Orta Zekâlılar Cenneti

·
Okunma
·
Beğeni
·
15,3bin
Gösterim
Adı:
Orta Zekâlılar Cenneti
Baskı tarihi:
Aralık 2015
Sayfa sayısı:
464
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050930948
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Baskılar:
Orta Zekâlılar Cenneti
Orta Zekalılar Cenneti
1991 yılında yayınlanan Orta Zekâlılar Cenneti ile 2010 yılında yayınlanan Sanat Uzun, Hayat Kısa’dan derlenen yazılar elden geçirilmiş yeni baskısıyla okurlarla buluşuyor.

“Orta Zekâlılar Cenneti’ni yazdığım yıldan bu yana, Türkiye’de ve dünyada çok şey değişti ama gözlemlerime göre ‘orta zekâlı’ların iktidar alanı daha da genişledi, neredeyse başa çıkılmaz bir ortak paydaya dönüştü. Toplum kaliteyi –deyim yerindeyse– kusmaya başladı, iyiliğin yerini kötülük, temizliğin yerini pislik, hakkın yerini haksızlık, kibarlığın yerini kabalık, ahlakın yerini ahlaksızlık alma yolunda epey ileri gidildi.

Ne olup bittiğini anlamamıza destek verebilecek böyle bir kitabı yeniden yayınlarken, iki ayrı kitaptan, yani Orta Zekâlılar Cenneti ile daha sonra yayınlanmış olan Sanat Uzun, Hayat Kısa’dan bir derleme yapmayı ve birlikte sunmayı istedim. İçimden öyle geldi. Umarım okurlar bunu uygun karşılarlar.”
Ömer Zülfü Livaneli
464 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Bizi bize anlatan harika bir kitap.Başlayınca elinizden bırakamayacağınız sürükleyici bir o kadar da doğru tespitler diyeceğiniz kitap olmuş.Sanat,tarih,okumak,yazmak,kültür eksiklikleri kaybolan değerler üzerine bir çok notlar aldığım onlarca satır ve tabi ki de öğrendiğim bir çok yeni bilgiler var.En çok da "okumak"üzerine değinmiş.
Ünlü bilim insanları,şairler,yazarlar hakkında hiç bilmediğimiz yönlerini anlatıyor.
En çok ve en üzülerek değindiği konu ise Türkiye'nin kültür eksikliği diyebilirim ve bu konuda çok muzdarip olduğunu hemen her satırda anlamak mümkün.
Türk Edebiyatının köklerinden gururla bahsediyor.Yunus Emre'den,Karacaoğlan'dan,Fuzuli'den,Pir Sultan Abdal'dan,Şeyh Galib'den,Evliya Çelebi'den,Nedim'den,Nafi'den köksüz edebiyat olur mu hiç...Kesinlikle okunması gereken bir kitap diyorum
464 syf.
·14 günde·10/10 puan
Zülfü Livaneli gibi kıymetli bir sanatçının, sanatın birçok alanında eser vermiş bir kültür abidesinin doğru tespitlerini okurken çok keyif aldım. Yazar kitabında okumayan, popüler kültürün yozlaştırdığı, sanata önem vermeyen, düşünmeyen Türk halkının nereye gittiğini anlayabilene çok şey ifade eden bir şekilde anlatmış. Eserde sanat, müzik, kültür, kitap, şiir, savaş, politika, ölüm… Her şey var. Yazarın bu eseri benim duygu ve düşüncelerimle örtüşen en önemli eserlerden birisi kesinlikle. Tereddüt etmeden okunmanız gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Ve okuyup kenara atılacak bir kitap değil kesinlikle. Hani ‘’Başucu kitabı’’ diye bir tabir var ya, işte bu kitapta öyle bir kitap. Livaneli yine bir şaheser yaratmış. Teşekkürler Livaneli.
464 syf.
·2 günde
Arka fonda bülbülüm altın kafestenin,Farid Farjad'ın Golha'sının onu takip ederek Neşet Ertaş'ın Gönül Dağı'nın eşliğinde okudum işte bu kitabı.Üzerinde konuşulması gereken epeyce konu,uzunca bir okumam gereken kitap ve hakkında daha fazla bilgi edinmem gereken olaylar listesi bıraktı bu kitabıyla bana Zülfü Livaneli.

