Ormanı Yemek Yasak (Yeşil Kafalar 1)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1787
Gösterim
Adı:
Ormanı Yemek Yasak
Alt başlık:
Yeşil Kafalar 1
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
200
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058217683
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Cezve Çocuk Yayınları
Yeşik Kafalar’ın kafaları gerçekten yeşil mi? Yoksa onlar birer uzaylı mı? Bu kitap, küçük yeşil kafaları olan uzaylı çocuklarla mı ilgili? Durun durun, hayır! Aksine bu hikaye; ağaçlara şiirler okuyan, kuş yuvalarını kurcalayan ve yıldızları kavanoza dolduran dört acayip arkadaşın maceralarını anlatıyor. Neşeli, haylaz, mızmız, obur, şakacı ve sizden biriler. Sıradan olmaları başlarının canavarlarla, kemiklerle ve cevizlerle belaya girmesine engel değil tabii.

Yeşil Kafalar, diğer insanları ormanı yemenin yasak olduğuna ikna etmeye çalışıyor. Başarılı oldular mı, yoksa vazgeçip ormandan bir ısırık da onlar mı aldılar? Tüm bunlar ve diğer gayretkeş serüvenler için kitabın sayfaları arasında sörf yapmanız gerekecek. Ormanı yemeye çalışacak kadar şaşkına dönmüş insanlarla tanışmak ve sizin çevrenizde de onlardan birileri olup olmadığını öğrenmek istemez misiniz? Belki yan komşunuz belki karşı kaldırımdaki iş yeri sahibi, ormanı yemek için kurulan abur cubur topluluğun üyelerinden biridir. Şey, belki de siz bile… Kim bilir?
200 syf.
·10/10
Uzun zamandır kurgu kitaplardan uzak kalmıştım. Şu an içinde bulunduğum ruh haline en iyi gelenin güzel betimlemeleri olan zekice mizah anlayışına sahip bir çocuk kitabı olması çok şaşırtıcı değil. Bu okuma keyfini uzatmak için hemencecik bitirmiyorum kitabı. Böyle güzel çocuk kitapları gördükçe hem şimdiki çocuklar için umutlanıyorum hem de kitap okumaktan keyif alan bir çocukken böyle kitaplar okuyamamış olduğum için üzülüyorum. Maalesef bizim çocukluğumuzda ya ağır dram kurgulu çocuk kitapları vardı ya da vermek istediği mesajı gözümüze sokan çocukları küçümseyen aşırı didaktik kitaplar vardı. Şimdi ki çocuklar ekran bağımlılığı tuzağı sebebiyle şanssız olsalar da çocuk edebiyatı yönünden baya besleyici kitaplara sahipler. Ben bitirdikten sonra sınıf kitaplığına götüreceğim öğrencilerimin yorumlarını da çok merak ediyorum.
200 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Dört yeşil kafadarın bizim için sıradan olmayan yaşamlarına, maceralarına, çözümlerine, hayal güçlerine ve en önemlisi doğayla olan ilişkilerine hayran kalmamanız işten bile değil. Üstelik bu çocuklar en çok hayalini kurduğumuz ağaç eve sahip ise ! Çocuk kitabı olarak nitelendiriliyor olabilir ama kesinlikle üst yaş sınırı olmayan çocuk kitaplarından birisi. İkincisini sabırsızlıkla beklediğim bu kitap bitmesini istemeyeceğimiz bir yerde son bularak içinizde küçük bir sızı bırakabilir. Üstelik şimdiden hayalini kurduğum “ doğayla iç içe yaşam” için adım atmak değil koşmak istiyorum adeta. Hayatıma hoşgeldiniz yeşil kafadarlar ve yeşil olan her şey :)
200 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Çocuklar herkesten daha cesurdur. Belki ileriyi, ilerisini düşünmedikleri için. O anda ne yapmaları gerekiyorsa onu yaparlar.

