Ortaçağ'ı Özledim (Onların Ortaçağ'ı 1. Cilt)

·
Okunma
·
Beğeni
·
19
Gösterim
Adı:
Ortaçağ'ı Özledim
Alt başlık:
Onların Ortaçağ'ı 1. Cilt
Baskı tarihi:
2002
Sayfa sayısı:
287
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Gaziyurt Matbası
287 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Uzun zaman önce okumama rağmen hala unutmadığım bir kitaptır. Ortaçağ Avrupa'sının kötü hallerine nispeten bizim milletimizin en iyi olduğu zamanları olmasından dolayı kitabın adı Ortaçağ'ı Özledim olmuş diye düşünüyorum. O dönemi bütün halleriyle yansıtan bir kitap. Merak edenler için okumaya değer.
"17. asır sonlarında yurdumuza gelen Grolet adlı bir yazar;
"Türkler, yıkanmada mübalağaya kaçarlar; bu kadar sık yıkanmasalar, muhakkak ki, daha az hasta olurlar!.. Hemen her gün yıkandıkları için de beyinleri sulanmaktadır!..' diyerek pislikten kendi beyninin sulandığını ortaya koyarken; bir İspanyol seyyah da, 'Türkler, biz Hıristiyanların pis olduğunu ileri sürüyor. Halbuki yıkanmak zararlıdır. İspanya'da hayatı boyunca iki defa yıkanmış erkek veya kadın yoktur. Yıkanmanın zararı pek çok kişide görülmüştür. Hele biz Hıristiyanlar, alışık olmadığımız için bize daha zararlıdır' sözü ile İspanya'daki pisliği bizzat itiraf etmiştir."
"Katil Avrupalı'nın sadece içi değil dışı da 'kirli'dir. Son zamanlara kadar da kirli kalmıştır. Bazı yabancı filmlerde, seyredenler görmüşlerdir.
Kadın veya erkek 'elinde ıslatılmış bir bez'le koltuk altlarını ve boynunu silerek temizlenir veya temizlendiğini zanneder!..
Yine bazı filmlerde, elinde bir bardak su ve diş macunu sürülmüş diş fırçasıyla dişlerini fırçalayan kişi, bardaktaki su ile ağzını çalkalayarak aynı bardağa döker ve bu işlemi tekrar tekrar yapar."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ortaçağ'ı Özledim
Alt başlık:
Onların Ortaçağ'ı 1. Cilt
Baskı tarihi:
2002
Sayfa sayısı:
287
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Gaziyurt Matbası

Kitabı okuyanlar 4 okur

  • Neva neva
  • Gamze Demirelli
  • Mona Roza
  • 119. Element [De]

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%75 (3)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%25 (1)