Onlardan Kalan

9,5/10  (2 Oy) · 
9 okunma  · 
2 beğeni  · 
564 gösterim
Sevinç Çokum'un olgunluk çizgisindeki hikâyelerinin toplamı olan Onlardan Kalan, fiziksel ve ruhsal değişim içerisindeki İstanbul mekânlarında dolaşıyor. Tren vagonları, dükkânlar, evler, sokaklar, bahçeler... 8o'ler ve 90'larda Beşiktaş, Etiler, Kadıköy, Beyoğlu... Doğal diyaloglar ve anlam yüklü imaj dünyalarına sahip hikâyelerde akılda yer eden karakter durumları resmediliyor. Üslubundaki derinleşmeyi yansıtan bu kitapta usta hikâyeci ve romancı Sevinç Çokum, duyular ve sezgiler üzerinden dikkatli ve hassas bir edebiyat dili vaat ediyor okuyuculara.

İhtiyar bazen sana içini dökmek isterdi. Dilini anlamazdın, çat pat, teşekkür etmeyi, iyi akşamlar demeyi öğrenmiştin. Anlarmış gibi başını sallardın, "Ya, ya" derdin. Bu yeterdi ona. Senin için o adam, büfenin üzerindeki o cansız heykelciklerden farksızdı. Bu sevimsiz, suratsız heykelciklerin ve bibloların tozunu alırken "Bu adam, bunca eşyayı ne yapacak?" diye düşünürdün.

İsmail, onların pahalı, kıymetli şeyler olduğunu söyleyince, sen de güzel bulmaya başladın. Hiç konuşmuyorlardı ama. Belki avuçlarında ısındıkça sana Almanca bir şeyler söylüyorlardı, sen duymuyordun.

Başım iki yana sallayıp 'Yine tozlanmışsınız yaramazlar..." diyordun.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2014
 • Sayfa Sayısı:
  170
 • ISBN:
  9786055107482
 • Yayınevi:
  Kapı Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

Hayriye Gül 
10 May 23:49 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Eskiden her bir şeyimizi gizlerdik kızım. Şimdi dünya tersine döndü. Herkes birbirine özeniyor. Hepsi bir yarışa girmiş.

Onlardan Kalan, Sevinç Çokum (Sayfa 51 - Kapı Yayınları)Onlardan Kalan, Sevinç Çokum (Sayfa 51 - Kapı Yayınları)
Hayriye Gül 
 09 May 22:01 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Artık korkunç dalgalar, kuru, çıplak ağaçlar mevsimidir.

Onlardan Kalan, Sevinç Çokum (Sayfa 12 - Kapı Yayınları)Onlardan Kalan, Sevinç Çokum (Sayfa 12 - Kapı Yayınları)