On Üç'ün Gizemi

8,0/10  (3 Oy) · 
9 okunma  · 
1 beğeni  · 
531 gösterim
Kimsenin nerede olduğunu bilmediği, bildiğini kabul etmediği bir yere nasıl gidilir?Her şeyimi kaybettikten sonra taksicilik, mantıklı bir iş gibi görünmüştü. Uzun gece mesailerinde her türden insanla ve aklınıza gelmeyecek hikâyelerle karşılaşıyordum. Ama çok yorgun olduğum gecelerde gerçeklik algım değişiyor, zihnim bana garip oyunlar oynuyordu. Adresler labirentlere, yüzler tuhaf hikâyelere dönüşüyordu. Yorgunluğun insana neler yapabildiğini bilsem de, neredeyse her gün gittiğim bir adresin gerçekte var olmadığını öğrenince benim için her şey değişti.Hasta bir kadını aldığım 13 numaralı evin artık orada olmadığını fark ettiğimde ne yapmam gerektiğini bilmiyordum. Ama belki de bilmeme gerek yoktu…
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2014
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9786053433583
 • Orijinal Adı:
  Thirteen
 • Çeviri:
  Fatih Sert
 • Yayınevi:
  Eksik Parça Yayınları
 • Kitabın Türü:
Esma Tezgi 
08 Kas 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Kitabın dili çok hafifti, rahatça okudum. Yer yer merakımı da uyandırdı ancak sonu açık uçluydu. Yazar öyle bir yerde bıraktı ki nereye çekseniz oluyor. Sonu kitaba ayrı bir yakışmıştı, daha net olsa sevinirdim ama böyle de güzel oldu bence. Bu arada kitabın türü ne bilemedim, ne desem de oluyor, fantastik ögeler de var ancak fantastik değil, her şeyden biraz var ama hiçbiri değildi.

Şöyle böyle güzel ve farklı bir kitaptı. Durgundu ancak güzeldi, iyi bir değişiklik oldu, farklı bir şeyler okumak isterseniz size de öneririm. Sanırım ben kitabın en çok farklı oluşunu sevdim, kitap olarak farklı ama karakterler açısından ise bir o kadar sıradan. Çok etkilenmeseniz bile farklı ve hoş zaman geçirebilirsiniz.

Ayrıntılı yorum için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/.../on-ucun-gizemi.html

seaport 
23 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

zihini karıştıran ilginç bir son.

angelsbooks 
19 Mar 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Hani böyle insanı yoran kitaplar vardır ya, bu kitap onlardan biri değil. Hareketli ve ilgiyi üzerinde tutmayı başaran bir yapısı var.

Aralıklı olarak kahramanımızdan taksi müşterileriyle ilgili hatıralarını okuyoruz. Sonra esas temaya geri dönüyoruz. Nereye varacak demeye kalmadan yeni bir gizem, ona alışamadan başka bir olay filan. Enteresan ilerliyor yani :) Bir yandan da ilerlemiyormuş gibi bir his yarattı bende. Ama yarıdan sonra hikaye acayip bir hal aldı, elimden de bırakamadım. Öyle bitiverdi :)

Kitaptan 13 Alıntı

Selda 
28 Haz 19:03 · Kitabı okudu

Bu dünyada yapılacak en aptalca şey değiştiremeyeceğimiz şeyler için endişelenmektir.

On Üç'ün Gizemi, Sebastian Beaumont (Sayfa 70)On Üç'ün Gizemi, Sebastian Beaumont (Sayfa 70)
Selda 
22 Haz 02:56 · Kitabı okudu

Üç Şey
Geleceğim için duyduğum korku, şimdi için taşıdığım umutsuzluk ve geçmişimden gelen bir çöküntü...

On Üç'ün Gizemi, Sebastian Beaumont (Sayfa 8 - Eksik Parça Yayınevi)On Üç'ün Gizemi, Sebastian Beaumont (Sayfa 8 - Eksik Parça Yayınevi)
Esma Tezgi 
08 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Çok garip değil mi? Hayat sen tamda ne kadar güzel dediğin anda, sanki kötü bir esprinin sonuymuş gibi 'evet ama onu senden almak zorundayım' diyecektir. Buna ya gülersin ya da hayatın boyunca ağlamak zorunda kalırsın.

On Üç'ün Gizemi, Sebastian BeaumontOn Üç'ün Gizemi, Sebastian Beaumont
Esma Tezgi 
08 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Eskiden doğumla birlikte hayatın başladığını sanırdım. Ama doğmak aslında ölümün başı öyle değil mi? Bu dünyaya geliyorsun ve yaşadığın her saniye ölüme daha da yaklaşıyorsun. Doğduğun anda ölümün de yaratılmış oluyor aslında.

On Üç'ün Gizemi, Sebastian BeaumontOn Üç'ün Gizemi, Sebastian Beaumont
Esma Tezgi 
08 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Değişimler hiçbir uyarı olmadan geliyordu ve hiçbir şey eskiye dönmüyordu.

On Üç'ün Gizemi, Sebastian BeaumontOn Üç'ün Gizemi, Sebastian Beaumont
Senem Demircan 
23 Oca 17:42 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"8 yaşında bir kız :Büyüdüğümde sabahları ressam, öğlenleri çiftçi ve akşamları da taksici olacağım.
SB : Bu bir gün için çok fazla.
Kız : Ve elbette dünyayı dolaşacağım.
Holmes Caddesi, Batı Blatchington, 23 Aralık."

On Üç'ün Gizemi, Sebastian Beaumont (Sayfa 7 - Eksik Parça Yayınları)On Üç'ün Gizemi, Sebastian Beaumont (Sayfa 7 - Eksik Parça Yayınları)
Selda 
28 Haz 09:50 · Kitabı okudu

Bazen iki turlu hayat yaşamanın mümkün olacağını düşünüyorum.
Birincisi, başını öne eğersin ve hiç kaldırmazsın. Sürekli olarak yere baktığın için asla mutlu olamazsın ama en azından mutsuz olduğunu hiçbir zaman bilemezsin.
İkincisi, kafanı kaldırmayı ve kendine dışarıdan bakmayı seçebilirsin. Ama o zaman da acılarla dolu bir dünyada yaşıyor olduğun gerçeğiyle yüzleşmek zorunda kalırsın.
...
Kendine dışarıdan bakmanın avantajı ise ne kadar acı veriyor olursa olsun, hayatta olduğunu bilirsin.

On Üç'ün Gizemi, Sebastian BeaumontOn Üç'ün Gizemi, Sebastian Beaumont
2 /