1000Kitap Logosu
On The Improvement Of The Understanding
On The Improvement Of The Understanding
On The Improvement Of The Understanding

On The Improvement Of The Understanding

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.7
43 Kişi
143
Okunma
66
Beğeni
2.022
Gösterim
48 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 1 sa. 22 dk.
Adı
On The Improvement Of The Understanding
Basım
English · Türkiye · Karbon Kitaplar · 8 Haziran 2020 · Karton kapak · 9786257109673
Diğer baskılar
Anlama Yetisinin Düzeltilmesi Üzerine İnceleme
On The Improvement Of The Understanding
"After experience had taught me that all the usual surroundings of social life are vain and futile; seeing that none of the objects of my fears contained in themselves anything either good or bad, except in so far as the mind is affected by them, I finally resolved to inquire whether there might be some real good having power to communicate itself, which would affect the mind singly, to the exclusion of all else: whether, in fact, there might be anything of which the discovery and attainment would enable me to enjoy continuous, supreme, and unending happiness." Baruch Spinoza
4 mağazanın 4 ürününün ortalama fiyatı: ₺9,17
8.7
10 üzerinden
43 Puan · 14 İnceleme
Sadık Kocak
Anlama Yetisinin Düzeltilmesi Üzerine İnceleme'yi inceledi.
80 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Spinoza’nın birkaç sene önce bir kitabını okumuş ve etkilenmiştim. Bu kitabında da etkileneceğimi biliyordum ve şaşırmadım. Doğayı ve onun bir parçası olan insanı anlamaya yönelik bir kitap aslında. Fikirlerin neye göre şekillendiğini anlatıyor aslında yazar bize. Tabi şimdi insanların içinden geleni içinden geldiği gibi yaşamak yerine anlamsızca sosyal medya taktiklerine yöneldiğini görse kemikleri sızlardı. Bir şey hissediyorum söylerim, söylemek istiyorsam söylerim, hoş söyleyeceğim biri yok ama olsun. Söylenmesi gerekeni söylemek yerine böyle anlamsız tepkileri görse adam kahrolurdu.
Anlama Yetisinin Düzeltilmesi Üzerine İnceleme
OKUYACAKLARIMA EKLE
9
Uğur De Molinari
Anlama Yetisinin Düzeltilmesi Üzerine İnceleme'yi inceledi.
80 syf.
·
10/10 puan
Spinoza'nın, aklımızın çizdiği ve ''hata'' paradoksuna düşmemize neden olan düşünme yolları üzerine değerlendirme yaparken buradan hareketle özgür iradeye, iyi ve kötünün aklımızdaki dengesine, düşünsel analizlerimizin yapısına, hatta insanı diğer canlılardan ayıran bir özellik olarak akıl üzerinden demokrasiye ve toplumsal düzenine atıfta bulunduğu, çok yönlü bir eser. Aslında bu eseriyle aklı ve düşünceyi her türlü dogma, önyargı ve hatadan kurtarmaya çalışırken olabildiğinde objektif ve özgür bir konumda tutabilmenin yollarını da çiziyor Spinoza. Özellikle özgür aklın ortaya çıkarılması için nitelikli bilginin edinilmesi gerektiğini, bilgiyi bilmenin de biliyor olmaktan çok bilmiş olmanın önemini işliyor kitabında. Aklın manipülatif yanını bilgisizlikten doğan önyargı, dogma gibi yargılardan aldığını ve bunlardan ne denli uzaklaşılırsa özgür düşünce için o denli uygun ortam hazırlanacağını düşünür. İnsanın kendinde yaşayacağı bu değişimi toplumsal yapıya da atfederek gelişimi ortaya koyar. Daha doğru ve gerçekten demokratik bir yapının ancak özgür akla sahip insanların oluşturacağı toplumla ortaya çıkacağını öngörür. Hatta bu konuda ''Yerleşik dinin rahatını kaçırmadan nasıl felsefe öğretilir bilmiyorum.'' diyerek özgür düşünceyi ortaya koyması için kurulan eğitim yuvalarının durumu üzerine yapmış olduğu eleştiri bu noktada fikir sahibi olmamız için yeterlidir diye düşünüyorum. Spinoza'nın artık olgunluk döneminin başlangıcı olan bu kitap geliştirdiği tezleri ve felsefesinin izdüşümlerini de barındırıyor. İnsanın birtakım duygulara ve duygulanımlara sahip bir canlı olduğunu ve bu nedenle yanlışa götüren fikirlere sahip olduğunu düşünür Spinoza. Bu yönüyle Nietzsche'yi oldukça etkilemiş ve ortaya koyduğu, kitapta da göreceğiniz üzere Nietzsche felsefesinin özü olan yaklaşımı da üstinsan şekliyle okumak mümkün olacaktır. Felsefe dünyasında her ne kadar Descartes bir milat olarak kabul edilse de aslında milat Spinoza'dır. Tabi bu kabul sistem olumlayıcı şekliyle değerlendirildiği için bugün Descartes konuşuluyor olsa da konu özelinde fikir sahibi her insan Spinoza etkisini doğrudan hisseder. Mesela bu konuda da Spinoza'nın haklılığı bir kez daha ortaya çıkıyor. Gerçek bilgiyi bilmeden edinilen bilgi bilgisizliğin devamıydı. Kişi bildiğini sanmaktaydı sadece. Gerçek bilgiye ulaşan kişi ancak önce kendinde sonra toplumda gerçek bir değişime neden olabilir. Her yönüyle Spinoza okunması gereken ve anlaşılması gereken bir filozof. Bu eserin de oldukça faydası dokunacaktır. Keyifli okumalar.
