Ormanın Ruhu

·
Okunma
·
Beğeni
·
179
Gösterim
Adı:
Ormanın Ruhu
Baskı tarihi:
Kasım 2018
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057948007
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Mahzen
Çok eskilerde, dağına başında bir orman da gri baykuşlar kol gezmekteydiler. Bu baykuşların her birinin bir görevi bulunmaktaydı. Ormanın kanununu takip etmek ve kanun dışı bir olay olduğunda buna müdahale etmek, bu gri baykuşların göreviydi. Eğer onlar aşan bir durum olursa,bir baykuş gökyüzünün en uç noktasına kanat çrpar ve durumu ormanın ruhunu kontrol eden bilge kadına iletirdi. Bu, doğa tanrıçasıydı ve kırmızı ejderha ile gökyüzünde dolaşırdı. Fakat insanlar bölgeye yerleşmeye başlayınca, orman ruhunu kaybetmeye başladı. Artık kimse gri baykuş görmez olmuş ve efsane unutulmuştu. Taki markalı bir güvercin yavrusu, insanların tuzağına düşene kadar…

Çocuk kitaplarının vazgeçilmez yazarları listesine giren Melike Melis, sizi yine hayal gücü ile büyülüyor. Keyifle ve heyecanla okuyacağınız nefes kesen bir kurgu.
112 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Yakın zamanda okudum harika bir kitap idi. Hayvanların renkli dünyasına konuk olmak zevkli idi. Melike hanımın kalemi daim olsun. Tavsiye ederim #okumaraton ile birlikte okuduk herkese teşekkürler
112 syf.
·10/10
"Büyük sözü dinlemediğim için başıma çok kötü olaylar geldi ve ben kayboldum."
"Sen istediğine inanabilirsim,sana tavsiyem asla bir şeyleri gözlerinle görmeden yargılama."
"İnsanların hayvanlara zarar vermeye hakkı yok."
.
Alıntıları okuduysanız çocuklar için ne kadar faydalı bilgiler içerdiğini sizde benim gibi anlamışsınızdır.Gönül rahatlığı ile çocuklarınıza okuyabilirsiniz.Ormanın ruhu kitabında çok güzel dostlar edindim ve dostlar ile çok keyifli maceralar yaşadım Ponçik,Prens, Arin,Derhu, Tişo, Aysa sizleri tanımak çok güzeldi...Yazarın kalemi, kelimelerin sağdeliği tam çocuklara göre Biz Baran ile çok keyif aldık size de tavsiye ederiz....
112 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Merhabalar
Bu sefer sizlerin karşısına bir çocuk kitabıyla geldim. Okumayı bilmeyen çocuklarınıza okuyabileceğiniz keyifli, güzel ve eğlenceli bir kitap olduğunu düşünüyorum. Ben bile okurken çok severek okudum. Yazarımızın bunun birçok çocuk kitabı mevcuttur. Onlardan bir diğerini de Bir sonraki postumda göreceksiniz. Ben kitap karakterlerinin isimlerini çok sevdim. En çok da tavşan hastası biri olarak, Ponçik en sevdiğim karakter oldu. Kitabı kendi alnında değerlendirerek puanını ona göre verdim.
...
Kitabın konusundan biraz bahsedecek olursak; Kaplumbağa Pineş'in büyüklerinin sözünü dinlemeyip ormanın içine bir merakla dalmasıyla ve o ormanda kaybolmasıyla olaylar başlıyor. Pineş bu yolculuğunda bilmediği birçok şey öğrenip yeni dostluklar edinip ormanı tanıyor. Yaşadığı zorlukları kendine tecrübe edinsede böyle bir hatayı tekrarlamamaya karar veren Pineş, yaşlandığı zaman bu hikayesini ormanda yaşayan diğer küçük hayvanlara anlatıyor. Güvercin Aysa, Pineş'in bu acıklı hikayesine üzülüp ona yardım etmeye karar veriyor. O küçük aklı ve kalbiyle neler yapacağını okuduğunuzda sizde öğreneceksiniz.
...
Alıntı
"Işığı kapat anne artık korkmuyorum."
112 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Merhaba arkadaşlar bugün size çok severek okuduğum bir çocuk kitabı ile geldim. Çocuk kitaplarına bayılıyorum ve bunada hayran kaldım. Icerisindeki anlatımın güzelliğinin yani sıra konusu da aşırı iyiydi. Çok güzel mesajlar ve dersler veriyordu. Ailelerin sözünden çıkılmaması gerektiğini, gizli işler yapılmaması gerektiğini yoksa başına neler geleceğini çok eğlenceli bir şekilde anlatmış yazarımız. Kitabın sonundaki ormanın ruhunun gelmesi ve   kitaptaki her bir karakterin ayrı bir eğlenceli ve komik olmasına bayıldım. Bir tilki ile kaplumbağanın da arkadaş olabileceğini yada bir güvercinin, kaplumbağaya iyilik yapmak isterken kendi hayatını tehlikeye atabildigini ve dostluğun ne kadar güzel ve özel olduğunu çok güzel bir şekilde yansıtmış yazarımız. Ben kalemini sevdim. Diğer bütün kitaplarinida yavaş yavaş okuyacağım. Bence hiç düşünmeden alın çocuğunuza okuyun veya okutturun. Hem eglenicek hemde çok güzel dersler çıkarıcak.