Hiç sağ sol catışmalarının temelinde Fatih kanunnamesi'nde yer alan "Kardeş katli caizdir” ibaresinin ve ondan çok daha geriye giderek insanlığın ilk suçu olduğuna inanılan Habil ve Kabil'in olabileceğini düşünmüş müydünüz? Obezitenin alabildiğine her şey yiyip vücudun düzenini bozmak olduğunu bildiğimiz halde gün içinde onlarca bilgi,resmin,gürültünün işlendiği ruhumuzun da obez olabileceği aklınıza gelmiş miydi? Ne zaman bir şeyleri bir sınav kaygısıyla değil de safi ilginiz olduğu için,öğrenmek istediğiniz için öğrendiniz? Bizler ne zaman aydın kesimlerden olması gerekirken halkı küçümseyen ünlü tayfasının hayatını merak etmekten ilgi duymaktan ziyade bilime ve sanata ilgi duyacağız? Ne zaman birbirimizi ideolojilerle,etnik kökenle yargılamadan edebiyatta buluşacağız? Ne zaman kadın cinayetleri son bulacak ve ne zaman bu saldırgan ruh halimizden,huzursuz yapımızdan çıkıp karşılıklı saygının,inceliğin hüküm sürdüğü bir ülkeye gözlerimizi açacağız?

