Orhon Yazıtları (Kül Tiğin, Bilge Kağan, Tunyukuk)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.597
Gösterim
Adı:
Orhon Yazıtları
Alt başlık:
Kül Tiğin, Bilge Kağan, Tunyukuk
Baskı tarihi:
10 Ekim 2017
Sayfa sayısı:
136
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944795944
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bilgesu Yayıncılık
Baskılar:
Orhon Yazıtları
Orhon Yazıtları
Orhon Yazıtları
Orhon Yazıtları
Üze kök tengri, asra yağız yer kılıntukda, ekin ara kişi oğlı kılınmış.

“Üstte mavi gök, altta yağız yer yaratıldığında,
ikisinin arasında insanoğulları yaratılmış.”

Bu sözler bilinen en eski Türkçe yazılı anıtlara, Moğolistan’da Orhon Irmağı kıyısında bulunan taş üstüne yazılmış Orhon yazıtlarına aittir.

Ulusal kültürümüzün temel ‘taş’larından biri, taşlar üzerine yazılmış bir tarih: Orhon Yazıtları.
Türkçe yazının bu başyapıtı, Prof. Dr. Talat Tekin’in titiz ve önemli çalışmasıyla yeniden sunuluyor. Yapıtın ruhuna uygun akıcı ve işlek bir Türkçe’yle sunulan Orhon Yazıtları, Türkçenin başlangıcını ve ulusal bilincimizin oluşumunu merak edenler için özgün bir kaynak.

Orhon Yazıtları ile ulusal kültür hazinemize değerli bir ‘taş’ ekleniyor.
136 syf.
·5 günde·10/10 puan
Orhun Yazıtları malumunuz herkesin bildiği ama aslında kimsenin hiçbir şey bilmediği, günümüze kadar ulaşmış olan en eski Türk diliyle yazılmış kitabelerdir/belgelerdir. Bu yazıtları sadece Edebiyatçıların,Dilcilerin ya da Tarihçilerin değil herkesin detaylıca bilmesi gerekiyor. Orhun Yazıtları, Gök Türkler’in Siyasi tarihini anlatmakla beraber, Bilge Kağan ve Tonyukuk gibi tarihimizdeki iki önemli şahsiyetin öğütlerini içeriyor. Ben bir tarihçi olarak şunu söyleyebilirim, bu yazıtlarda geçen öğütlere uyan bir Türk Devleti, milleti olsaydı neler olurdu hayal edemiyorum... Tarihi bilenler ne demek istediğimi belki anlamışlardır. Kısacası şöyle söyleyeyim, yazıtta da vurgulandığı gibi bir Türk Devletini, yine başka bir Türk Devleti yada topluluğu yıkmıştır. Bu sürekli olarak tekrarlanmıştır. Yani Türk milletinin en büyük düşmanı kendisiydi...
Kitaba gelicek olursam, Yazar önce Orhun Kitabeleri’nin bize kısaca özelliklerinden bahsetmiş, sonrasında bu yazıtlarla ilgili çalışma yapan ve eserler veren şahsiyetlere kısaca değinmiş. Kitaba böyle bir giriş yaptıktan sonra bize Orhun Yazıtları’nın edebi içeriğiyle ilgili bilgiler vermiş. Bu kitabı okuduğunuzda 700 lü yıllarda var olmuş bir milletin, dilinin ne kadar zengin olduğunu gözlemleyeceksiniz.Yazıtlardan bildiğimiz kadarıyla, yazıtlarda geçen,kullanılan ikileme,koşutluk,deyimler,atasözleri ve benzetmeler gibi bir çok unsurdan yararlandıklarını ve kendilerini çok net,iyi ve güzel bir dille ifade ettiklerini gözlemliyoruz. Yazarımız daha sonrasında kitapta bu eski Türk runik yazısının ünlü-ünsüz yazım kuralları ve noktalama işaretleriyle ilgili bizi bilgilendirdikten sonra asıl kitabı alma amacımız olan Yazıtların içeriğine geçiyor.
Yazıtlar orijinal yazımı ve günümüz Türkçesi karşılığıyla, yan yana verilerek okuması çok kolay olan bir şekilde bize sunulmuş.
Son olarak kitabın içinde bir sözlük,yazıtlarda kullanılmış harfler ve yazıtların resimlerininde bulunduğunu söylemeliyim.
63 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
.

Türk milleti olarak çok şanslıyız zira binlerce yıllık mazimizle belki başka hiçbir milletin sahip olmadığı bilgi, birikim, tecrübeye sahibiz. Köklerimiz vasıtasıyla, acı-tatlı sayılamayacak kadar tecrübeyi binlerce yıllık tarihi derinliklerimizden en taze sürgünlerimize kolayca aktarabilecek potansiyele sahibiz.

