Örneklerle Kolay Ekonomi

·
Okunma
·
Beğeni
·
9,6bin
Gösterim
Adı:
Örneklerle Kolay Ekonomi
Baskı tarihi:
Nisan 2015
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751416117
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Baskılar:
Örneklerle Kolay Ekonomi
Kolay Ekonomi
Ekonomiyi herkes için bir başarı kaynağı ve kılavuz
haline getiren kitap…
Bu kitabın amacı, yalnızca ekonomiyi en basit haliyle anlatmak
ve okuyan herkesin ekonomiyle ilgili söylenenleri, yazılanları,
tartışılanları rahatça izleyebilmesini sağlamakla sınırlıdır.
Thomas Sowell şöyle diyor:
“Ekonomide ilk ders kıtlıktır. Buna göre ihtiyaçları karşılamakta
kullanılan her şey kıttır. Siyasetteki ilk ders ise ekonomideki ilk
dersin dikkate alınmamasıdır.”
Robert W. Sarnoff ise şöyle diyor:
“Finans, parayı elden ele geçirip sonunda kaybetme sanatıdır.”
H. G. Wells’ten de bir özdeyiş:
“Bugünün krizi yarının şakası olur.”
192 syf.
·3 günde
Bu kitaptaki gördüğüm kriterime( öne çıkan, çok satan güncel kitaplardan daha çok kitapta ve yazarda beni etkileyen bir takım özellikler görmemdir) uygun olması, buna ilk etken yazarımız Dr. Mahfi Eğilmez günümüz popüler kültürün iletişim kanallarında gördüğümüz, tecrübesinden yararlanmamız için kitaplar çıkartan alanında bir dahi olarak adlandırdığım mesleğini adamış yazar, eğitimci ve ekonomist bunların yanı sıra insanlığıyla kişiliğiyle asla şov yapmak veya aykırı bir görüş/duruşu olmayan bir kişi olması ayrı bir farkı, tabiki de kitap anlaşılır bir dilde olması ve, doğru bir dille yazılması ekonomi/iktisat kitapları seçimlerinde tercih olarak görüyorum, standart ekonomi veya iktisat kitabı olarak gözüküp birçok kişi için sıkıcı bir konu olarak gözükse de aslında tamamen vakit ayrılması ve okunması gerektiğini düşünüyorum çünkü günümüz gazetelerdeki, dergilerdeki ekonomi sayfalarında bol bol gündem olan ekonomiyle ilgilenmemize rağmen hemen hemen hepimiz; dolar nasıl düşer? , kriz çıkacak mı? bu durumlarda merkez bankası napacak? yahut müdahale edecek mi? gibi soruları günlük hayatımızda bir çok defa söyler veya duyarız. bu kitapta isminde belli olduğu gibi amacı ekonomiyi en basit haliyle anlatmak ve onu okuyan herkesin ekonomiyle ilgili söylenenleri, yazılanları, tartışılanları rahatlıkla takip edebilmesi/bilmesini sağlayacak bir amacı olan kitap, gündemi takip edebilecek temel bilgi birikimine sahip olmak isteyenler için bu konularla amatör olarak ilgilenenler için (benim gibi) veya ekonomi bilgilerini yenilemek isteyenler için uygun bir kaynak okunması gereken bir kitap tavsiye ederim , iyi okumalar
192 syf.
·32 günde·Beğendi·7/10 puan
Ekonomi hakkında sıkça duyulan kavramları mesela faiz,enflasyon,bono,tahvil vb. gibi şeyleri çok güzel bir şekilde açıklıyor yazar.Kafanızda çok büyük bir kavram olan ekonomi şekillenmeye başlıyor ve bir zemine oturtuyorsunuz ayrıca örneklendirmelerin de ülkemiz üzerinden olması anlamanızı daha da kolaylaştırıyor, ekonomi hakkında bir girizgah arıyorsanız mutlaka okuyun.
192 syf.
·12 günde·Beğendi·10/10 puan
Profesyoneller için değil, televizyon, gazete vb mecralarda duyulan ama tam olarak ne ifade ettiği anlaşılamayan sözcülerin açık ve son derece anlaşılır bir dille ifade edildiği bir kitap olmuş.
216 syf.
·15 günde·Beğendi·9/10 puan
Ekonomi bilgisi olmayan televizyonda ekonomi haberleri dinleyince birşey anlamayanlar için yazılmış bir kitap. Her kavramı basit ve anlaşılır şekilde açıklamış. Ayaküstü bölük pörçük parça parça bişeyler duyup ekonomik yorumlar yapmak yerine bu basit anlatımlı kolay seviyede kitabı okuyarak ekonomi alanına daha tutarlı bi bakış sağlayabilir ve sağlam yorumlar yapabilirsiniz.
Bu alanda kendimi çok cahil gördüğüm için okumak istedim bu kitabı ve çok faydalı oldu. Tavsiye eden dostuma çok teşekkür ediyorum;)) Keyifli okumalar.
192 syf.
·31 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kitabın adından da anlaşılacağı üzere ekonomiyi kolay örneklerle açıklayan bir kitap. En basit tanımlardan karmaşık katsayılara ve istatistiklere kadar bir çok terimi en basit haliyle anlatmış. Kitabı sevenler Mahfi Eğilmez hocanın "Kendime yazılar" isimli blogunu da takip edebilirler.
192 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Basit, anlaşılır örneklerle ekonomi hakkında detaylı bilgi verilmiş. Türkiye 'de yıllara göre veriler açık bir şekilde okuyucuya sunulmuş. Ekonomiye ilgisi olanların mutlaka okuması gereken kitaplar arasında yer almalı.
216 syf.
·10/10 puan
Antrenmanlarla matematik kitabını hatırlıyor musunuz? Hani bir çoğumuzun çözdüğü kitap. Tee matematiğin en başından başlatıyor. Sayfalarca toplama çıkarma bile çözdürüyor. Ne kadar dalga geçilse de bu kitap temeli olmayanlar için çok güzel kitaptı. İşte Mahfi Eğilmez hoca “Örneklerle Kolay Ekonomi” kitabını da bu mantıkla hiç ekonomi bilgisi olmayanlar için yazmış. Hemen size bunu kitaptan bir örnekle göstereyim:

