Oscar Filmleri

·
Okunma
·
Beğeni
·
88
Gösterim
Adı:
Oscar Filmleri
Baskı tarihi:
Mart 1991
Sayfa sayısı:
232
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Afa Yayınları
Kitaba henüz inceleme eklenmedi.
77 ülkeye yapılan canlı yayın ile bir milyara yakın insanın izlediği 57. Oscar ödül töreninde Amadeus bütün rakiplerini geride bırakarak, tam 8 dalda ödül kazandı.
ABC radyosunun 1945 yılından sonra ödül törenini canlı olarak yayınlamaya başlaması, Oscar’a olan ilginin artmasında önemli rol oynadı.
Çin’in son imparatoru Pu Yi, 1908 yılında üç yaşındayken tahta çıktı, göklerin oğlu, ülkenin onbin yıllık efendisiydi. Altı yaşındayken tahttan indirildi, onaltı yaşında yasak şehirden kovuldu ve Batıdan etkilenmiş bir playboy olarak yaşamını sürdürdü. 1931’de Japonların çağrısına uyarak tekrar tahta çıktı, ancak bir kukla imparator olmaktan öteye gidemedi.
Hindistan'da çevrilen sahneler için bir Boeing 707 kiralandı ve 20 ton ağırlığındaki malzeme Hindistan’a taşındı.
Jack Nicholson, rolüne hazırlanırken akıl hastanelerinde birkaç hafta yaşadı. Hastaları ve tedavi yöntemlerini gözledi. Filmin çekimi de hastanede yapıldı ve gerçek akıl hastaları da filmde rol aldı. Film ekibini gerçek hastalardan ayırmak için kendilerine özel kimlikler dağıtıldı ve hastanedeki günlük yaşamın aksamamasına çalışıldı. Özellikle Nicholson kendini McMurphy rolüne o kadar kaptırmıştı ki, bazan çekim bittikten sonra normal yaşama uyum sağlamakta zorluk çekiyordu.
Amerikan toplumunun ayak takımı, işsizler, zenciler, esrarkeşler, Vietnam’da savaşan ve yaşamlarını kaybeden işte onlardı.” Oliver Stone’un Vietnam filmi Platoon bu sözlerle başlıyordu.
1972’de George G. Scott’dan esinlenen Marlon Brando, The Godfather (Baba) filmindeki oyunuyla aldığı Oscar ödülünü Amerikalıların, özellikle de Hollywood’un kızılderililere karşı güttüğü ırkçı politika nedeniyle reddetti.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Oscar Filmleri
Baskı tarihi:
Mart 1991
Sayfa sayısı:
232
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Afa Yayınları

Kitabı okuyanlar 2 okur

  • Karenin
  • Serra

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%100 (2)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0