Onüç Günün Mektupları

8,9/10  (35 Oy) · 
131 okunma  · 
36 beğeni  · 
1.815 gösterim
Onüç Günün Mektupları, Türk şiirinin büyük ustası Cemal Süreya'nın 1972 Temmuz'unda, Okmeydanı SSK Hastanesi'nde yatan eşi Zuhal Tekkanat'a yazmış olduğu mektuplardan oluşuyor.
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  131
 • ISBN:
  9789753639088
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
kays el ecer 
24 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

aşkın ne olduğunu unutanların okuması gereken bir kitap . özellikle çıkma olayına bayılanlar aylık haftalık hatta günlük akbil dolumu yapanların okumasını temenni ederim okuduğunuzdan sonra sizinde edeceğinize eminim

Fatoş Çetiner 
 22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Çok içten bir dil, çok samimi bir yaklaşım, çok imrenilesi bir aşk... Cemal Süreya’nın kısa bir ayrılık süresince karısına yazdığı aşk mektuplarını içeren, okuduğum ilk Cemal Süreya kitabı. Bu kitapla internetten okunan özlü sözlerinin, şiirlerinin yazarın gözündeki anlamlarını keşfettim. Yaşadığı hayat, sevdiği mekanlar ve insanlar, kelimelere çok daha farklı ve özel bir anlam yükledi.
Aslında kitap çok sade, çok sıradan ve çok bizden ama bir o kadar da tüm bu saydıklarımın tersi. Yazar tüm samimiyetiyle kalbindekileri kağıda dökmüş. Yattım, kalktım, rakı içtim, seni düşündüm diyor. Bunlar bizden. Ama öyle cümleleri, hatta kelimeleri var ki, düşünüyorsunuz. Biz ne zaman mektup yazmayı bıraktık? Ne zaman şiir yazmayı bıraktık? Bunlar eskiden insanların yapmaktan gurur duydukları eylemlerdi. Ne oldu da bunu kaybettik?
“Yaşlanıp oyle kol kola yürüyelim mi? Ne güzel yaşlanırsın sen.”
Ne oldu böyle güzel cümleleri kuran insanlara?

elif akkoca 
13 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Evliliklerinin üçüncü yılında Zuhal Seber'in(Zuhal Tekkanat veya Elif Sorgun) ağır bir ameliyat geçirmesi gerekmektedir, ameliyat risklidir felç kalma ihtimali vardır Zuhal Seber'in.Bunun üzerine Cemal Süreya gerçek adıyla Cemalettin Seber İstanbul'a, eşinin yanına gider.Ameliyat başarılı geçer, Zuhal Seber'in hastanede kaldığı onüç gün boyunca eşi Cemal Süreya her gün mektup yazar.Mektuplar bazen bir kahvehaneden, bazen vapurdan, bazen bir arkadaş buluşmasında beklerken yazılmıştır.Yani Cemal Süreya eşine bulduğu her fırsatta yazmaktadır bu güzel mektupları.Kitaba bu adın verilmesinin nedeni de mektupların onüç gün boyunca aralıksız devam etmesidir.Zuhal Hanım'ın isteğiyle kitabın adı ''onüç günün mektupları'' olur.
Mektuplar Cemal Süreya'nın aşk dolu dizelerinin yanı sıra, gündelik hayatta yaptıklarından, oğlu Memodan ve gelecek hayallerinden oluşmaktadır.
Kitabın arka sayfalarında onüç günün mektupları yanı sıra diğer mektuplaşmaları da mevcuttur.Bu farklı zamanlarda yazılan mektupları kıyaslarsak onüç günün mektuplarında Cemal Süreya'nın eşine nasıl moral vermeye çalıştığını gözlemleriz.Şahsi fikrimce Cemal Süreya'nın şiirde olduğu kadar düz yazıda da başarılı bir kalem olduğunu kanıtlayan bir kitaptır.

İzzet ali yıldırım 
24 Mar 2016 · Kitabı okudu · 8 günde

büyük şair sevgisini mektuplarla dile getirmiş. cemal süreya nın zuhal tekkanata yazdığı mektuplar var. okurken gerçekten seven insanın aşkından uzak kalamayacağını, onunla hayatın her anını paylaşma isteğini, ayrı kalınan zamanların hüznünü hissettim. büyük ustaya saygım ve sevgim bir kat daha artı

Arda Gülova 
15 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Cemal Süreya'nın eşi Zuhal hanım (elif sorgun) ile mektuplaşmaları.Efsanedir. Kesinlikle okunması gereken bir kiap. Piraye ye mektuplar tarzında değldir.

yücelözmen 
25 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap ünlü şair Cemal Süreya'nın Okmeydanı SSK'da yatan eşi Zuhal Tekkanat'a 13 gün boyunca yazmış olduğu mektuplardan oluşuyor.
Bu mektuplardaki ifadeler öyle samimi, içten ve şiirsel ki hayran olmamak mümkün değil.
" Zuhal’im! Hayat! Hayatımsın.
Bunu bilmeni isterim. En önce bunu bilmeni."

TUĞBA KOÇ 
06 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sevgi ve aşk bu kadar güzel anlatılabilirdi. Tek kelimeyle mükemmel bi kitap..hem de el yazısı ile basılmış ;onun yazısı onun kalemi ile başbaşa kalmak paha biçilemez.

