Onca Yoksulluk Varken

8,8/10  (48 Oy) · 
88 okunma  · 
39 beğeni  · 
1.374 gösterim
1975'te Fransa'nın en prestijli edebiyat ödüllerinden Goncourt Ödülü'ne layık görülen "Onca Yoksulluk Varken", bir hayat kadınının oğlu olan Arap bir çocuğun, fahişe çocuklarına bakan Yahudi Madam Rosa'yla birlikte geçen hayatını anlatır. Ve aynı ödülü 1956'da "Cennetin Kökleri" kitabıyla kazanmış olan Romain Gary'nin, daha sonra açıkladığı üzere, "Yalnızca kendim olmaktan bıkmıştım," gerekçesiyle 'Emile Ajar' müstear adıyla yayınlamış olduğu bir romandır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2009
 • Sayfa Sayısı:
  197
 • ISBN:
  9786051030388
 • Orijinal Adı:
  La Vie Devant Soi
 • Çeviri:
  Vivet Kanetti
 • Yayınevi:
  Agora Kitaplığı
 • Kitabın Türü:

Eğer küçük yaşta annenizin bir hayat kadını olduğunu öğrenerek kendiniz gibi olan pek çok çocukla aynı evde büyümeye başlarsınız hayat çok tuhaf olabilir . 10 yaşında olduğunuzu düşündüğünüz bir zamanda böyle bir evin yükü sizin omuzlarınıza binerse eğer çok daha erken büyüyebilirsiniz .

HÜLYA BİLGİN 
 24 Ara 2016 · Kitabı okudu · 32 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yazar iki büyük uç noktayı, çocuklukla yaşlılığı bir çocuğun gözünden birleştiriyor....Onca yoksulluğun içinde, küçük Momo'nun zengin düşleri, onu büyüten ve annesi gibi fahişe olan madam Rosa'ya olan sevgisini vazgeçilmez kılıyor.
Kitabı daha önce de okumuştum fakat tekrar okumam gerekenler arasındaydı ve zamanı iyi ki gelmişti.

