Ortadoğu’da Diktatörler

9,0/10  (2 Oy) · 
6 okunma  · 
3 beğeni  · 
324 gösterim
“Bu da ne?” demeyin.
Kitabı okuyunca çok hoşunuza gidecek.
“Dimu-Karasi.”
Eğlenceli ve müzikal.
Söylene söylene anlamını bulacaksınız.
“Bu kadarı da olmaz” demeyin.
Şöyle bir etrafınıza bakın.
Benim yazdığım türden konulara.
Okuyunca bu coğrafyanın her şeyini öğreneceksiniz.
Sizi bekleyen riskleri de...
Kurtulmanın yollarını da...
Sonrası çok kolay: Bilerek karar vermek!
Ama öncesinde düşünmek.
Birlikte yürümek için...
Demokrasi ve özgürlük içinde.
Türkiye ve herkesin onurlu geleceği için.
Son şansımızı değerlendirip,
hep birlikte kurtulmak için.
Hep birlikte!
Yoksa... Yok olmak.
Hep birlikte.
Yavaş yavaş.
Ya da!!!

(Tanıtım bülteninden)
Yok satan Nihilist 
09 Oca 19:01 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yakın tarihte arap camiası ve ülkemize dair detaylı bilgiler barındıran, okuduktan sonra ufkumun tarih açısından fazlasıyla artmasına genişlemesine sebep olan 240 sayfa. Özellikle arap baharı sürecini anlamak için bire bir.

Kitaptan 19 Alıntı

Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
08 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çok kaba olacak ama Grekler Truva' yı almak için at kullandı ancak ABD coğrafyamızı ele geçirmek için sürekli eşşek kullanıyor.

Ortadoğu’da Diktatörler, Hüsnü Mahalli (Sayfa 105 - Destek Yayınları)Ortadoğu’da Diktatörler, Hüsnü Mahalli (Sayfa 105 - Destek Yayınları)
Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
 08 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İlk Müslüman ülke olarak Türkiye' yi 4 Nisan 2009 ' da ziyaret eden Obama TBMM' de yaptığı konuşmada ''İslam '' vurgusu yaparken, 6 Haziran günü Mısır' a giderek Kahire Üniversitesin' nde ''demokrasi'' vurgusu yaptı ve büyük alkış aldı. Ama her ne hikmetse Obama Mısır' a giderken, Suuidi Arabistan' a uğrayıp Kral Abdullah' tan som altın Kraliyet Nişanı' nı almayı da ihmal etmedi. Trump' ın 20 Mayıs 2017 ' de yaptığı gibi... Demek ki Suudi kralının nişanında bir keramet vardı ! Elbette Suudi kralı, ''Hadimul Harameyn'' yani Kutsal Mekke ve Medine' nin Hizmetkarı.
Fakat gerçekte o bir tek Washington' a hizmet ediyordu.

Ortadoğu’da Diktatörler, Hüsnü Mahalli (Sayfa 83 - undefined)Ortadoğu’da Diktatörler, Hüsnü Mahalli (Sayfa 83 - undefined)
Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
08 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ocak 2017' de iktidara geldiği günden itibaren her alanda olduğu gibi İran konusunda da çelişkili politika izleyen Trump, damadının memleketi İsrail' e hizmet etmek için '' İllede İslam düşmanı olacağım ! '' diyor ama İslamın Şii olanını seçiyor. Bu da doğal çünkü Sünni olanlar durmadan ondan silah alıyor. Suudiler tek bir imzada 380 Milyar Dolar, küçücük Katar 15 Milyar Dolar, BAE ve diğerleri kat kat fazlası silah aldı. Hepsi de İran' dan korkuyor! Onlara göre, ''İran nükleer bombaya sahip olursa hepsini yok edecek.'' Ya İsrail' in sahip olduğu yüzlerce nükleer, kimyasal ve biyolojik bomba ne olacak? Yoksa Sünnilere zarar vermiyor mu? Tam bir maskaralık! Fakat bütün bunlar İran' ın umurunda değil ve kendi bildiği yolda emin adımlarla ilerliyor. Uzun bir kavgadan sonra batı ile barıştı ve 14 Temmuz 2015 de nükleer anlaşmaya imza attı. Anlaşmayla çok büyük siyasi, ekonomik, psikolojik ve mali kazanımlar elde eden İran, öncesinde ve sonrasında Suriye' ye verdiği desteğe uluslar arası bir tanınma sağladı. Bu da yetmedi, batı anlaşma ile''İran demokrasisini'' kabullenmiş oldu.

Ortadoğu’da Diktatörler, Hüsnü Mahalli (Sayfa 223 - Destek Yayınları)Ortadoğu’da Diktatörler, Hüsnü Mahalli (Sayfa 223 - Destek Yayınları)
Yok satan Nihilist 
09 Oca 11:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kaddafi'nin batı karşıtı tutumu.
Batı, 27 yaşında genç bir yarbay olarak kralı deviren İngiliz ve Amerikan üslerini kovan Kadafi'nin bu kazığı batı tarafından hiç unutulmadı. Üstelik kaddafi emperyalizmi temsil eden batılı ülkelerle özellikle, özellikle Afrikada mücadele etmeyi hiç unutmamış ve dümyanın her yerinde batı için problem yaratmıştı. Örneğin Mandela ve Güney Afrikanın mücadelesine en büyük desteği Kaddafi vermişti. Dönemin başbakanı Turgut Özal, Kaddafinin teröre destek vererek ABD'yi kışkırttığına ve bu ABD'nin yaptığı saldırıyı hak ettiğini ima etti. Oysa birçok resmi belgeye göre Kaddafi'nin desteği olmasaydı 20 Temmuz 1974 Kıbrıs çıkartması başarılı olmayacaktı!

