Örümcek Kadının Öpücüğü

9,1/10  (10 Oy) · 
20 okunma  · 
7 beğeni  · 
735 gösterim
Faşist diktatörlük altındaki 1970'ler Arjantin'inde, ateşli devrimci Valentin ile orta yaşlı eşcinsel Molina hapishanede aynı hücreyi paylaşırlar. Popüler kültürün fantezileriyle yaşayan bir vitrin tasarımcısı olan Molina ile tüm yaşamını devrimci mücadeleye adamış olan Valentin, zaman zaman çatışarak, zaman zaman birbirlerinin farklılıklarını hoşgörerek ortak bir yaşamı paylaşacaklar, giderek birbirlerini nasıl dönüştürdüklerini fark edeceklerdir.
Kendisi de yapıtlarındaki karakterler gibi alışılmışın dışında bir yaşamı seçmiş olan Manuel Puig, Arjantin tarihinin en kanlı baskı döneminde insan onuru ve tutkusunun ayakta kalışının öyküsünü anlatıyor. Örümcek Kadının Öpücüğü, bambaşka nitelikler taşıyan iki insanın dostluk ve dayanışmasından yola çıkarak, buyurgan bir toplumdaki cinsel ve siyasal baskıları şiirsel bir yaklaşımla eleştiriyor.
Örümcek Kadının Öpücüğü, ünlü yönetmen Hector Babenco tarafından beyazperdeye uyarlanmış, başrolleri William Hurt, Raul Julia ve Sonia Braga paylaşmışlardı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 1990
 • Sayfa Sayısı:
  281
 • ISBN:
  9789755102184
 • Orijinal Adı:
  El Beso De La Mujer Arana
 • Çeviri:
  Nihal Yeğinobalı
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Rogojin 
21 Mar 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

"Örümcek Kadının Öpücüğü", başından sonuna, son derece maharetli bir edebiyatçının ilmek ilmek ördüğü bir edebiyat şaheseri. Öyle ki; dilin güzelliği, üslûbun etkileyiciliği en üst seviyelerde dolana dolana insanın içini edebiyat sevgisiyle dolduruyor... bir yazar böyle bir eser yazabiliyorsa edebiyata tutunmak için herkesin umudu olmalı. Bu incelikli, âhenkli dille; bu yoğrula yoğrula lezzeti çoğalan üslûpla bize insanın söyleşmeye, hâlleşmeye ihtiyaç duyduğu ve dilin insana verilmiş en güzel armağanlardan biri olduğu söyleniyor aslında. Kitabı seneler sonra yeniden okumayı düşünüyorum. Bunca sene içerisinde böylesine bir tada çok az kitapta denk geldiğimi söylemem lâzım; meselâ Toni Morrison'ın 'En Mavi Göz'ü, Sâmiha Ayverdi'nin 'Yolcu, Nereye Gidiyorsun?' adlı eseri, Anne Rice'ın 'Vampirle Görüşme'si , Nabokov'un 'Lolita'sı aklıma ilk gelenler... Karakter yaratamayan nice edebiyat eseri arasında Manuel Puig'in başyapıtı, dilin kendisinin bir karaktere dönüştüğü, benzeri kolay kolay görülemeyecek, görülse bile tadı kolay taklit edilemeyecek bir edebiyat örneği. Edebiyat anlatmaksa, Örümcek Kadının Öpücüğü hakikaten büyüleyici, insanın gönlünü kamaştıran bir dille anlatıyor... işte bu, has edebiyat demek.

Mutlaka; ama mutlaka okumanızı öneririm.

Tuğba Karakaya 
09 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sanırım okuduğum en ilginç kitaptı. Şöyle ki neden sevdim bilmiyorum :) Tekrar okurum o derece yani. Değişik bir hikayesi var. Eşcinsel bir mahkum ve siyasi bir mahkumun koğuş arkadaşlığını anlatıyor. Kitapta bol bol eşcinselliğin geçmişi ile ilgili dipnotlar vardı. Bu yüzden sevdim sanırım. Gerçekten ilginç bir kitap.

http://hayalimdekikutuphane.blogspot.com.tr/...ugu-manuel-puig.html

güzin tanyeri 
 09 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

bu kitabı okuduktan sonra, okumadan önceki kişiyle aynı kişi olmayacağınıza eminim. hoş sohbete, samimiyete, iyi niyete, yardımlaşmaya, kısacası muhtaç olduğumuz insanlığa bir güzelleme bu kitap ve tabi sinemaya! insan kalın.

Ümit güder 
01 Nis 22:31 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kitapyorum,manuel puıg,örümcek kadının öpücüğü
Bazı kitaplarda neredeyse hiç dialog olmazken bu kitap tamamı neredeyse dialoglardan oluşuyor , 1970 ler Arjantin diktatörlük zamanları ,hapiste otuzlu yaşlarda genç oğlanlarla yakalanan bir eşcinsel ile yirmili yaşlarda bir siyasi suçlu devrimci ile aynı hüceryi paylaşır ,vakit geçsin diye eşcinsel molina filmler anlatır ,molina filmlerde ki olaylara daha duygusal bakarken devrimci Valentin kendi görüşü ile değerlendirir ,bir yandan da kendi hayatlarını değerlendirirler ,zamanla birbirleri ile dost olup yakınlaşırlar ama iş göründüğü gibi değildir kim kime tezgah kurar başka şeyler hesaplanırken Zaman içinde dostlukla kim ne yapar kim kimi neyi feda eder ,evet çok kitap okuruz çoğunun da içeriğini zamanla unuturuz ,ama bu kitap da farklı konusu ile bir şekilde aklınızda kalır , lakin herkes sever mi politik psikolojik kitapları seviyorsanız ideal ,yoksa çoğunuzu açmaz ,ben beğendim