Anlama Yetisinin Düzeltilmesi Üzerine İnceleme
OKUYACAKLARIMA EKLE
28
Özlem Sümerli
Anlama Yetisinin Düzeltilmesi Üzerine İnceleme'yi inceledi.
80 syf.
·
6 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Basmakalıp hayattan, olağan insanlardan ve klişe heveslerden yorulan Spinoza;  Aklını,duyuların karmaşasından kurtarıp yepyeni bir yaşam tarzı, yepyeni bir anlama yetisi hedefliyor. Kendini, kendinin olmayan her şeyden özgürleştirip zihnine dönüyor. Tıpkı özgürlüğün, özgür deneyimlerin kendisi oluşu gibi. Bir anlamda düşünüyorum o halde varım değil, varım o halde düşünüyorum diyerek çıkıyor yola. Yol hiç kolay değil, Spinoza okumak başlı başına zora göğüs germek desek yeridir. Varlığın gerekçelendirmeye, ispatlanmaya  ihtiyacı yoktur. O zaten verilir, oradadır.  Ancak bu şekilde Spinoza'nin felsefesine adım atabiliriz.  Spinozaya göre felsefe insanlara ölüm korkusuyla başa çıkarken değil, yaşam korkusunu bertaraf ederken gereklidir. Tam da kendini halis iyinin, bir tek halis bilginin peşinden gitmeye adayacak birine göre bir seçim değil mi? Sürekli ve üstün neşe verecek bir şeyin olup olmadığını soruyor kendisine.Zihnine dönüyor. Çünkü aradığı hakikatın sadece orada olduğunu seziyor. Spinoza toplumu bilinçlendirmeyi kendisine başlıca görev ediniyor.  Elini eteğini toplumdan çekmiyor aksine herkesin anlayacağı dilden konuşmaktan, kendisini yolundan etmeyecek her türlü toplumsal faaliyetten geri kalmıyor,  azla yetinmeyi ilke ediniyor.  Olan her şeyin doğanın sabit yasaları uyarınca olduğunu ve aslında doğada iyi, kötü, adil, adaletsiz, hatta mükemmel, gayr-ımükemmel yoktur. Ahlakın her türlü değer sisteminin kaynağının insan olduğunu belirgin hale getiriyor.  Bu inceleme Spinoza'nin tamamlayamadığı ve bu haliyle bile gerçek bilgiye gidilecek en iyi yol. Hayatı bambaşka bir mantıkla sorgulayan,anlama yetisini ve şeyleri amacımıza ulaşmamıza elverişli şekilde kavrayabilmemiz için maddeler halinde bize sunan Spinozayi okumalı- okutturmalı ve hakkında daha çok konuşmalıyız.  İnsanlar duyularının onlara sunduğu malzemelerle iş görüyorlar, yarı uyur halde gezinip duruyorlar. Spinoza insanın olabildiğince kısa sürede kendisi gibi düşünmesini, kendisi gibi anlaması için aklın ne olduğunu hatırlatmak istiyor.  Doğayı örnek alıyor. Onun yapısını, düzenini,  doğadaki işleyişi mantıkla bütünleştiriyor. Akıl bilgisi arttıkça artar ve hem kendi gücünü hem de doğanın düzenini daha iyi anlar.  Kendi gücünü anladıkça, daha sistemli çalışmaya başlar : doğayı daha iyi anladıkça da kendini faydasız bilgilerden, işlerden daha kolay alıkoyar. Yolumuzun üstünden hayal ürünü fikirleri, yani yanlış, kurgusal ve şüpheli fikirleri çektik mi, kendi güzergâhımızda ilerler, hiç sağa sola sapmayız. Çünkü bilginin kendisi; yetkinlik ve özgürlüğün ta kendisidir..
Anlama Yetisinin Düzeltilmesi Üzerine İnceleme
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
273
Fama
Anlama Yetisinin Düzeltilmesi Üzerine İnceleme'yi inceledi.
80 syf.
·
2 günde
Spinoza, doğuştan gelen ama dış etkenlerle bozulmuş anlama yetisini mantık yürüterek yeniden düzeltmek ister. Amacı; toplum düzenine uygun en üst mutluluğa ve demokrasiye akılla ulaşmak. Aklı doğru, açık-seçik bilgi ile doldurmaktır. Doğru fikir, kesinlik, iyi yöntem tanımlaması yaparken zihin hatalı yargılardan nasıl kurtulacak sorusuna cevap aramıştır. Bilgi ve metot konusundaki görüşlerini ağırlıklı olarak işlemiş aynı zamanda imgelem ve anlama yetisi arasındaki ayrımı ortaya koymuştur. Eserleri okuyucuyu düşünmeye sevk ettiği için ilginçtir. Iyi okumalar dilerim.
Anlama Yetisinin Düzeltilmesi Üzerine İnceleme
OKUYACAKLARIMA EKLE
23