Örtünme Çağrısı

·
Okunma
·
Beğeni
·
530
Gösterim
Adı:
Örtünme Çağrısı
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
ISBN:
9788990416
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Okyanus Yayınları
Baskılar:
Örtünme Çağrısı
Örtünme Çağrısı
104 syf.
Bu kitabı çok önceleri okumuştum aslında.. Kaç yıl oldu belki 10 12 yıl geçti üstünden.. Tekerlikli sandalye de kitap satan bi adam vardı mahallede markete gidip gelirken görürdüm. Bir gün kitap aldım kuzenimle "Esir Evliler" Emine Şenlikoğlu'na ait o kadar hızlı aktı geçti ve etkiledi ki kitaplara da böylece tutulmuştum..artık 2 3 günde kitap alıyordum emanet almayi sevmem aslında ama adam çok kitap okuyorsun beğendiklerini de al oku geri getir demişti güvenmesi aslında burda benim için bi onurdu. Sonuçta ihtiyacı da vardı 2 kitap alır 2 sini de emanet alir 10 - 15 gün içerisinde geri verirdim. Bir gun adama bu kadın gusel şeyler yazıyor namaza bile başladım dedim adam güldü çok mutlu oldu bu kadın dedigim de Emine Şenlikoğlu :) vs. Adam bana sonra bu "Örtünme Çağrısı" adındaki kitabı hediye etti hediye almak çok güzeldir değil mi özellikle bu bir de kitap ise neyse aldim tabi başlık da olduğu gibi içerik belliydi dedim okusam mi ki hazır mıyım? Derken dayanamadım okudum ve bu kitap benim örtünmeme tesettüre girmeme sebep oldu ben bu kitabi okuyup örtünmez isem yazık demiştim. Elhamdülillah şöyle bakıyorum yaklaşık 12 yıl geçmiş üstünden. Ve simdi diyorum ki her orta okul cağındaki kızlarımız bu kitabi mutlaka okumalı... Tabi ki tesettüre girmek isteyip de nefsi ile mücadele eden kardeşlerim de okumalı. Ve Rabbim o adamdan binlerce kez razi olsun " seyyar kitap satıcısından" sonra bıraktı bu isi ama ben onu öyle hatırlıyorum Rabbim yükünü hafifletsin.. İyi okumalar :)
104 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Örtünmek... Nasıl ki namaz kılmak Allah'ın emriyse, örtünmek de Allah'ın emri. Eğer ki müslümansak örtünmek de farz bizlere. Ve biz Müslüman kadınlar ve kızlar, büyük bir sorumluluğumuz var. Örtündüğümüz takdirde o kadar güzel şeylere vesile olacağız ki belki de ve bunun farkında olmayacağız çoğu zaman. Halbuki örtülüysek eğer bizi görenler Allah(c.c)'ı, Peygamber Efendimiz(S.A.V.)'i ve İslam'ı hatırlayacak. Hem sahip olduğumuz güzel erdemlerle ve hem de örtümüzle inanın ki çok değerliyiz ve örtümğz için mücadele etmek de sorumluluklarımızdan biri. Okumak isteyen ve aklında örtünmek olup da karar veremeyen herkese tavsiye ederim. Keyifli okumalar.
Sizin bulunduğunuz bir yerde herkes haddini hududunu bilmek durumundadır.

Sizin bulunduğunuz bir yerde herkes edebini takınmak durumunda, gözler ya yumulmak zorunda, ya da nereye baktığını bilmek zorundadır!
Mehmed Göktaş
Sayfa 103 - İstişare yayınları
Vallahi terazinin bir kefesine Güneş’i, Ay’ı, Dünya’yı, Dünya’daki bütün diplomaları, sertifikalrı, madalyaları, alkışları, paraları ve makamların hepsini koysalar, diğer kefesine de örtüyü koysalar, vallahi benim yanımda örtü ağır basar!
Hatta siz düşünmeden, size bu şekilde öğüt veren yaşlı bayanlar, geleneksel bir biçimde örtünmüş teyzeleriniz ve yakınlarınız olabilir.
Nitekim biz çok şahid oluyoruz böylelerine. "Kızım, hele sen biraz gençliğini yaşa, şimdiden öcü gibi kapanmanın, ihtiyar gibi görünmenin alemi yok, her şeyin bir zamanı vardır..." gibi sözlerle örtünmek isteyen, yürekleri pırıl pırıl hanım kızlarımızı saptırırlar.

Onlara şunu söylemek isteriz:

Siz şu anda her ne kadar kapanmışsanız da, gençlik yıllarınızdaki örtüsüzlüğünüzden dolayı asla bir pişmanlığınız yok, aslında tevbe etmiş de değilsiniz. Eğer gençlik yıllarına geri dönme imkanınız olsa yine açılır saçılırsınız.

Eğer siz gerçekten tevbe etmiş olsaydınız, cahillik döneminiz aklınıza geldiğinde içiniz yanmalıydı, ağlamalıydınız, o dönemden kalan bütün izleri silmeliydiniz, kızlarınıza, torunlarınıza ve diğer küçüklerinize güzel öğütler vermeliydiniz.
Mehmed Göktaş
Sayfa 67 - İstişare yayınları
Karşılaştığımız, muhatab olduğumuz bir çok örtüsüz bayan kendisinin Müslüman olduğunu, namaz kıldığını, oruç tuttuğunu söyler, belki çoğumuz şahid olmuşuzdur. İyice düşünürseniz, onların bu sözleri aynı zamanda şu anlama gelmektedir;

“Benim kıyafetime, dış görünüşüme bakıp ta yanılmayın, evet benim kıyafetim Müslüman kıyafeti değildir, küfrün kıyafetidir ve siz de beni böyle bir kıyafet içinde görünce Müslüman olmayan biri sanmayın, ben Müslümanım…”

Siz hiç güzelce örtünmüş bir bayanın aynı zamanda diliyle de Müslümanlığını ilan etme gereği duyduğunu gördünüz mü?
Aslında örtüsüzler bu coğrafyada hiçbir zaman çoğunlukta olmadılar, fakat kendilerini daima dışarıya, dışardakilerin bakışlarına sundukları için ve hep dışarda ve gözler önünde oldukları için çoğunluk gibi gözüktüler.

Velev ki öyle olsa ne çıkar? Veya siz şu anda örtüsüzlerin çoğunlukta olduğu bir yerde yaşıyor olabilirsiniz. Toplumda sırf çoğunluk öyle yapıyor diye onları taklid edenler, o toplumun en basit kişilikleridir, iradesi sıfırlanmış tipleridir.

Suyun üzerinde çer çöp olmak, akıntıya zerre kadar direnemeyen kuru yapraklar olmak, bir insanın düşebileceği en kötü bir zillet değil midir?
Mehmed Göktaş
Sayfa 57 - İstişare yayınları
Başkalarının müsade ettiği miktarda müslüman olanlar, başkalarının müsade ettiği zamanlarda müslüman olanlar, yine onların bir emriyle müslümanlıklarını askıya alacaklar demektir.
Mehmed Göktaş
Sayfa 84 - İstişare yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Örtünme Çağrısı
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
ISBN:
9788990416
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Okyanus Yayınları
Baskılar:
Örtünme Çağrısı
Örtünme Çağrısı

Kitabı okuyanlar 102 okur

  • Zehra meryem
  • ğ
  • ercanyavuz
  • remle

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0