Orta Zekâlılar Cenneti

·
Okunma
·
Beğeni
·
5.188
Gösterim
Adı:
Orta Zekâlılar Cenneti
Baskı tarihi:
Aralık 2015
Sayfa sayısı:
464
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050930948
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
1991 yılında yayınlanan Orta Zekâlılar Cenneti ile 2010 yılında yayınlanan Sanat Uzun, Hayat Kısa’dan derlenen yazılar elden geçirilmiş yeni baskısıyla okurlarla buluşuyor.

“Orta Zekâlılar Cenneti’ni yazdığım yıldan bu yana, Türkiye’de ve dünyada çok şey değişti ama gözlemlerime göre ‘orta zekâlı’ların iktidar alanı daha da genişledi, neredeyse başa çıkılmaz bir ortak paydaya dönüştü. Toplum kaliteyi –deyim yerindeyse– kusmaya başladı, iyiliğin yerini kötülük, temizliğin yerini pislik, hakkın yerini haksızlık, kibarlığın yerini kabalık, ahlakın yerini ahlaksızlık alma yolunda epey ileri gidildi.

Ne olup bittiğini anlamamıza destek verebilecek böyle bir kitabı yeniden yayınlarken, iki ayrı kitaptan, yani Orta Zekâlılar Cenneti ile daha sonra yayınlanmış olan Sanat Uzun, Hayat Kısa’dan bir derleme yapmayı ve birlikte sunmayı istedim. İçimden öyle geldi. Umarım okurlar bunu uygun karşılarlar.”
Ömer Zülfü Livaneli
Arka fonda bülbülüm altın kafestenin,Farid Farjad'ın Golha'sının onu takip ederek Neşet Ertaş'ın Gönül Dağı'nın eşliğinde okudum işte bu kitabı.Üzerinde konuşulması gereken epeyce konu,uzunca bir okumam gereken kitap ve hakkında daha fazla bilgi edinmem gereken olaylar listesi bıraktı bu kitabıyla bana Zülfü Livaneli.

Hiç sağ sol catışmalarının temelinde Fatih kanunnamesi'nde yer alan "Kardeş katli vaciptir" ibaresinin ve ondan çok daha geriye giderek insanlığın ilk suçu olduğuna inanılan Habil ve Kabil'in olabileceğini düşünmüş müydünüz? Obezitenin alabildiğine her şey yiyip vücudun düzenini bozmak olduğunu bildiğimiz halde gün içinde onlarca bilgi,resmin,gürültünün işlendiği ruhumuzun da obez olabileceği aklınıza gelmiş miydi? Ne zaman bir şeyleri bir sınav kaygısıyla değil de safi ilginiz olduğu için,öğrenmek istediğiniz için öğrendiniz? Bizler ne zaman aydın kesimlerden olması gerekirken halkı küçümseyen ünlü tayfasının hayatını merak etmekten ilgi duymaktan ziyade bilime ve sanata ilgi duyacağız? Ne zaman birbirimizi ideolojilerle,etnik kökenle yargılamadan edebiyatta buluşacağız? Ne zaman kadın cinayetleri son bulacak ve ne zaman bu saldırgan ruh halimizden,huzursuz yapımızdan çıkıp karşılıklı saygının,inceliğin hüküm sürdüğü bir ülkeye gözlerimizi açacağız?