Selinay Yılmaz 
29 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

'Sevmek ne uzun kelime'
'Sana rastladığım gün susuzdum, yalnızdım. Bir çırpıda içtim gözlerini.'
Aşkın en güzel ve en yalın hali.

ANDAÇ KUTAY SAKA 
20 Oca 2016 · Kitabı okudu · 22 günde · 10/10 puan

Günümüz teknolojisine inatla mektup yazanlardansanız, Cemal Süreya'nın hiç üşenmeden sevdiğiyle arasındaki mesafeleri hiçe sayan satırlarını mutlaka okumalısınız.Ben bu kitabı okurken kardeşim askerdeydi ve her ay ona mektup yazmıştım ve bir süre sonrada bu kitabı ona okuması için yollamıştım.Özellikle gurbetteki insanların yakınlarından haber almayı dört gözle beklediği anlardaki duygulara tercüman bir eser.Mesafelerin mektup zarflarına sığdırılarak insanları birbirine yaklaştıran,içten samimi satırlar arasında yolculuk yapmak isteyenler için harika bir kitap...

ukulele 
01 Ara 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Cemal Süreya, 1972 Temmuz'unda hastanede yatan eşi Zuhal Tekkanat'ın yanında olamamış, fakat moral vermek için on üç gün boyunca ona mektup yazmış. Bu mektuplara 1967-1978 yıllarında yazılan 38 mektup da eklenerek yayınlanmış. Mektupların yaşanan aşkı hissettirebildiğini söyleyemeyeceğim. Beklentimi yüksek tuttuğum için de kitabı zayıf bulmuş olma ihtimalim var. Yine de Cemal Süreya'nın el yazısıyla mektupların kitapta bulunmasını sevdim.

Kitaptan 40 Alıntı

''Her şeyimi sana borçluyum. Sana rasladığım sıralar yıkıntılıydım. Sen onardın beni. Tuttun elimden kaldırdın. Ben de ekmek gibi öptüm alnıma koydum seni, kutsadım.''

Onüç Günün Mektupları, Cemal SüreyaOnüç Günün Mektupları, Cemal Süreya

''Dün görüşemedik. İki yüzyıl görüşmemişiz gibi geldi bana. Ve üç yüzyıllık göresim seni...''

Onüç Günün Mektupları, Cemal SüreyaOnüç Günün Mektupları, Cemal Süreya

Şiir yaz. Şiirdir kişiyi kurtaran bu karanlık, bu yalnızlıkla, berbatlıklarla dolu evrende. Bir de sevgiler kurtarabilir...

Onüç Günün Mektupları, Cemal SüreyaOnüç Günün Mektupları, Cemal Süreya

“Düşünüyorum da aşk sözcüğünü de biraz eksik buluyorum, şu senle ben arasındaki ilişkiye. Daha büyük, daha sağlam bizimki. Aşk onun içinde sadece bir kısım galiba. Ötesinde aşkla birlikte ama yer yer, zaman zaman onu aşan başka duygular, başka esriklikler, başka baş dönmeleri de var bizde. Seni seviyorum ve senin için her şeyim. Beni seviyorsun ve benim için her şeysin. Bir insan için şu kısa hayatta bundan daha büyük ne olabilir ki. Acaba Mecnun Leyla’yı elde edip onunla evlenseydi, Ferhat Şirin’e kavuşsaydı, aradan bu kadar yıl geçtikten sonra bizim birbirimize olduğumuz gibi tutkun olabilir miydi? Yangın olabilir miydi? Sen ne dersin buna?”

Onüç Günün Mektupları, Cemal SüreyaOnüç Günün Mektupları, Cemal Süreya
sule sevinc 
26 Nis 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bir tren yolculuğu yaparız bir gün.
Sandviç falan yeriz.
İyi günler değil uzakta.

Onüç Günün Mektupları, Cemal Süreya (Sayfa 111)Onüç Günün Mektupları, Cemal Süreya (Sayfa 111)
ilkay eyüpoğlu 
13 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Aklımda hep sen vardın. Geçen seferki ameliyatı anımsadım. Sen ameliyat olurken ben ne yapacağımı bilmiyor, bir yandan da birkaç kuruş elimize geçer diye oturmuş “Goriot Baba” çevirisine bir iki sayfa eklemeye çalışıyordum. O hastane çıkış gününü hiç unutamıyorum. Derin bir çizgi çekmiş belleğime. Paramız yoktu. Cem Yayınevinden 1000 lira alacağımız vardı ve yayınevi, çok önceden haber vermiş olduğum halde, bu parayı gününde ödememişti ya da ödeyememişti. Sonuçta o gün seni bir taksiye bile bindirememiştim. Yürüye yürüye Şişli’ye inmiş, oradan Karaköy dolmuşuna, Karaköy’den de vapura binmiştik. Ne günlerdi onlar. Bizim sevdamız böyle günlerden de geçmiştir. Ama biz o günleri de çok severiz, değil mi? Yaşadığımız günlerdir, birbirimizi tanıdığımız günlerdir. İyi, kötü günler geçirdik. Çoğunca da iyi günler. Öperim o günleri.

Onüç Günün Mektupları, Cemal SüreyaOnüç Günün Mektupları, Cemal Süreya
4 /

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız