Önce Çocuklar ve Kadınlar

7,9/10  (35 Oy) · 
144 okunma  · 
36 beğeni  · 
1.155 gösterim
Eski şarkıcı ozanlara benzer Sunay Akın. Ortaçağda kasaba kasaba dolaşan, köy meydanlarında türkülerini söyleyen ozanlara. Geçtiği her yerde insanların yüreğine bir şair izi bırakır. Ama aynı zamanda bir tarih yazarıdır o. Şiirsel gizli tarihimizin yazarı! Açarsanız bu kitabın kapağını geçmişe, denizlerin derinliklerine ineceksiniz. Sizin olan batıkların öyküsünü, yaşanmış ölümsüz anların nasıl buluştuğunu göreceksiniz. Denizdeki kavun kabuklarının izinin Che Guevara'ya, astronot James Irwin'in uzay gemisinin kendi çocukluğuna çıktığını ve 1942'de Boğaz sularında yüzlerce insanın nasıl öldürüldüğünü okuyacaksınız.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2016
 • Sayfa Sayısı:
  282
 • ISBN:
  9789944887625
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:

Herhangi bir felakette kurtarılması gereken önce çocuklar ve kadınlar dır. Bir kaç türkünün hikayesi de var kitapta. Hatırladığım batan bir denizaltıda hiç umudu katılmayanların son sigaralarını yaktıklarını hatırlıyorum türküsü de bir ataş ver cigaramı yakayım.

Burak Akgün 
03 Mar 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Birkaç sayfadan oluşan mini mini deniz, gemi, deniz kazası hikayeleriyle dolu bir kitap. Bu ana temalarının yanında her bir hikayede öyle tesadüflere rastlıyorsunuz ki bu da kitabın en güzel yanı bence ve zaman zaman Sunay Akın bu tesadüfleri anlatabilmek için denizi bir çıkış noktası olarak kullanmış diye düşünüyorsunuz. Kitaba denizler ve gemiler tarihi kitabı gözüyle de bakabilirsiniz bu yönüyle de çok gerçekçi daha önce duymadığınız bilgiler yer alıyor. Mesela Hulusi Kentmen'in bir denizaltı astsubayı olduğunu biliyor muydunuz ? ya da Struma da neler olduğunu ..

N 
 09 Nis 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Hadi bakalım başlayalım... Sunay Akın neler söylecek bize... Sunay Akın dan ilk olarak bu kitabı okumaya başladım... Denizlerde neler olmuş... Önce çocuklar mı? Yoksa Kadınlar mı?

Eser Hso 
14 Şub 01:13 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

"Kitabın sonuna geldin işte sevgili okur.Bil ki ,bu kitap yazılırken, kaptanının kulağında sürekli olarak Gabriel Garcia Marquez'in şu sözleri çınlamıştır:'Yazarların denizin ortasında gemisi batmış bir denizci gibi her zaman yalnız olduklarına inanırım.Dünyadaki en yalnız meslektir yazarlık.Yaznana hiç kimse yardım edemez.'
....Ve dalgalar,üstünde 'Sunay Akın' yazan can simidini kıyıya ulaştırır! "


Kesinlikle sürükleyici ve akıcı.Bitmesini istemeyeceğiniz bir birikimde.
Denizlerin altında yatan nice batık gemi hikayevari şekilde anlatılmakta .
Nuh'un gemisinden,göz göre göre batırılan Struma'ya,Ertuğrul'dan Titanic'e,Yavuz ve Midilli'ye kadar...

Dila. 
19 Oca 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Denizi ve denize dair hikayeleri sevenler için güzel, arşivlik bir kitap. Tarihten birçok denizcilik olayını içerisindeki hikayelerle öğreniyorsunuz ki bu daha etkileyici hale getiriyor. Ve kitapta bahsi geçen gemiler-kazalar- insanlar hakkında merak uyandırıyor. Etkilendiğim Struma hikayesinin üstüne oturup konu hakkında kaç kitap okudum... Bu sebeple bana çok şey kattığını söyleyebilirim.

elif bingül 
15 Şub 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 5/10 puan

Kitabin kapagina bakinca batan bir gemi ile ilgili olay örgüsü bekliyorsunuz ancak kitabi okurken yanıldığınızı anliyorsunuz.zira okuyacaginiz farkli farkli tarihlerde baska baska yerlerde batan farkli gemilerin öyküsü.kitapla kalin.

Semanur özer 
27 Oca 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Sunay Akın'nın bütün kitapları güzel. Bu kitabında da tarihte olan gemi kazalarını görüyoruz. Titanic, Ertuğrul fırkateyni, Yavuz, Bandırma ve daha nice geminin hikâyesi. Hem deneme türününde hem de tarih romanı. Herkese okumasını tavsiye ederim.