Henüz üniversite sıralarında Orhun Yazıtları ile ilgili dersi dinlerken dikkatimi çeken bir konu vardı.
“Yukarıda da belirttiğim gibi çok köklü bir geçmişe sahibiz, çok büyük devletler kurmuşuz; Osmanlı Devletimizi de hala yere göğe sığdıramıyoruz…
Lise yıllarımızdan beri bize öğretilen bir şey var ki o da şudur: ‘Orhun Kitabelerini ilk kez 1893 yılında Vilhelm Thomsen okumuştur.’ ”
Bu kitabın başında da kitabelerin okunuşuyla ilgili, kitabe hakkındaki çalışmalarla ilgili bilgiler verilmiş. İncelerseniz şunu göreceksiniz: “1893’te biz koskoca bir dünya imparatorluğu iken, kendi tarihimizi, atalarımızın bize mirasını araştırmaktan o kadar aciz, bilimden, ilimden, kendi kökümüzden o kadar uzak bir hayat sürüyoruz ki; haritada nerde olduğunu bilmediğimiz bazı devletler bizim ata topraklarımızda bilimsel çalışmalar yapmak için birbirleriyle yarışıyorlar. Finlandiya'lı, Danimarka'lı bilim adamları Moğolistan’da bizim atalarımızın bize nasihat bıraktığı kitabeleri okurken biz ne yapıyorduk Allah aşkına?

Yıl oldu 2020, bence biz bu metinlerin manasını düşünmekten hâlâ çok uzağız.
Bu sizce de çok garip değil mi?

Oysa sadece bu metinleri okumakla bile günümüz Türkiye’si için muazzam çıkarımlarda bulunabiliriz.

"Çin milletinin sözü tatlı, ipek kumaşı yumuşak imiş. Tatlı sözle, yumuşak ipek kumaşla aldatıp uzak milleti öylece yaklaştırırmış. Yaklaştırıp konduktan sonra, kötü şeyleri o zaman düşünürmüş. (...) İyi bilgili insanı, iyi cesur insanı yürütmezmiş. (…)
Tatlı sözüne, yumuşak ipek kumaşına aldanıp çok çok, Türk milleti, öldün; Türk milleti, öleceksin! "

E adam daha ne desin ?

EY TÜRK, TİTRE ÖZÜNE DÖN !

07.05.2020 01.10 Erciş

.
136 syf.
Ne yazsam da bu yegâne eserleri anlatsam bilemedim. En eski yazılı metinlerimiz Tonyukuk, Kül Tigin ve Bilge Kağan yazıtları. Orhun Irmağı'nın yankınında yer aldıkları için Orhun yazıtları denilmekte. Birincisi Tonyukuk anıtı. Tonyukuk bu anıtı bizzat kendisi yazdırmıştır. Hatıra türünün ve Türk tarihçiliğinin öncüsüdür. İkincisi Kül Tigin anıtı. Bu anıtı yazdıran ise ağabeyi Bilge Kağan'dır, yazıyı yazan ise yeğenleri Yollug Tigin'dir. Son yazıtımız ise Bilge Kağan anıtı. Bunu diktiren ise Bilge Kağan'ın oğlu Tenri Kağan'dır. Bilge Kağan ise hitabet türünün ilk örneklerini vermiştir. 700'lü yıllarda yazılmış bu eser, daha o zamanlardan Türklerin bir edebi dili olduğunu gösteriyor. Bu dille, bu güzel ve anlamlı metinler yazılmış. Metinleri okuduğunuzda hayran kalıyorsunuz. Şimdi kaç kişi bu kadar güzel metinler yazabilir? Bu üç güzel anıtı, Talat Tekin çok güzel çalışmış. Moğolistan'a gidip bu anıtları canlı canlı görmeyi çok isterim.
136 syf.
·44 günde·10/10 puan
Türk milletinin taşlara kazınan hafızası Orhun Yazıtları... Galiba başka bir şey demeye gerek yok. Kitapta bulunan Göktürk alfabesinin runik harfleriyle ilgili tablo ve yazım kuralları sayesinde rahatlıkla Göktürkçe yazı yazabilirsiniz. Kitapta sayfanın bir tarafında metnin Göktürkçe hali diğer tarafında ise günümüz Türkçesi var.
136 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Orhon Yazıtları ya da Göktürk Kitabeleri Türklerin bilinen ilk alfabesi olan Göktürk alfabesi ile M.S. 8 yüzyılların başlarında yani 1250 yıl önce yazılmış belgeler ve eserlerdir.
Ve Türk adının, Türk milletinin isminin geçtiği ilk Türkçe metinlerdir. Türk edebiyatınında ilk yazılı eserleridir. Bu özelliklerde bu yazıtları Türk tarihi ve milleti için çok önemli kılmaktadır.

Orhun Yazıtlarından ikisi Bilge Kağan tarafından yazdırılmış ve diktirilmiştir. Yazıtlardan biri, ölen kardeşi Kül Tigin'in anısı için diğerini ise kendi adına yazdırmıştır.
Yazıtları taşa kazıyan ise yeğeni Yollug Tigin'dir. Diğer yazıt ise Bilge Kağan'ın veziri Bilge Tonyukuk tarafından kendi adına yazdırılmış ve yaptırılmıştır ve diğer iki yazıttan farklı bir arazidedir, taşı kazıyan ise belli değildir.

