Ortaçağ Türk Devletlerinde Suç ve Ceza

7,3/10  (4 Oy) · 
7 okunma  · 
4 beğeni  · 
37 gösterim
İnsanlık tarihinin başlangıcından beri suçun olduğu her yerde mutlaka ceza da olmuştur. Cezalar pek çok uygarlıkta uzun tecrübelerle ve zaman içerisinde ortaya çıkan yasa ya da yasaklarla düzenlenmeye çalışılmıştır.

Bazı dönemlerde cezalandırma yöntemleri işkence ve azap çektirme adı altında bir meslek, hatta sayısı hiç de az olmayan bazı sadist yöneticilerin desteği ile sanat olarak algılanabilmiştir.

Ortaçağ Türk Devletlerinde, suç ve ceza konusunda Türkçe yazılanlar oldukça sınırlıdır. Bu konuda Avrupa’da yazılmış çeşitli çalışmalarda da Türk tarihinin herhangi bir dönemine ait örneklere yer verilmemiştir.

Ortaçağ Türk Devletlerinde Suç ve Ceza, ihmal edildiğini ve ayrıntılı bir şekilde incelenmesi gerektiğini düşündüğümüz bu alana dikkat çekmek ve giriş yapmak üzere yazılmış bir eserdir.

Adam nasıl asılır?Bir insanı ibreti alem için nasıl cezalandırırız? Holywood vb. de dahi görülmeyecek işkence ve ceza yöntemleri hepsi bu kitapta. Çoğu Türk İslam devletlerinde verilen ama İslama aykırı olan cezalandırma yöntemleri toplanmış bu kitapta.Bu cezalar kaynağını eski Türk töresi yani örfi hukuktan almakta. Özellikle Timur ve Cengiz Hanların yaptıkları da dikkat çekici. Peru'da dedikodu yasağının özgürlüklere müdahale olarak değerlendirilmesi bahsi de okunmaya değer.

Murat ALTIN 
07 Şub 01:48 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Öldürmenin binbirden fazla çeşidi ve yolu var. Misâl: Boğarak öldürme diyor başlıyor anlatmaya; suda boğarak öldürme, yayının kirişi ile boğarak öldürme, ip ile boğarak öldürme... vs en çok dikkatimi çekenler kışilerin azı dişlerinin kafalarına çakılmasi ve makatlarindan hava basarak şişirmek usulü öldürülmeleri oldu.

Fatih Beyazkaya 
 21 Oca 00:03 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Timur'un katliamlarını çok güzel anlatılmıştı. Ceza nasıl olur ne türdür, devletlere, milletlere göre nasıl farklılık gösterdiğini güzel bir şekilde ifade etmiş Cünyet hoca.