Onlar Da İnsandı

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.063
Gösterim
Adı:
Onlar Da İnsandı
Baskı tarihi:
Eylül 1958
Sayfa sayısı:
480
Format:
Karton kapak
ISBN:
---
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Varlık Yayınları
Baskılar:
Onlar da İnsandı
Onlar Da İnsandı
SSCB sınırlarına dahil olmuş pek çok ülkede rejim düşmanlığı, aykırı düşünceler gerekçesiyle milyonlarca insan yüzlerce yıllık vatanlarından edilmiş, soykırımı aratmayacak yöntemlerle yollarda ölüme terk edilmiştir.

Kurulan Sovyet rejiminin etkisiyle yüzyıllardır huzur içinde yaşadıkları topraklara, kaldırmak için yollar, binalar yapilan, kendi topraklarında yabancı konuma düşüp göçe zorlanan KırımTürkleri'ni anlatmaktadır.

Cengiz Dağcı Türk Edebiyatının büyük yazarları arasındadır. Romanında Kırım Türklerinin yaşadığı acılarını, hüzünlü, güzel, akıcı ve etkileyici bir üslupla yazmıştır.

Kitapları yıllarca elden ele dolaşır. Kırım'a ilgisini hiçbir zaman koparmaz.Hatıralarında "Ben yalnızca Kırım'ın yazarı değilim ama Kırım'ın faciasını bütün gerçeğini ve içtenligini yalnız yazabilirim." der.


Son olarakta kitabın arka kapağındaki alıntıyla bitirmek istiyorum:
“Evet, onlar da insandır! Pavlenko’lar, Ivan’lar, Kostyükler, Vasil Dimitroviç’ler, Stepan’lar, belki bunu gülünç görecekler; ama nasıl görürlerse görsünler, ben eserimi tekrar sakin bir dua ile bitirmek istiyorum. Romanımı kapatırken: “Tanrım!” diyorum. “Onlar da insan! Acı onlara! Kendileri gibi, başkalarının da insan olduklarına inandır onları!” Ötekiler, o hayvan gibi sürülüp götürülenler… Onlar da insandı!”
Kabahat sende Bekir Amca almayacaktın o hain MOSKOF'u evine ..

"Hiç bir iyilik cezasız kalmaz " derler kimse duyurmadı mı sana ?.

#spoiler

Okuduğum en güzel "dil" keyfi veren kitaplardan bir tanesi "onlarda insandı "
Yeryüzünden silinmiş bir "iyi insanlar vardı "masalı okumak isterseniz Cengiz Dağcı yazmış okuyun derim ..

Rus toprakları gelişme harekatı sırasında yollara asfalt döşerken bile ,yoluna çıkanları da dümdüz eder ..edermi eder
Adı batsın "komolizma" nın, henüz tüyü yeni bitmiş Lenin'ın de ..
Ho ho su batsın Ivanın da ..
_devirirler mi Kuşkayayı Ivan
_ho ho devirirler ...
Kuşkayayı da devirdiler Kızıltaşı da Dermen köyü de ..
Dağ gibi Enveri de ,Remzi yi de Sabri yi de ..
Cıfıt Levinin bile hakkından geldiler ,yahudi den beter çıktı bu çizmeli Ruslar ..
Türmelere attılar insanlarımı , küh_küh kızım Macik gitti elimden ,Niyazimi Aftanabile kurban ettiler ..

"Kökleri kurusun , kökümü kurutmak isteyenin"
Toprağımdan edenin ..

Esma annem diyor ki "kalbini gözlerinden görüyorum ben ,onun bakışında "merhamet var " ..böyle düşünen ,böyle yaşayan insanların hikayesi "onlarda insandı " Tüm gördükleri zulümlere rağmen hâlâ onlara insan diyebilecek kadar "iyi' bir yazar ..

Içinde gerçek "insan " acısıyla, tatlısıyla, kahkaha ve gözyaşıyla "duygu"barındıran bir kitap okumak istiyorum deseniz buyrun "onlarda insandı " okuyun. .

Kızının büyüdüğünü kabullenmek bile istemeyen ,çok seven ,"damadı Samsundan getirecek " :) baba Bekiri..
Onun güzel Ayşesini..
Bir avuç toprağa ,bir ineğe,atının toynağına ,damdaki tenekeye,tütünün çubuğuna sımsıkı bağlı bu insanlara kalbinizde yer açın..

