Onlardan Kalan

9,0/10  (2 Oy) · 
10 okunma  · 
2 beğeni  · 
594 gösterim
Sevinç Çokum'un olgunluk çizgisindeki hikâyelerinin toplamı olan Onlardan Kalan, fiziksel ve ruhsal değişim içerisindeki İstanbul mekânlarında dolaşıyor. Tren vagonları, dükkânlar, evler, sokaklar, bahçeler... 8o'ler ve 90'larda Beşiktaş, Etiler, Kadıköy, Beyoğlu... Doğal diyaloglar ve anlam yüklü imaj dünyalarına sahip hikâyelerde akılda yer eden karakter durumları resmediliyor. Üslubundaki derinleşmeyi yansıtan bu kitapta usta hikâyeci ve romancı Sevinç Çokum, duyular ve sezgiler üzerinden dikkatli ve hassas bir edebiyat dili vaat ediyor okuyuculara.

İhtiyar bazen sana içini dökmek isterdi. Dilini anlamazdın, çat pat, teşekkür etmeyi, iyi akşamlar demeyi öğrenmiştin. Anlarmış gibi başını sallardın, "Ya, ya" derdin. Bu yeterdi ona. Senin için o adam, büfenin üzerindeki o cansız heykelciklerden farksızdı. Bu sevimsiz, suratsız heykelciklerin ve bibloların tozunu alırken "Bu adam, bunca eşyayı ne yapacak?" diye düşünürdün.

İsmail, onların pahalı, kıymetli şeyler olduğunu söyleyince, sen de güzel bulmaya başladın. Hiç konuşmuyorlardı ama. Belki avuçlarında ısındıkça sana Almanca bir şeyler söylüyorlardı, sen duymuyordun.

Başım iki yana sallayıp 'Yine tozlanmışsınız yaramazlar..." diyordun.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2014
 • Sayfa Sayısı:
  170
 • ISBN:
  9786055107482
 • Yayınevi:
  Kapı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Madam Tutli Putli 
 17 Tem 16:31 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bazı yazarlar vardır kalemleri çok zorlamadır. Yazdıkları metinlerde işledikleri duyguyu okuyucuya ulaştırmak için çok uğraşırlar. Bazen okuyucuya ulaşmayı başarırlar ama bazen de başaramazlar. Bazı yazarlar da vardır ki, kalemleri su gibidir. Yazımlarında hiçbir yapaylık, fazlalık yoktur. İlk sayfayı okumaya başladığınız andan itibaren duyguları içmeye başlarsınız, akıp gidersiniz sayfalara arasında. İlk kitabını okuduğum Sevinç Çokum benim için ikinci kategoride bahsettiğim yazarlardan biri oldu.

Onlardan Kalan daha önce okuduğum bir kitaptı. Kitap okumakta zorlandığım şu günlerde elime Onlardan Kalan' a gitmesi pekte yerinde bir tercih oldu benim için. Ben "bizi" anlatan kitapları çok seviyorum ve bu kitap "biz" dolu. İçinde bulunan on altı öykünün hepsi birbirinden naif, birbirinden samimi ve doğal. Öykülerin isimlerini okurken başlıyorsunuz o samimiyeti yakalamaya. Karakterlerin hepsi geçmişimiz de var olmuş kişiler, hepsi bizden birileri. Kimimizin annesi, teyzesi, büyükannen ya da büyükbabası. Belki de babamızın kahvehane arkadaşları. Kişilerin olduğu gibi olaylar da hepimizin yasamış olduğu olaylar. Hiçbirimiz yabancı değildir Almanya'dan gelen telefonlara ya da misafilere. Çocukluktan başlayan arkadaslıklara ya da çember koşturulan düzensiz çamurlu sokaklara. Peki ya sadece akşam ezanında açan ezan çiçeğine? Evinize her geldiğinde eli boş gelmemek için ufakta olsa birseyler getiren sabun kokulu, bugün özlem duyduğumuz o güzel komşu teyzelere.

Eski İstanbul sokakları, Haliç'in gümüş renkli görünümü, aksam sefaları, sardunyalar, ufak tefek taş evler derken sizi zamanda yolculuğa çıkaran, huzur ile hüznü ince ince işleyen, okuması zevk veren ama yer yer burnunuzun direğini sızlatacak potansiyele sahip bir öykü kitabı Onlardan Kalan. Hikayelerden annenize bahsederseniz annenizin burnu da sızlatabilir sonrasında annenizin öykülerine kulak verebilirsiniz.( Ben annem ile bunu yaşadım o sohbetin sonu gelmedi:) )

Edebiyat ne garip şey! Bir yandan ruhunuzu iyileştirirken bir yandan başka yaralar açıyor ruhumuza.

Kitaptan 5 Alıntı

Madam Tutli Putli 
17 Tem 13:49 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bu mekanik çağ, bu canavar kimleri yutmadı, kimlere diş geçirmedi ki...

Onlardan Kalan, Sevinç Çokum (Sayfa 137 - Kapı Yayınları)Onlardan Kalan, Sevinç Çokum (Sayfa 137 - Kapı Yayınları)
Madam Tutli Putli 
10 May 23:49 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Eskiden her bir şeyimizi gizlerdik kızım. Şimdi dünya tersine döndü. Herkes birbirine özeniyor. Hepsi bir yarışa girmiş.

Onlardan Kalan, Sevinç Çokum (Sayfa 51 - Kapı Yayınları)Onlardan Kalan, Sevinç Çokum (Sayfa 51 - Kapı Yayınları)
Madam Tutli Putli 
17 Tem 13:15 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Sokak ve ev... Bu ikisi apayrı bir şeylerdi. İnsan sokakta daha yalnızdı. Evden kopup birdenbire kendisini iş hayatının içinde bulan bir kadın, bu yalnızlığı daha derinden duyardı.

Onlardan Kalan, Sevinç Çokum (Sayfa 125 - Kapı Yayınları)Onlardan Kalan, Sevinç Çokum (Sayfa 125 - Kapı Yayınları)
Madam Tutli Putli 
17 Tem 14:21 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Horozların ötüşleri, kırmızı kurdaleli kızlar, bez bebekler, renkli kalemlerle duvarlara çizilmiş resimler, soba üstünde kaynayan çorba tenceresi, dikiş diken yorgun ama içi rahat bir anne, misketler, cam kırıkları... Her şey unutuldu değil mi?

Onlardan Kalan, Sevinç Çokum (Sayfa 139 - Kapı Yayınları)Onlardan Kalan, Sevinç Çokum (Sayfa 139 - Kapı Yayınları)
Madam Tutli Putli 
 09 May 22:01 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Artık korkunç dalgalar, kuru, çıplak ağaçlar mevsimidir.

Onlardan Kalan, Sevinç Çokum (Sayfa 12 - Kapı Yayınları)Onlardan Kalan, Sevinç Çokum (Sayfa 12 - Kapı Yayınları)