Osmanlı Kadını

9,0/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
72 gösterim
- Osmanlı kadını haremde hapis hayatı mı yaşıyordu?
- Kocasının izni olmadan dışarı çıkabiliyor muydu?
- Osmanlı kadını dışarıda çalışamıyor muydu?
- Çok eşlilik Osmanlıda ne kadar yaygındı?
- Osmanlı kadınlarının kendilerine ait özel hayatları var mıydı?
- Aynı dönemde Batılı kadınlar ne kadar özgürdüler?

Özellikle evlilik ve boşanma gibi konularda Osmanlı kadınının sahip olduğu hakları Avrupa kadını ile karşılaştıran Filiz Barın Akman şaşırtıcı bir şekilde Avrupa kadının İslâm’ın kadınlara verdiği değere ancak son yüzyılda erişebildiğini tespit ediyor. Batılı Kadın Seyyahların Gözüyle Osmanlı Kadını zihinlerdeki Osmanlı kadını algısını değiştirecek, Osmanlı kadınıyla ilgili pek çok efsane yerle bir olacak...
zeliha kalay 
27 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 2 günde

Yazar tamamen kendi düşünceleri ve yorumlarından oluşmayan bazı kadın seyyahların gözlemlerine dayanan - kadın seyyahların çünkü Osmanlıda hareme yabancı erkek alınmıyordu ve bu durum bazı erkek seyyahların doğru olmayan düşüncelere kapılmasına yol açmış-seyehatnamelerden yararlanarak hazırlanmış. Ki bu seyehatnamelerden çoğunun çevirisi olmadığı için yazar çevirisini yapmış. Kitapta sadece Osmanlı kadınından bahsedilmiyor çünkü Osmanlıyı gezen seyyahlar Osmanlıda ki kadının özgürlüğüne şaşırmış ve kendi ülkeleri ile kıyaslamışlar ki bu kıyaslamada batılı kadınların yaşadıkları olaylar o kadar saçma ve gereksiz ki .şimdilerde insan hakları, kadın erkek eşitliğinden bahseden medeni(!) Avrupa zamanında kadınlara çok çektirmiş, hatta bununla kalmamış parlamentoda çıkarılmak istenen yasaları kadın erkek eşitliği barındırdığı için kınamışlar. Benim en şaşırtıcı bulduğum olay ise şu;bir kadın eşinden boşandıktan sonra çocuklarını görebilmek için bir makale yazıyor bu makaleye parlamento üyeleri destek vermelerine rağmen kabul etmiyorlar, kadın aynı makaleyi bir erkek adıyla imzaladığında yasa kabul ediliyor. Ki bu da Avrupanın eşitliğini kanıtlıyor. Kadının adı caroline norton araştırmak isteyen bakabilir gerçek bir hikaye.
bizim tarihçilerimiz hala "kadınlar haremde hapis hayatı yaşıyordu (ki nereden anlayıp, hangi belge ile kanıtladıkları meçhul)" derken o dönemin batılı kadın seyyahları şaşkınlıkla Osmanlı kadının özgürlüğünü dile getirmiş, kendi ülkelerinde istemişler.
İnsanın okuyunca Osmanlıda yaşayası geliyor. Kadın hakları o kadar iyi muhafaza edilmiş ki okumadan anlaşılamaz yada ben anlatamam.
Daha kitap hakkında yazılacak çok şey var ama ben bu kadarı ile yetiniyorum. Devamı kitapta artık yeterince merak uyandırdıysam keyifli okumalar :-)