Örümceklerin Yuvalandığı Patika

7,3/10  (7 Oy) · 
15 okunma  · 
7 beğeni  · 
795 gösterim
Gerek yazar olmanın gerek okur olmanın profilini değiştiren, İtalyan edebiyatının büyük ustası Italo Calvino'nun ilk kitabı Örümceklerin Yuvalandığı Patika, İtalya'da yayımlanışından 60 yıl sonra ilk kez Türkçede... Bir çocuğun gözünden savaş, inanç, öfke, kötülük, aşağılanma, düş kırıklığı üstüne yalın ve etkileyici bir anlatı.

Oysa ben, bir karaçam ormanında yürüyorum ve her adımım tarih. "Seni seviyorum, Adriana," diye düşünüyorum ve tarih bu, büyük sonuçları var; yarın çarpışmada, bu gece "Seni seviyorum, Adriana," diye düşünmüş bir adam olarak hareket edeceğim ben. Belki önemli şeyler yapmayacağım, ama tarih adsız küçük jestlerden oluşur; belki de yarın, hatta belki de o Almandan önce öleceğim, ama ölmeden önce yapacağım her şey, ölümüm de, tarihin küçük bir parçası olacak ve şu an aklımdan geçen bütün düşünceler, yarın ki tarihimi, insanlığın yarınki tarihini etkileyecek.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  167
 • ISBN:
  9789750813306
 • Orijinal Adı:
  Il Sentiero dei nidi di ragno
 • Çeviri:
  Kemal Atakay
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
mehmet aysu 
25 Haz 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap bitti ama bu kitabı sizlere nasıl yorumlamalı? bilmiyorum ki.
Neresinden tutsam birilerine çarpacağını hissediyorum. Narsist duvarlara değmeden. Ahlaki ve siyasi yönlerini fazla irdelemeden kısaca yazacağım.
Bu kitap Calvıno'nun yazdığı ilk kitap (1947) Kitabın 1964 tarihli yeni baskısı için yazar uzunca bir önsöz yazmış. Calvino’nun kendi yapıtı hakkındaki düşüncelerini ve genel olarak edebiyat anlayışını yazdığı harika bir önsöz.
Roman kahramanı Pin, fahişelik yaparak geçinen ablasıyla yaşayan bir sokak çocuğu. Terbiyesiz, ağzı bozuk, hani o annelerin çocuklarından uzak tutmak istedikleri çocuk tiplerinden. Pin'cik de büyüklerle takılıyor. Büyüklerin dünyasına sığınmak dışında bir şey gelmiyor elinden: Tıpkı çocuklar gibi ona sırt çeviren büyüklerin.
Kitap ikinci dunya savası sonrası İtalya'da Pin'in yaşadığı olaylar üzerine kurulu. Bir tarafta Faşistler ve Almanlar diğer tarafta ise bunlara direnen Partizan birlikler. Savaşın getirdiği yıkım. Olayların siyasi boyutundan çok sosyolojik boyutuyla ele alındığını, "Neden savaşır?" insan sorusunu etraflı şekilde cevaplamaya calıştığını söyleyebilirim. Bir çocuğun gözünden güveni, savaşı, öfkeyi, aşağılanmayı, düş kırıklıklarını bol bol irdeleyen bir kitap. Aslında bu romanla ilgili sayfalarca yazabilirim. Her karakter Calvino tarafından özenle yaralanıp, sakatlanmış. Buda okur için ayrı bir keyif tabi ki. Neyse fazla uzatmadan bana neler fısıldadığını bir iki cümleyle yazıp bitiriyorum.
İlki, Güven, günümüzde da en sakat konulardan birisi, yanında yamacındaki insanın egosu, çıkarları doğrultusunda hiç ummadığın biçimde, seni şaşırtacak şekilde ihanetleri olabilir. Yakınına insan seçerken bu konuda dikkat etmekte fayda var.
Diğeri nefret ve sevginin aynı güçte nefrete dönüşebileceğini aklının bir köşesine yaz.

Kitaptan 6 Alıntı

Buse Koparal 
Dün 02:02 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan, çocukluk korkularını bir ömür boyunca içinde taşıyor.

Örümceklerin Yuvalandığı Patika, Italo Calvino (Sayfa 129 - Yapı Kredi Yayınları, 5. Baskı, Çeviri: Kemal Atakay)Örümceklerin Yuvalandığı Patika, Italo Calvino (Sayfa 129 - Yapı Kredi Yayınları, 5. Baskı, Çeviri: Kemal Atakay)
Buse Koparal 
21 Eyl 23:41 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Seviyorum geceleri dinlemeyi
nöbetçinin çağrısını.
Seviyorum geçişini Ay'ın
hücremi aydınlatışını.

Örümceklerin Yuvalandığı Patika, Italo Calvino (Sayfa 32 - Yapı Kredi Yayınları, 5. Baskı, Çeviri: Kemal Atakay)Örümceklerin Yuvalandığı Patika, Italo Calvino (Sayfa 32 - Yapı Kredi Yayınları, 5. Baskı, Çeviri: Kemal Atakay)
Buse Koparal 
Dün 02:04 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Artık korkmayacak bir noktaya ulaşmak: İnsanın nihai amacı işte bu.

Örümceklerin Yuvalandığı Patika, Italo Calvino (Sayfa 129 - Yapı Kredi Yayınları, 5. Baskı, Çeviri: Kemal Atakay)Örümceklerin Yuvalandığı Patika, Italo Calvino (Sayfa 129 - Yapı Kredi Yayınları, 5. Baskı, Çeviri: Kemal Atakay)
Buse Koparal 
21 Eyl 13:26 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ama ne zaman geleceği düşünsem,
yitirdiğim özgürlüğümü,
onu öpmek isterim ve sonra ölmek,
o uyurken... her şeyden habersiz...

Örümceklerin Yuvalandığı Patika, Italo Calvino (Sayfa 32 - Yapı Kredi Yayınları, 5. Baskı, Çeviri: Kemal Atakay)Örümceklerin Yuvalandığı Patika, Italo Calvino (Sayfa 32 - Yapı Kredi Yayınları, 5. Baskı, Çeviri: Kemal Atakay)
Buse Koparal 
Dün 02:24 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Oysa ben, bir karaçam ormanında yürüyorum ve her adımım tarih. "Seni seviyorum, Adriana," diye düşünüyorum ve tarih bu, büyük sonuçlar var; yarın çarpışmada, bu gece "Seni seviyorum, Adriana," diye düşünmüş bir adam olarak hareket edeceğim ben. Belki önemli şeyler yapmayacağım, ama tarih adsız küçük jestlerden oluşur; belki de yarın, hatta belki de o Almandan önce öleceğim, ama ölmeden önce yapacağım her şey ölümüm de, tarihin küçük bir parçası olacak ve şu an aklımdan geçen bütün düşünceler, yarınki tarihimi, insanlığın yarınki tarihi etkileyecek.

Örümceklerin Yuvalandığı Patika, Italo Calvino (Sayfa 132 - Yapı Kredi Yayınları, 5. Baskı, Çeviri: Kemal Atakay)Örümceklerin Yuvalandığı Patika, Italo Calvino (Sayfa 132 - Yapı Kredi Yayınları, 5. Baskı, Çeviri: Kemal Atakay)
mehmet aysu 
22 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Büyükler, ne idüğü belirsiz ve hain bir takım, oyunlarda çocuklara özgü o korkunç ciddilik yok onlarda, gene de onların da oyunları, giderek ciddileşen oyunları var: Bir oyun içinde başka bir oyun, hangisinin gerçek oyun olduğunu asla anlayamıyor insan.

Örümceklerin Yuvalandığı Patika, Italo Calvino (Sayfa 46)Örümceklerin Yuvalandığı Patika, Italo Calvino (Sayfa 46)