 • Patasana
  8.3/10 (801 Oy)684 beğeni2.744 okunma247 alıntı10.396 gösterim
 • Kavim
  8.4/10 (568 Oy)493 beğeni1.909 okunma159 alıntı6.195 gösterim
 • Dijital Kale
  8.3/10 (1.034 Oy)892 beğeni3.908 okunma66 alıntı10.252 gösterim
 • Hiç Kimse Sıradan Değildir
  8.0/10 (421 Oy)331 beğeni1.141 okunma124 alıntı7.676 gösterim
Ne zaman arka arkaya ağır kitaplar okuduysam arkasından muhakkak dinlenmek adına bir tane Agatha kitabı sıkıştırırım. Eğer ki keskin zekaya sahip bir cinayet romanı okumak isterseniz kesinlikle tavsiyemdir.
Dikkat: AŞIRI ADRENALİN VE DUYGU İLE YAZILMIŞTIR.

Herkese Selamlar :)

Aslında bu yazıyı yazmayı pek düşünmüyordum. Sebebi ise kitabı henüz bitirdim ve şuan kendimi nasıl tarif edeceğimi bilmiyorum. Her neyse esere geçelim

Kitap okuduğum ilk Agatha Christie kitabı hatta okuduğum ilk polisiye kitabı ama iyi ki bu kitabı sipariş etmişim, iyi ki bu kitabı okuyacaklarım listesinde birinci sıraya alıp okumuşum. Eser gerçekten de kurgu bakımından bu türde gördüklerimin en iyisi tabi bu Agatha Christie'nin Diğer kitaplarını okuyunca belli olur ama ben yine de belirtmek istedim. Ve bir de böyle kurgu'yu yazan bir insan ve bu türde 150 kitap yazan insana ne diyebiliriz ki

Kitap özellikle özellikle ve özellikle sonunda insanı öyle bir hayrete düşürüyor ki kitabın tamamını sevmeyenler için bile o son yetiyor İnsanı tatmin etmek için.

Yazımı son olarak şunu koyarak bitirmek istiyorum;
#28789593


Sağlıcakla, kitaplarla kalın :):):)
İlk kez Agatha Christie okudum. Beğendiğim bir roman oldu ama beni çok etkilemedi. Çok övüldüğü için belkide yine beklentiyi yüksek tutmamdan ötürü kaynaklı sanırım. Tam bir filmlik roman olmuş.

Yazarın üslubu akıcı ve güzel. Bir adaya gelen 10 kişiden oluşan grubun teker teker gizemli şekilde ölmeleri ve tabiki bu 10 kişiden kim acaba katil yada dışarıdan birisi mi ? dedirten sorular....

Kısa ve akıcı bir roman. 2 günde bitirdim. Severek okuyabilirsiniz.
"On küçük zenci yemeğe gitti, birinin lokması boğazına tıkandı. kaldı dokuz,
Dokuz küçük zenci geç yattı, sabah biri uyanamadı, kaldı sekiz,
Sekiz küçük zenci devon’u gezdi, biri geri dönmedi. kaldı yedi,
Yedi küçük zenci odun kırdı biri baltayı kendine vurdu. kaldı altı,
Altı küçük zenci bal aradı, birini arı soktu. kaldı beş,
Beş küçük zenci mahkemeye gitti, biri tutuklandı. kaldı dört,
Dört küçük zenci yüzmeye gitti, birini balık yuttu. kaldı üç,
Üç küçük zenci ormana gitti, birini ayı kaptı. kaldı iki,
İki küçük zenci güneşte oturdu, birini güneş çarptı. kaldı bir zenci.
Bir küçük zenci yapayalnız kaldı. gidip kendini astı."
Zenci Adasına çağırılan 10 kişi, kendilerini çağıran kişiyi tanımasalar da adaya giderler. Masada 10 tane zenci heykeli vardır ve her biri öldükçe heykeller azalmaktadır. Cinayetler arttıkça birbirlerinden daha çok şüphelenmeye başlarlar.
Ilk defa Agatha Christie kitabı okudum ve çok beğendim. Kesinlikle katili bulamadım bana göre mükemmel bir kurgu.
Beni polisiye romanlara aşık eden kadın ve okuduğum ilk kitabı..yaşımız 14-15 o zamanlar roman nedir yeni tanışıyoruz hikaye kitaplarında kafamız hala..büyük adam kitapları gibi geliyor bize :) okuldan çocukluk arkadaşım verdi bana oku çok güzel bak diye hiç unutmam 1 günde bitirmistim bu kitabı ve dehşet bir büyüye kapılmıştım sonra tekrar okudum ve ben arkadaşlarıma okuttum..şimdi yaşım 30 hala ilk önerdiğim polisiye kitaptır ve keşke filmi yapılsa da izlense tüm dünya bilse benim favorimi diye istiyorum
Yazar polisiye türünde ilk akla gelen isimlerden olunca bize de okumak düşüyor :) Yazarın tarzı diğer okuduğum polisiye yazarlarından oldukça farklı. Polisiye tarzı olunca aksiyon, gerilim, korku istiyor insan. Fakat Agatha Christie romanlarında durum pek de öyle değil. Daha çok düşündürmeye dayalı. Yazar uzun uzun betimlemelerle boğmuyor sizi, olay ve kişiler ön planda. Yabancı isim hafızam kötü olduğundan fazla karakter olması okurken zorladı beni :)
Yazarın dili ve kurgusu güzeldi. Ancak daha önceki okuduğum "Doğu Ekspresin'de Cinayet"te olduğu gibi bu romanında da "Zenci Adası" olarak mekanı sınırlandırmasa daha heyecanlı olurdu sanırım. :)
Yok arkadaş katil hakkında hiç bir fikrim yok.......son 120 sayfa
Dur bak şu olabilir zaten çok açık.............................. son 100 sayfa
Tuh boşuna suçladık zavallıyı kesin kadın çıkacak... son 80 sayfa
Kadından katil mi olur diğeri izbandut gibi................. son 50 sayfa
Bu uşakta dikkat çekiyor kesin psikopat bu....................son 20 sayfa
Boşuna günahlarını aldık işte adam burda - ben katilim diyor...son 10 sayfa

