Adı:
Orhun Abideleri
Baskı tarihi:
1970
Sayfa sayısı:
157
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Milli Eğitim Bakanlığı Yayınları
Baskılar:
Orhun Abideleri
Orhun Abideleri
Orhun Abideleri
190 syf.
Kitapta Kül Tigin Âbidesi, Bilge Kağan Âbidesi ve Tonyukuk Âbidesi detaylarıyla yazılmış. Taşlar Kuzey Yüzü, Güney Yüzü ... gibi ayrılmış ve numaralandırılmış. Abideler hem Latin Harfleriyle hemde Göktürk Alfabesiyle yazılmış. Numaralandırma sayesinde kolayca karşılaştırılabilir hale gelmiş. Kitaba anlaması güç Göktürkçe kelimeler için sözlükte eklenmiş. Göktürk alfabesi nin harfleri de günümüz latin harflerinin karşılığı ile kitapta yer alıyor. Meraklıları ve öğrenciler için bulunmaz bir eser.
147 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Orhun abideleri Türkler için eşine az rastlanır bir mücevher gibi... Kelime kelime inceleyip okumak gerekir... Bazıları bu ne hep aynı şeyleri söylüyor hiçbir şey anlamadım dediği zaman içim acıyor resmen.... Asırlar öncesinden bir ses sana bir şeyler söylüyor ve söylediği her şey doğru çıkıyor... Sen buna kayıtsız kalıyorsun... Sırt çeviriyorsun.... Birazcık daha tarih bilinci olmalı Türk gençliğinin... Demem o ki nerden geliyoruz nereye gideceğiz diyen her Türk genci alıp okumalı bu şaheseri...
147 syf.
·1 günde·10/10
Orhun Abideleri ile söylenecek en güzel şeyleri Muharrem Ergin önsözde şöyle söylemiş:
"Türk adının, Türk milletinin isminin geçtiği ilk Türkçe metin.., İlk Türk tarihi.., Taşlar üzerine yazılmış tarih.., Türk devlet adamlarının millete hesap vermesi, milletle hesaplaşması.., Devlet ve milletin karşılıklı vazifeleri.., Türk nizamının, Türk töresinin, Türk medeniyetinin, yüksek Türk kültürünün büyük vesikası.., Türk askeri dehasının, Türk askerlik sanatının esasları.., Türk gururunun ilahi yüksekliği.., Türk feragat ve faziletinin büyük örneği.., Türk içtimai hayatının ulvi tablosu.., Türk edebiyatının ilk şaheseri.., Hükümdarane eda ve ihtişamlı hitap tarzı.., Yalın ve keskin üslubun şaşırtıcı numunesi.., Türk milliyetçiliğinin temel kitabı.., Bir kavmi bir millet yapabilecek eser.., Asırlar içinden milli istikameti aydınlatan ışık.., Türk dilinin mübarek kaynağı.., Turk yazı dilinin ilk, fakat harikulade işlek örneği.., Türk yazı dilinin başlangıcını miladın ilk asırlarına çıkaran delil.., Türk ordusunun kuruluşunu en az 1250 sene öteye götüren vesika.., Türklüğün en büyük iftihar vesilesi olan eser.., İnsanlık aleminin sosyal muhteva bakımından en manalı mezar taşları..."
190 syf.
·1 günde·10/10
Muharrem Ergin bu eserinde, Orhun Âbideleri'nin runik alfabesinden latin alfabesine transkriptli hâlini, tümcelerin günümüz karşılıklarını, tüm sözcüklerin günümüz karşılıklarını ve âbidelerin runik alfabeli asıl hâlini bizlere sunuyor.
Türkoloji bölümü için gerekli olmasının yanı sıra, özellikle dünya üzerindeki tüm Türklerin edinip okuması gereken bir kitap.
Eserin muhtevasına değinecek olursak, 8.yy'da bu sözlerin söylenmesi ve şu anda dâhi her okuduğumuzda bizi etkilemesi, Türk dilinin kuvvetini, Türk atalarının soyuna ne kadar değer verdiğini tekrar tekrar göstermektedir.
Alınıp okunmalı.
147 syf.
Orhun abideleri icin yalin anlasilir bir kaynak meraklisi icin arsivinde bulunmasi gereklidir. Doneminin sosyal hayatini devlet duzenini yapilan savaslar icin bulunmaz bir kaynak
147 syf.
Bu kitap rahmetli Muharrem Ergin hocamızın harika bir çalışma ürünü.

