Osmanlı İmparatorluğunda Alman Nüfuzu

9,4/10  (7 Oy) · 
19 okunma  · 
7 beğeni  · 
645 gösterim
Osmanlı İmparatorluğu´nun Batı dünyasına açılış çağında, Cermen kültürünün özel bir yeri olmuştur. Birinci Dünya Savaşı´nda, iki imparatorluğun da çöküşünü hazırlayan kader birliği yolunda, yalnızca siyasal ve askeri alanlarla sınırlı kalmayan ortaklıklar göze çarpar.

İlber Ortaylı, hem titiz ve geniş ufukta tarihçiliğini, hem de tadına doyum olmaz üslupçuluğunu işe koştuğu bu kitabında, Osmanlı dünyasında Alman etkisinin bütün boyutlarını olağanüstü bir sürükleyicilikle ortaya koyuyor.
Kendi alanında önemli bir eser.

Onuncu Baskıya Önsöz
Osmanlı İmparatorluğunda Almanya etkisi 19. yüzyılın son çeyreğini ve 20.yüzyılın ilk yirmi yılını kaplar.
Bu çalışmaya başlarken bizim arşivlerimizin yanında Avrupa devletlerinin arşivlerini kullanmak gibi yöntemsel bir hedef; itiraf etmeliyim, bana konunun içeriğinden daha cazip görünmüştü. O zaman Türkiye tarihinin bazı safhalarını yabancı arşiv kaynaklarını kullanarak yazmak henüz yaygın bir yöntem değildi. Konu üzerinde çalışmaya başlayınca 19. yüzyıl tarihinin çekiciliğini keşfettim.
Günümüzün Türkiye tarihi için Almanyanın ve Almanya tarihi için de Türkiyenin önemi açıktır. Bu ilişkiler basit diplomatik, hattâ askerî ilişkilerin daha ötesine uzanır. Alman sanayi ve ideolojisi Osmanlı İmparatorluğuyla kurulan ittifaka dayanmış, Türk modernleşmesi de bilhassa askerî alanda Alman modelini tercih etmiştir. Aslında bu ilişkilerin yoğun incelenmesi gerekir. Ne yazık ki hâlâ araştırmalarda bir yoğunlaşma gözleyemiyoruz. Hâlbuki 19. yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu kalıntıları itibariyle elan yaşıyor. Bu yaşamsal devamlılığın okuyucuya da ilginç geleceğini düşünüyorum.

Osmanlı İmparatorluğunda Alman Nüfuzunu 10. baskısına hazırlayan Timaş Yayınlarına ve editör Adem Koçala teşekkürü bir borç biliyorum.

İlber Ortaylı, İstanbul, 2008
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2010
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9789752637078
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kâmil 
09 Nis 23:40 · Kitabı okudu · 34 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yoğun mesai sonrası yorgunluk ve geç saatlere kadar çalıştığım için kesik kesik okumak zorunda kaldım. Ancak akademik anlamda bir başvuru eseri olabilecek kadar iyi bir kaynak. Bir de çocukluğumun geçtiği yerlerde gördüklerimi daha iyi anlamamı sağladığı için sevdim.

Hüsnü Yılmaz 
09 Tem 18:32 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Almanya nın Osmanlı üzerindeki politikalarını çok güzel anlatan bir kitap. Almanyanın Osmanlı Devletinin iç işleriyle niçin ilgilendiğinin ve amaçlarının ne olduğunu öğrenip yorumlamanızı sağlayacaktır.

Burak CAN 
07 Oca 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu eser İlber Ortaylı'nın doçentlik tezidir.Kitap benim çok hoşuma gitti ve alt bilgilerde verilen kaynak isimlerini araştırarak bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmamı sağladı.Bu kitabın kaynakçası 150'den fazla idi.Ve bu kaynakçaların bazılarını da edindim ve bu konuyu daha sağlıklı öğrenmemi sağladı.

Sezgi Akpınar 
23 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Acı vatan Almanya 'nın Osmanlı imparatorluğu zamanında hem askeri hem siyasi işbirliği ile vatanı bölme anlayışını anlatan değerli bir kitap..

Kitaptan 1 Alıntı

Sezgi Akpınar 
23 Eki 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

...Ancak İngiliz ve Fransız sermayesi Babı-ali'nin acil borçlanma isteğini karşılamakta isteksiz davrandı.. İşte Almanya bu fırsatı kaçıramazdı, çünkü Osmanlı Devletinin İtilaf Devletlerinin' vesayeti altına girmesine kesinlikle razı olamazdı.

Osmanlı İmparatorluğunda Alman Nüfuzu, İlber Ortaylı (Sayfa 171)Osmanlı İmparatorluğunda Alman Nüfuzu, İlber Ortaylı (Sayfa 171)