“Elmalarla armutları miktar olarak toplayamayacağımız doğrudur ama acaba değer olarak toplayamaz mıyız? Yani örneğin 1 elma 10 kuruş, 1 armut da 15 kuruş ise 10+15=25 kuruş diyemez miyiz? Bal gibi deriz. İşte elmayla armudu toplamanın yolu budur.”

Bu örnekte de gördüğünüz gibi Mahfi hoca hiçbir şekilde teknik bir terim kullanmayıp çok sade bir dil kullanmıştır. Bu sadelik de hiç ekonomi bilgisi olmayanların en azından belli başlı bazı terimleri bilmesini sağlayacak. Bu sayede televizyonda ekonomi haberlerini geçmek yerine bunlar ne diyormuş diye de bakmak bile isteyeceksiniz.

Ben bu kitabı İşletme birinci sınıf veya ikinci sınıfta almıştım. O sıra özellikle dersimize giren Ozan Başkol hocanın sayesinde iktisada olan ilgim artmıştı. O sebeple iktisattaki temel bilgileri pekiştirmek maksadıyla aldım ve okudum. Tabi daha sonra birine vermişim. Türkiye’de de birine kitap verince gelmediği için elimden gitmiş oldu. Geçen ayda Mahfi Eğilmez’in İnferis adlı romanına yaptığım incelemeden sonra Mahfi hocanın başka kitaplarını da okumaya karar verdim. BKM’nin sitesine girince de içinde Örneklerle kolay ekonominin de bulunduğu 3 tane Mahfi Eğilmez kitabının set halinde satıldığını gördüm. Zaten Dünya ekonomisi kitabını da alacaktım. O sebeple hemen aldım.

Bu kitap sayesinde şu terimlere daha bir hakim olacaksınız:

Ekonomi nedir, ne işe yarar?
Tüketim, üreti, tasarruf, yatırım
Gelir ve GSYH
Ekonomi nasıl büyür?
İşsizlik
Kamu kesimi maliyesi
Para ve faiz
Enflasyon
Dış denge
Döviz ve döviz kuru
Yönetim
Küresel sistem
Herkesin rahatlıkla anlaması için başladığım Sıfırdanİktisada Giriş serim için de bu kitap çok güzel kaynak olacaktır benim için. Zaman zaman o yazılarımda da bu kitaptan alıntılar paylaşabilirim. Şimdi de “Tarihsel süreç içinde Dünya Ekonomisi” kitabına başlayacağım. Te tarih öncesi çağlardan başlayıp günümüze kadarki ekonomik süreçler anlatılıyor bu kitapta. Neyse okumadan da fazla bir şey demeyeyim. Okuduktan sonra sizlere de yorumumu yaparım. Diğer yazımda görüşmek üzere hepinize bol okumalı günler dilerim.

