Ortaçağ Barbarlar - Hıristiyanlar - Müslümanlar

9,4/10  (5 Oy) · 
12 okunma  · 
5 beğeni  · 
808 gösterim
Dünya kamuoyunun gündemine Gülün Adı ve Foucault Sarkacı ile giren Umberto Eco'nun romanlarında ortaçağa sık sık yer verdiği biliniyor. Fakat ortaçağ üzerine sahip olduğu geniş bilgiyi kurgudan öteye taşıyan Eco bu sefer karşımıza ortaçağ tarihi uzmanı ve ansiklopedi yazarı olarak çıkıyor. Umberto Eco'nun danışmanlığında hazırlanan ve toplam dört ciltten oluşan Ortaçağ Ansiklopedisi'nin ilk cildi, "Babarlar, Hıristiyanlar, Müslümanlar" adıyla Alfa Yayınları tarafından yayımlandı.

Umberto Eco bu kitapta, farklı disiplinlerde ortaçağ üzerine uzmanlaşmış isimlerle işbirliği yaparak; okuyucusunu sanat, tarih, edebiyat, müzik, felsefe, bilim ve teknik gibi başlıklar altında Avrupa uygarlığının söz konusu dönemdeki hikayesine doğru yolculuğa çıkarıyor. Kitap, Umberto Eco'nun ortaçağın ne olduğunu ya da kendi deyişiyle öncelikle ne olmadığını anlatan giriş yazısıyla başlıyor ve böylelikle kitaptan nasıl yararlanılması gerektiğinin ipuçlarını veriyor. Bu yazıda ortaçağın başlangıç ve bitim tarihlerini de tartışan Eco, dönemin yaygın kabuller (476-1492 yılları) itibarıyla en az 1016 yılı kapsadığını belirtiyor. Girişi izleyen bölümler klasik ansiklopedi formatında düzenlenmiş değil. 'Tarih' başlıklı ilk ana bölümde Laura Barletta'nın 'Giriş' başlıklı yazısını Filippo Carla, Paquale Rosafio, Massimo Pontesilli gibi önemli yazarların dönem anlatımları izliyor.

İkinci ana bölüm olan 'Ekonomi ve Toplum'da kentler, ekonomi modelleri, ormanlar, evcil ve yabani hayvanlar, imalat ve loncalar, ticaret ve ulaşım yolları, limanlar, para, aristokrasiler, yoksullar, hacılar, yardım sistemi, din, savaş ve toplum, kadınlar, gündelik hayat ayrı bölümler halinde farklı yazarlar tarafından ele alınıyor. Üçüncü ana bölüm, Umberto Eco'nun giriş yazısıyla başlayan 'Felsefe', dördüncü ana bölüm 'Bilim ve Teknik', beşinci ana bölüm olan 'Edebiyat ve Tiyatro' kapsamlı biçimde işleniyor.

Bunu; kentleri, mimariyi ve plastik sanatları da kapsayan 'Görsel Sanatlar' ve dansın dahil edildiği 'Müzik' izliyor.

"Ortaçağ Roma İmparatorluğu'nun dağılma döneminde başlayıp, tutkal görevi gören Hıristiyanlığın yardımıyla, Latin kültürünü, imparatorluğu yavaş yavaş istila eden halkların kültürüyle birleştirerek; uluslarıyla, konuşmaya devam ettiğimiz dilleriyle vedeğişimlerden ve devrimlerden sonra bile olsa bizim olmaya devam eden kurumlarıyla günümüzde Avrupa dediğimiz yere hayat veren dönemdir" diyen