Ortadoğu’da Diktatörler, Hüsnü Mahalli (Sayfa 58 - Destek)Ortadoğu’da Diktatörler, Hüsnü Mahalli (Sayfa 58 - Destek)
Yok satan Nihilist 
09 Oca 09:50 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

... Irak halkı etnik ve mezhepsel olarak ayrıştırıldı. Yani kürtler kürt partilere, şiiler şii ve sünniler sünni partilere oy verdi. Hristiyanlar da kendi partilerini seçti. Siyasal tercihlerin hiçbir önemi kalmadı.

Okur notu: Gidişat ne kadar da benzeşiyor değil mi?

Ortadoğu’da Diktatörler, Hüsnü Mahalli (Sayfa 192 - Destek)Ortadoğu’da Diktatörler, Hüsnü Mahalli (Sayfa 192 - Destek)
Yok satan Nihilist 
09 Oca 10:34 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Baba Esad ülkede olup biten her şeyden haberdardı. Örneğin önemli kişilerin çocuklarını askerlikten kurtarmak için gizli ve kısa süreli Bedelli askerlik yasasının çıkartılması... Baas parti üyesi ve önemli kişilerin çocuğu öğrencilerin avantajlı olarak üniversiteye alınması ve çoğunun Sovyetler birliği ve Doğu bloku üzerinde burslu okutulması... Eğitim sisteminin sık sık değiştirilmesi ve iktidardaki kişilerin çocuklarına avantaj sağlanması...

Okur notu: Nedense baba Esad'ın yaptıkları bana çok tanıdık geliyor.

Ortadoğu’da Diktatörler, Hüsnü Mahalli (Sayfa 165 - Destek)Ortadoğu’da Diktatörler, Hüsnü Mahalli (Sayfa 165 - Destek)
Yok satan Nihilist 
09 Oca 11:10 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kaddafi kendi vatandaşına tüm hizmetleri ücretsiz verme çabası içerisindeydi. Ulaşım, eğinim, sağlık ve barınma gibi... Devlet vatandaşını içte ve dışta ücretsiz tedavi ediyordu. Her tarafta hastane inşa ediliyordu. Yüz kadar irili ufaklı aşiretin meydana getirdiği Libya halkına tüm çağdaş hizmetleri sunma gayesinde olan Kaddafi'nin paylaşmayı istemediği tek şey iktidarı idi.

Ortadoğu’da Diktatörler, Hüsnü Mahalli (Sayfa 53 - Destek)Ortadoğu’da Diktatörler, Hüsnü Mahalli (Sayfa 53 - Destek)
Yok satan Nihilist 
09 Oca 11:45 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Tunus ve reformlar.
1956'da bağımsız olan Tunus'un ilk başkanı Habib Burgiba. Atatürk hayranı olan Burgiba ülkesini Arap camiasının ilk Laik devleti yaptı ve islamcıların tehlikesine dikkat çeken yeni anayasa ve yasalarda tartışmalı birçok karara imza attı.

1. Kadınların 17 ve erkeklerin 20 yaşından önce evlenmelerini yasakladı ve çok eşliliğe son verdi.
2. Kürtajı serbest bıraktı.
3. Erkeklerin eşlerini şeriat usulü boşamalarını yasakladı.
4. Üretimi ve verimli çalışmayı engellediği gerekçesi ile 1962'de çalışanlar için orucu yasakladı.
5. 1964'de milli servetin gereksiz yere harcandığını söyleyerek vatandaşlara hacca gitmeyin dedi.
6. Dünyayı başörtüsüz daha iyi görebilirsin! sloganıyla 1981'de türbanı yasakladı ve işe giden gençlerin sabah namazlarını camide kılmasına yasak getiri.

Ortadoğu’da Diktatörler, Hüsnü Mahalli (Sayfa 32 - Destek)Ortadoğu’da Diktatörler, Hüsnü Mahalli (Sayfa 32 - Destek)
Yok satan Nihilist 
09 Oca 09:57 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Baba Esad, büyük oğlunun trafik kazası sonrası hayatını kaybetmesinin ardından her an ölebileceğini gördü ve küçük oğlu Beşşar'ı iktidar için hazırlamaya başladı. O zamana kadar politikayla hiç ilgilenmeyen Beşşar uzmanlığı olan Göz doktorluğunu geliştirmek için Londra'ya gidip geldi. Sonrasında babasının talimatıyla Saraydan çıkmaz oldu

Ortadoğu’da Diktatörler, Hüsnü Mahalli (Sayfa 169 - Destek)Ortadoğu’da Diktatörler, Hüsnü Mahalli (Sayfa 169 - Destek)
Yok satan Nihilist 
09 Oca 10:43 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Birleşik Arap Emirlikleri
Zenginliği ve gelişmişliği ile övünen ve bilinen bu ülkede ,(B.A.E.) ne anayasal ne de yasal özgürlükler adına bir şey var. Emirler kendi halklarına "Siz boş verin demokrasiyi ve özgürlüğü! Bakın biz sizlere ne güzel duble yollar, köprüler, metrolar, lüks binalar ve lüks olan her şeyi yaptık. Ayrıca maaşlarınızda fena değil..." diyorlar.

Okur notu: Her bir diktatörden ayrı ayrı feyz alıyoruz adeta!

Ortadoğu’da Diktatörler, Hüsnü Mahalli (Sayfa 135 - Destek)Ortadoğu’da Diktatörler, Hüsnü Mahalli (Sayfa 135 - Destek)
2 /