çünkü "onlar SÜRGÜN, onlar ÖLÜ,onlar INSAN "

Sevgiyle ...
Ve merhametle. ..
Iyi okumalar ...
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.642 Oy)18.192 beğeni41.234 okunma2.661 alıntı173.545 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.327 Oy)12.891 beğeni32.990 okunma3.097 alıntı138.675 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.195 Oy)8.502 beğeni27.257 okunma768 alıntı132.964 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.532 Oy)8.481 beğeni25.043 okunma2.281 alıntı108.115 gösterim
 • Gün Olur Asra Bedel
  8.6/10 (1.500 Oy)1.526 beğeni5.342 okunma851 alıntı25.994 gösterim
 • Çalıkuşu
  8.7/10 (4.122 Oy)4.952 beğeni18.141 okunma732 alıntı74.508 gösterim
 • Kuyucaklı Yusuf
  8.5/10 (4.776 Oy)5.155 beğeni16.481 okunma922 alıntı56.956 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.245 Oy)8.678 beğeni24.159 okunma1.278 alıntı118.805 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.414 Oy)11.086 beğeni27.432 okunma1.493 alıntı144.333 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.851 Oy)8.792 beğeni24.108 okunma1.621 alıntı111.910 gösterim
Onlar Da İnsandı, Cengiz Dağcı'nın edebi açıdan en önemli eseridir diyebilirim. Zaten MEB'in 100 Temel Eseri arasında da yer alıyor. Dağcı, burada Kırım Türk'ü karakterler ile Kırım'a sonradan gelen Rus karakterleri çok başarılı bir şekilde işlemiş ve Kırım'ın Ruslar tarafından nasıl işgal edildiğini sembolleri kullanarak anlatmıştır.

Kırım Türklerini toprağa olan bağlılığı, temiz yürekleri ve iyilikleri...
Bekir Ağa, Esma, Remzi, Enver,,İvan ve Kalamala...
Gayet başarılı bir eser.
Bir insanın kitap okurken bağrı yanar mı ? Ben bu sorunun cevabını bu kitabı okumaktayken öğrendim. Rusya'da komünizmin yükselmeye başladığı dönemde Kırım Tatarlarının yaşadıklarını anlatıyor. Anadolu'daki bir köyden hiç bir farkı olmayan bir köyde, Kızıltaş'ta yaşananları anlatıyor. Kızıltaş köylüsünün, Kırım insanının toprağına bağlılığını, merhametini, umudunu, geleceğe yönelik planlarını, birbirleriyle küsüp çekişip tekrar barışmalarını, samimiyetini ve iyi niyetlerinin suistimal edilişini, çektikleri zulmü, yaşadıkları ihaneti anlatıyor. İnsanların bu kadar kötü olmaması gerektiğini anlatıyor. Ayrıca eğitim sahibi olmanın, bilinçli bir insan olmanın neden önemli olduğunu da anlatıyor. Okurken Bekir, Enver, Sabri, Remzi, Seyd-Ali gibi hissetmemek elde değil, duygular ve düşünceler öylesine anlatılmış ki. Göç üzerine, sürgün üzerine, çile üzerine bir çok başarılı eser yazılmıştır, doğrudur. Ancak Cengiz Dağcı gibi yazan olduğunu pek sanmıyorum. Bitirmek çok zordu, çünkü bir yerden sonra nasıl bir ihanetin, nasıl bir zulmün karşıma çıkacağını düşünmek istemiyordum. Keşke Cengiz Dağcı ile daha önceden tanışmış olsaydık.
Her kıtada her toprak parcasinda her dönemde bir mucadele vermişiz. Bu kitap kırımda yasayan kandaşlarımızın sürgün edilisini anlatir ne olursa olsun satmadan çalmadan ihanet etmeden kacmadan pes etmeden sonuna kadar mucadele edilisin öykusü...
Bu kitabi okumadan ölmemenizi tavsiye ederim..
Muhtesem..
Bu aralar en cok bu kitabi okumadan ölüp tükenecek insanlar icin üzülüyorum bilmiyorum belki milliyetcilik duygularimi biraz yoğun yasayan birisii oldugum icin oyle geliyor bana ama her gencin okumasını ısrarla tavsiye ediyorum..
Roman etkileyici, sağlam ve kusursuz bir şekilde Kırım Türklerinin mutlu geçen hayatlarının Rusların gelmesiyle hızla olumsuz yönde değişmesini gözler önüne seriyor bütün içtenliğiyle... İvan karakterine sayfaları okudukça kızmanız garantidir. Çünkü her uğursuzluğun her şeyin bütün kötülüklerin başı İvan karakteridir. Her satırda İvan karakterine kızdıkça biraz daha Kırım Türkü gibi gibi hissedeceksiniz kendinizi. Romanı bitirip de üzülmeyen yoktur sanırım. Romanda Kırım Türklerinin ve Rusya'nın kıran kırana geçen mücadelelerine tanık olup derinden etkilenmemeniz mümkün değil. Bu romanda hüzün kokusu ve Kırım Türklerinin mağlubiyetini, ölümlerini büyük bir üzüntü içinde okuyacaksınız. Bu kitap her kitapseverin okuması gereken başucu kitabı niteliğindedir. Okumayanlar mutlaka okumalı diye düşünüyorum.
Cengiz Dağcı bir milletin hafızasıdır. Dağcı'nın yazdıkları, yaşadıklarıdır. Yaşadıklarını bire bir yazmasa da hayatından kesitler sunduğunu biliyoruz. Bu kitap, Kırım Türklerinin vatandan sürülüşlerini anlattığı bir roman. Kitapta, betimlemenin dibine vurulmuş resmen. Aytmatov kitaplarında bile bu denli tasvir yoktur desem iddialı bir laf etmiş olmam sanırım. Kızıltaşlı Bekir ve ineği Macik'le başlayan uzun doğa, insan ve duygu betimlemelerinin ardından romana, İvan ve Kala Mala dahil oluyor. Ne oluyorsa bundan sonra oluyor. Düşmanını "Onlar da insan" diyerek evine alan, ekmeğini bölüşen Bekir, İvan'ın ihanetleriyle karşılaşır. Daha fazla bilgi vermek istemiyorum ancak Battal'ın Enver'in oğlunun ölümüyle ilgili Enver ile Zemine'nin duygularını anlatan bölümün ve bir de Bekir'in o beklemediğim ölümünün beni çok derinden etkilediğini söylemeliyim. Kitapta bol bol ata mirası toprakların bırakılamayacak bir değer olduğundan bahsediliyor. Enver'in bu uğurda ölümü de çok etkileyici bir başka olay. Ayrıca Stalin'e ve ona tutkuyla bağlı olanlara göndermeler de mevcut. Dağcı 494 sayfalık romanın son on sayfasını, yazmak istediği asıl sonla ilgili açıklama yaparak bitirmiş ve 'Son Birkaç Söz' başlığı adı altında yayınlamış. Pavlenko adlı Rus bir yazarın sürülen Kırımlıların topraklarına, Rusların yerleştirilişini konu alan 'Rassvet' isimli yazıyı da koymuş. Kitapla ilgili şunu söyleyebilirim ki, başta oldukça yavaş ilerliyor. Bu durum okuyuculara sıkıcı gelebilir ama sonrasında oldukça hızlanıyor. Bu nedenle sıkılıp yarıda bırakılmaması taraftarıyım. Bu kitabın devamı olduğu söylenilen 'O Topraklar Bizimdi' kitabı da daha anlam kazandı gözümde. Çünkü kitabın sonunda hala akibetinin ne olduğunu bilmediğimiz Selim ve Bekir'in torunu Alim'in hikayesi var sanırım bu devam kitabında ve vatandan sürülenlerin geri dönüşünü konu aldığını düşünüyorum. Değerli okurların, keyifle okumalarını dilerim...