Yıllar önce dinlediğim bir radyo haberi.  1.5 lira gibi bir para ve içinde bir mektup. Depremde evsiz kalan insanlar için ekmek alınmasını isteyen bir çocuk. Yeni bir haber. Babası tabletle ve telefonla çok uğraştığı, kendisiyle oyun oynamadığı için kızan ve kendisi gibi düşünen arkadaşlarıyla birlikte  yürüyüş düzenleyen yine bir çocuk. Filistin' de İsrail' in canice saldırılarını kınayan bir grup, yine çocuk.
Aslında "çocuk!" diyip geçmemek gerek değil mi? Çünkü onlar hâla hayal kurabiliyor ve hayallerini takip edebiliyorlar.
Neyse... Bizim öykümüz yeşili seven ve korumaya bir nevi yeminli dört arkadaşın macera jurnali gibi. Cengizhan, Kerem, Hazal ve Gökçen. "Doğadan daha doğal ne ne olabilir ki?!" düsturuyla yola çıkıp bir inşaatın karşısında duruyorlar. Onlar büyük insanlar gibi şimdiyi değil de geleceği düşünüyorlar. Bir Kızılderili atasözünde denileni yapıyorlar, onlar sadece bu doğayı çocuklarından ödünç aldılar. Doğanın sahibi olmayı değil, doğaya yoldaş olmayı, doğa ile hemhal olmayı istiyorlar. İstediklerine kavuşmak adına mücadeleleri başlıyor.
" DİKKAT! BURDA VE TÜM DÜNYADA ORMANI YEMEK YASAK"
200 syf.
·Beğendi·10/10
Bu şu anda 3 kitabı bulunan çocuk kitabı serisi ama kesinlikle her eğitimci ve ebeveyn okumalıDoğaya ne kadar uzağız ve onu nasıl hızla tüketip kendi sonumuzu hazırlıyoruz gerçeğini çok güzel vurgulamış
200 syf.
Ve bir harika kitabın daha sonuna geldim, sadece bir çocuk kitabı değil daha fazlası bence, okuyun şiddetle tavsiye ederim okumayan kalmasın o derece yani, serinin devamını büyük bir heyecanla bekliyorum.
200 syf.
·Puan vermedi
Çocuk edebiyatına karşı hep bir tutukluluk var nedense önyargılı değilim fakat cezbetmiyor diyeyim katmerinsevisi güzel hediyesiyle hem beni çok mutlu etti hemde en önemlisi bu yaklaşımımı kırdı ve geç kaldığımı düşünmeye başladım çevre doğa dostu olan bu kitaplar büyük küçük demeden her yaş seviyesine okutulmalı her çocuk belgesel izlemez herkesin ilgisini çekecek ortak noktalardan biri olan mizah, anlatacağını ifade etmekte Harika bir tercih olmuş. Bizlerin çıkarımları daha fazla olacak zaten çocuklar fıtrat olarak çok temizler okurken kendilerini karakterlerle özleştirme de yabancılık çekmezler.
Dünyayı çıkmaza sokan biz büyükler için bu tür derin mesajları olan kitaplar kendi adıma konuşacak olursam etkili.
