Ortadoğu’da Diktatörler

·
Okunma
·
Beğeni
·
986
Gösterim
Adı:
Ortadoğu’da Diktatörler
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
240
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053113201
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Destek Yayınları
“Bu da ne?” demeyin.
Kitabı okuyunca çok hoşunuza gidecek.
“Dimu-Karasi.”
Eğlenceli ve müzikal.
Söylene söylene anlamını bulacaksınız.
“Bu kadarı da olmaz” demeyin.
Şöyle bir etrafınıza bakın.
Benim yazdığım türden konulara.
Okuyunca bu coğrafyanın her şeyini öğreneceksiniz.
Sizi bekleyen riskleri de...
Kurtulmanın yollarını da...
Sonrası çok kolay: Bilerek karar vermek!
Ama öncesinde düşünmek.
Birlikte yürümek için...
Demokrasi ve özgürlük içinde.
Türkiye ve herkesin onurlu geleceği için.
Son şansımızı değerlendirip,
hep birlikte kurtulmak için.
Hep birlikte!
Yoksa... Yok olmak.
Hep birlikte.
Yavaş yavaş.
Ya da!!!

(Tanıtım bülteninden)
240 syf.
·Beğendi·9/10
Ortadoğu'ya şöyle bir genel bakacaksınız bu kitapla, İslam coğrafyasının yönetim şekilleri ki ki Ürdün ve Irak harici başkanlık, krallık vs, gücü tek elde toplayarak, yönetenlerin neler yapabildiklerini, her birinde ayrı ayrı göreceksiniz. Tabi kötünün iyileri de var Esad ve Kaddafi gibi, kendi ülkeleri için çabalayanlar.. Bunun yanında bizim Başkanlık sistemine geçişimizi tekrar düşüneceksiniz, tabi sonuçlarını da az çok görmeniz muhtemeldir. Okuyunuz
240 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Yakın tarihte arap camiası ve ülkemize dair detaylı bilgiler barındıran, okuduktan sonra ufkumun tarih açısından fazlasıyla artmasına genişlemesine sebep olan 240 sayfa. Özellikle arap baharı sürecini anlamak için bire bir.
240 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Hüsnü Mahalli, Suriye kökenli Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. Çok uzun yıllardır Türkiye'de ve geldikten
çok sonraları vatandaşlık hakkı almış kişidir. Türkiye'de özellikle Ortadoğu denilince ilk akla gelen kişilerin başında geliyor. Sözü ve bilgisi değerlidir. Ama son yıllarda 'muhalif'. Muhalif olması kendisinden değil, birileri onu o şekilde görmek istemeleri üzerine 'muhalif'. Yoksa doğru bildiğini söylemeye devam ediyor. Yani, birilerini kızdırdığı için 'muhalif' ve 'istenmeyen kişi'. Ama o yine de yazmayı bırakmadı. Gazeteci olarak gazetede ve televizyona çıkarak da televizyonda düşüncelerini açıklamaya devam etti. Yılmadı ve hatta içerde bile yattı ama yine de 'terk etmedi sevdam beni' diyerek, doğru veya yanlış ama kendi düşüncesini söyledi.

Hüsnü Mahalli'nin Ortadoğu'da Diktatörler kitabı da kendi gibi değerli. Okuyun, okutun ve o coğrafyada kan ve gözyaşının
niçin durmadığının sebeplerini anlamaya çalışın.

Anlatılan 'hikayeler' uzak coğrafya ya da bilim kurgu değil. Hemen yanımızda çok kanlı yaşanan olayların perde arkasını aralamaya çalışıyor. Ve diyor ki! 'ben zaten bu toprakların çocuğuyum. Sünni, Şii, Arap vs. hepsini zaten tanıyorum', ama bizler yani okur olarak tanıyor muyuz?

Yani olayları içeriden görebilme açısından oldukça önemli ve değerli bir çalışma. Çünkü coğrafyanın dilini bildiğinden bizlere
genellikle Avrupa basınından ulaşan haberlerin yerine, Arapça yayınların içinden yaşananları anlatmaya çalışıyor.

Güya bizde 'haber kanalları' var. Kaçının bu coğrafyada yerleşik bir muhabiri var. Ama Almanya, Fransa, İngiltere, ABD'de var.
Uzakları yakınlaştırmaya çalışırken kendimize uzağız.

Mesela, Suriye'deki olayları biz nereden okuyoruz? Basit görülebilir ama önemli bir nüanstır. Batı merkezli analizler yerine bu coğrafyanın bağrından kopup gelen bir kişidir Hüsnü Mahalli. O yüzden tüm kitapları değerlidir, anlamlıdır ve okunmalıdır.

