Orman Atlası

·
Okunma
·
Beğeni
·
125
Gösterim
Adı:
Orman Atlası
Yazar:
Baskı tarihi:
2015
Sayfa sayısı:
114
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü Yayınları
Kitaba henüz inceleme eklenmedi.
Ağaç şeklinde olanların gövdelerinden yara açılmak suretiyle terebentin chiotica (sakız) elde edilir. Güzel kokulu olan bu
terebentin balgam söktürücü olarak kullanıldığı gibi birçok yakının terkibinde kullanılır. Yapraklarda böcek tarafından meydana getirilen mazılar ise kıymetli ipek kumaşların boyanmasında, şaraba renk vermesinde ve tütsü maddesi olarak kullanılmaktadır.
30-40 m ye kadar boylanabilen kayının en belirgin özelliği, açık gri veya koyu gri renkli kabuklarının ağaçların hayatı boyunca çatlamadan düz ve pürüzsüz olarak kalmalarıdır. Genç sürgünleri tüylüdür.
Genel görünüşü ve kırmızı renkli meyveleri ile park ve bahçelerde
süs bitkisi olarak kullanılan porsuk ağacının 3 bin yıl yaşayanlarına rastlanır.Yaprak ve genç sür günlerinde ise “Taksol” (Taxin) adlı zehirli bir alkoloid bulunur.
Yapıların iç ve dış bölümlerinde, gemi,köprü ve iskele ayaklarında
kullanılır. Mobilya yapımında, tornalı işlerde ,çamaşır ve çeyiz sandığı ve dolaplarında tercih edilir.
Fıstıkçamı en geniş coğrafi yayılışını Anadolu’da yapar.Özellikle Batı Anadolu’da, Bergama yakınında (Kozak Yaylası), Aydın,Muğla dolaylarında ormanlar kurar. Antalya Manavgat sahillerinde, Gemlik körfezi kıyılarında, Maraş’ta ve Çoruh vadisinde ve Trabzon Kalenema deresinde lokal olarak yayılır.
Odunu genel olarak yumuşak, hafif ve çok dayanıklı ve güzel kokuludur. Kurşun kalem üretiminde çivi ve vida tutma direnci iyi olduğundan mobilyacılıkta, dekorasyon ve duvar kaplamaları üretiminde kullanılan ardıç aynı zamanda park ve bahçe düzenlemelerinde kullanılan dekoratif bir ağaçtır.
Göknar özellikle mobilya, lambri, pervaz, kaplama levhası üretiminde ve inşaat sektöründe yapı malzemesi olarak kullanılır. Ayrıca, kutu,kafes ambalajı, sandık, fıçı, oyuncak, v.b. yapımında tercih edilir.
Çok çeşitli kullanım yerlerine sahip bulunan odunu oldukça dayanıklı ve reçinelidir.Çok kolay işlenen odunu düzgün ve parlak bir satıh verir, boya cila ve tutkalı kolay emer ve iyi çivi tutar. Bu özellikleri ile sarıçam yapı malzemesi; kapı, pencere, tavan ve taban kaplaması olmak üzere mobilyacılık ve oymacılıkta kullanılır.
Karaçamın odunları sert, dayanıklı, reçineli ve iyi kalitelidir. Çivi ve
vida tutma direnci iyi, işlenmesi kolay olduğundan yapı malzemesi olarak kullanılır.
Yetiştiği bölgeler bakımın dan kar kırması ve devirmesi seyrek görülür.Çamkese böceği en büyük düşmanıdır. Sığ topraklarda fırtına zarar verir. Donlara karşı hassastır. Örtü yangınlarından az zarar görür.Çünkü kalın kabukludur. Reçinesinden yararlanılan tek çam türüdür.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Orman Atlası
Yazar:
Baskı tarihi:
2015
Sayfa sayısı:
114
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü Yayınları

Kitabı okuyanlar 3 okur

  • Umut Ök2
  • Ali murat aydın
  • Umut Ök

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%100 (2)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0