Çok eskilerde, dağına başında bir orman da gri baykuşlar kol gezmekteydiler. Bu baykuşların her birinin bir görevi bulunmaktaydı. Ormanın kanununu takip etmek ve kanun dışı bir olay olduğunda buna müdahale etmek, bu gri baykuşların göreviydi. Eğer onlar aşan bir durum olursa,bir baykuş gökyüzünün en uç noktasına kanat çrpar ve durumu ormanın ruhunu kontrol eden bilge kadına iletirdi. Bu, doğa tanrıçasıydı ve kırmızı ejderha ile gökyüzünde dolaşırdı. Fakat insanlar bölgeye yerleşmeye başlayınca, orman ruhunu kaybetmeye başladı. Artık kimse gri baykuş görmez olmuş ve efsane unutulmuştu. Taki markalı bir güvercin yavrusu, insanların tuzağına düşene kadar…
112 syf.
·Beğendi·8/10
#okudumbitti️ #kitapyorum
#ormanınruhu ️ 110 Sayfa

.
"Yeniden kendi ormanımda olmak huzur vericiydi. İşte o gördüğün içi boş kabuk babama ait, o benim kadar şanslı değildi o ve diğerleri ben geri döndüğümde çoktan kabuklarını terk etmişlerdi."
.
Herkese Merhaba
.
Bugün sizlere harika bir çocuk kitabı bırakıyorum. Hem çocukların hem de büyüklerin severek okuyacağı efsane bir macera. Yazarın okuduğum ikinci kitabı oldu #ormanruhu ve içtenlikle söylüyorum ki eksiksiz bir kalem.
Minik kaplumbağa Pineş bir gece herkes uykudayken merakına yenik düşer ve evden kaçarak ormanı keşfe çıkar. Ormanda kaybolan Pineş bu yolda birçok canlıyla karşılaşır ve dost olur. Gerçek hayatta da olduğu gibi dost olduklarının yanı sıra kötülerle de karşılaşan Pineş ve minik dostlarının maceralarını okurken birçok güzel mesajlara de yer vermiş yazarımız. Çıktığı bu yolda ailesini ve evini kaybeden tatlış Pineş dostlarının da yardımıyla ailesini bulabilecek mi?
Çocuk kitaplarının vazgeçilmez yazarı Melike Melis sadece çocukların değil biz büyüklerin de keyif alarak okuyacağı tüm kitaplarını okumanızı öneririm. Keyifle, heyecanla ve nefes kesen kurgusuyla okuduğum #ormanınruhu kitabını içtenlikle tavsiye ederim. OKUYUN, okutun efendim..
.

.
#kitaptanalıntılar
️ "İşte bizim asıl meselemiz bu çocuğum. Kendi kafamıza göre hareket eder ve pişmanlıklar yaşarız. Sonra o pişmanlığımızı unutur ve yeni pişmanlıklara yelken açarız."
️ "Bence büyüklerini dinlemelisin dostum. Onlar bilmedikleri, tecrübe etmedikleri şeyleri söylemezler."
️ "Işığı kapat anne artık korkmuyorum."
.
Sevgi, sağlık ve kitapla kalın canlar... Sorgulatan, düşündüren ve hayatı anlamlandıran okumalarınız olsun...
112 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Kamplumbağa Pineş in büyüklerini sözünu dinlemeyip evden kaçarak yaşadığı merakla gezdiği macera dolu olaylarin ve üstüne ormandan kaybolmasi ile olaylar başlıyor. Pineş ormanda arkadaş edindigi daha sonra yasatiklarini zorluklara karsi bilsede bidaha tekrarlanmasi icin elinden geleni yapıyor. Ciktigi bu yolculukda talihsizler ve daha neler neler Tek kaplumbağa arkadaslarinin güzel bir hikayesi ne mi bu kitabi okuyun ve okudun...
#alinti
Bence büyüklerini dinlemelisin dostum onlar bilmedikler tecrübe etmedikleri şeyleri söylemezler...
Isigi kapat anne artik korkmuyorum...
.

