Onikiye Bir Var - Sancho'nun Sabah Yürüyüşü - Gülerek Ölmek Bütün Hikayeleri 3

8,5/10  (11 Oy) · 
37 okunma  · 
11 beğeni  · 
885 gösterim
"Yazarın ince, alaycı zekası, oyun aletlerini çok iyi kullanan bir cambazın maharet ve ustalığı hikayenen hemen her cümlesinde kendini hissettiriyor."
-Mehmet Kaplan-
"Taner'in en belirgin niteliklerini üç temelde toplayabiliriz. Önce dile ve anlatıma çok egemen, gözlemlerinde çok başarılı bir usta. Sonra insanın kişisel duygular evreni ile felsefenin temellerini kaynaştırmış, olaylara ve kişilere göre otantik hava veren bir düşünür. Nihayet yırtıcı ve alaycı da olsa, derinden derine insan sevgisini, hümanizmayı hiç yitirmeyen keskin ama örtülü bir mizahçı."
-Muhtar Körükçü-
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2005
 • Sayfa Sayısı:
  185
 • ISBN:
  9789754940459
 • Yayınevi:
  Bilgi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Zagor 
 11 Eki 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · Puan vermedi

Merhaba. Sait Faik öykü ödüllü bu kitap Şişhane'ye Yağmur Yağıyordu'dan sonra üç gün içinde severek okuduğum ikinci Haldun Taner eseri. Benim için Türk edebiyatında Sait Faik'le beraber en sevdiğim öykü yazarı oldu Haldun Taner. Kitaba gelecek olursak yine çok güzel hikayeler var. Onikiye Bir Var'da zamanın su misali akıp geçmesini sorgularken, 45 Marka Seksapil'de ustanın yergisine tanık olacaksınız. İçinizi ısıtacak, yaşamdan bir şeyler bulacağınız bu öyküleri okumanızı tavsiye ederim. Son olarak Onikiye Bir Var adlı öykünün hikayesiyle incelemeyi tamamlayalım. Haldun Taner bu öyküyü Atlastis dergisinin isteği ile "zaman" üzerine çıkacak sayısı için altı kısa günde yazmış. Düşünün, hikayeyle ile ilgili taslak bile yok, ama derginin isteği ile bu güzel öyküyü yazıyor üstad. Ne denilebilir ki....

serdar şahin 
25 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · Puan vermedi

Türk tiyatrosunu evrensel boyutlara ulaştırmış bir usta olarak anılan Haldun Taner'in hikayelerinden oluşan bu kitabı genel olarak başarılı buldum. Sait Faik anısına yapılan ilk öykü yarışmasında birinciliği ala Onikiye Bir Var adlı hikayesini özellikle çok tatlı ve orijinal bulduğumu söylemek istiyorum. İznikli Leylek, kadınlar tuvaletini işleten bir handendiyi anlatan Bayanlar 00, köpek dünyasına bakış atan Sancho'nun Sabah Yürüyüşü, centilmen bir futbolcuyu anlatan Ases gibi hikayelerinde bir hikayecinin nasıl bir gözlem yeteneğine, entellektüeliteye sahip olması gerektiğini gözler önüne seriyor sayın Taner. Bir de olayları ele alışında mizahi öğeleri kullanması kitabı baştan sona okuması zevkli bir hale getiriyor.

Kitaptan 23 Alıntı

Zagor 
10 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"An, anı kovalıyor, anlar sonsuzlukta eriyor. Çarşamba perşembeyi, perşembe cumayı sürüklüyor. Kasım, aralık oldu, aralık ocak, ocak şubat olacak. Şubat da mart. Ve biz, karanlığın içinde şu vapur gibi zamanı yara yara ilerliyoruz. Nereye? Bir zamansızlık ülkesine doğru... Karşıda sahil göründü. Esrarlı ve karanlık. Yaklaştıkça yaklaşıyoruz. Ah şu vapur bir dursa... İyisi, geri geri gitse... Akreple yelkovan, yollarını şaşırıp ters işlemeye başlasalar. Gün kadranı perşembeden çarşambaya dönse, neticeden sebebe doğru ters bir akış başlasa... Başladı diyelim ne olacak? Vapur geri geri gitse, ulaşacağımız sahil, bu sefer de ilk kalktığımız zamansızlık ülkesi olmayacak mı? İster öne git, ister geri; dünyanın denizleri biter efendi."

Onikiye Bir Var - Sancho'nun Sabah Yürüyüşü - Gülerek Ölmek, Haldun Taner (Sayfa 9 - YKY Yayınları)Onikiye Bir Var - Sancho'nun Sabah Yürüyüşü - Gülerek Ölmek, Haldun Taner (Sayfa 9 - YKY Yayınları)

"Bilirsin sevgimin ,şevkatimin derecesini"dedi."O kadar saygım vardı ki ona , kendinin kendisi için bir saygısız laf söylenmesine razı olamazdım."