Kitaptan 10 Alıntı

Burak Akgün 
 02 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

" Barış iki savaş arası olarak anılmaktan ne zaman kurtulacak ? "

Önce Çocuklar ve Kadınlar, Sunay Akın (Sayfa 182)Önce Çocuklar ve Kadınlar, Sunay Akın (Sayfa 182)
elif bingül 
15 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

"... Herkes aydaki yürüyüşünü anlatmasini ister...onun icin ise asil guzel olan,avucunda babasinin sicakligiyla kumsalda yaptigi yürüyüştür."

Önce Çocuklar ve Kadınlar, Sunay Akın (Sayfa 5)Önce Çocuklar ve Kadınlar, Sunay Akın (Sayfa 5)
Hakan Özdengül 
08 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Şu işe bakın ki Nuh'un canlıları kurtarmak için gemiyi sıvama işinde kullandığı petrol uğruna insanlar yüzyıllar sonra birbirini boğazlayacaktır

Önce Çocuklar ve Kadınlar, Sunay AkınÖnce Çocuklar ve Kadınlar, Sunay Akın
Adem OFLU 
28 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Tam üstüne bastınız mösyö! Ben de demek üzereydim ki tabiat gerçeğinde bir değişiklik yapmak çağdaş sanatçıların da elinde değildir. Tabiatı olduğu gibi görmek ve sanat yoluyla dile getirmek için yalnız bir doğru yol vardır, o da sanatın asla hakikatten uzak düşmemesidir."

Önce Çocuklar ve Kadınlar, Sunay Akın (Sayfa 89)Önce Çocuklar ve Kadınlar, Sunay Akın (Sayfa 89)
Adem OFLU 
28 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sanatın, gerçeğin bir fotoğraf gibi sadık kopyası olması görüşüne karşı çıkan ressam, doğayı olduğu gibi değil,olmasını istediğiniz ya da özlediğiniz gibi vermenin sanat sayılabileceği görüşünü savunur.

Önce Çocuklar ve Kadınlar, Sunay Akın (Sayfa 89)Önce Çocuklar ve Kadınlar, Sunay Akın (Sayfa 89)
Adem OFLU 
29 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Çalışma bizden üç büyük eksikliği, can sıkıntısını, kötü alışkanlıkları ve yoksulluğu uzaklaştırır." sözlerinden etkilenen Kandid, emeğin yüceliğine inanır ve mutluluğu çalışmakta bulur.

Önce Çocuklar ve Kadınlar, Sunay Akın (Sayfa 138)Önce Çocuklar ve Kadınlar, Sunay Akın (Sayfa 138)
Eser Hso 
01 Şub 22:15 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

" Titanic'te birinci sınıf yolcuların çoğu kurtarılırken, göçmenlerin cankurtaran sandallarına ulaşmaması için kapıların kapatıldığı bilinir.Kapitalizmin kuralı olan insan ayrımının ezilen sınıf için ne anlama geldiği bir geminin batış anında şu üstüne çıkar."

Önce Çocuklar ve Kadınlar, Sunay AkınÖnce Çocuklar ve Kadınlar, Sunay Akın
Adem OFLU 
01 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanlığın gerçek hazinesi emektir. Şavaşları çıkartan da, emeği sömüren kapitalistlerdir.

Önce Çocuklar ve Kadınlar, Sunay Akın (Sayfa 179)Önce Çocuklar ve Kadınlar, Sunay Akın (Sayfa 179)
Eser Hso 
29 Oca 22:50 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Puşkin'in en büyük özlemi yurtdışına yolculuk yapmaktı.Ünlü şair 1829 yılında Erzurum sokaklarında görülür.Ne var ki, yapmış olduğu yolculuk yüzünü güldürmez.Çünkü,yol boyunca önünde ilerleyen Rus ordusu,ayak bastığı toprakları ülkesine katmıştır.Böylelikle şair,yurtdışına yolculuk yaptığını kabul etmez."

Önce Çocuklar ve Kadınlar, Sunay AkınÖnce Çocuklar ve Kadınlar, Sunay Akın
Eser Hso 
 04 Şub 17:34 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

..Saat 21:30'da,demir atmış olan Ertuğrul sürüklenerek,büyük bir gürültüyle kayalıklara bindirir.Bir yaver,üniformasını giyip nişanını takmakta olan Osman Paşa'ya gemiyi terk etmeleri gerektiğini söyleyince şu yanıtı alır:
"Ben Ertuğrul'un mukadderatına iştirak ediyorum,onunla batacağım,siz atlayın oğlum."...

Önce Çocuklar ve Kadınlar, Sunay Akın (undefined)Önce Çocuklar ve Kadınlar, Sunay Akın (undefined)