Cok minoş tatli bir kitap. Elinize aldiginizda bir cirpida bitecek kitap. Çocuğunuza gönül rahatlığı ile okuyabilirsiniz...
Saglikla kalin, evde kalin kitapla
112 syf.
·Beğendi·10/10
Bir abla olarak kitabı gerek dil olarak gerekse okura kattıkları açısından hem çok kolay anlaşılır hemde bir o kadar da sürükleyici ve öğretici buldum. Tek eleştire bileceğim bir noktası var. O da kitabım bölümlere ayrılmış olmaması. Biz yetişkinler çocuk kitaplarını genelde bir oturuşta okuyoruz. Fakat küçüklerimiz doğal olarak ara vererek okuyor. Bölümlere ayrılmış olması, onlar için daha kolay anlaşılır kılabilirdi diye düşünüyorum. Yinede dili çok kolay olmasından dolayı bunun yokluğu rahatsızlık vermiyor.

Çok konuştum bence konusuna geçme vakti geldi.
Hikaye Aysu’nun annesinden bir iyi uykular masalı dinlemesi ile başlıyor. Genç bir kaplumbağa olan Pineş, dedesinin anlatıları ile dış dünya’ya merak salar. Yolunu kaybeden Pineş, insanlar ve bir çok hayvanlar ile tanışır. Bu hayvanlar ile dostluk kurar. Bu sayede bir çok hayvanın hayat hikayelerine ve yaşadıkları maceralara tanık oluyoruz.
Bir kuş olsaydım kolaydı, sincap olsaydım da öyle ama ben bir kaplumbağa idim ve belki de şu hayatta en yavaş hayvan familyasının bir üyesiydim;fakat ben böyle yaratılmıştım ,şikayet etmeye hakkım yoktu.
Aysu dinlediği masalın etkisiyle ellerin iki yana açıp baykuş taklidi yaptı ve ardından yatağına uzandı.Annesi onun yanağına bir öpücük kondurdu ve üzerine örttü.Annesi çıkarken Aysu ona seslendi. "Işığı kapat anne artık korkmuyorum."
Dışarıda ilginç bir şeyler oluyordu ve gökyüzünden beyaz tanecikler savruluyordu. Bunu ilk kez görüyordum,ne olduğunu anlamak için dışarı çıktım. Hatta merakımı gidermek için tadına baktım.
Muhteşem bir manzaraya bürünürdü o vakitte orman. Uzaklarda ki dereden yükselen nem önce derenin üzerinde beyaz ve şeffaf bir şerit oluşturur sonra bu şerit bütün vadiyi kaplamaya başlardı. Sis güzel bir doğa hadisesi olabirdi ; ama bu her canlı için geçerli değildi elbette
:Her Mevsim Hayvanların Göç Etmesi Gerekiyormuş.
:"İnsanlar Uzun Zaman Önce Buraya Gelmişler, Buradaki Ağaçları Kesmek İçin Bir Süre Burada Konaklamışlar.
Melike Melis
Sayfa 30 - Mahzen
:"Eğer Çok İnsan Varsa Çok Ağaç Kesileceği Anlamına Geliyor da Ondan."
:İnsanlar Doğanın Kendilerine Sunduğu Her İmkandan Yararlanırlar.
Melike Melis
Sayfa 50 - Mahzen

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ormanın Ruhu
Baskı tarihi:
Kasım 2018
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057948007
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Mahzen
Çok eskilerde, dağına başında bir orman da gri baykuşlar kol gezmekteydiler. Bu baykuşların her birinin bir görevi bulunmaktaydı. Ormanın kanununu takip etmek ve kanun dışı bir olay olduğunda buna müdahale etmek, bu gri baykuşların göreviydi. Eğer onlar aşan bir durum olursa,bir baykuş gökyüzünün en uç noktasına kanat çrpar ve durumu ormanın ruhunu kontrol eden bilge kadına iletirdi. Bu, doğa tanrıçasıydı ve kırmızı ejderha ile gökyüzünde dolaşırdı. Fakat insanlar bölgeye yerleşmeye başlayınca, orman ruhunu kaybetmeye başladı. Artık kimse gri baykuş görmez olmuş ve efsane unutulmuştu. Taki markalı bir güvercin yavrusu, insanların tuzağına düşene kadar…

Çocuk kitaplarının vazgeçilmez yazarları listesine giren Melike Melis, sizi yine hayal gücü ile büyülüyor. Keyifle ve heyecanla okuyacağınız nefes kesen bir kurgu.

Kitabı okuyanlar 15 okur

  • NECIBARIS
  • Melih Eymen Güngör
  • OkuyAnne
  • @melisin_kitaplarii
  • Meral Kaplan
  • Sayfalardaki.Gül
  • Zeynep Dumlupınar
  • Sümeyyenin_kutuphanesi
  • kitapbüyüsü01
  • Tülin Baran

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%76.9 (10)
9
%7.7 (1)
8
%15.4 (2)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0