Bu sorular uzadıkça uzayabilir.Ve inanın bu sorular da buzdağının yalnızca görünen kısmıydı.Bu kitap benim zannımca okunulması ve yol göstericimiz olması gereken bir kitap.Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmamak için,sorgulamak için,biz ne ara bu hale geldik sorusunu açık açık yöneltebilmek için,ufku dar insanlardan olmamak için,bir koyun olup güdülmemek ve vahşetten ziyade artık gerçekten güzel şeylerin olabilmesine katkıda bulunmak için.En önemlisi de paranın öneminin kol gezdiği,başarının virüs gibi yayıldığı şu dönemlerde onurlu ve vicdanlı bir insan gibi yaşamanın tüm maddi değerlerden çok daha önemli olduğunu yeniden hatırlamak için okuyunuz,okutunuz..
Genelde deneme okumayı pek sevmem fakat kitap Livaneli'den olunca kitabı okumaktan hiç sıkılmadım.Aksine bana birçok şey kattığı için iyi ki okumuşum dedim.Kitap başlıklar halinde devam ediyor.Her başlıkta her sayfada ayrı bir konu.Bazı yanlışların düzeltilmesi farkına varılması için okunması gereken bir kitap.Benim gibi Livaneli okumayı seven herkese tavsiyem.
Tabiri caizse karnaval gibi bir kitap, kütüphane gibi bir yazar. Aşk, sanat, müzik, kültür, kitap, şiir, savaş,ölüm...Her şey var. Livaneli demiş ki: "Belki de ileride bu çıldırmış dünyayı kadınlar kurtaracak." Tereddüt etmeden okunması gereken bir eser.
Zülfü Livaneli yine bilgeliğini birçok konu başlığı altında göstermiş. Farklı farklı konularda denemeler yazarak bakış açısını göstermiş, bazı konularda çok yerinde tespitlerde bulunmuş. Daha önce okuduğum "Sevdalım Hayat" kitabından bu kitap için altyapım hazırdı. Sıkılmadan büyük bir zevkle okunabilecek bu eseri kesinlikle tavsiye ederim. Herkese iyi okumalar.
Livaneli’nin geçmişten günümüze tüm konuları ele alarak,toplumun kültürel değerlerinden tutun da sanat,siyaset,ahlak daha birçok konuya değindiği bu kitabında bence anafikir ‘ne olursanız olun,yeter ki insan olun’deyimidir.Hırslı olmak başarıyı mı getirir yoksa bitişi mi?Sadece tanınmak için mi icra edilir bazı değerler yoksa insan kendisi bunu yapmayı istediği için mi?..Kendimizi yeniden sorgulamaya itecek,bizi düşüncelere gark edecek,yenilenmeye adım adım değil koşarak yaklaştıracak bir kitap bence.Kendini tanımaktan geçiyor herşey bugün,ertesi gün yine aynı şeyleri tekrarlamamak için.Makam,mevki,mertebe ne olursa olsun bir insanın yine tek başına,çaresizce ölümü bekleyeceği ve bulacağı gerçeğini değiştirmiyor hiçbirşey..’Bunca hoyratlık,bunca kan,bunca hunharlık,bunca yalan dolan,iftira,ruhlarımızda iz bırakmadan mı geçip gidiyor sanıyorsunuz?’diyor..Evet doğru.Girmiş olduğumuz buhrandan artık sıyrılıp,kendimiz olma vakti geldi,başarılarımızı birilerine mâl etmek olmamalı artık amaç..Tüm bunların sonunda sanata,şiire,müziğe,yani temiz okyanus dalgalarına,kirletilmemiş limanlara sığınmaktan başka çare yok! Kesinlikle okuyun,zira içerisinde mutlaka sizi kucaklayacak cümleler bulacaksınız...
Zülfü Livaneli'nin her kitabında bulduğum duru ve akıcı dili bu kitabında da fazlasıyla buldum,çok keyifle ve bir solukta bitirdim.İşlediği konular,verilen örnekler,mükemmel benzetmeler ve özellikle güncel konular başta olmak üzere hemen her konuyla ilgili bir bölüm vardı.Keyifle okunacak bir kitap şiddetle öneriyorum.
Öyle bir kitap düşünün ki Tolstoy'dan, Dostoyevski'den, Eco'dan, Borges'ten, Aragon'dan, Berger'den, Beethoven'dan, Miro'dan...; Nâzım'dan, Yunus Emre'den, Pir Sultan'dan, Aşık Veysel'den, Yaşar Kemal'den, Mehmed Uzun'a kadar daha nice yazar, şair, müzisyen, ressam vs. bulursunuz kitabı okurken. Orta Zekâlıların Cenneti'nde her türlü konuya rast gelebilirsiniz. Ve bu konular size çoğu zaman olanla-olması gereken hakkında göz açtırır. Kitabın kalınlığından ve paralel doğrultudaki bazı yazıların "biraz önce bunu okumuştum" hissinden yakınsam da ansiklopedi tadında bir kitap. Herkese iyi okumalar dilerim.
Kitap Zülfü Livaneli’nin gazetede yazdığı köşe yazılarından oluşuyor. Sanat, edebiyat, tarih, politika gibi birçok konuda yazılmış bu yazıları okumak keyifliydi. Zülfü Livaneli'ni bu kadar geç tanımış olmam üzücü.
Orta Zekâlılar Cenneti deneme türünde bir kitap. Kitabın arka kapağında “1991 yılında yayınlanan Orta Zekâlılar Cenneti ile 2010 yılında yayınlanan Sanat Uzun, Hayat Kısa’dan derlenen yazılar elden geçirilmiş yeni baskısıyla okurlarla buluşuyor.” ifadesi var. Yani yazarın daha önce basılmış iki kitabının yeniden düzenlenmiş halini okuyoruz ama konular ve yazılar güncelliğini koruyor, sanki bugün yazılmışlar gibi günümüze uyuyor.

