Osmanlı Padişahları Beylikten Hükümdarlığa

7,9/10  (14 Oy) · 
56 okunma  · 
20 beğeni  · 
787 gösterim
Osmanlı İmparatorluğu en geniş zamanında üç kıtaya yayılmış,İstanbul ile sınırlı bir şehir devletine dönüşmüş olan Bizans İmparatorluğu'nu yıkmış, Akdeniz'i İmparatorluğunun sınırları içerisinde bir göl haline getirmiştir. İstanbul'un fethi bazı tarihçilere göre Yeni Çağ'ı başlatan olay olmuştur.

623 yıl süren Osmanlı tarihi boyunca 36 padişah gelmiş ve 3 kıtada çınar ağacı gibi kök salmış olan Osmanlı Devleti bir Cihan İmparatorluğu olmuştu. 6 asır boyunca dünyaya hükmetmiş olanOsmanlı, İlahi ve yüce değerlerden ilham alarak, gittiği yerlere adalet, şefkat ve medeniyet götürmüş, insanlığı ön planda tutarak dünyayı aydınlatmıştı.

Osmanlı'nın mirası olan topraklarda onun eserleriyle yaşayan bugünün nesli, Osmanlı Tarihi hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olamamaktadır. "Cihan Sultanları" isimli eser, insanımızın kendi şanlı tarihini biraz olsun öğrenmelerine katkı sağlamak amacı ile hazırlanmıştır.
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9789757016939
 • Yayınevi:
  Venedik Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Hande 
23 Tem 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap adından anlaşılıyor olduğu üzere Osman Gaziden başlayarak Sultan Vahdettin'i de kapsayarak tüm padişahlar hakkında bilgiler barındıran bir kitap.Padişahların çok da detaya girilmeden nasıl birer insan oldukları anlatılmış ve ardından eğer varsa dönemin önemli olayları yazılmış.Her padişahın bilgi kartelası tarzında bir şeyi var ve arkasında da fotoğrafı.
Kitap oldukça akıcı özellikle 2.Abdülhamit'e gelince kitabı bırakamadım resmen.Olaylar biraz yüzeysel geçilmiş detaylı bir anlatımı yok zaten 36 padişah ve 240 küsür sayfa,çok detaylı olmasını bekleyemeyiz.Eğer Osmanlı tarihine merak salmışsanız ki bence okumamız gerekir ilk başlangıç olarak okunabilecek kitaplardan.