Önce Ekmekler Bozuldu

7,0/10  (5 Oy) · 
13 okunma  · 
3 beğeni  · 
754 gösterim
1946'da yayımlanan ilk kitabı için Oktay Akbal "Kitabımı annemin sattığı Tophane'deki evin parasıyla bastırmıştım. Kendim dağıtmıştım" diyor. Yazmak ve yaratmak tutkusuna kapılan bir gencin öyküleri, günümüzde 1940'lı yılların belgesel anısına dönüştü.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2008
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789944150835
 • Yayınevi:
  Cumhuriyet Kitapları
 • Kitabın Türü:
Lütfiye SOYLU 
01 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Önce ekmekler bozuldu ,sonra her şey." II.Dünya Savaşı öncesinde İstanbul'da bir genç İstanbul'la birlikte hayalleri, hayal kırıklıkları ve İstanbul'la birlikte bu kitaba sığmış.Bir ülkenin savaşı karşılayışının özeti "Önce ekmekler bozuldu."ile anlatılmış.Ekmek hayatın özeti .

Kitaptan 12 Alıntı

Özgür Meral 
08 Oca 02:20 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Herkes Gibi Bir İnsan
Çünkü şu anda ben de herkesten farksızdım. Dünyayı dolduran iki milyar insandan biri... Her gün selamlaşmadan yanımdan gelip geçen insanlardan biri... Artık ben de herkes gibi bir insandım.

Önce Ekmekler Bozuldu, Oktay Akbal (Sayfa 93 - Cumhuriyet Kitapları, 13. baskı)Önce Ekmekler Bozuldu, Oktay Akbal (Sayfa 93 - Cumhuriyet Kitapları, 13. baskı)
Özgür Meral 
08 Oca 02:13 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Meydan
Ne yaptıklarını, neden telaşlandıklarını kendileri de bilmezler. Bütün inkârlarına rağmen bütün insanlar muhakkak ki birbirine benzerler. Mesela bütün bu acayip düşünceleri bir türlü kovamayan ben bile, şu anda, bu kahvenin topal iskemlesinde neden oturduğumu, meydanı niçin merakla seyrettiğimi bilmiyorum. Çünkü ben de her insan gibi gelişigüzel yaşamakta, bir hiç için kendimi feda etmekteyim.

Önce Ekmekler Bozuldu, Oktay Akbal (Sayfa 56 - Cumhuriyet Kitapları, 13. baskı)Önce Ekmekler Bozuldu, Oktay Akbal (Sayfa 56 - Cumhuriyet Kitapları, 13. baskı)
Özgür Meral 
08 Oca 02:18 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yağmur Ahmakları Islatıyordu
Yağmur ahmakları ıslatıyordu. İnsanlar da gerçekten ahmaktı! Yollar, sokaklar boyunca kendilerini sellere kaptırmışlardı. Gökten düşen damlalar kentin kirini pasını alıp götürmek hırsındaydı. Yine de insanlar koşuşmadan, telaşsız yürüyorlardı. Yağmur göklerden avuntular yağdırıyordu. İnce ince, tekdüze. Sessizce... Bir sevgili elinin hafif dokunuşları gibi...

Ben de görünmeyen gölgemi peşime takmış ne olduğunu bilmediğim bir şeyleri aramaya çıkmıştım. Yağmur damlaları yüzüme her düşüşünde eski anılarım canlanıyordu.

Önce Ekmekler Bozuldu, Oktay Akbal (Sayfa 85 - Cumhuriyet Kitapları, 13. baskı)Önce Ekmekler Bozuldu, Oktay Akbal (Sayfa 85 - Cumhuriyet Kitapları, 13. baskı)
Özgür Meral 
08 Oca 02:05 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yağmur Ahmakları Islatıyordu
Yağmur artık yalnız ahmakları değil en akıllı geçinenleri bile rezil rüsva edebileceğini kanıtlamak ister gibiydi.