Onikiye Bir Var - Sancho'nun Sabah Yürüyüşü - Gülerek Ölmek, Haldun Taner (Sayfa 112)Onikiye Bir Var - Sancho'nun Sabah Yürüyüşü - Gülerek Ölmek, Haldun Taner (Sayfa 112)
Zagor 
10 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Dakikaların değerini biz ancak yılbaşından yılbaşına anlıyor, onların geçişini ancak o gece -o da 11:55'ten 12'ye kadar- dikkatle takip ediyoruz. O da neden? Aklımız sıra, geçen bir yılı kapayıp gelen bir yılı açtıklarından.Yılbaşı geçince de yine alt kamaraya inip gazetemize dalıyoruz. Halbuki geçen günün hangi dakikası, bir eski yılı kapayıp yenisini açmıyor? Neden bu dikkati her günün her saatine, her dakikasına, her saniyesine çevirmiyoruz? Biz kendisini unutunca, coşkun bir sel gibi geçen zaman dikkatimizi her saniyesine çevirince, düz ovada kıvrıla kıvrıla tembel bir nehre dönecektir. Bütün mesele, dikkatimizi saniyelerin geçişi üzerine toplamada."

Onikiye Bir Var - Sancho'nun Sabah Yürüyüşü - Gülerek Ölmek, Haldun Taner (Sayfa 10 - YKY Yayınları)Onikiye Bir Var - Sancho'nun Sabah Yürüyüşü - Gülerek Ölmek, Haldun Taner (Sayfa 10 - YKY Yayınları)
Zagor 
11 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Vatana hizmet mevzubahis olunca, şahsi dostlukların lafı olmazmış."

Onikiye Bir Var - Sancho'nun Sabah Yürüyüşü - Gülerek Ölmek, Haldun Taner (Sayfa 66 - Yky Yayınları)Onikiye Bir Var - Sancho'nun Sabah Yürüyüşü - Gülerek Ölmek, Haldun Taner (Sayfa 66 - Yky Yayınları)
Zagor 
10 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Siz de deneyin bakın: Bir odanın kapısını, pencerelerini sımsıkı kapayın. Sırtüstü yatıp gözlerinizi kara bir bezle bağlayın. Kafanızdaki bütün fikirleri kovarak, bütün dikkatiniz saatin tiktağında, zamanın geçişini düşünün. Yaşadığınızı düşünün. Bir vapur olduğunuzu, zamanı yara yara ilerlediğinizi, hayatın saniye saniye yanınızdan kayıp gittiğini..."

Onikiye Bir Var - Sancho'nun Sabah Yürüyüşü - Gülerek Ölmek, Haldun Taner (Sayfa 10 - YKY Yayınları)Onikiye Bir Var - Sancho'nun Sabah Yürüyüşü - Gülerek Ölmek, Haldun Taner (Sayfa 10 - YKY Yayınları)

"Sadece zayıf olma o kadar.Sertlikte başka bir zayıflık demektir.(Yarabbim nerden geliyordu aklına bu kalıp laflar.)Kadınlar zayıf erkeği sevmez.Gideceksin şimdi anasının evine ,içinden ne geliyorsa söyleyeceksin.Mırın kırın ederse tutup bileğinden getireceksin."

Onikiye Bir Var - Sancho'nun Sabah Yürüyüşü - Gülerek Ölmek, Haldun Taner (Sayfa 144)Onikiye Bir Var - Sancho'nun Sabah Yürüyüşü - Gülerek Ölmek, Haldun Taner (Sayfa 144)
Zagor 
11 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Ayak
"İçeri nöbetçi ameliyathane başhemşiresi Müşerref Mutlu girdi. Başhemşirenin soyadı öyle idi ama sağ olsun, yüzü hiç gülmezdi."

Onikiye Bir Var - Sancho'nun Sabah Yürüyüşü - Gülerek Ölmek, Haldun Taner (Sayfa 31 - Yky Yayınları)Onikiye Bir Var - Sancho'nun Sabah Yürüyüşü - Gülerek Ölmek, Haldun Taner (Sayfa 31 - Yky Yayınları)
Zagor 
 10 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Eskiden beri az yaşamaktan, erken ölmekten korkarım. Sade ben mi, herkes korkar. Bu neden ileri geliyor? Ben düşündüm ve buldum: Hayatı kesif* yaşamamaktan. Hayatı kesif yaşamaktan ne anlıyorum? Sevmek, sevilmek, eğlenip yan gelmek, çubuğunu yakıp gününü gün etmek mi? Hayır... Karınca gibi durmadan çalışmak, para biriktirmek, ev kurmak, çoluk çocuk yetiştirmek mi? Bunlar da boş lakırdı. Kesif yaşamaktan sadece zamanın geçişini hissetmeyi anlıyorum."

*kesif: yoğun

Onikiye Bir Var - Sancho'nun Sabah Yürüyüşü - Gülerek Ölmek, Haldun Taner (Sayfa 9 - YKY Yayınları)Onikiye Bir Var - Sancho'nun Sabah Yürüyüşü - Gülerek Ölmek, Haldun Taner (Sayfa 9 - YKY Yayınları)
3 /