Ormanda Ölüm Yokmuş

8,7/10  (3 Oy) · 
19 okunma  · 
4 beğeni  · 
664 gösterim
"Yataktan zihin ve yürek yorgunluğuyla kalkmak yaşama katılma isteğini köreltiyordu. Kaçınılmaz bir biçimde yalnızlaşmıştı, ama buna karşılık, gündelik karmaşanın uğultusundan sıyrılıp öyle bir sessizliğe kavuşmuştu ki, sonunda içine yeniden, sessiz dünyanın bir parçası olduğu eski zamanların ruhu dolmuştu. Tümüyle ümidini yitirerek her şeyin, herkesin uzağına çekildiğinde taze bir hava sarıp sarmalamıştı onu."

Ormanda Ölüm Yokmuş, doğanın kucağında, zamandan azade bir hikâye anlatıyor. Resim yapmayı bırakmış ressam Emin ile öyküler yazıp biriktiren Yasemin'in, kendilerine ve hayata hesap veren uzun sohbetine şahit oluyoruz romanda. Düş kırıklığıyla sonlanmış aşklarını geride bırakarak ormana sığınmış bu iki yakın arkadaş, birbirlerine tutunarak ormanın kuytularına doğru yol alıyorlar. Latife Tekin şiirselliğin zirvesinde gezinen anlatımıyla karamsarlığa düşmüş bir erkeği ve onu ayakta tutmaya çalışan bir kadını tutkuyla resmediyor. Yaprakların, taşların, kuşların gölgesinde sarsıcı bir içsel yolculuk hikâyesi.

"Latife Tekin'e sözcüklerle başlanır. Şiirle okunur. Sessizlikle anlaşılır."
-Haydar Ergülen-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2013
 • Sayfa Sayısı:
  184
 • ISBN:
  9789750512704
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Merve 
10 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Başlangıcı ve sonu olmayan bir kitap. Yazar iki arkadaşın sohbetinde ülke gündemine, yok olan insanlık ve doğaya, düzene eleştiride bulunuyor yaşadıklarını sorgulatıyor. Ayrıca kadın ve erkeğin hayata bakış açılarının farklılıkları çıkıyor karşımıza ormandaki bu sohbetlerde. Bana kalırsa Latife Tekin'in bu kitabı zaman zaman açıp tekrar okunmalı.

Birsen Erol 
26 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Zıtlıklar, çatışmalar semboller üzerine kurulu bir roman. Kadın ile erkeğin sanata, aşka bakış açıları üzerinde duruluyor. Şehir yaşamı ve orman roman kişilerinin etrafında irdeleniyor; ancak orman ve ormanın içinde sırasıyla karşılaştıkları her varlık birer sembol. Yazar, nette kolaylıkla ulaşabileceğiniz 'orman testi'ni buyuk ölçüde romanına uygulamış ve kurgusunu bu iskelet üzerine oturtmuştur.

Kitaptan 7 Alıntı

Sevgi kaptan 
10 Ağu 05:23 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ölümüme tanıklık et, ölüm bende yavaş yavaş boy atsın.

Ormanda Ölüm Yokmuş, Latife Tekin (Sayfa 126)Ormanda Ölüm Yokmuş, Latife Tekin (Sayfa 126)

"Unutmak, insan için bütün bir zamanı unutmakla olanaklıdır, bir bakışı unutmak istediğimizde, büyük bir yitimi göze almak zorundayız!"

Ormanda Ölüm Yokmuş, Latife TekinOrmanda Ölüm Yokmuş, Latife Tekin
Berk Liman 
04 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

" O sabah hayat hakkında bildiği herşeyi uykusunda öğrendiğine bir kez daha inandı Emin."

Ormanda Ölüm Yokmuş, Latife TekinOrmanda Ölüm Yokmuş, Latife Tekin
Emre Bardakcı 
02 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

" Bana desen ki, insan olduğum için suçluluk duyuyorum, beni ormana sürükleyen, bu tek yanlı kullanıma karşı çıkma isteği.... anlarım... ama sen sanki insan olmaktan çıkıp başka bir şeye dönüşmeyi kafana takmış görünüyorsun, asıl istediğin ağaçlara yakın olmak falan değil, orman senin için sanki fiziksel bir sıçrama yapabileceğin bir rampa...insanın diğer canlılarla daha eşit bir ilişki özlemi içinde olabilir, bunu istemek çok da iyi, güzel bir şey ama senin gönlünde yatan sanki bu değil, bana artık, neden ben tanrı değilim, diye dertleniyormuşsun gibi geliyor... ama dertlen istediğin kadar... kuş bile, böcek bile olmazsın, insansın işte, kabul etmen gerekir bunu. yaprak elinde solup gider, onu canlı tutma gücün yok, düşünsene ölmüş yaprakları duvara iğneliyorsun, ama insan insanı soluğuyla diriltebilir, ya da bakışıyla"

Ormanda Ölüm Yokmuş, Latife TekinOrmanda Ölüm Yokmuş, Latife Tekin