cansu tekcan 
27 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Romandan önce Romain Gary'den bahsetmek gerekiyor bence, çünkü kendisi 80 yılında tek kurşunla iki yazarı vurmuş biri. Vurmadan önce de mektubunda "Çok eğlendim, teşekkür ederim. Hoşça kalın." demiş. Gary gerçekten de eğlenmiş ama, asıl biz teşekkür ederiz.
Tek kitap, iki cümle yetti farklı olduğunu düşünmeme. Fransız yazar, yönetmen, senarist, 2. dünya savaşında pilot ve diplomat vesaire yazıyor karşısında. Biraz araştırdım Sartre'ın hayranlığını kazanmış üstelik Huxley ile de sıkı arkadaşlarmış. Bir de Emile Ajar olması farkı. Bizi daha çok ilgilendiren kısım bu. Gary, Gary olarak önyargılardan bir türlü kurtulamıyor bu yüzden sürekli farklı isimlerle yazıyor. En sonunda detaylıca düşünüp yaratıyor bu ismi. Yanılmıyorsam Gary "yanmak" anlamına geliyordu, Ajar da "sıcak". Ve Onca Yoksulluk Varken ile esaslı yükseliş yapan Emile Ajar'ın ünü Romain Gary'ninkini geçiyor. Gary bu durumla eğelniyor fakat sonradan üzülmeye başlıyor. Çünkü kitaplarında ipuçları vermesine rağmen kimse anlamıyor kim olduğunu Gary bunu intihar mektubunda açıklayıncaya kadar tabii. Yalnızca kendim olmaktan bıkmıştım, diyerek de basit bir şekilde nedenini de açıklıyor. Ama biz biliyoruz tabii bu kadar basit olmadığını.
Onca Yoksulluk Varken, bir orospunun çocuğu olan Arap - Müslüman Momo ile Holokost'tan kurtulmuş Madam Rosa ilişkisi üzerine kurulu bir roman. Fransa'da fahişelerin doğum yapması yasak olduğu için, yanlışlıkla doğan çocukları bakmaları için birilerine bırakıyorlar. Momo da Madam Rosa diye eskiden fahişelik yapan ama artık yaşlanmış ve orospu çocuklarına bakıcılık yapan bu Yahudi kadına verilmiş 11 sene önce. Orospu çocuğu diyorum çünkü kitapta da sürekli böyle geçiyor. Ve Momo fahişeliği kendini kıçıyla savunmak olarak tanımlıyor.
Hikayeyi bir çocuğun ağzından anlatmak risklidir bence çünkü o saflığı okuyucuya hissettirmek lazım aksi takdirde yapaylaşır ve içine almaz okuyucu. Fakat bunu başarmış yazar. Çok derin anlamları, sığ çocuk üslubuyla verebilmiş. Ve bir çocuğun olgunlaşmasını baştan sona hem çocuğa hem de okuyucuya fark ettirebilmiş.
Madam Rosa Hitlerin elinden kıl payı kurtulmuş, o döneme, olaylara göndermeler yapılıyor kitapta. Zaten bulundukları mahallede zenciler müslümanlar ve yahudiler var. Haliyle bunlarla ilgili diyaloglar da var.
Mösyö Hamil ile Momo'nun arasında geçen konuşmalar çok sevimli. Mösyö Hamil sürekli elinde Victor Hugo kitabıyla dolaşan bir Müslüman, hangi kitap olduğu sonlara doğru açık ediliyor. Burada yazarın kendi hayatıyla bir ilişkisi olduğu çok bariz. Romain Gary'nin annesi onun her konuda çok başarılı olacağına inanıyor sürekli Victor Hugo kadar başarılı bir yazar olacak diyormuş. Momo da buna benzer şeyler söylüyor.
Velhasıl, ben kitabı çok beğendim. Bundan tam üç yıl önce Franz Kafka'nın bir cümlesini çözmeye çalışyordum. Üç yıl boyunca da hiçbir cevap bulamadım ta ki bu kitabı okuyana kadar. Yani ben kendimce, kendi soruma kendi cevabımı buldum. Cümle şu: "Anlaşılması kolay bir son, gerçek bir acıya neden olur."
Dilerim okuyan herkes "bir şey" bulur.

Pelin Tunç 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Katliamın ardından insanlar, ömrünün her saniyesi saniyesine katliamı tekrar yaşatır. Var oldukça tanık olduğu vahşeti çevresine partiküller halinde saçar, en kötüsü de katliama tanık olmuş insanların çocuk yetiştirirken korkuyu tüm hücrelerine yedirerek büyütmeleri... Çocuklar farkında olmadan bu korkuları yanlarında taşır hiçbir zaman neden böyle olduklarına dair açımlayamazlar. Bilinmeyen korku kaygı bozukluklarına gebedir.

Zamanında fahişelikle yaşama tutunmuş Polonya Yahudisi Madam Rosa ve hayat kadınının oğlu Cezayir asıllı Momo'nun birlikte geçen hayatı. Kitlendiğim nokta, yoksulluk, tecavüz, ölümden kaçan; toplama kampına sürgün edilmemek için her yolu deneyen Madam Rosa'nın yatağının altında Adolf Hitler'in portresini saklaması. Sencesi bencesi şeklinde açıklama gerekmeyen kesit, bu haliyle öylece kalmalı. Sizce?

birsel özbellek 
 13 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 65 günde · Beğendi · 10/10 puan

Küçük bir çocuğun gözünden anlatılmış bir roman. Momo ile Madam Rosa arasındaki sevgi bağı .Fransa'da Yahudi Madam Rosa'ya bakması için bırakılmış Arap-Müslüman bir çocuk Momo. Yazarla tanışmam bu kitapla oldu. Yazarın diğer kitaplarını okumak istiyorum. Çünkü bir yetişkin olarak çocuk gözüyle bir kitap yazmak etkileyiciydi.

