Öncelikli Meseleler Fıkhı

10,0/10  (3 Oy) · 
16 okunma  · 
6 beğeni  · 
658 gösterim
Bu araştırma, şeriatın getirdiği bir dizi öncelikli meseleye ışık tutmaya çalışıyor. Ayrıca bu araştırma, düşüncenin belli bir metotta düzenlenmesi ve adı geçen fıkıh türünün yayılması adına bir görevi de yerine getirecektir. Böylece, İslami sahada çalışanlar ile onlara plan ve proje sunan teorisyenler bu araştırmayla yollarını bulurlar. Bu şekilde şeriatın takdim ve tehir ettiği, sıkı tuttuğu ve kolaylaştırdığı, dinin önemli gördüğü ve başit gördüğü meseleleri birbirinden ayırt etmeye azimli olurlar. Ayrıca umulur ki bu çalışma ifrat ve tefrite düşenleri vazgeçirir, samimi çalışan insanların bakış açılarını da birbirine yakınlaştırır.
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  310
 • ISBN:
  9759508012
 • Çeviri:
  Abdullah Gündüz
 • Yayınevi:
  Nida Yayınları
 • Kitabın Türü:
eslem 
11 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Günümüzün en önemli alimlerinden olan yazar kitabında çok önemli bir meseleye değinmiş.Günümüzde islam dini için çok büyük sorunlara yol açan yanlış öncelikler ve insanların uydurduğu değil indirilen dine uygun olarak önceliklerimizin ne olması gerektiğinden insanı uyarıcak,farkındalık yaratıcak şekilde bahsedilmiş.Çarpıcı olan cümlelerden biri şöyle:Allah katında bir amelin fazileti ve mükafatı başkasına olan faydası miktarıncadır.

çağrı keser 
01 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Aslında dini anlamda ne kadar eksiğimiz olduğunu gorebilecegimiz ve mutlaka bir Müslümanın bilmesi gereken meseleler olması ilgi çekici. Yaşıyoruz ama Müslümanca yaşamının bazı meselelerin öncelikli olduğunu kavramamiza yardımcı olacak bir kitap.

Kitaptan 3 Alıntı

Dini açıdan muteber olan öncelikli meselelerin en önemlilerinden bir tanesi de ilmin amele takdim edilip öncelenmesidir. İlim amelden önce gelir. İIim amelin rehberi ve mürşididir.

Öncelikli Meseleler Fıkhı, Yusuf El Karadavi (Sayfa 71)Öncelikli Meseleler Fıkhı, Yusuf El Karadavi (Sayfa 71)

Biz, 'gerçek anlamda İslami bir toplum' u ikame etmek istiyorsak bunun kalem oynatarak veya kral, başkan, meclis veya parlamentonun vereceği bir kararla hemencecik olabileceğini düşünmememiz lazım.
Bu ancak tedricilikle olabilir.Yani düşünsel, psikolojik, ahlaki ve içtimai hazırlıklar yapmakla ve uzun zamandır varlığı devam eden şer'i olmayan birçok kurum ve kuruluşa şer'i alternatifler üretmekle mümkün olabilir.
Burada tedricilikten kastımız; uygulamayı geciktirme ve oyalama, Allah'ın hükmünü ikame etme ve şeriatını uygulama noktasındaki toplumsal talepleri öldürmek için bir dayanak olarak kullanmak değildir. Bundan kastımız, samimiyet ve şuurla hedefi belirlemek, planı ortaya koymak, merhaleleri belirlemektir. Böylece her merhale bir sonrakine planlı, programlı, düzenli ve tasarımlı bir şekilde geçiş yapacak; böylece süreç, mutluluk verici son aşama olan İslam'ın her yönüyle ikame edilmesine varacaktır.
Bu metot cahiliye hayatını İslami hayata dönüştürmek için Peygamberin (sav.) uyguladığı metodun aynısıdır.

Öncelikli Meseleler Fıkhı, Yusuf El Karadavi (Sayfa 110)Öncelikli Meseleler Fıkhı, Yusuf El Karadavi (Sayfa 110)
eslem 
11 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sahipleri nezdinde ne kadar mühim olursa olsun,İslam davetinde ihtilaflı meselelerin ortaya atılması asla kabul edilemez.Yerde veya elle yemek yemek ibadet değil,adet kabilinden bir meseledir.İslam'ı böyle bir şey aracılığıyla ortaya koymak tiksinti vericidir.Kadının yüzüne peçe takması yapılabilen ve terk edilebilen bir şeydir.Allah'In kullarına O'nun dinini sunarken hiçbir şekilde bunun ortaya konması caiz olmaz.

Öncelikli Meseleler Fıkhı, Yusuf El Karadavi (Sayfa 333)Öncelikli Meseleler Fıkhı, Yusuf El Karadavi (Sayfa 333)