Bu sorular uzadıkça uzayabilir.Ve inanın bu sorular da buzdağının yalnızca görünen kısmıydı.Bu kitap benim zannımca okunulması ve yol göstericimiz olması gereken bir kitap.Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmamak için,sorgulamak için,biz ne ara bu hale geldik sorusunu açık açık yöneltebilmek için,ufku dar insanlardan olmamak için,bir koyun olup güdülmemek ve vahşetten ziyade artık gerçekten güzel şeylerin olabilmesine katkıda bulunmak için.En önemlisi de paranın öneminin kol gezdiği,başarının virüs gibi yayıldığı şu dönemlerde onurlu ve vicdanlı bir insan gibi yaşamanın tüm maddi değerlerden çok daha önemli olduğunu yeniden hatırlamak için okuyunuz,okutunuz..
464 syf.
·Puan vermedi
Bu kitabı hakikaten çok beğenerek okudum. Kitapta her konudan yazıya rastlamak mümkün. Geçmişten günümüze tüm konular özenle incelenmiş, sanat,siyaset,ahlaki ve kültürel değerler gibi birçok konuya ışık tutulmaya çalışılmıştır. Kitapta; seçmeden içinde bulunduğun konum ve kendi iradenle seçtiğin tüm şeylerle birlikte görüşün, farklılığın ne olursa olsun aslolan insan olabilmektir ilkesine atıf yapılmaktadır. Yaptığımız eylemlerin kendi isteğimizle mi, yoksa dayatmalar sonucunda mı meydana geldiği konusu ön plana çıkarılmakta ve bununla birlikte kendimizi tanımamızın ve sorgulamamızın gerektiğine dikkat çekilmektedir.
464 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Tabiri caizse karnaval gibi bir kitap, kütüphane gibi bir yazar. Aşk, sanat, müzik, kültür, kitap, şiir, savaş,ölüm...Her şey var. Livaneli demiş ki: "Belki de ileride bu çıldırmış dünyayı kadınlar kurtaracak." Tereddüt etmeden okunması gereken bir eser.
464 syf.
·17 günde·Puan vermedi
Genelde deneme okumayı pek sevmem fakat kitap Livaneli'den olunca kitabı okumaktan hiç sıkılmadım.Aksine bana birçok şey kattığı için iyi ki okumuşum dedim.Kitap başlıklar halinde devam ediyor.Her başlıkta her sayfada ayrı bir konu.Bazı yanlışların düzeltilmesi farkına varılması için okunması gereken bir kitap.Benim gibi Livaneli okumayı seven herkese tavsiyem.
464 syf.
Zülfü Livaneli her kitabında değişik tatlar var. Sanırım sürekli olarak okuma isteği bu durumdan kaynaklanıyor. Kitabın türü denemeydi. İçinde sanat, edebiyat, tarih, bilim gibi birçok konulardan bahsediyor. Tam bir kültürlenme yaşıyorsunuz.
464 syf.
·10 günde·Beğendi·9/10 puan
Orta Zekâlılar Cenneti kitabını okumaya karar verdiğimde deneme türünde olduğu için sıkılarak okuyacağımı düşündüm. Böyle bir önyargı ile yaklaştım bu şahesere ama bildiğim kalem beni hiç şaşırtmadı muhteşem bir dil işçiliği ile kelimeleri çağrışımlarına göre büyük bir ustalıkla dizmiş. Deneme türünde yazılan bu eser tarih, toplum, kültür ve en önemlisi insan olabilmenin erdemlerini çok güzel bir şekilde ifade etmiş. İlk çağ uygarlıklarından günümüze kadar yaşanmış birçok olaydan örnekler vererek bütün değerlerini yitirmeye başlayan toplumun hazin sonunu dillendirmektedir. Özellikle Türkiye toplumunun kökenini halk müziğinden aldığı dönemden bu yana son zamanlarda arabesk müziğin etkin olmaya başladığı Türkiye toplumunun 'kalça tokuşturan' Ortadoğu ülkelerine benzemeye başlaması insanın içini burkuyor. Siyasetten, sanata, sanattan tarihe birçok konunun üstünde ince ince düşünülüp sorunlara çözüm arandığı muhteşem bir eser. Kültürsüzlüğün boy gösterdiği günümüz Türkiye'sinde haklı feryatların sesi olmuş bir kalem. Eline kalemine yüreğine sağlık...
464 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Roman ruhuna alışmış insanlara deneme okumak biraz yavan gibi gelir.
Ama Livaneli kalemi bir başka...Deneme okumayı sevmeyen bile severek okur.
Kendinize çok güzel düşünceler katacağınız,her duygu düşüncenin yansımasını ve bu doğrultu da neler olduğunu gözlemleyeceksiniz.
Adil hak ve hukuk,düşünce özgürlüğü,günümüz de bolca var olan karakterler,her bir sayfada yerli yerinde gözlemler içeren bir emek.Kalın oluşu korkutmasın su gibi okunuyor....
.
"Sürüden ayrılan insanı hiçbir rejim sevmez.Sürüden ayrılmanın,birey olmanın ve kendi kafasıyla düşünmenin en önemli göstergesi ise OKUMAKTIR."
Zülfü Livaneli'nin kalemine sağlık.
Muhakkak okumalısınız
Keyifli okumalar diliyorum.
464 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Entelektüel bir bireyin eleştirisi böyle olur!
Zülfü Livaneli, toplumumuzun aksayan yanlarını, gelişememe sebeplerini, kısır döngüye batmış çekişmelerini, imparatorluk mirası ülkemizin Batı ile Doğu arasındaki yalpalanışını, modernleşememesini, çarpık kentleşme ve çarpık fikirleşmeyi, entel yaşantı ile toplumun kimi kesimlerine tepeden bakan zavallıları, dilimizi, dilimizin çok yönlü ve gelişime açık halini, kültürel yozlaşmalarımızı, ahlaki çöküşümüzü, edebiyattan ve sanattan ve müzikten maalesef bihaber olduğumuzu nazik, şamarlarla değil tabiri uygunsa okşayarak, şamatayla değil uzlaşıcı bir havada eleştiriyor ve değerlendiriyor. Toplumumuza ayna tutuyor. Her bakanın kendinden bir şey görüp, kendinde bir şey değiştirme imkanı bulabileceği bir eser.
464 syf.
·22 günde·8/10 puan
Zülfü Livaneli yine bilgeliğini birçok konu başlığı altında göstermiş. Farklı farklı konularda denemeler yazarak bakış açısını göstermiş, bazı konularda çok yerinde tespitlerde bulunmuş. Daha önce okuduğum "Sevdalım Hayat" kitabından bu kitap için altyapım hazırdı. Sıkılmadan büyük bir zevkle okunabilecek bu eseri kesinlikle tavsiye ederim. Herkese iyi okumalar.
464 syf.
·2 günde·7/10 puan
zülfü livaneli, deneme kitabı olarak kaleme aldığı orta zekâlılar cenneti adlı bu eserinde sanat, tarih, siyaset, müzik, toplum, felsefe ve benzeri bir çok konu üzerinde fikirlerini okuyucuyla paylaşıyor.