https://www.ahmedyasirorman.com/...atematik-kitabn.html
192 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Kitabı hangi amaçla okuduğunuz önemli. Ekonomi eğitimi almış birine yönelik bir kitap değil, ancak gazetede televizyonda ekonomi haberlerini takip etmek isteyip de hiç bir şey anlamayanlara yönelik çok basit bir dille yazılmış, tamamen temel bilgileri içeren "kolay ekonomi" kitabıdır. Bu amaçla değerlendirildiğinde, oldukça başarılı bir kitaptır.
192 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Bir şeylere en baştan başlama, düzgün bir temel atarak ilerleme huyu geliştirmeye çalıştığım zamanlarda, daha iyi bir iktisadi kavrayışa ulaşmak adına kütüphaneden ödünç almak kaydıyla okuduğum bir kitaptı. Ve sonuç tam olarak şu şekilde oldu: Tamamen yanlış seçim yapmışım. Eğer ekonomiden hiç anlamıyorum, fakat "ekonomiden anlamayan insan (toplumsal) mı olur, az biraz anlamak istiyorum" filan diyorsanız okuyabileceğiniz en rahat kitap bu. Mahfi Eğilmez kolay kolay hayal kırıklığına uğratmaz insanı, 'Kendime Yazılar' tarzı kitaplarını göz ardı edersek pek tabii. Bunun dışında, halihazırda bir temeliniz, kavrama yetiniz söz konusuysa ekonomiye yönelik, uzak durun, fazladan hiçbir şey katmıyor zira.

Dikkatli okumalar dilerim.
192 syf.
·10 günde·8/10 puan
Ekonomiye yeni başlayanlar için okunması gerekenler listelerinde çokça gördüğüm kitap. İlk defa ekonomi konulu bir kitap okudum ve ekonomiye başlayan ilgimi artırdığını söyleyebilirim. Başta üslubu sohbet gibi gelmiş ve sıkılmadan ilerlememi sağlamıştı. Sonrasında zihnimdeki ekonomi bilmek zordur ön yargısına karşı en temel şeylerin basit anlatımla kavranılıp ilerleyen süreçte yavaş yavaş düzey artırılarak ortalama ekonomi bilgisine sahip olabileceğime inandırdı. İkinci ekonomi kitabı olarak Ekonomi 101 okumayı düşünüyorum:)
Ekonomide ilk ders kıtlıktır. Buna göre insan ihtiyaçlarını karşılamakta kullanılan her şey kıttır. Siyasetteki ilk ders ise ekonomideki ilk dersin dikkate alınmamasıdır.
Mahfi Eğilmez
Sayfa 23 - Remzi Kitabevi
Ekonomide ilk ders kıtlıktır. Buna göre, insan ihtiyaçlarını karşılamakta kullanılan her şey kıttır. Siyasetteki ilk ders ise, ekonomideki ilk dersin dikkate alınmamasıdır.
(Thomas Sowell)
Tüketim olmazsa üretim , tasarruf olmazsa yatırım olmaz..
Yatırım olmayınca üretim artmaz , üretim artmayınca ekonomik büyüme olmaz , ekonomik büyüme olmayınca toplumun refah düzeyi yükselmez..
“İnsanların istekleri sınırsızdır, buna karşılık imkânları sınırlıdır. Ekonomi, bu sınırsız isteklerle sınırlı imkânları uyarlama işidir. O nedenle cennette iktisatçılara gerek olmadığı söylenir.”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Örneklerle Kolay Ekonomi
Baskı tarihi:
Nisan 2015
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751416117
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Baskılar:
Örneklerle Kolay Ekonomi
Kolay Ekonomi
Ekonomiyi herkes için bir başarı kaynağı ve kılavuz
haline getiren kitap…
Bu kitabın amacı, yalnızca ekonomiyi en basit haliyle anlatmak
ve okuyan herkesin ekonomiyle ilgili söylenenleri, yazılanları,
tartışılanları rahatça izleyebilmesini sağlamakla sınırlıdır.
Thomas Sowell şöyle diyor:
“Ekonomide ilk ders kıtlıktır. Buna göre ihtiyaçları karşılamakta
kullanılan her şey kıttır. Siyasetteki ilk ders ise ekonomideki ilk
dersin dikkate alınmamasıdır.”
Robert W. Sarnoff ise şöyle diyor:
“Finans, parayı elden ele geçirip sonunda kaybetme sanatıdır.”
H. G. Wells’ten de bir özdeyiş:
“Bugünün krizi yarının şakası olur.”

Kitabı okuyanlar 1.398 okur

  • Cihat İşleyen
  • Uras Uğurlutoprak
  • Bahar İşgören
  • Çiğdem
  • Yasemin
  • Esra
  • Melike Gür
  • Arif Karaoğlan
  • Merve K.
  • Hanne

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%15.4
13-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%15.4
25-34 Yaş
%53.8
35-44 Yaş
%7.7
45-54 Yaş
%7.7
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%22.2
Erkek
%77.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%17 (70)
9
%19.2 (79)
8
%22.8 (94)
7
%8.5 (35)
6
%2.7 (11)
5
%1.7 (7)
4
%0.2 (1)
3
%0
2
%0
1
%0.5 (2)