Ve katil açıklanır, okur ters köşe, tahminler karavana, ufak çaplı şok... Polisiye ve gizem türünü sevenler kesinlikle okumalı!
Yaş kemale ermek üzere ancak henüz hiç Agatha okumamışım. Etkinlik güzel bir vesile oldu.

Hakkında hiçbir bilgim olmadan seçtiğim ve başladığım bu kitap sayfa sayfa ilerledikçe farkına vardım hayli benzer temalı korku/ gerilim filmlerini yıllardır öncülüğünü Agatha’nın yaptığını bilmeden izlediğimin. Family Guy’da bile benzer bir bölüm vardı hatta.

Okuduğum saat ve biraz da kendi kendimi korkutma özelliğim sayesinde okurken biraz gerildiğimi söyleyebilirim. Ama sanırım yazarın amacı biraz da bu.
Başlangıçta karakterler hakkında kısa kısa bilgiler verip hemen bir sonrakine geçiyor, eyvah hepsini karıştıracağım diye kaygılanırken -sanırım bilgilerin öz olmasından kaynaklı- ayırtlarına varmakta hiç sıkıntı çekmedim.

Katili de ne yazık ki gerçek ortaya çıkıncaya kadar bilemedim, insan meslektaşından şüphelenemiyor. :)
“ Seni Seviyorum. Seni ne kadar çok sevdiğimi biliyorsun, değil mi, Vera? ”
Agatha Christie
Sayfa 65 - Altın Kitaplar
Kötüler sonunda cezalarını kendi kendilerine bulacaklar. Günahkârların yeri cehennemdir!
Ve bir deli en akla gelmedik şeyleri yapabilir. Bir akıllıdan en az iki kat kurnazdır deliler.
"İnsanlar, yalanlara gerçeklerden daha kolay inanırlar."
Deniz Bugün ne kadar sakindi... Bazen ne kadar zalim olurdu... İnsanı derinliklerine çekerdi. Boğulmak... Boğulmuş olarak bulunmak... Denizde boğulmak... Boğulmak... Boğulmak... Boğulmak...
Agatha Christie
Sayfa 28 - Altın Kitaplar

Kitabın basım bilgileri

Adı:
On Küçük Zenci
Baskı tarihi:
Temmuz 2006
Sayfa sayısı:
191
ISBN:
9789754050226
Kitabın türü:
Orijinal adı:
And They Wre None (Ten Little Niggers)
Çeviri:
Semih Yazıcıoğlu
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Her birinin gizledikleri ve korktukları sırları olan on kişi, Zenci Adası’ndaki ıssız bir malikaneye davet edilirler. Ancak malikaneye giden grubu bir sürpriz beklemektedir, ev sahibi ortalarda yoktur.

Geçmişlerindeki karanlık sırlardan başka hiçbir şeyleri olmayan bu insanlar adada mahsur kalmışlardır.

Konuklar bir süre sonra gizledikleri karanlık sırları birbirlerine anlatırlar. Ve teker teker ölmeye başlarlar...
(Tanıtım Yazısından)

Kitabı okuyanlar 1.867 okur

 • Sezgi Özarslan
 • Veli Altinkaya
 • NURHAN ASAL
 • Uzaklardaki Dost
 • Şule Demirbaş
 • Kaan Alptekin Gençtürk
 • Munzeviyâne
 • O.B.
 • Evin yorulmaz
 • ...Tuğçe...

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.3
14-17 Yaş
%8.8
18-24 Yaş
%24.4
25-34 Yaş
%30.1
35-44 Yaş
%22.5
45-54 Yaş
%8.1
55-64 Yaş
%0.8
65+ Yaş
%0.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%69.8
Erkek
%30.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%37.9 (275)
9
%26.7 (194)
8
%20.4 (148)
7
%8.8 (64)
6
%2.5 (18)
5
%1.7 (12)
4
%1.4 (10)
3
%0
2
%0.3 (2)
1
%0.4 (3)

Kitabın sıralamaları