Peki kitap bize neyi anlatıyor: Bu coğrafyanın kısa bir panoramasını sunarak esas resmi göstermeye çalışıyor. Geçmişten bugüne fotoğrafları birleştirdiğimizde bunları bir bütün olarak anlatmaya çalışıyor.

Kısa bir Ortadoğu tarihi anlatıyor. Daha ayrıntısına girmek isteyen okuyucuya bir çeşit yol gösteriyor. Kitabın bir amacı da bu. Zaten kitapların bir amacı da okuyucuyu, başka kitaplara, konulara hareket ettirmek değil mi? Yoksa kitap, kuru, sığ, bilgi yumağından başka bir şey olmaz.


8 - 10 Haziran 2004'te ABD'de toplanan G-8 zirvesinde Büyük Ortadoğu Projesi ilan edildi.
2000 yılında ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ise 'yeni bir ortadoğu kurulması'ndan bahsetti.

Hüsnü Mahalli, BOP'un kuruluşundan başlayıp, daha sonra 'Arap Baharı' denilecek olayların başlangıcı olan Tunus'dan başlayıp, Suriye'ye kadar gelen olayların arka planını
anlatıyor. Anlatırken de bize bir resim gibi olayları çiziyor. Fas'ın, Cezayir'in ve Tunus'un siyasi haritasını çıkardıktan sonra, iktidarı elinde tutan güçlerin ekonomik olarak güçlüyken, sokaktaki vatandaşın hem ekonomik sıkıntı hem de siyasi baskı altında tutulmasının oluşturduğu bir durumu anlatıyor. Baskıların, ayaklanmaların birileri tarafından yönlendirildiğinde nerelere kadar gideceğini de gözler önüne seriyor.

Arap Baharı kelimesinin mimarının hala görevine devam ettiğini söyledikten sonra diğer bir durak olan Libya ve Kaddafi kısmını da anlatıyor. '

Dimu-Karasi', Yani, Daima Koltukta Oturma ve koltuğu ele geçiren siyasilerin ne pahasına olursa olsun o koltuğu yani iktidarı başkasına vermediklerinden bahseden Kaddafi,
bir çeşit kendini de bunun içine koyarak durumu özetliyor.

Son olarak Kaddafi'nin ifadesiyle Dimu-Karasi yani Daima Koltukta Oturma, Ortadoğu coğrafyasının her daim önplanda olan bir kelimesi. Oraya gelen istediği gibi kanunlar yapıp,
süresiz kalmak istiyor ve çok uzun yıllar da iktidarda kalabiliyordu ve şimdi bile çok fazla değişen bir şey yok.

Kitap kısa bir Ortadoğu turu yaptırıyor. İktidarların kimlerin ellerinde ve orayı nasıl koruduklarını ve bunun içinde neler yapabildiklerini göstermesi anlamında çok aydınlatıcı. Hamasi nutuklar yani kahrolsun bilmem ne demenin hiç bir şey ifade etmediğini yani Filistin konusunun niçin çözüme kavuşturulamadığını da oradaki yapıyı bildiğimizde çok daha iyi anlayabiliyoruz.

Kitap, her kesimin çok kolay, rahat okuyacağı ve akademik kelimelerle kafa bulandırmadan akıcı bir dille Ortadoğu'yu ve Dimu-Karasi'yi anlatıyor. İyi de anlatmış. Daha ne desin ki!
Görmeyenlerin görmesi, duymayanların duyması için Hüsnü Mahalli'nin Ortadoğu'da Diktatörler kitabını tavsiye ediyorum.

Kitap 17/19 Temmuz 2018 tarihinde notlar alınarak okundu. 22/08/2018 tarihinde ise bilgisayara geçirildi.
Çok kaba olacak ama Grekler Truva' yı almak için at kullandı ancak ABD coğrafyamızı ele geçirmek için sürekli eşşek kullanıyor.
Hüsnü Mahalli
Sayfa 105 - Destek Yayınları
Fırsatçıları, çürümüşleri, münafıkları, hainleri,üçkağıtçıları ve hırsızları seçen bir halk kurban değil tersine iktidarın işleyeceği tüm suçlara ortaktır.

George Orwelll
Hüsnü Mahalli
Sayfa 242 - Destek yayınları
İlk Müslüman ülke olarak Türkiye' yi 4 Nisan 2009 ' da ziyaret eden Obama TBMM' de yaptığı konuşmada ''İslam '' vurgusu yaparken, 6 Haziran günü Mısır' a giderek Kahire Üniversitesin' nde ''demokrasi'' vurgusu yaptı ve büyük alkış aldı. Ama her ne hikmetse Obama Mısır' a giderken, Suuidi Arabistan' a uğrayıp Kral Abdullah' tan som altın Kraliyet Nişanı' nı almayı da ihmal etmedi. Trump' ın 20 Mayıs 2017 ' de yaptığı gibi... Demek ki Suudi kralının nişanında bir keramet vardı ! Elbette Suudi kralı, ''Hadimul Harameyn'' yani Kutsal Mekke ve Medine' nin Hizmetkarı.
Fakat gerçekte o bir tek Washington' a hizmet ediyordu.
Ocak 2017' de iktidara geldiği günden itibaren her alanda olduğu gibi İran konusunda da çelişkili politika izleyen Trump, damadının memleketi İsrail' e hizmet etmek için '' İllede İslam düşmanı olacağım ! '' diyor ama İslamın Şii olanını seçiyor. Bu da doğal çünkü Sünni olanlar durmadan ondan silah alıyor. Suudiler tek bir imzada 380 Milyar Dolar, küçücük Katar 15 Milyar Dolar, BAE ve diğerleri kat kat fazlası silah aldı. Hepsi de İran' dan korkuyor! Onlara göre, ''İran nükleer bombaya sahip olursa hepsini yok edecek.'' Ya İsrail' in sahip olduğu yüzlerce nükleer, kimyasal ve biyolojik bomba ne olacak? Yoksa Sünnilere zarar vermiyor mu? Tam bir maskaralık! Fakat bütün bunlar İran' ın umurunda değil ve kendi bildiği yolda emin adımlarla ilerliyor. Uzun bir kavgadan sonra batı ile barıştı ve 14 Temmuz 2015 de nükleer anlaşmaya imza attı. Anlaşmayla çok büyük siyasi, ekonomik, psikolojik ve mali kazanımlar elde eden İran, öncesinde ve sonrasında Suriye' ye verdiği desteğe uluslar arası bir tanınma sağladı. Bu da yetmedi, batı anlaşma ile''İran demokrasisini'' kabullenmiş oldu.
Hüsnü Mahalli
Sayfa 223 - Destek Yayınları
Müslüman ülkelerin liderleri onları siyasi malzeme olarak kullanıyor. Çoğunluk Filistin halkına ihanet edip arkadan hançerliyor. Öyle olmasaydı Filistin’de durum böyle olmazdı.
Hüsnü Mahalli
Sayfa 115 - 17.Baskı - Ocak 2018 -Destek Yayınları
Kaddafi her şeyin farkındaydı ama iktidar hevesi gerçekleri görmesine engel oluyordu. İktidar hırsıyla tüm yol arkadaşlarından kurtuldu. İktidar hırsıyla giderek sertleşti. İktidar hırsıyla kimseyi dinlemez oldu çünkü “en akıllı” adamın kendisi olduğunu düşünüyordu. İktidar hırsıyla hiç kimseye söz hakkı tanımadı ve kendisine itiraz eden ya da eleştiren herkesten çabuk kurtuldu
Hüsnü Mahalli
Sayfa 60 - 17.Baskı - Ocak 2018 -Destek Yayınları
Tarih Saddam ve oğullarını unuttuğu gibi saraylarını unuttu ama Irak denilen ülke varla yok arasında.
Hüsnü Mahalli
Sayfa 202 - 17.Baskı - Ocak 2018 -Destek Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ortadoğu’da Diktatörler
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
240
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053113201
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Destek Yayınları
“Bu da ne?” demeyin.
Kitabı okuyunca çok hoşunuza gidecek.
“Dimu-Karasi.”
Eğlenceli ve müzikal.
Söylene söylene anlamını bulacaksınız.
“Bu kadarı da olmaz” demeyin.
Şöyle bir etrafınıza bakın.
Benim yazdığım türden konulara.
Okuyunca bu coğrafyanın her şeyini öğreneceksiniz.
Sizi bekleyen riskleri de...
Kurtulmanın yollarını da...
Sonrası çok kolay: Bilerek karar vermek!
Ama öncesinde düşünmek.
Birlikte yürümek için...
Demokrasi ve özgürlük içinde.
Türkiye ve herkesin onurlu geleceği için.
Son şansımızı değerlendirip,
hep birlikte kurtulmak için.
Hep birlikte!
Yoksa... Yok olmak.
Hep birlikte.
Yavaş yavaş.
Ya da!!!

(Tanıtım bülteninden)

Kitabı okuyanlar 27 okur

  • Abbas Sundere
  • Mücahit Ahmet Ok
  • Elvin Zeynallı
  • Ahmet Mert İzmir
  • Can Karakuş
  • MEHMET ALİ BENLİ
  • Batuhan AKKUŞ
  • Ünal Sökükcü
  • Yalçın Polat
  • yağmur çelik

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%18.2 (2)
9
%27.3 (3)
8
%18.2 (2)
7
%27.3 (3)
6
%0
5
%9.1 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0