Osmanlı İmparatorluğunda Alman Nüfuzu

·
Okunma
·
Beğeni
·
959
Gösterim
Adı:
Osmanlı İmparatorluğunda Alman Nüfuzu
Baskı tarihi:
1983
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kaynak Yayınları
Baskılar:
Osmanlı İmparatorluğunda Alman Nüfuzu
Osmanlı İmparatorluğu’nda Alman Nüfuzu
Osmanlı İmparatorluğunda Alman Nüfuzu
223 syf.
Her ne kadar bugüne kadar 1.183 kitap okumuş olmak bana 'hiç bir şey katmamış' ve halime 'yazık' ise de 1.184.cüyü de okumuş bulundum. :)))

Osmanlı İmparatorluğunda Alman Nüfuzu, İlber Ortaylı'nın 1983 yılındaki doktora tezi. Kronik Kitap yeni baskısını yapmış. kitap, hocanın uzmanlık alanı olan 19. asır Türkiye'sini merkezde tutuyor ve Alman etkisinin bariz bir şekilde hissedildiği II. Abdülhamid ve İttihat Terakki dönemlerini ele alıyor. Kitap, hem bir akademik kaynak hem de başarılı bir dönem anlatımına sahip. Tam bir referans eser niteliğinde.

Kitapta Alman İmparatorluğunun kuruluşu, büyümesi, emelleri... Osmanlı ile yollarının kesişmesi, Osmanlı coğrafyasında ve devlet erkanı ile aydın zümresinde, hatta bütün bir İslam aleminde Almanya algısı işleniyor. Özellikle demiryolu ve askeri alandaki çalışmalar, gerçek bir tarihçi kimliği ile işlenmiş. Ciddi ve önemli bir eser. Zaten yaklaşık 35 yıldır önemli bir kaynak kitap olarak varlığını sürdürüyor.
240 syf.
·34 günde·Beğendi·10/10
Yoğun mesai sonrası yorgunluk ve geç saatlere kadar çalıştığım için kesik kesik okumak zorunda kaldım. Ancak akademik anlamda bir başvuru eseri olabilecek kadar iyi bir kaynak. Bir de çocukluğumun geçtiği yerlerde gördüklerimi daha iyi anlamamı sağladığı için sevdim.
240 syf.
·10/10
Almanya nın Osmanlı üzerindeki politikalarını çok güzel anlatan bir kitap. Almanyanın Osmanlı Devletinin iç işleriyle niçin ilgilendiğinin ve amaçlarının ne olduğunu öğrenip yorumlamanızı sağlayacaktır.
240 syf.
·15 günde·Beğendi·10/10
İlber Hoca'nın doçentlik çalışması, 19. yüzyıl sonları ve 20. yüzyıl başlarındaki Osmanlı ekonomisini, ticaretini, sanayisini vb. anlayabilmek için kesinlikle bu kaynak okunmalı.
250 syf.
·3 günde
Bu eser İlber Ortaylı'nın doçentlik tezidir.Kitap benim çok hoşuma gitti ve alt bilgilerde verilen kaynak isimlerini araştırarak bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmamı sağladı.Bu kitabın kaynakçası 150'den fazla idi.Ve bu kaynakçaların bazılarını da edindim ve bu konuyu daha sağlıklı öğrenmemi sağladı.
240 syf.
·2 günde·9/10
İngiltere ve Fransa'nın ardından sömürge arayışına başlayan Almanya denizaşırı kıtalarda sömürge fırsatı bulamayınca sömürge arayışlarını Doğu'ya yani Avusturya-Macaristan, Balkanlar ve bilhassa Osmanlı Devleti'ne uzlaşma siyaseti ile sömürme siyasetine başlar. Osmanlı Devleti'nin ve Müslümanların dostu koruyucusu söylemlerinde bulunan Kayzer Wilhelm. Osmanlı Devleti'ni silah, demiryolu, madenler, tarım imtiyazlar kazanarak kendi çıkarları doğrultusunda Osmanlı Devleti'ni sömürmesi özellikle Filistin'de Alman Yahudilerine koloni oluşturması. Alman imparatorluğun Osmanlı imparatorluğunu 40 yıl boyunca sömürme serüveni. Bu eser İlber Ortaylı'nın doçentlik tezidir.
240 syf.
·Beğendi·8/10
Acı vatan Almanya 'nın Osmanlı imparatorluğu zamanında hem askeri hem siyasi işbirliği ile vatanı bölme anlayışını anlatan değerli bir kitap..
Umutlarını Almanya'ya ve Kayzer Wilhelm'e bağlayan sadece Sultan Abdülhamid değildi. Hattâ o tedbirli bir tutum içinde idi denebilir. Ülkenin birçok çevresinde Almanya yeni bir kurtarıcı olarak düşünülüyordu.
Herzl burada bilinen o meşhur teklifi, Filistin'e Girit’in benzeri özerk bir statü verilmesi ve Yahudi göçüne göz yumulması karşılığı, Osmanlı borçlarının ödenmesi için teşebbüse geçecekleri teklifini yapmıştı. II. Abdülhamid bu teklif üzerine, “Yahudi milletine karşı derin bir sempatisi olduğunu, ancak bu isteklerini yerine getirirse büyük devletlerle, özellikle Rusya ile başlarının derde gireceği, meseleyi nazırlarla tartışması gerektiği” cevabını verdi.
Liman von Sonders dahil bütün Alman komutanların, gözü pek ve bilgisiz diye nitelendirdikleri Enver Paşa, Almanların Şark'taki sarsılmaz müttefikidir.
...Ancak İngiliz ve Fransız sermayesi Babı-ali'nin acil borçlanma isteğini karşılamakta isteksiz davrandı.. İşte Almanya bu fırsatı kaçıramazdı, çünkü Osmanlı Devletinin İtilaf Devletlerinin' vesayeti altına girmesine kesinlikle razı olamazdı.
Kayzer 2. Wilhelm'in "dünya hâkimiyeti" sloganına, akıllı diplomat Prens Bismark "böyle bir şey yoktur" diye cevap vermişti. Ancak Bismark görevinden ayrılınca, Alman politikası doludizgin bu olmayacak şey'in peşine düştü.
Kayzer 2. Wilhelm'in 1898'de Şam'da "300 milyon Müslümanın koruyuculuğunu üstlendiğini" belirten ünlü nutku kadar, 1905'te Japonya'nın Rusya'yı yenmesiyle sonuçlanan savaş da Osmanlı İmparatorluğu'nda olduğu gibi İran'da da safiyane bir sevinç ve umut yaratmıştı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Osmanlı İmparatorluğunda Alman Nüfuzu
Baskı tarihi:
1983
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kaynak Yayınları
Baskılar:
Osmanlı İmparatorluğunda Alman Nüfuzu
Osmanlı İmparatorluğu’nda Alman Nüfuzu
Osmanlı İmparatorluğunda Alman Nüfuzu

Kitabı okuyanlar 64 okur

  • Aysenur
  • Burak CAN

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%5 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0