3 kitabında yönlendirmeleri, dili ve akıcılığı çok hoş 9+ diye düşündüm kardeşim de çok sevdi genel olarak ders alınacak notları; doğru bilginin kitaplardan elde edinileceği, çevre dostu nesiller, hayvana karşı dahi empati mahlukata şefkat ve merhamet, çocuk kitabı bunu çocuklar okuyacak, sonu tatlı bitsin pollyannacılığından uzak, azim ve sorumluluğun yaptırım gücü, birlikten kuvvet doğmasına sarılmak, bir sorunu düzeltmeyecek olsak bile bilincinde olmak, ve daha nice güzel Mesajlar barındırıyor keşke bitmese dedim yer yer güldüm çoğu kez düşündüm. Hayal kurmayı ve böyle ruha iyi gelecek şeker pamuğu tadında satırların arasına dalmayı çok sevdim
200 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Dört arkadaşın doğaya, insana,insanlığa bakışına yansıtan ve okurken çocukların öğrenebileceği pek çok güzel alt metinler barındıran güzel bir maceranın ilk kitabı. Dilin kullanımını da sevdim birkaç kuşağımı tırmalayan kelime dışında. Ama güzel şeyler daha çok. Mesela pek çok deyim ve atasözü kullanılması bence gayet doğru olmuş. Artık hepimiz klavye diliyle konuluyoruz hatta emojilerle anlaşıyoruz. Kelime sarf etmiyoruz. Böyle bir ortamda çocukların dilin zenginliğiyle hemhâl olmasını nasıl sağlayacağız diye kaygılanıyoruz. Bence Tuğba Coşkuner -ki zaten kendisi de öğretmen İnstagram hesabını severek takip ediyorum.- kanayan yaraya parmak basmış. Ayrıca konusu itibariyle güncelliğini hiç yitirmeyecek Bu kitabın daha çok kişiye ulaşmasını da cân-ı gönülden diliyorum
200 syf.
·3 günde·7/10
Benim favori karakterim cengizhanGokcen de favori karakterim olabilur🤗
Gercekten çok sicak bir kitap ders verici bencil insanlara tavsiye ederim 🤐🤐
200 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
En az kalanı, en eğlenceli olanı dedik ve bitirdik. Kızımla ilk kitabımız Doğal olarak çocuk edebiyatı temalı. Ama tüm büyüklerin cebren ve hileyle okuması gereken cinsten. Dört kafadarın ormanı korumak amacıyla yapmış olduğu ufak çaplı görünen ama büyük sonuçlara ulaşan eylemleri kitabın konusu. Araya eklenmiş çok leziz bilgiler cabası. Bazen büyükler de çocuk kafasıyla yaşasa, hedeflerine onlar kadar samimi ve istekli sarılsa keşke diyorum. Bu güzel kitabı okurken o fikrim de beynimde dönüp durdu. katmerinsevisi nin emeğine, yüreğine sağlık... Darısı serinin diğer kitaplarına.
200 syf.
·8/10
Kitap Yorumu//Yeşil Kafalar-1/Ormanı Yemek-Tuğba Coşkuner
.
Yeşik Kafalar’ın kafaları gerçekten yeşil mi? Yoksa onlar birer uzaylı mı? Bu kitap, küçük yeşil kafaları olan uzaylı çocuklarla mı ilgili? Durun durun, hayır! Aksine bu hikaye; ağaçlara şiirler okuyan, kuş yuvalarını kurcalayan ve yıldızları kavanoza dolduran dört acayip arkadaşın maceralarını anlatıyor. Neşeli, haylaz, mızmız, obur, şakacı ve sizden biriler. Sıradan olmaları başlarının canavarlarla, kemiklerle ve cevizlerle belaya girmesine engel değil tabii.
.
Çocuklara yeşili, hayvanı sevmek; doğaya saygı duymak fikirlerini aşılayacak bir kitap olmuş. 4 kafadarın doğayı korumak için yaptığı örnek alınacak davranışlar çocuklarınıza doğa sevgisi aşılayacak. Ayrıca kitapta kızılderili atasözlene de yer verilmiş. Bu da bayağı hoşuma gitti.
.
Kitapta 4. baskı olmasına rağmen bir kaç yazım hatasına denk geldim. Kitabı çocukların okuyacağı göz önüne alınırsa kitabın bir redaksiyona ihtiyaç duyduğumu düşünüyorum. Yanlış öğrenip kafalarında yanlış kalmasını istemeyiz değil mi? @cezvecocuk @cezvekitap @tugbacoskunerr
200 syf.