Oğuz Aktürk 
17 Şub 23:57 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sımsıcak ve samimiyet kokan bir kitap. O evde bir köşede kıvrılıp bu kitaptaki karakterlerin hayatını izlemek istiyorsunuz. "bence, en iyi uyuyanlar dürüst olmayanlardır. çünkü hiçbir şeyi takmazlar, oysa dürüst insanlar gözlerine kırpamazlar, her şeyi dert edinirler. " diyen Momo'yla tanışmak istiyorsunuz.

kendinizden kaçmak istersiniz fakat sadece orada olmamak için kaçarsınız. bu kitap size bunu öğretir. onca yoksulluk varken yoksulluğun sizi bulmasına şaşırmamalısınız, çünkü mutluluk eşsiz bir değerdir, mutluluk yoksulu olmayın yeter.

KubraYSN 
21 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Eğer küçük yaşta annenizin bir hayat kadını olduğunu öğrenerek kendiniz gibi olan pek çok çocukla aynı evde büyümeye başlarsınız hayat çok tuhaf olabilir . 10 yaşında olduğunuzu düşündüğünüz bir zamanda böyle bir evin yükü sizin omuzlarınıza binerse eğer çok daha erken büyüyebilirsiniz .

Hayal Alemi 
25 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir çocuğun gözünden anlatılan hayat. Dram sevmeyenler okumasın tavsiye etmem. Ama benim yüreğime çok dokundu.

Selman Ç. 
28 Oca 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Hiçbir zaman çocuk olamamış küçücük yaşında büyümek zorunda kalan Momo. Cok zor bi hayat.

Gülcan Burhan 
02 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çok güzel bir kitap. Küçük bir çocuğun dilinden yazılmış,çok ince ve dokunaklı.

2 /

Kitaptan 46 Alıntı

HÜLYA BİLGİN 
04 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kapının önüne oturmuş, zamanın geçmesini bekliyordum, ama zaman her şeyden daha yaşlıdır, pek yavaş ilerler.....İnsanlar acı çekince gözleri büyür, eskisinden daha anlamlı durur...

Onca Yoksulluk Varken, Romain Gary (Emile Ajar)Onca Yoksulluk Varken, Romain Gary (Emile Ajar)

"Bence, en iyi uyuyanlar dürüst olmayanlardır. Çünkü hiç bir şeyi takmazlar, oysa dürüst insanlar gözlerini kırpamazlar, her şeyi dert edinirler. Yoksa dürüst olmazlardı."

Onca Yoksulluk Varken, Romain Gary (Emile Ajar)Onca Yoksulluk Varken, Romain Gary (Emile Ajar)
HÜLYA BİLGİN 
 19 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kapının önüne oturmuş, zamanın geçmesini bekliyordum, ama zaman her şeyden daha yaşlıdır, pek yavaş ilerler.

Onca Yoksulluk Varken, Romain Gary (Emile Ajar) (Sayfa 71)Onca Yoksulluk Varken, Romain Gary (Emile Ajar) (Sayfa 71)

Bence, en iyi uyumalar dürüst olmayanlardır. Çünkü hiçbir şeyi takmazlar, oysa dürüst insanlar gözlerini kırpamazlar, her şeyi dert edinirler.

Onca Yoksulluk Varken, Romain Gary (Emile Ajar)Onca Yoksulluk Varken, Romain Gary (Emile Ajar)

*Ama hiç dövüşmezdim, insan birini dövdü mü hep bir yanı sızlar.
*Madam Rosa, “Karabasanlar düşlerin yaşlanmasıdır”, derdi hep.
*Yasalar, başkalarına karşı korunacak bir şeyleri olan kişileri korumak için yapılmıştır.
* Bana hep garip gelen, gözyaşlarının doğmadan önce programlanmış olmasıdır. Bu demektir ki ağlayacağımız önceden saptanmış. Bunu hiç düşündünüz mü? Kendine saygısı olan hiçbir yaratıcı yapmaz bunu...

Onca Yoksulluk Varken, Romain Gary (Emile Ajar)Onca Yoksulluk Varken, Romain Gary (Emile Ajar)
HÜLYA BİLGİN 
20 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İnsan bunu kendi gözüyle görmese inanamaz, çünkü başkalarının gözü aynı şey değildir.

Onca Yoksulluk Varken, Romain Gary (Emile Ajar) (Sayfa 84)Onca Yoksulluk Varken, Romain Gary (Emile Ajar) (Sayfa 84)
5 /