Türk edebiyatının ilk şahaseri,
Türk hitabet sanatının erişilmez şahaseri olan "Orhun Abideleri" hakkında doyurucu bilgi veren,
tarihimize ışık tutan bir çalışma ürünü.

Orhun Abidelerin de yazılanları (Orhun yazısı 1893 'te) çözmeyi başararak insanlığa ve Türk Dünyasına armağan eden Danimarkalı bilim adamı Vilhelm Thomsen de unutmamak lazım.
147 syf.
·10/10
Tanrımıza hamd olsun,milletimiz var olsun! Türk Tanrısı Yüce Tigir'in yardımlarıyla aç milleti kalkındırdılar,çıplak milleti giydirdiler,Türkleri yeniden onurlandırdılar.. Bilge Kağan,Kül Tigin,Tonyukuk Türk millî kahramanlarının başında gelirler kuşkusuz.. Bu eser,kitabeler üzerinde ki okuduğum en iyi eser. Doğrudan kitabeler'de ne yazıyorsa konulmuş,ekleme yok. Her Türk ferdinin okuması gereken,öğütleri idrak etmesi gereken bu abideleri okuyun,okutun..

Siyasette muhabbet hepsi yalan palavra,
Doğru sözü Kül Tigin kitabesinde ara..
ATSIZ
147 syf.
·Beğendi·10/10
Yayında bulunan Orhun abideleri üzerine hazırlanmış en duru en anlaşılır kitap. Muharrem hoca bir roman tarzında gayet sade bir dille kitabı hazırlamış . İlerleyen sayfalarında gorsellerle ve orijinal halini de sunmuş güzel faydalı bir çalışma .
190 syf.
·5 günde·10/10
Orhun Abideleri sizi tarihin hem de yer yer cümleleri ile adeta edebiyata ulaştırıyor. Kül Tigin Yazıtındaki birçok söz hala dahi geçerliliğini koruması ve devrine göre yazılmış cümleler de insanı bu dönemdeki dahi yaratıcılıklar ile eşdeğer bir seviyeye götürüyor. "Zamanı Tanrı yaşar, insanoğlu ölümlüdür" sözünü unutamıyorum. Savaşın verdiği kaybın acı bir matemi gibiyken aynı zamanda edebi bir cümle gibi günümüze ulaşıp sunulması gerçekten güzel. Eserde orijinal dilin de korunmaya özen gösterilmesi ve arkasında sözlük ve fotoğraf ile renklendirilmesi çok hoş. Ama kitabı her ne kadar okuyup bitirseniz de her an istifade edilebilecek açıp tekrar tekrar okunması gereken bir kitap şahsımca. Mutlaka okuyun arkadaşlar.
147 syf.
·Beğendi·10/10
Kül Tigin Abidesi, Bilge Kağan Abidesi ve Tonyukuk Abidesinden oluşan bir kitap.
Kitapta gereksiz yazı yok. Kitabın sol tarafında metin, sağ tarafında günümüz Türkçesi ve arka tarafında da Orhun Yazıtları'ndaki hali verilmiş. Sizi sıkmıyor ve çabucak bitebiliyor. Aslında sadece okumak için değil, genel bilgi ve eğitim adına da kullanılabilecek bir eser olduğunu düşünüyorum.
Muharrem Ergin'e böyle bir eseri bizlere kazandırdığı için teşekkür ediyor, mekanı cennet olsun diyorum..
147 syf.
Türk Dili ve Edebiyatı okuyan arkadaşların bir kısmı bu kitabı kullanmıştır. Göktürkçe alfabe bilgisi, asıl metin,transkripsiyonlu metin ve ufak bir sözlük barındırır. Faydalı bir kitap.
147 syf.
·8 günde·Puan vermedi
İlk olarak kitap oldukça anlaşılır bir dil ile yazılmış. Tabi ki bilinmeyen kelimeler çıkıyor ama bunda da kitabın sonlarında bulunan sözlük yardımcı oluyor. Ben özellikle sol tarafta metinin verilip sağ tarafta da Türkçesinin verilmesini sevdim. Ayrıca kitabın başında verilen Göktürk harfleri de oldukça bilgilendirici olmuş.

