Osmanlı - İnsanlığın Son Adası

6,3/10  (6 Oy) · 
42 okunma  · 
3 beğeni  · 
743 gösterim
"Bu ülke"nin aydını olmak gibi ağır bir sorumluluk var sırtımda. Asırlar boyunca haksızlıklara uğramış bir toplumun ve boynu bükük durmak zorunda bırakılmış bir neslin mensubu olarak -kimse kusara bakmasın- incelediğim nesneye bir avuç kükürte bakar gibi bakamam. Üstelik de mensubu olduğum medeniyet, yeryüzü yağmacılarına karşı şerefli bir direnişi gerçekleştirmiş ve bu süreçte kendisine hem dışarıdan, hem de bizzat kendi evlatları tarafından haksızlıklara uğramışsa bu konudaki tarafsızlığımın objektiflik anlamına gelmeyeceğini, gelemeyeceğini söylemek zorundayım. Tam tersine bu tarafsızlık, zaten adaletsiz bir şekilde "biz"im aleyhimize tutulan terazinin adaletsizliğine katkıda bulunmak anlamına geleceğinden, aydın namusu ile bağdaşmayan bir tavır olurdu bu.
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  368
 • ISBN:
  978-605-114-187-9
 • Yayınevi:
  Timaş
 • Kitabın Türü:
Nurettin D 
25 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Osmanlı'nın çamur atılan yüzünü tekrardan parlatan romanlardan biri

Bahar Cihad 
02 Tem 10:48 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bugünumu ve yarınımı geçmişten ders çıkararak şekillendirebilirm.Tarih ders çıkarıldığı takdirde tekerrür etmez...Oyle guclu bir Imparatorluk ki hala her zorluga ragmen ayakta kalabilmekte ve oyle bir Imparatorluk ki asirlardir hainler ile mucadele vermekte...
Ecdadimizi bilerek yaşayalım...

Kitaptan 3 Alıntı

Nurettin D 
23 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Osmanlının inceliği ve imtidadının anlamı burada işte: Soylu ama tepeden bakmıyor, muhteşem ama insanı ezmiyor, büyük ama ürkütmüyor.

Osmanlı - İnsanlığın Son Adası, Mustafa Armağan (Sayfa 37 - Hilmi Yavuz)Osmanlı - İnsanlığın Son Adası, Mustafa Armağan (Sayfa 37 - Hilmi Yavuz)
Nurettin D 
23 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Şayet Avrupa bir ihtilalle alt üst olursa namuslu insanların sığınacağı tek ada Devlet-i Aliyye'dir.

Osmanlı - İnsanlığın Son Adası, Mustafa Armağan (Sayfa 10 - Cevdet Paşa)Osmanlı - İnsanlığın Son Adası, Mustafa Armağan (Sayfa 10 - Cevdet Paşa)
Nurettin D 
23 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Osmanlının büyüklüğünü şuradan da anlıyoruz: Her şeye açık, yeni fikirlere açık, insanlara açık. Osmanlıları 600 sene ayakta tutan şey vergi sistemi ve adalettir.

Osmanlı - İnsanlığın Son Adası, Mustafa Armağan (Sayfa 19 - Heath W. Lowry)Osmanlı - İnsanlığın Son Adası, Mustafa Armağan (Sayfa 19 - Heath W. Lowry)