Eco'nun okuyucusuyla söyleşircesine tutturduğu dili ve üslubu Leyla Tonguç Basmacı'nın çevirisiyle Ortaçağ'ı hem önemli bir başvuru
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  960
 • ISBN:
  9786051066233
 • Çeviri:
  Leyla Tonguç
 • Yayınevi:
  Alfa Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
fazi 
11 Tem 21:50 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Editörlüğünü Umberto Eco'nun yaptığı, birbirinden iyi yazarların hem düşünceleri hem de belgeler ile katkı sağladıkları ansiklopedi niteliğinde bir kitap okudum..
Hakkını verip vermediğimi bilmiyorum şimdilik, ilerleyen dönemde belgesellerle ve araştırmalarla destekleyince göreceğim sonucu.
Belirli bir konu olmadığından, incelemede de tek bir konudan bahsetmeyeceğim. Kitap nelere değinmiş, hangi konular mevcut kısaca bundan bahsedeceğim. 960 sayfalık bir kitap nasıl incelenir onu da bilmiyorum gerçi :D
Ortaçağ hakkında çok bilgim olduğunu düşünerek başladığım eseri, o kadar az şey biliyormuşum ki diyerek bitirdim. Kitap resmen beni mahvetti :D
Bu yüzden Eco'nun da dediği gibi "Zihninizi boşaltın" ve okumaya öyle başlayın Ortaçağ'ı!
Kitap genel olarak ortaçağın ne olduğundan değil ne olmadığından bahsederek ilerliyor. Hatta öyle bir giriş yapılmış ki kitabın önünde eğilmek istedim :D Barbarlar, kilise, hristiyanlık, papa, roma imparatorluğu, müslümanlığın yayılışı, hicret ve daha nice konu gayet anlaşılır bir şekilde ve belgelerle gözler önüne seriliyor.
Eco ve yazarlar; herkesin bildiğini sandığı ancak yanlışlarla dolu ortaçağ anlayışını yıkıyor, yerine yüzyıllar toplamı olan ve yaşanan gelişmelerle insanlığı etkisi altına alan bir çağ inşa ediyor. Ekonomi, tarih, toplum, felsefe, görsel sanatlar, müzik, bilim ve teknik ana başlıklarından oluşan eser, uzun soluklu bir serüven sunuyor okuyucuya.
Ortaçağda elyazmalarına ulaşmak uğruna kilometreler süren yolculuklardan, bilginin her türlüsü için yapılan fedakarlıklardan da bahseliyor kitapta.
Müslümanlık, göç ve islamiyet ile ilgili çok farklı bilgiler bulmak mümkündü eserde ve çoğu da tarihlerle desteklenmişti. Bu konuda çok fazla bilgi bulabileceğimi düşünmemiştim başlarken, bu da beni fazlasıyla şaşırttı.. Halifeler, islamiyetin yayılması için yapılan savaşlar gibi konu başlıkları da hayli özenle hazırlanan yazılarla desteklenmişti.
Yazarlar; krallık, papa, şairler ve zengin sınıfına değinirken; fakir sınıfı ile yaptıkları ibadetleri de unutmuyor ve uzun uzun anlatıyor.
Ortaçağdan günümüze gelen icatlar, yazılan şiirler ve kitaplar, bestelenen müzikler de önemli bir yer tutuyor eserde. Hatta müzik üzerine yazarken pagan eserlerinden, tek ve çok sesli kutsal müziğin başlangıcından, kilise ve imparatorlukta müziğin yerinden, ilahilerden ve mezmurlardan da büyük bir titizlikle bahsediliyor.
Bu çağdaki Tanrı ve din anlayışı, ibadetlere verilen önem, kiliseye olan saygı, imparatorluğun yıkılışı ve papanın ortaçağdaki yeri hakkında da başka yerlerde bulamayacağım bilgiler öğrendim okurken.
Sayfa sayısı fazlaydı evet. Ancak kitaptaki tek bir cümle bile boşa yazılmış değildi. Toplamda 3813 sayfa olan dört ciltlik bir set Ortaçağ. İlber Ortaylı'nın da önerdiği kitaplar arasında.
Ortaçağı, bu dönemde tarihin kaçınılmaz değişimini merak eden, tarafsız bir bakış açısı ile okumak isteyen herkese önerimdir..

Kitaptan 1 Alıntı

fazi 
10 Tem 20:03 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Umberto Eco - Ortaçağ
"Ayrımların gün ışığına çıkması faydalıdır. Böylece aranızdaki gerçek inananlar ortaya çıkacaktır." -Aziz Paulus

Ortaçağ, Umberto Eco (Sayfa 142 - Alfa Yayınları , E-kitap 1. Sürüm Nisan 2014)Ortaçağ, Umberto Eco (Sayfa 142 - Alfa Yayınları , E-kitap 1. Sürüm Nisan 2014)

Kitapla ilgili 1 Haber