Operadaki Hayalet

8,4/10  (23 Oy) · 
64 okunma  · 
20 beğeni  · 
2.498 gösterim
Maskemin ardında gizlenen bu aşkı yalnızca sen görebilirsin...

Paris Opera Binası'nın mahzeninde, yüzü tanınmayacak derecede ürkütücü olduğu için insanlara görünmeden bir hayalet gibi yaşayan müzik dehası Opera Hayaleti, korodaki Christine'e gizlice müzik dersleri vererek onun ünlü bir soprano olmasını sağlar ve zaman geçtikçe ona büyük bir sevgiyle bağlanır. Fakat ona sahip olmak isteyen tek erkek kendisi değildir. Bu gizemli Hayalet'in genç kıza duyduğu tutkulu aşk bir süre sonra kendisini içten içe yakan bir kıskançlığa ve takıntıya dönüşmeye başladığında ise, Christine'i tehlikeli ve karanlık bir sonun başlangıcına adım adım yaklaştırır.

Gaston Leroux'un klasikler arasında yerini almış, beyaz perdeye ve pek çok müzikale de uyarlanan ölümsüz eseri Operadaki Hayalet, tutkunun sıra dışı bir trajediye dönüşümünün hikâyesi…
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2014
 • Sayfa Sayısı:
  384
 • ISBN:
  9786053483267
 • Orijinal Adı:
  Le Fantôme de l'Opéra
 • Çeviri:
  İlke Afacan
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
İsmail Altunbüker 
 02 Ağu 17:27 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Operadaki Hayalet
Gaston Leroux'ın yazdığı, ilk yayın tarihi 23 eylül 1909 yılında tam 384 sayfa olan psikolojik gerilim türü klasiklerin den.

Kitabın iyi yönleri çağdaş fransız edebiyatının akıcı ve ilginç üslubu ile kolay okunan bir eseri. Kendine has bir kurgu ile bizleri meraklandıran bir eser.

Kitabın kötü yönleri bazı yerlerinde ufak tefek, tutarsızlıkları olsa da kusursuz kurgu asla yoktur.

Kitabın konusu Operada çılgın ve tehlikeli bir hayalet dolaşmaktadır, operayı ele geçirmiştir. Operada çalışan bir kadına aşık olur ve onu etkileyip kaçırır. Opera binasın da kaldığı yerde esareti altına alır. Aşkı uğruna türlü türlü fenalıklar yapar. İşte, bütün konu bunun üzerinedir.

Sonuç olarak kitap güzel, fakat kendi adıma dersler çıkardım. Zavallı kadınlar, biz erkeklerden çektiği yetmiyormuş gibi birde hayaletler musallat oldu dedim. Nedir bu kadınların çektikleri, yada insanların elinden zavallı hayvanların çektikleri dedim. Kim olursa olsun, seviyor diye bir canlıyı esir edemez. Sevmek zulüm etmek değil, buna kimsenin hakkı yok. Başka canlılar adına karar vermek, ölmeli, yaşamalı, kısır olmalı gibi kimse o canlıya sormuyor istiyor mu ? verdiğimiz karar doğru mu ? İnsan bazen gerçekten çok zalim oluyor. Kitap türünün hakkını veriyor, psikolojik olarak geriyor insanı. Bu konuda gerçekten güzel kurgulanmış. Okuyan ve okuyacak olan herkese keyifli okumalar dilerim. En güzel, en tatlı, en sevimli kitaplar sizlerin olsun Türkiye ...

Nurhan Işkın 
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Lisede,Almanca olarak tarih öğretmenimin tavsiyesi ile okumuştum...Muhteşemdi.Hayaletin aşkını unutmamışım...Yinede bu eseri Türkçe olarakta okuyacağım .Güzel bir klasikti...

fazi 
08 Mar 21:14 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Büyük bir zevkle filmini ve müzikalini izlediğim, çok sevdiğim bir karakter Operadaki Hayalet. Gerçek bir hikayeden esinlenerek yazılan roman başka alemlere alıp götürdü yine beni. Olayların akışını biliyor olmama rağmen yine de aynı tadı alarak okudum. Christine bir opera şarkıcısıdır ve Müzik Meleği olarak adlandırdığı (ve aslında Operadaki Hayaletin ta kendisi olan) kişi tarafından ses eğitimi almaktadır. Christine her şeyden habersiz müzik eğitimine devam ederken çocukluktan beri tanıdığı Raul ile aralarında başlayan aşk, Opera Hayaleti'nin öfkesini daha da arttırır ve Christine bir anda ortadan kaybolur. Sonrası ise zaten tam bir efsane! İzlediyseniz bile okumadan geçmemeniz gereken bir eser..

Peter McKENNITT HARPER 
30 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

New York, Londra en son İstanbul'da anlatılmaz bir zevkle ve heyecanla seyrettiğim bir müzikalin libretosu diyebiliriz.
Hiç bıkmadığım ve tekrar tekrar dinleyebileceğim bir müzik (Sir Andrew Lloyd Weber).
Daha müzikali bilmeden kitap bana aynı büyüleyici bir etki yaratmıştır. Hiç eskimez, ölmez bir hikâyedir. Kitaplığımda farklı 5 dilde baskısı var.

