O'nun Hikayesi - Aşk ve Sadizm

6,7/10  (3 Oy) · 
6 okunma  · 
0 beğeni  · 
570 gösterim
Sade'ın şatolarını, benimkileri sessizce inşa ettikten çok sonra keşfetmeme rağmen, beni de "Günahın Dostları" gibi asla şaşırtmamıştı: Bir şekilde zararsız, küçük, gizli dünyamı zaten kurmuştum ben. Sade hepimizin hem gardiyan hem mahkum olduğunu anlamamızı sağladı, buna göre her zaman içimizde kendi kendimizi zincirlediğimiz biri vardı; içine kapandığımız, susturduğumuz. Merak uyandırıcı bir geri dönüşle, hücrenin özgürlüğe açıldığı da oluyordu. Hücrenin taş duvarları, yalnızlık, ama aynı zamanda gece, yine yalnızlık, çarşafların nemi, sessizlik, gündüzleri reddettiğimiz bu yabancıyı serbest bırakıyordu. Bizden kaçıyordu duvarlardan, çağlardan ve yasaklardan sonsuza dek kaçıyordu. Bir insandan, bir çağdan, bir ülkeden diğerien geçiyor, şu ya da bu ismi alıyordu.

Ondan söz edenler nedenini bilmesek de, bir nedenle bu ysak düşler ağının akıllarda kalmayan birkaç telini yakalamasına izin verdikleri yalnızca kendi tercümanları oluyordu.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2002
 • Sayfa Sayısı:
  251
 • ISBN:
  9789758663293
 • Orijinal Adı:
  Histoire d'O
 • Çeviri:
  Birsel Uzma
 • Yayınevi:
  Chiviyazıları Yayınevi
 • Kitabın Türü:

Kitabı elime aldığımda oldukça dikkatimi çekti sonuçta aşk ve sadizm ne kadar da zor şeyler aynı cümlede bulunmak içi. "Sanki ne bekliyordum? S&M sevecen ve mülayim sözcüklerinin kısaltması değildi ki." (Mezarın Dibinde, Jeaniene Frost) Daha sonra aklıma geldi bu alıntı hatta kitabın sonuna kadar çıkmadı diyebilirim. Kitabı hep bir umutla okudum. Ne umudu sadizm abi?! kamçı, kırbaç, zevk adı altında türlü türlü işkenceler, ciltlerini kızgın demirle dağlamalar, acayip acayip piercingler (piercing denmeyecek kadar çirkindi)... Dedim ki kızım kaç be bu nasıl aşk? Tamamen eşya niteliği taşıyan birşey oldun sen. Kitap boyunca kızdım O'ya kaçsın diye feryat figan etsin bu ne iğrençlik diye. Aşk adı altında yaptıklarına cesaret mi aptallık mı denir bilemem. Keyifli okumalar...