Örtülü Kimlik

0,0/10  (0 Oy) · 
4 okunma  · 
0 beğeni  · 
455 gösterim
"Aynur İlyasoğlu'nun kitabının önemi şurada: İslamcı kadınlarla bir diyalog olanağı, şansı arıyor. Kendisiyle ortak bir yaşantıdan yola çıkarak deniyor bunu. İnanç ve kadınlık, ya da bir kimlik siyaseti olarak inanç; bu politik bir inanç olabilir, ya da dini bir inanç olabilir. İdeologlar ya da din adamları, ilahiyatçılar genellikle erkek; her konuda otorite olan erkekler kuralları dikte ediyorlar da kadınlar nasıl yaşıyorlar, kadınlar inanç ile kadınlık yaşantısını nasıl bir arada kuruyorlar? İslamcı kadınlar için bu bir kimlik siyaseti. Kimlik siyasetinin karşısına kanun, nizam adına değil kendi sesimizle çıkmamız gerek.


"...Bugün öyle bir tarihi noktadayız ki Cumhuriyetin modernist seçkinlerinin konumları başka bir seçkinler grubu tarafından ciddi biçimde sarsılıyor. Bizim kuşak Kemalist geleneğin hamuruyla yoğrulduysa da, kendisini hiç iktidar konumunda hissetmedi.
"Aynur İlyasoğlu'nun bu çalışmasında belki de bu iktidar konumunda olmamanın getirdiği esnekliği, feminist çalışmaların gerektirdiği duyarlığı ve diyalog çabasını hissedeceksiniz. Araştırmacının anlatısı size İslamcı kadınların sesiyle birlikte ulaşacak."
-Ayşe Durakbaşa-


(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9789753420556
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 4 Alıntı

Gökçe Öztürk 
 01 Ağu 12:51 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Günümüz müslüman kadınları arasında evlilik yaşını geciktirme, kendini merkeze alan bir yaşam tarzının cazibesinin artışı gibi eğilimleri sadece bizde değil, dünyanın değişik coğrafyalarında karşılaştığı kadınlarda da gözlemlediğinin altını çiziyor Cihan Aktaş. Bizim islami çevrelerdeki son yılların tecrübelerine bakıldığında, geleceğiyle ilgili kararları kendi ellerinde tutan bu "gururlu kızların" aynı kesiminin erkeklerince "taşınılmaz ağırlıklarına" işaret ediyor.

Örtülü Kimlik, Aynur İlyasoğluÖrtülü Kimlik, Aynur İlyasoğlu
Gökçe Öztürk 
01 Ağu 14:33 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sunuş: Türkiye'de Kimlik Siyasetleri Üzerine
Türkiye'de kadın hakları, belleğimize Türkiye Cumhuriyeti kurucu ideolojisi Türk milliyetçiliği çerçevesinde işlendi. Birçok müslüman ülke için İslam, Batı'ya karşı milliyetçi hareketlerde kültürel feminizmi tanımlayan en önemli kültürel kaynak olarak anayasalara, kanunlara ve insanların belleklerine, zihinlerine yazılırken, Türkiye'de "Türk feminizmi" İslam öncesi Türk kültürü ve cinsler eşitliğini referans aldı.

Örtülü Kimlik, Aynur İlyasoğlu (Ayşe Durakbaşa)Örtülü Kimlik, Aynur İlyasoğlu (Ayşe Durakbaşa)
Gökçe Öztürk 
01 Ağu 17:08 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sunuş: Türkiye'de Kimlik Siyasetleri Üzerine
Türk feministlerinin ortak özelliği belki de İslam konusunda bilgisiz ve ilgisiz olmaları; oysa Mısırlı feminist Neval el davi ya da Faslı feminist Fatima Mernissi sürekli İslami kaynaklara referans verebiliyor, yorum yapabiliyor, gereğinde de daha cesur bir şekilde eleştirebiliyor.

Örtülü Kimlik, Aynur İlyasoğlu (Ayşe Durakbaşa)Örtülü Kimlik, Aynur İlyasoğlu (Ayşe Durakbaşa)
Gökçe Öztürk 
02 Ağu 01:05 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kemalist devrimlerin değişik kuşaktan kadınlar tarafından nasıl yaşandığı, kadınların seçimlerine ve yaşam tarzlarına nasıl etki ettiği, iç dünyalarında ne gibi çelişkilere yol açtığı tarih araştırmalarında yer almadı.

Örtülü Kimlik, Aynur İlyasoğluÖrtülü Kimlik, Aynur İlyasoğlu

Kitapla ilgili 1 Haber

İslamcı kadınların sesi
İslamcı kadınların sesi Örtülü Kimlik, inancın politik ve dini yönlerini kadınlık ekseni etrafında tartışıyor.