Kitapta her konudan yazıya rastlıyoruz. Farklı başlıklar altında o başlıkla ilgili yazılar toplanmış. Ben en çok kitaplarla ilgili yazıları sevdim. Birçok kitabı öğrendim, okuma listeme ekledim. Hatta ilgilenenler için yazarın “En sevdiğim on kitap” dediği listesini paylaşıyorum. Ben altısını okumuşum, okumadıklarımı da kesinlikle okuyacağım. Siz bu listeden kaç kitap okumuşsunuz?

1. William Faulkner – Ağustos Işığı
2. Dostoyevski – Suç ve Ceza
3. Binbir Gece Masalları
4. Mevlana – Mesnevi
5. Lev Tolstoy – Anna Karanina
6. Gustave Flaubert – Madam Bovary
7. Yaşar Kemal – İnce Memed
8. Garcia Marquez – Kırmızı Pazartesi
9. Cervantes – Don Kişot
10. Ernest Hemingway – İhtiyar Adam ve Deniz

Sonuç olarak Orta Zekâlılar Cenneti başta deneme sevenler olmak üzere her kitap severin okuması gereken bir kitap.
Geri zekalilar diyemedigi için olsa gerek ki, kitabın ismini Orta zekalilar olarak koymuş.. Livanelinin köşe yazıları.. Kafada ışıklar çaktiriyor...
“Aa bu kitabini okumamistim !” diye kitap fuarinda saldirip, eve gelince sag kosesindeki “deneme” yazisini gorunce “olamaaz!” diye bir kenara koydugum(roman seviyorum), ama baslayinca bir hafta bile demeden bitirdigim, her yere goturup cantamda tasidigim ve neredeyse 100-150sayfasinin altini cizmis oldugum, bir de defterime unutmamak adina notlar aldigim kitap. Demek ki neymis? ön yargili davranmicakmisiz
Zülfü Livaneli'nin bu kitabını okurken farklı bir ruh halindeydim sanki. Hani derler ya " Hızır’la gezen Musa (as) gibidir insan…" (http://www.saitcamlica.com/...sa-as-gibidir-insan/) Livaneli'nin bu kitabı yaşadığımız coğrafyanın acımasızlıkları, zorlukları karşısında, doğru bir bakış açısı elde etmek için, benim en anlamlı bulduğum olay, Hızır (as) kısasıdır. "Hızır Kıssası gözlüğü ile” olaylara bakabilen bir insanın, yasadığı coğrafyayı ve insanlarını sorgulamama lüksü olmayacaktır. Dünyanın gelmiş geçmiş en bilge adamıyla (bana göre) bir yolculuğa çıkma fırsatım olduğu hayali ile başladım kitaba . Bilge adamın işine karışmamak ve yolculukta yaşanacak olaylara sabredeceğim söz verip yolculuğu tamamladım. Sonuç olarak gördüm ki ; Türkiye'nin durumunu çok güzel analiz etmiş Livaneli. Ne kadar da doğru dediğim bir çok cümlesinin altını çizerek okudum. Kitapların kalbi olduğuna inanan herkese tavsiye ederim.
Sağcı, solcu, milliyetçi, enternasyonalist, tarikatçı, Fenerbahçeli, Galatasaraylı, Beşiktaşlı, genç-yaşlı, kadın-erkek, köylü-şehirli, Doğulu-Batılı, zengin-yoksul olmanız fark etmez.
Yeter ki düzgün insan olun!
Yaşamımın bana öğrettiği en önemli gerçek şu: Türkiye iyi niyetli insanlara göre bir ülke değil. Bir Anadolu türküsünün dediği gibi: " Bizde adet böyledir/ Güzeli ağlatırlar, çirkini söyletirler."
Zaten hep böyle olmadı mı?
Ben Türkiye'de iyi insanlar da tanıdım ama kötü insanların sayısı çok daha fazla, başa çıkılamayacak kadar fazla.
Hem de sağcı-solcu, dinci-laik, eğitimli-eğitimsiz ayrımı gözetmeden.
"..Sağcı, solcu, milliyetçi, enternasyonalist, tarikatçı, Galatasaraylı, Beşiktaşlı, Fenerbahçeli, genç-yaşlı, kadın-erkek, köylü-şehirli, Doğulu- Batılı, zengin-yoksul olmanız fark etmez.
Yeter ki düzgün insan olun.."
"İki tip insan yaşıyor bu ülkede. Düzenden yararlanarak köşeyi dönmek isteyenler ve gidişattan acı duyarak toplumu değiştirmeye çalışanlar."
Jean-Paul Sartre ne demişti: "Savaşta ölen tek bir çocuk karşısında benim bütün kitaplarımın ne değeri var?" Evet, yalnız Sartre'ın kitaplarının değil, bütün kitapların, hatta bütün uygarlığın ne anlamı var?
Şunu unutmayalım: En büyük anıt insanlardır.
Kardeşler, ne olursanız olun, yeter ki düzgün insan olma vasfını yitirmeyin!
Sağcı, solcu, milliyetçi, enternasyonalist, tarikatçı, Fenerbahçeli, Galatasaraylı, Beşiktaşlı, genç-yaşlı, kadın-erkek, köylü-şehirli, Doğulu-Batılı, zengin-yoksul olmanız fark etmez.
Yeter ki düzgün insan olun!

