Ortaçağ Felsefesi Tarihi

8,0/10  (2 Oy) · 
7 okunma  · 
2 beğeni  · 
795 gösterim
Çoğumuza göre bütünüyle "karanlık", bir kısmımız içinse "olabilecek bütün hakikat ve hikmetlerin çağı" olan Ortaçağın gerçek yüzünü, onun en yüksek kültür değerlerinden biri olarak felsefesini doğru, açık, sistematik, sınıflayıcı ve anlaşılır bir dille anlatmaya yönelik ciddi bir teşebüs niteliğindedir, Ortaçağ Felsefesi Tarihi.


Müstakil bir Ortaçağ felsefesi tarihi olarak, alanında ve türünde Türkçede yayımlanan ilk eser olma onurunu taşımaktadır. Üstelik, sadece Hristiyan felsefesine değil, fakat aynı zamanda islam felsefesine de hakettiği yer ve değeri veren bakış açısıyla...

Kitap, Ortaçağ felsefesinin başta iman-akıl, din-felsefe ilişkisi olmak üzere, bütün problematiklerini ve tümeller kavgasından Tanrı delillerine, teoloji olarak metafizikten etiğe, teknik bir nitelik taşıyan bütün konuları yanında; bu felsefe geleceğinin Aziz Augustinus'tan Ockham'lı William'a, Kindi'den İbn Rüşd'e tüm büyük filozoflarının görüşlerini de ihtiva etmektedir.

(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2000
 • Sayfa Sayısı:
  296
 • ISBN:
  9789758149156
 • Yayınevi:
  Asa Kitabevi
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

Ebru Bulut 
26 Ağu 17:28 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İnsanın mutluluğu Tanrı’da araması da bir raslantı değildir, çünkü o Tanrı tarafından, mutluluğu yalnızca Tanrı’da bulacak şekilde yaratılmıştır; zira, sonlu insan varlığını yalnızca sonsuz olan Tanrı tamamlayabilir.

Ortaçağ Felsefesi Tarihi, Ahmet CevizciOrtaçağ Felsefesi Tarihi, Ahmet Cevizci