Oscar Wilde ve Mum Işığı Cinayetleri

8,5/10  (4 Oy) · 
5 okunma  · 
0 beğeni  · 
389 gösterim
Gerçek nadiren saftır ve asla basit değildir.

Londra, 1889. Dönemin en büyük yazarlarından biri olan Oscar Wilde, vahşice öldürülmüş on altı yaşındaki Billy Wood'un mum ışığında bırakılmış cesedini bulur ve bu cinayetin izini sürmekten kendini alamaz. Suç ve dedektiflik öykülerinde çığır açan Sherlock Holmes'ün yaratıcısı Arthur Conan Doyle'un ve dostu Robert Sherard'ın da yardımıyla çözmeye giriştiği bu olay, yazar-dedektifleri başka cinayetlere yönlendirir.

Oscar Wilde'ın renkli ve ilgi çekici hayatının ışığında yaratılmış ve ince ince işlenmiş bu kurgu sadece sıradan bir "katil kim?" hikâyesi değil, aynı zamanda edebiyat tarihinden ilham almış, yer yer gerçek olaylarla iç içe geçirilmiş ve o dönem ruhunu yansıtan ayrıntılarla örülmüş heyecan dolu bir eser.

Oscar Wilde ve Mum Işığı Cinayetleri, edebiyat tarihinin en önemli isimlerinden birini, arkadaşlıklarını, hayat tarzını, dehasını, Holmes-Watson ilişkisine benzer bir ilişki kurduğu Robert'la eğlenceli diyaloglarını, karmaşık evliliğini ve Scotland Yard'dan müfettiş Aidan Fraser'la kurduğu tuhaf ilişkiyi içine alan, gerçekle kurgunun birleştiği sürükleyici bir hikâye.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2012
 • Sayfa Sayısı:
  280
 • ISBN:
  9789755705644
 • Orijinal Adı:
  Oscar Wilde and the Candlelight Murders
 • Çeviri:
  Ahu Sıla Bayer
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Burak Uzun 
31 Oca 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Gerçek karakterlerle işlenmiş bir kurmaca.
Kitabın detaylarına inildiğinde -bilinçli olup olmadığını bilmediğim için- güzel rastlantılar var. Örneğin; Doyle, Wilde'a kendisinden ilham alarak hikayelerinde Sherlock'un abisi karakterini katacağını söylüyor. Tesadüf bu ki, 1997 yapımı "wilde" filminde Oscar Wilde'ı ve Sherlock Holmes filmlerinde Mycroft Holmes'ü oynayan kişi aynıdır: Stephen Fry.
Velhasıl güzel bir roman.

Kitaptan 5 Alıntı

Dara 
08 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Beden yalnızca bir günah işler, sonra günahla işi biter. Eyleme geçmek, bir çeşit arınmayı da beraberinde getirir.

Oscar Wilde ve Mum Işığı Cinayetleri, Gyles Brandreth (Sayfa 253)Oscar Wilde ve Mum Işığı Cinayetleri, Gyles Brandreth (Sayfa 253)
Dara 
03 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Yaşamda başımıza gelen olaylar nadiren biricik ve tektir. Birçoğumuz bir kereyle yetinmez, daha fazlasını isteriz. Şair en şahane sonesini yazıp şiiri bırakmaz. Ayyaş bir teklik atıp tatmin olmaz. Yasak meyveyi tadan günahkar, kaçınılmaz olarak daha fazlasını isteyecektir.

Oscar Wilde ve Mum Işığı Cinayetleri, Gyles Brandreth (Sayfa 113)Oscar Wilde ve Mum Işığı Cinayetleri, Gyles Brandreth (Sayfa 113)
Dara 
02 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Eminim öyledir, çünkü senin ve benim gibilerin Billy Wood gibi hayatta hiçbir şeyi olmayanlara karşı sorumlulukları var. Hiç dostu olmayanların dostu olmalıyız, Robert. Senin ve benim gibi hiçbir şeye ihtiyacı olmayan şairler bu dünyanın Billy Wood'larına sahip çıkmazsa kim çıkacak?
(Belirtmek isterim ki, kitap gerçeklerle harmanlanmış bir kurgu kitabı ve kitapta bu sözü Oscar Wilde söylüyor.)

Oscar Wilde ve Mum Işığı Cinayetleri, Gyles BrandrethOscar Wilde ve Mum Işığı Cinayetleri, Gyles Brandreth