Onüç Günün Mektupları

9,0/10  (49 Oy) · 
168 okunma  · 
49 beğeni  · 
1.942 gösterim
Onüç Günün Mektupları, Türk şiirinin büyük ustası Cemal Süreya'nın 1972 Temmuz'unda, Okmeydanı SSK Hastanesi'nde yatan eşi Zuhal Tekkanat'a yazmış olduğu mektuplardan oluşuyor.
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  131
 • ISBN:
  9789753639088
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
kays el ecer 
24 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

aşkın ne olduğunu unutanların okuması gereken bir kitap . özellikle çıkma olayına bayılanlar aylık haftalık hatta günlük akbil dolumu yapanların okumasını temenni ederim okuduğunuzdan sonra sizinde edeceğinize eminim

Fatoş Çetiner 
 22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Çok içten bir dil, çok samimi bir yaklaşım, çok imrenilesi bir aşk... Cemal Süreya’nın kısa bir ayrılık süresince karısına yazdığı aşk mektuplarını içeren, okuduğum ilk Cemal Süreya kitabı. Bu kitapla internetten okunan özlü sözlerinin, şiirlerinin yazarın gözündeki anlamlarını keşfettim. Yaşadığı hayat, sevdiği mekanlar ve insanlar, kelimelere çok daha farklı ve özel bir anlam yükledi.
Aslında kitap çok sade, çok sıradan ve çok bizden ama bir o kadar da tüm bu saydıklarımın tersi. Yazar tüm samimiyetiyle kalbindekileri kağıda dökmüş. Yattım, kalktım, rakı içtim, seni düşündüm diyor. Bunlar bizden. Ama öyle cümleleri, hatta kelimeleri var ki, düşünüyorsunuz. Biz ne zaman mektup yazmayı bıraktık? Ne zaman şiir yazmayı bıraktık? Bunlar eskiden insanların yapmaktan gurur duydukları eylemlerdi. Ne oldu da bunu kaybettik?
“Yaşlanıp oyle kol kola yürüyelim mi? Ne güzel yaşlanırsın sen.”
Ne oldu böyle güzel cümleleri kuran insanlara?

ebru cemre 
14 Mar 22:32 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Her yerde,herzaman yazmak istedim sana.Her koşulda haykırmak istedim aşkımı,sevgimi,sana karşı olan tutkumu.Vapurda da,otobüste de,hatta yürürken de..." diyen Cemal Süreya'nın eşi Zuhal hanım'ın geçirdiği rahatsızlık sonucu hastahanede yattığı dönemlerde ona yazdığı mektupları içeren bir kitap bu.
Her biri aşk ve hasret içeren mektuplar.
Cemal süreya'nın özel dünyasını görmemizi sağlayan bu mektupları okudukça büyük usta'ya daha çok hayran olacaksınız ve kitap bittiğinde düşüneceksiniz.
Sevdiğine
“Yaşlanıp öyle kol kola yürüyelim mi?
Ne güzel yaşlanırsın sen...” Cümlelerini kuran insanlara ne oldu ?
Yürekten sevmek ve sevilmek dileğiyle...

Gamze Palta 
22 Nis 22:36 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Zuhal Tekkanat olmayı istemek.

Ever şiirlerin üstadı bu eserinde karşımıza aşkını mektuplar dökerek çıkıyor. Zuhal rahatsızlanıp hastaneye kaldırılınca mektup serüveni başlıyor.

Ki mektuplar o kadar özel ki okurken o aşk size öyle bir geçiyor ki bu geçişi inanılmaz duygularla karşılıyorsunuz.

Ah Cemo ne çok dilerdim Zuhal olmayı.
Ama sizler Zuhal'ı, Muazzez'i, Tomris'i, Vera'yı, Piraye'yi sevmiş nice şairler, yazarlarsınız.

Kendinizi bulduğunuz bir şiir kitabı, özel mektupların oluşturduğu bir kitap türü veya bir roman, bir masal kitaplığınızda olmalı. Kendinizi unuttuğunuz anda açıp sayfalarında gezinmelisiniz defalarca.

Keyif alarak okuduğum ve unutamayacağım harika kitaplardan biriydi. Elimden düşürmek istemedim her ne kadar gıdım gıdım okusam da..