Önce Ekmekler Bozuldu, Oktay Akbal (Sayfa 88 - Cumhuriyet Kitapları, 13. baskı)Önce Ekmekler Bozuldu, Oktay Akbal (Sayfa 88 - Cumhuriyet Kitapları, 13. baskı)
Özgür Meral 
08 Oca 02:03 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yağmur Altında İnsanlar
Yağmur yalnız ahmakları değil, en akıllıları bile rezil rüsva edebileceğini ispat etmek istiyor gibiydi.

Önce Ekmekler Bozuldu, Oktay Akbal (Sayfa 47 - Cumhuriyet Kitapları, 13. baskı)Önce Ekmekler Bozuldu, Oktay Akbal (Sayfa 47 - Cumhuriyet Kitapları, 13. baskı)
Özgür Meral 
08 Oca 02:01 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İstasyon
Saat on iki... Tren perona şimdi girdi. Kumral saçlı kız aşağı atladı. Etrafına bakındı. Beni görmeyince nasıl şaşıracak. Ama üzülmez, canı bile sıkılmaz. Elimi sallasam ellisi, diye düşünür, gene öyle yürür, gider.

Dostum, pazarları hiç olmazsa kendi takvimimden bir kalemde silip yok edebilsem!

Önce Ekmekler Bozuldu, Oktay Akbal (Sayfa 42 - Cumhuriyet Kitapları, 13. baskı)Önce Ekmekler Bozuldu, Oktay Akbal (Sayfa 42 - Cumhuriyet Kitapları, 13. baskı)
Özgür Meral 
08 Oca 01:58 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hele barış çağı dersleri... Onlar şimdikinden çok farklı mıdır? Bugün gene kimya, cebir öğretmenleri aynı formülleri göstermiyorlar mı? Gene edebiyat öğretmenleri Namık Kemal'in, Hamid'in neden büyük olduklarını anlatıncaya kadar ter dökmüyorlar mı?

Önce Ekmekler Bozuldu, Oktay Akbal (Sayfa 19 - Cumhuriyet Kitapları, 13. baskı)Önce Ekmekler Bozuldu, Oktay Akbal (Sayfa 19 - Cumhuriyet Kitapları, 13. baskı)
Özgür Meral 
08 Oca 01:55 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ben de bazı akşamüstleri şehrin geniş caddelerinden birinde bir kızı beklemeye giderdim. O bazen gelir, bazen hiç görünmezdi. Ama ben her defasında eve mesut dönerdim.

Önce Ekmekler Bozuldu, Oktay Akbal (Sayfa 18 - Cumhuriyet Kitapları, 13. baskı)Önce Ekmekler Bozuldu, Oktay Akbal (Sayfa 18 - Cumhuriyet Kitapları, 13. baskı)
Özgür Meral 
08 Oca 01:53 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bizler lise öğrencisiydik, hayallerimiz vardı elbette. Dünyayı anladığımızı, her şeyi bildiğimizi sanıyorduk. Hele aşk, her zamanki gibi içimizdeydi. Zaten günler aşkın yeryüzünde saltanat sürdüğü günlerdi. Aşkın gene var olduğunu söyleyenler var, ama yalan. Aşk artık yok. Aşk yeryüzünden kalktı. O, kurşuna dizilen rehineler, üssüne dönmeyen pilotlarla beraber dünyamızdan uzaklaştı.

Önce Ekmekler Bozuldu, Oktay Akbal (Sayfa 18 - Cumhuriyet Kitapları, 13. baskı)Önce Ekmekler Bozuldu, Oktay Akbal (Sayfa 18 - Cumhuriyet Kitapları, 13. baskı)
Özgür Meral 
08 Oca 01:50 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her şey ekmekle başladı, ekmekle bitecek.

Önce Ekmekler Bozuldu, Oktay Akbal (Sayfa 23 - Cumhuriyet Kitapları, 13. baskı)Önce Ekmekler Bozuldu, Oktay Akbal (Sayfa 23 - Cumhuriyet Kitapları, 13. baskı)
2 /