Ayfesa 
10 Ara 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bir çeşit güzel ve çirkin hikayesi... Her şeye rağmen sevilmek isteyen bir canavar ve onun sevmek için seçtiği gelini... Canavar en büyük problemi çirkinliği olarak görüyor sonuçta bebekler bile güzel insanların fotoğraflarına daha uzun süre bakıyor yani beyin güzelliğe eğilimli. Ancak bence hayaletin asıl sorunu bu değil; onun sorunu vücudunun görünümüyle ruhunu bağdaştırması, onu da görünümüne uydurması. Dolayısıyla gelini ikna etmek için o da sesini ve tünelleri kullanıyor tabii ruhunun çirkinliğine uydurarak...
Aslında filmi büyüleyiciydi ancak kitap bende onun kadar iyi bir etki bırakamadı. Yine de Paris Opera Binası'nın tasviri o kadar güzel ve bina o kadar gizemliydi ki sırf o yüzden bile okunabilir.

Üstadı olarak gördüğü Poe gibi, eserlerinde gerilimi yüksek tutan ve bizlere, yazmış olduğu gizemli romanlarda dedektiflik yaparak esrarları çözmeye uğraşan bir dolu karakter armağan eden, kitapları hem dünya klasiklerinden hem de çağdaş klasiklerden, kısacası "klasik"lerden olan, eleştirmenlerce yirminci yüzyılın en iyi polisiyelerini kaleme aldığı söylenen Gaston Leroux'nun en iyi kitaplarından biridir işte bu kitap.

Konusuna dair pek sır vermeyeceğim. Kitap baştan sona sırlarla uğraşıp durmakta zaten. Bir operada tuhaf şeyler yaşanır, herkes bir hayalet gördüğünden bahseder. İşin aslını çözmek yine yazarımızın yarattığı karakterlere düşer.

Böylesi gerilim ve dedektif romanı kaleme alıp aynı zamanda edebi derinliği yüksek bir metin ortaya koymak, yazarın hünerine işaret. Betimlemeler leziz, derinliği nefis, konusu şahane. Okuyanı çarpan bir finale de sahip. Kısacası çok büyük bir eserle karşı karşıyayız.

Ebru Ince 
27 Oca 2016 · Kitabı okudu · 5/10 puan

çok üzgünüm ama hiç bana göre değil..............

Kitaptan 9 Alıntı

fazi 
07 Mar 01:24 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Gaston Leroux - Operadaki Hayalet
"Bu gece sana ruhumu verdim ve ben artık bir ölüyüm."

Operadaki Hayalet, Gaston Leroux (Sayfa 39 - Martı Yayınları)Operadaki Hayalet, Gaston Leroux (Sayfa 39 - Martı Yayınları)
fazi 
07 Mar 01:21 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Gaston Leroux - Operadaki Hayalet
"Opera'daki Hayalet gerçekten vardı. Uzun süre inanıldığı gibi, opera sanatçılarının hayallerinin bir ürünü, menajerlerin ortaya attığı bir hurafe ya da genç balerinlerin, onların annelerinin, yer göstericilerin, vestiyer görevlilerinin veya odacıların kolay etkilenen ve mantıksız beyinlerinin mantıksız uydurması değildi. Evet, kanlı canlı vardı, tam bir hayalet gibi görünse de, aslında sadece hayalet görünümünün altında gizleniyordu."

Operadaki Hayalet, Gaston Leroux (Sayfa 7 - Martı Yayınları)Operadaki Hayalet, Gaston Leroux (Sayfa 7 - Martı Yayınları)
fazi 
08 Mar 21:17 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Gaston Leroux - Operadaki Hayalet
"Maskemin ardında gizlenen bu aşkı yalnızca sen görebilirsin..."

Operadaki Hayalet, Gaston Leroux (Martı Yayınları)Operadaki Hayalet, Gaston Leroux (Martı Yayınları)
Damla Kasapoğlu 
04 Şub 11:41 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''İnsanlar aşık olduklarında bu kadar bedbaht olurlar mı ?''
''Evet, Christine. Sevip de sevildiklerine emin olamadıklarında. ''

Operadaki Hayalet, Gaston Leroux (Sayfa 191 - Martı)Operadaki Hayalet, Gaston Leroux (Sayfa 191 - Martı)
fazi 
08 Mar 21:18 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Gaston Leroux - Operadaki Hayalet
"Gölge her adımlarını izleyerek onları takip etmişti. İki çocuk sonunda, lirini muhteşem bir bronz hareketle göğün merkezine doğrultulmuş olan Apollo'nun güçlü koruması altında, güven içinde oturduklarında gölgenin varlığından zerre kadar şüphe etmemişlerdi."

Operadaki Hayalet, Gaston Leroux (Sayfa 163 - Martı Yayınları)Operadaki Hayalet, Gaston Leroux (Sayfa 163 - Martı Yayınları)