Bu yazıtlarda, Göktürk Devleti'nde Çinlilerle ve diğer Türk boyları ile yaşanan siyasi olaylar, savaşlar, kahramanlıklar, kıtlıklar anlatılır. Gelecekteki Türklere nasihat ve ders vermek amacıyla yazılmak istenmiştir.

"Ey Türk beyleri ve halkı, bunu işitin! Türk halkı dinle nasıl devlet sahibi olacağını buraya kazıttım; yanılıp nasıl öleceğini de buraya kazıttım. Söyleyecek her ne sözüm var ise bu ebedi taşa kazıttım. Ona bakarak bu sözleri öğremin. Ey sadık Türk halkı ve beyleri, bu devirde bana tabi olan beyler, sizler mi yanılacak, hata edeceksiniz?" (Bilge Kağan)

Her Türk gencinin bilmesi, okuması ve imkanı olanının da gidip görmesi dokunması ve bozkırın ortasındaki, o taşa kazınan tarihi idrak etmesi gerektir.
Özellikle de devleti yöneten şahıslar başa geldiğinde, oralara gitmesi mecbur kılınmalıdır.
Belli mi olur, belkide ders alıp gelirler ülkelerine...

"Ey Türk, Oğuz beyleri ve halkı işitin! Üstteki gök delinmedikçe, altdaki yer delinmedikçe, ey Türk halkı, senin devletini ve yasalarını kim bozabilirdi? Ey Türk halkı, kötü huyundan vazgeç ve pişman ol!" (Bilge Kağan)
136 syf.
·4 günde·Puan vermedi
İçerisinde Orhon Yazıtlarının alfabesini, ikilemelerini, deyimlerini, atasözlerini, yazım kurallarını ve Orhon Yazıtlarının günümüz Türkçesinde, Runik yazılı şekilde ve orijinal halinin latin harfleriyle yazılmış şekilde bulabileceğiniz bir kitap. Yazıtları vermeden önce dönemi, kişileri açıklaması açısından da aydınlatıcı. Yazıtları okudum, şimdi sıra Köktürkçe derslerine geldi :) zira Köktürkçe öğrenmek istiyorsanız çok güzel bir kaynak. Dilbilgisi kısmını okuduktan, alfabeyi öğrendikten sonra hemen arka kısımdaki Runik yazıtların üzerinden alıştırma yapabilirsiniz.
200 syf.
·6 günde·6/10 puan
Orhon yazıtlarının orijinal yazımı ve Türkçesi mevcut. Tarihi zamanla alakalı kısa bilgiler var. Bilimsel bir dil işe yazılmış Çerezlik fakat faydalı bir kitap.
Bir şey yufka iken onu delmek kolay imiş, ince olanı da kırmak kolay; yufka,kalın olursa onu delmek zor imiş, ince yoğun olursa onu kırmak zor imiş.
Ey Türk, Oğuz beyleri ve halkı, işitin! Üstteki gök çökmedikçe, alttaki yer de delinmedikçe, ey Türk halkı, senin devletini ve yasalarını kim yıkıp bozabilirdi?

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Orhon Yazıtları
Alt başlık:
Kül Tiğin, Bilge Kağan, Tunyukuk
Baskı tarihi:
10 Ekim 2017
Sayfa sayısı:
136
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944795944
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bilgesu Yayıncılık
Baskılar:
Orhon Yazıtları
Orhon Yazıtları
Orhon Yazıtları
Orhon Yazıtları
Üze kök tengri, asra yağız yer kılıntukda, ekin ara kişi oğlı kılınmış.

“Üstte mavi gök, altta yağız yer yaratıldığında,
ikisinin arasında insanoğulları yaratılmış.”

Bu sözler bilinen en eski Türkçe yazılı anıtlara, Moğolistan’da Orhon Irmağı kıyısında bulunan taş üstüne yazılmış Orhon yazıtlarına aittir.

Ulusal kültürümüzün temel ‘taş’larından biri, taşlar üzerine yazılmış bir tarih: Orhon Yazıtları.
Türkçe yazının bu başyapıtı, Prof. Dr. Talat Tekin’in titiz ve önemli çalışmasıyla yeniden sunuluyor. Yapıtın ruhuna uygun akıcı ve işlek bir Türkçe’yle sunulan Orhon Yazıtları, Türkçenin başlangıcını ve ulusal bilincimizin oluşumunu merak edenler için özgün bir kaynak.

Orhon Yazıtları ile ulusal kültür hazinemize değerli bir ‘taş’ ekleniyor.

Kitabı okuyanlar 139 okur

  • Ahmet Hakan Beyazkaya
  • Fatima Yıldız
  • Kadir Şen
  • Sinan zeytin
  • Ufuk Yıldırım
  • Paulie Walnuts
  • Melisa Yıldırım
  • Abdullah.
  • Kübra Meral
  • Ersin Motun

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%27.3 (9)
9
%6.1 (2)
8
%6.1 (2)
7
%6.1 (2)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0