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Orta Zekâlılar Cenneti
Baskı tarihi:
Aralık 2015
Sayfa sayısı:
464
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050930948
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
1991 yılında yayınlanan Orta Zekâlılar Cenneti ile 2010 yılında yayınlanan Sanat Uzun, Hayat Kısa’dan derlenen yazılar elden geçirilmiş yeni baskısıyla okurlarla buluşuyor.

“Orta Zekâlılar Cenneti’ni yazdığım yıldan bu yana, Türkiye’de ve dünyada çok şey değişti ama gözlemlerime göre ‘orta zekâlı’ların iktidar alanı daha da genişledi, neredeyse başa çıkılmaz bir ortak paydaya dönüştü. Toplum kaliteyi –deyim yerindeyse– kusmaya başladı, iyiliğin yerini kötülük, temizliğin yerini pislik, hakkın yerini haksızlık, kibarlığın yerini kabalık, ahlakın yerini ahlaksızlık alma yolunda epey ileri gidildi.

Ne olup bittiğini anlamamıza destek verebilecek böyle bir kitabı yeniden yayınlarken, iki ayrı kitaptan, yani Orta Zekâlılar Cenneti ile daha sonra yayınlanmış olan Sanat Uzun, Hayat Kısa’dan bir derleme yapmayı ve birlikte sunmayı istedim. İçimden öyle geldi. Umarım okurlar bunu uygun karşılarlar.”
Ömer Zülfü Livaneli

Kitabı okuyanlar 451 okur

  • Roniya
  • Tuğba Ocak
  • Gizem
  • Cansu Örtgen
  • tuğba genç
  • Ahmet Turhan
  • Derya Akgul
  • Nuray
  • Beste Ünver
  • Suay

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.4
14-17 Yaş
%7.4
18-24 Yaş
%14.1
25-34 Yaş
%27.5
35-44 Yaş
%32.2
45-54 Yaş
%10.7
55-64 Yaş
%1.3
65+ Yaş
%1.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%61.7
Erkek
%38.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%37.3 (62)
9
%23.5 (39)
8
%17.5 (29)
7
%9 (15)
6
%7.2 (12)
5
%2.4 (4)
4
%0.6 (1)
3
%0.6 (1)
2
%1.2 (2)
1
%0.6 (1)

Kitabın sıralamaları