Meraklıların okumasını öneririm ama sırf genel kültür için bile okunabilecek bir kitaptı. Sürekli adını duyduğumuz Orhun Abideleri'nde ne yazdığını öğrenmiş oluyorsunuz.
"Türk Oğuz beyleri, milleti ,işitin : Üstte gök basmasa, altta yer delinmese ;Türk milleti ilini töreni kim bozabilecekti ? "
Muharrem Ergin
Sayfa 17 - Boğaziçi yayınları
Dokuz Oğuz beyleri, milleti! Bu sözümü iyice işit, adamakıllı dinle: Doğuda gün doğusuna, güneyde gün ortasına, batıda gün batısına, kuzeyde gece ortasına kadar, onun içindeki millet hep bana tâbidir.
Muharrem Ergin
Sayfa 35 - Boğaziçi Yayınları, 51. Baskı
Göktürk veya Orhun yazısı Türk yazı dilinin ilk asırlarında kullanılmış, sonra onun yerini umumî yazı olarak Uygur yazısı almıştır.
Orhun yazısına ilim âleminde karakter benzerliği dolayısıyla, eski İskandinav, Germen gizli yazısına nispet edilerek, Türk run yazısı, runik Türk yazısı adı da verilmiştir.
Muharrem Ergin
Sayfa 29 - Boğaziçi Yayınları, 51. Baskı
Tengri teg teingride bolmış Türk Bilge Kagan bu ödke olurtum. Sabımın tüketi eşidgil. Ulayu ini yigünüm oglanım biriki oguşum budunum biriye şadpıt begler yırıya tarkat buyruk begler Otuz [Tatar...]

•••

Tanrı gibi gökte olmuş Türk Bilge Kağanı, bu zamanda oturdum. Sözümü tamamiyle işit. Bilhassa küçük kardeş yeğenim, oğlum, bütün soyum, milletim, güneydeki şadpıt beyleri, kuzeydeki tarkat, buyruk beyleri, Otuz Tatar ...
Muharrem Ergin
Sayfa 34 - Boğaziçi Yayınları, 51. Baskı
"Gelecek hadsiz, hesapsız nesillerin dimağlarında, onların müşterek muvaffakiyetlerinin şaşaası her gün yeniden canlasın diye, uzakta ve yakında bulunan herkesin bunu öğrenmesi için, bilhassa muhteşem bir kitabe yaptık"
Muharrem Ergin
Boğaziçi Yayınları 41. Baskı 2008
Üze kök tengri asra yagız yir kılındukda ikin ara kişi oglı kılınmış. Kişi oglında üze eçüm apam Bumın Kagan İstemi Kagan olurmış. Olurupan Türk budunung ilin törüsin tuta birmiş, iti birmiş.

•••

Üstte mavi gök, altta yağız yer kılındıkta, ikisi arasında insan oğlu kılınmış. İnsan oğlunun üzerine ecdadım Bumın Kağan, İstemi Kağan oturmuş. Oturarak Türk milletinin ilini töresini tutu vermiş, düzenleyi vermiş.
Muharrem Ergin
Sayfa 40 - Boğaziçi Yayınları, 51. Baskı

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Orhun Abideleri
Baskı tarihi:
1970
Sayfa sayısı:
157
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Milli Eğitim Bakanlığı Yayınları
Baskılar:
Orhun Abideleri
Orhun Abideleri
Orhun Abideleri

Kitabı okuyanlar 355 okur

  • Hakan Kılıç
  • Şadan Çağlar
  • Erdi Öztürk

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0