·2 günde·Puan vermedi·
Çocuklara hayvan, doğa ve insan sevgisini gösteren; birlik ve beraberliğin önemini vurgulayan, güldürürken düşündüren naif kitap... Sadece çocuklar mı önemini kavramalı peki bunların? Tabii ki hayır! Okuduktan sonra çocuklarla bol sohbet edebileceğiniz güzel bir kitap, bu arada meyve çekirdeklerini atmak yok unutmayalım :)
200 syf.
·10/10
Çok keyifli, dolu dolu bir kitap. Otobüsle gelip giderken bitiverdi, sesli gülmemek için zor tuttum kendimi...
Birbirinden apayrı aileleri, özellikleri olan, ama ortak bi hedefe kilitlenmiş muhteşem bi ekip oluşturmuş 4 kafadar; "Yeşil Kafalar".
Zekice konuşmaları, ormanı korumak adına yaptıkları planlar, samimiyetleri ile çok çok güzeller.
içindeki kitap önerileri de ayrıca değerlendirilesi.
Mutlaka okumalı ve çevrenizdekilere de okutmalısınız.
İnsan iki ruhludur. İçinde bir iyi bir kötü köpek sürekli kavga eder. Sen hangisini daha iyi beslersen o kazanır.
"Acaba ozon tabakası, gökdelenler göğü deldiği için mi delinmişti? Hakikaten olabilir miydi böyle bir şey? "
Çocuklara solucanların beş kalbi olduğunu öğrettiğimiz ama kendilerine ait bir kalpleri olduğunu unutturduğumuz sistemin adına okul denir...
Okulda hayvanları sevmeleri ve korumaları gerektiğini anlatıyorsunuz. Allah aşkına söyler misiniz, bizi tanımazlarsa nasıl sevecekler?
Son ağaç kesildiğinde, son nehir kuruduğunda, son balık avlandığında paranın yenmeyecek bir şey olduğunu anlayacaksınız.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ormanı Yemek Yasak
Alt başlık:
Yeşil Kafalar 1
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
200
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058217683
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Cezve Çocuk Yayınları
Yeşik Kafalar’ın kafaları gerçekten yeşil mi? Yoksa onlar birer uzaylı mı? Bu kitap, küçük yeşil kafaları olan uzaylı çocuklarla mı ilgili? Durun durun, hayır! Aksine bu hikaye; ağaçlara şiirler okuyan, kuş yuvalarını kurcalayan ve yıldızları kavanoza dolduran dört acayip arkadaşın maceralarını anlatıyor. Neşeli, haylaz, mızmız, obur, şakacı ve sizden biriler. Sıradan olmaları başlarının canavarlarla, kemiklerle ve cevizlerle belaya girmesine engel değil tabii.

Yeşil Kafalar, diğer insanları ormanı yemenin yasak olduğuna ikna etmeye çalışıyor. Başarılı oldular mı, yoksa vazgeçip ormandan bir ısırık da onlar mı aldılar? Tüm bunlar ve diğer gayretkeş serüvenler için kitabın sayfaları arasında sörf yapmanız gerekecek. Ormanı yemeye çalışacak kadar şaşkına dönmüş insanlarla tanışmak ve sizin çevrenizde de onlardan birileri olup olmadığını öğrenmek istemez misiniz? Belki yan komşunuz belki karşı kaldırımdaki iş yeri sahibi, ormanı yemek için kurulan abur cubur topluluğun üyelerinden biridir. Şey, belki de siz bile… Kim bilir?

Kitabı okuyanlar 107 okur

  • Ecrin deniz
  • Fatma Tercan
  • Güler Kızılay
  • Şeyma Merdan
  • Miraç Kemal
  • Esra Çetin
  • ELİF DİLA ATAKAN
  • Nalan
  • Sevdenur Rabia
  • Emine

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%51.2 (21)
9
%31.7 (13)
8
%4.9 (2)
7
%9.8 (4)
6
%2.4 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0