Keyifli okumalar.

fulya saygun 
04 Nis 23:32 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"*
Yaşlanıp öyle kolkola yürüyelim mi? Ne güzel yaşlanırsın sen."
Hemen ardına ekler Cemal Süreya 'gümüşümü isterim' diye. İçimden,ne güzel sevdadır bu demeden edemem.Günüm,günlerim,aylarım sen.
Ben içtenlikle,kalpten okuyan herkesin en az benim kadar hayran kalacağına eminim.Ne güzel bir sevmektir bu.

elif akkoca 
13 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Evliliklerinin üçüncü yılında Zuhal Seber'in(Zuhal Tekkanat veya Elif Sorgun) ağır bir ameliyat geçirmesi gerekmektedir, ameliyat risklidir felç kalma ihtimali vardır Zuhal Seber'in.Bunun üzerine Cemal Süreya gerçek adıyla Cemalettin Seber İstanbul'a, eşinin yanına gider.Ameliyat başarılı geçer, Zuhal Seber'in hastanede kaldığı onüç gün boyunca eşi Cemal Süreya her gün mektup yazar.Mektuplar bazen bir kahvehaneden, bazen vapurdan, bazen bir arkadaş buluşmasında beklerken yazılmıştır.Yani Cemal Süreya eşine bulduğu her fırsatta yazmaktadır bu güzel mektupları.Kitaba bu adın verilmesinin nedeni de mektupların onüç gün boyunca aralıksız devam etmesidir.Zuhal Hanım'ın isteğiyle kitabın adı ''onüç günün mektupları'' olur.
Mektuplar Cemal Süreya'nın aşk dolu dizelerinin yanı sıra, gündelik hayatta yaptıklarından, oğlu Memodan ve gelecek hayallerinden oluşmaktadır.
Kitabın arka sayfalarında onüç günün mektupları yanı sıra diğer mektuplaşmaları da mevcuttur.Bu farklı zamanlarda yazılan mektupları kıyaslarsak onüç günün mektuplarında Cemal Süreya'nın eşine nasıl moral vermeye çalıştığını gözlemleriz.Şahsi fikrimce Cemal Süreya'nın şiirde olduğu kadar düz yazıda da başarılı bir kalem olduğunu kanıtlayan bir kitaptır.

İzzet Ali 
24 Mar 2016 · Kitabı okudu · 8 günde

büyük şair sevgisini mektuplarla dile getirmiş. cemal süreya nın zuhal tekkanata yazdığı mektuplar var. okurken gerçekten seven insanın aşkından uzak kalamayacağını, onunla hayatın her anını paylaşma isteğini, ayrı kalınan zamanların hüznünü hissettim. büyük ustaya saygım ve sevgim bir kat daha artı

Arda Gülova 
15 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Cemal Süreya'nın eşi Zuhal hanım (elif sorgun) ile mektuplaşmaları.Efsanedir. Kesinlikle okunması gereken bir kiap. Piraye ye mektuplar tarzında değldir.

yücelözmen 
25 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap ünlü şair Cemal Süreya'nın Okmeydanı SSK'da yatan eşi Zuhal Tekkanat'a 13 gün boyunca yazmış olduğu mektuplardan oluşuyor.
Bu mektuplardaki ifadeler öyle samimi, içten ve şiirsel ki hayran olmamak mümkün değil.
" Zuhal’im! Hayat! Hayatımsın.
Bunu bilmeni isterim. En önce bunu bilmeni."

TUĞBA KOÇ 
06 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sevgi ve aşk bu kadar güzel anlatılabilirdi. Tek kelimeyle mükemmel bi kitap..hem de el yazısı ile basılmış ;onun yazısı onun kalemi ile başbaşa kalmak paha biçilemez.

2 /

Kitaptan 57 Alıntı

''Her şeyimi sana borçluyum. Sana rasladığım sıralar yıkıntılıydım. Sen onardın beni. Tuttun elimden kaldırdın. Ben de ekmek gibi öptüm alnıma koydum seni, kutsadım.''

Onüç Günün Mektupları, Cemal SüreyaOnüç Günün Mektupları, Cemal Süreya
Almes Ela 
22 May 16:21 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İstanbul bir özlem halinde masmavi akıyor içimde, seninle karışık.

Onüç Günün Mektupları, Cemal Süreya (Sayfa 138)Onüç Günün Mektupları, Cemal Süreya (Sayfa 138)

Şiir yaz. Şiirdir kişiyi kurtaran bu karanlık, bu yalnızlıkla, berbatlıklarla dolu evrende. Bir de sevgiler kurtarabilir...

Onüç Günün Mektupları, Cemal SüreyaOnüç Günün Mektupları, Cemal Süreya

''Dün görüşemedik. İki yüzyıl görüşmemişiz gibi geldi bana. Ve üç yüzyıllık göresim seni...''

Onüç Günün Mektupları, Cemal SüreyaOnüç Günün Mektupları, Cemal Süreya
ebru cemre 
14 Mar 22:49 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Bir günler Kars'taydım. Kudura kudura akıyordu Delice çayı. Aklımda hiçbir şey yoktu. Çünkü o sıralar sana raslamamıştım daha. Sonra sen çıktın geldin. Ortalığı güzelledin. Beni ben ettin.

Onüç Günün Mektupları, Cemal SüreyaOnüç Günün Mektupları, Cemal Süreya