Kitabı çok sevdim. İnsanlar neden kötü olmayı tercih eder anlamıyorum. Zararlı şeyleri, alışkanlıkları terk edilmediği gibi yıllar boyunca baskı daha da artıyor. Siyasi zorbalık, bedensiz insanları sömürmek okurken bile insanı yüreğini cız ettiriyor. Kırım türklerine Sovyetler birliğinin baskısını toplumun en küçük parçası ailede görebilirsiniz. Bir ailenin maddi ve manevi yönden parça parça nasıl dağıldığı anlatılıyor.
Bize yaşatılanlar.. heyhat !
Ne kadar belli bir kitle antikomünizm propagandası yaptığı ileri sürülerek linç edilmeye kalkışılsa da gerçeklerin yazdığı, anlattığı şeylerin hatta daha fazlasının olduğu hayattan bir roman. Kırım sürgünü bir ailenin çocuğu olarak neler dinlediğimi size anlatmak istesem bir önsöz olur bu kitap.
Bilin sevgili insan arkadaşlarım biz trenlerle gittik tanklarla döneceğiz !
Daha önce aynı yazardan okuduğum ihtiyar savaşçının laubali bir kitap olduğunu söylemiştim.Bu kitap da tam tersi şekilde üzerinde çok ince çalışılmış bir kitap. Kitabı okurken Kırım Türklerinin(Tatar) sıkıntılarını ciddi anlamda hissedebiliyorsunuz. Psikolojik aktarımı beğendim. İyiyi kötüyü,bilgeyi,cahili temsil eden karakterler güzeldi. Aynı şekilde yerel dil nispeten güzel bir şekilde aktarılmış. Özetle geçer not aldı benden kitap. Mutlaka okumalısınız.
Kitabı elime aldıkça içim acıyor... Kendi kendime kızıyorum o masum insanların saflıklarına...
Kitabı bir kaç kez okudum ve her okuyuşumda farklı yaş gruplarında olduğum için değişik şeyler keşfettim diyebilirim... Kitabı okurken Cengiz Aytmatov'la bir karşılaştırma yapıyorsunuz ister istemez.... Aytmatov'a göre yazar daha çok betimleme yapmış ve bazı yerler gerektiğinden fazla uzamış. İşte bu kısımlarda insan sıkılabiliyor...Ama hikaye, gerçeklikler insanın gözünün önünde çok net canlanıyor... Acıyı derinden hissediyorsunuz....
Sonuç olarak her Türk gencinin muhakkak okuması gereken bir eser...
Anlat onlara, iyice anlat! De ki bizim topraklar yurt parçasıdır; toprak bizim değil ulusundur.
Eh, ulus toprağını nasıl veririz? Söyle bana nasıl veririz?
İnsan her şeyini verir, ama canını nasıl verir söyle bana!
Cengiz Dağcı
Ötüken Yayınları
Neden korkacaktı? Türk yurdunda doğmuştu, Kırım'ın güneşinde büyümüştü; damarlarında ateş gibi sıcak, kırmızı Türk Kanı akmıyor muydu? Nice nice saltanatlar gelip geçmişti. Nice zalimler bu memleketi, bu toprağı kemirmişler, kanlara bulamışlardı, fakat dinden, haktan, namustan doğan bu Türk Milleti'nin ruhunu hiç kimse, hiçbir kuvvet kıramamıştı...
Cengiz Dağcı
Ötüken Yayınları
Söyle toprağım bana, neden seni bırakıp gideyim? Sen benim toprağım değil misin? Benim atalarım burada doğdu, burada büyüdü, burada yaşadı burada öldü toprağım!
Sen kıraçtın toprağım, seni benim atalarım temizledi, ben temizledim. Ellerime bak kuru çatlak ellerime! Ben senin çalını çırpını temizledim, seni cennet gibi güzel yaptım, şikayet etmedim.
Şikayet mi? Seni temizlerken ne kadar yoruldumsa o kadar sevindim toprağım. Üzüm kütüklerini, tütünlerini kendi ellerimle diktim, çok kere Tanrı'ya su diye dua ederken seni gözyaşlarımla suladım toprağım... Senin üzümlerin benim için cennet incileridir, tütünlerin altın parçasıdır. Ben bu dünya da başka hiçbir şey istemiyorum, yalnız seni... seni toprağım. Yüzyıllardır atalarım sana benim dilimle söyledi, sen benim dilimi dinledin. Sana senelerden beri derdimi döktüm. Ben sonumu burada bekleyeceğim. Seninle yaşamak, seninle ağlamak, seninle gülmek benim dünya da tek muradımdır.
Atma beni Toprağım...
Cengiz Dağcı
Ötüken Yayınları
İlle birisi bağıracak, ötekiler bağıranın sesinden sinip susacaklardı. İlle birisi sövecek ötekiler sövenin ayağına kapanıp af dileyeceklerdi, ağlayıp sızlayacaklardı. Hayat buydu İvan için. Böyleydi, böyle olup gidecekti.
Cengiz Dağcı
Sayfa 162 - Varlık Yayınları
boşuna konuşma!bu toprak müslüman toprağıdır;gavur memleketinden gelen ağaç kök tutmaz burada!

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Onlar Da İnsandı
Baskı tarihi:
Eylül 1958
Sayfa sayısı:
480
Format:
Karton kapak
ISBN:
---
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Varlık Yayınları
Baskılar:
Onlar da İnsandı
Onlar Da İnsandı

Kitabı okuyanlar 381 okur

 • Veli ERDEM
 • 3Hilal
 • Emine Emek
 • Gamze Etiz
 • Els

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları