Osmanlı Düşünce Dünyası ve Tarih Yazımı

0,0/10  (0 Oy) · 
4 okunma  · 
0 beğeni  · 
400 gösterim
Bir taştaki yazıyı nasıl okursun Numizmatik meseleleri nasıl değerlendirirsin Bir kâğıdı eline aldığın zaman paleografik ve diplomatik yönden nasıl bakarsın Tarihlendirmeyi nasıl koyarsın Bu ilimdir.
Bu bakımdan da tarih ilmi, diğer sosyal bilimlerin içindedir; hattâ doğa bilimleri gibi pekinliği, kesinliği olan bir ilimdir. () Fakat tarihçilik bu kadar değildir. Ondan sonra bir spekülasyon safhası vardır ki, bu sanatçılıktır. Belirgin bir şekilde, abartma ve yalana sapmadan yorumlama meselesidir. Dolayısıyla, bu, tarihçide bir yerden sonra bir sanatçılık vasfı olduğunu gösterir. Johann Gustav Droysenin dediği gibi,
Tarih bilim değildir, bilimin de üstünde bir şeydir.

Prof. Dr. İlber Ortaylının Seçme Eserlerinin dördüncü cildi,
tarih ilmini ilk başlangıçlarından günümüze dek uzanan süreci içinde ele alan makalelerin yanı sıra, okuyucuyu 18. ve 19. yüzyıl Osmanlı düşünce dünyasında keyifli bir gezintiye çıkaran yazılarıyla da önemli bir boşluğu dolduruyor. Ortaylı, seyahatnamelerden lâyihalara, Thukydidesten İbn-i Halduna, Tanzimat edebiyatından ilk Türkoloji ürünlerine, metinler ve tarihçiler arasında dolaşırken, Akdeniz dünyası içinde Türkiye, Galatadaki yabancı misyonların günlük yaşamı, Osmanlı seçkinleri ve Osmanlı devletinde laiklik hareketleri gibi geniş bir yelpazede okurlarını zenginleştirmeyi sürdürüyor.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2011
 • Sayfa Sayısı:
  188
 • ISBN:
  9786053600336
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Aslıhan Alpaslan 
 13 Ara 2016 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Dün başladım, ama hoca konuya bodoslama girmiş ve bana göre karışık anlatmış çok yavaş ilerleyeceğini şimdiden belli eden kitabı sanırım biraz yavaş okuyacağım araya başka kitaplar almak pek adetim değildir ama bu sefer deneyeceğim bakalım, şimdilik rafa kaldırıyorum, sanırım daha sonra biterebileceğim

Kitaptan 1 Alıntı

Muhammed Y. Altun 
10 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Osmanlıda "millet", bugünkü anlamını içermiyordu. Arabcada millet "community-communitas" anlamında dinî topluluğu karşılayan bir terim. Etnik grup karşılığı "kavm" olabilir. Millet deyiminin içerik boşalmasıyla bir galat olarak "nation"ı karşılaması da artık mümkün değil. Çünkü 1970'lerde siyasal hayatımızda yerini alan bir parti ve düşünce, "millet" ve "millî" terimlerini (millî görüş, millî selamet gibi) ilk anlamında, yani doğru içerikte kullandı. Bu nedenle "nation" deyiminin karşılığı olarak titizlikle "ulus" karşılığı kullanılmalıdır. Osmanlıdaki millet de böylece tarihyazıcılığımızda rahatlıkla kullanılacak bir orjinal ve klasik deyim olarak kalacaktır.

Osmanlı Düşünce Dünyası ve Tarih Yazımı, İlber Ortaylı (Sayfa 147)Osmanlı Düşünce Dünyası ve Tarih Yazımı, İlber Ortaylı (Sayfa 147)