toplumun yozlaşmasının ya da yozlaştırılmasının nedenlerini birçok konu başlığında ele alan livaneli, bu kokuşmuş düzenin nasıl düzeltileceği hususunda fikirler verip toplum olarak aynada kendimizi görmemize ışık tutuyor.

kitap içerisinde kendini çok fazla tekrarlaması ve ela aldığı bazı konuların sıradan ve önem arz etmeyen konular olması dışında kitabı genel olarak beğendiğimi söyleyebilirim.
"İki tip insan yaşıyor bu ülkede.Düzenden yararlanarak köşeyi dönmek isteyenler ve gidişattan acı duyarak toplumu değiştirmeye çalışanlar."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Orta Zekâlılar Cenneti
Baskı tarihi:
Aralık 2015
Sayfa sayısı:
464
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050930948
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Baskılar:
Orta Zekâlılar Cenneti
Orta Zekalılar Cenneti
1991 yılında yayınlanan Orta Zekâlılar Cenneti ile 2010 yılında yayınlanan Sanat Uzun, Hayat Kısa’dan derlenen yazılar elden geçirilmiş yeni baskısıyla okurlarla buluşuyor.

“Orta Zekâlılar Cenneti’ni yazdığım yıldan bu yana, Türkiye’de ve dünyada çok şey değişti ama gözlemlerime göre ‘orta zekâlı’ların iktidar alanı daha da genişledi, neredeyse başa çıkılmaz bir ortak paydaya dönüştü. Toplum kaliteyi –deyim yerindeyse– kusmaya başladı, iyiliğin yerini kötülük, temizliğin yerini pislik, hakkın yerini haksızlık, kibarlığın yerini kabalık, ahlakın yerini ahlaksızlık alma yolunda epey ileri gidildi.

Ne olup bittiğini anlamamıza destek verebilecek böyle bir kitabı yeniden yayınlarken, iki ayrı kitaptan, yani Orta Zekâlılar Cenneti ile daha sonra yayınlanmış olan Sanat Uzun, Hayat Kısa’dan bir derleme yapmayı ve birlikte sunmayı istedim. İçimden öyle geldi. Umarım okurlar bunu uygun karşılarlar.”
Ömer Zülfü Livaneli

Kitabı okuyanlar 2.136 okur

  • Mehmet Kotoş
  • Kevser Beykont
  • Fatma
  • Gamze KAPLAN
  • Ezgi İyice
  • MEVRA AYGÜNOĞLU
  • Albırt Aynştayn
  • Bahar Coşkun
  • selo
  • Gülizar

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%5.4
13-17 Yaş
%7.4
18-24 Yaş
%14.1
25-34 Yaş
%27.5
35-44 Yaş
%32.2
45-54 Yaş
%10.7
55-64 Yaş
%1.3
65+ Yaş
%1.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%61.7
Erkek
%38.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%36.5 (223)
9
%24.7 (151)
8
%18 (110)
7
%10.5 (64)
6
%4.6 (28)
5
%2.1 (13)
4
%1.1 (7)
3
%0.8 (5)
2
%0.5 (3)
1
%0.5 (3)

Kitabın sıralamaları