Osmanlı Padişahları Beylikten Hükümdarlığa

9,0/10  (5 Oy) · 
21 okunma  · 
5 beğeni  · 
582 gösterim
Osmanlı İmparatorluğu en geniş zamanında üç kıtaya yayılmış,İstanbul ile sınırlı bir şehir devletine dönüşmüş olan Bizans İmparatorluğu'nu yıkmış, Akdeniz'i İmparatorluğunun sınırları içerisinde bir göl haline getirmiştir. İstanbul'un fethi bazı tarihçilere göre Yeni Çağ'ı başlatan olay olmuştur.

623 yıl süren Osmanlı tarihi boyunca 36 padişah gelmiş ve 3 kıtada çınar ağacı gibi kök salmış olan Osmanlı Devleti bir Cihan İmparatorluğu olmuştu. 6 asır boyunca dünyaya hükmetmiş olanOsmanlı, İlahi ve yüce değerlerden ilham alarak, gittiği yerlere adalet, şefkat ve medeniyet götürmüş, insanlığı ön planda tutarak dünyayı aydınlatmıştı.

Osmanlı'nın mirası olan topraklarda onun eserleriyle yaşayan bugünün nesli, Osmanlı Tarihi hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olamamaktadır. "Cihan Sultanları" isimli eser, insanımızın kendi şanlı tarihini biraz olsun öğrenmelerine katkı sağlamak amacı ile hazırlanmıştır.
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9789757016939
 • Yayınevi:
  Venedik Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Cisim 
10 Şub 00:27 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Çok fazla yoğun tarih kitabı okumak istemeyen ama Osmanlı Padişahlarının ve bu padişahların dönemlerinde neler olduğu hakkında özet bilgi niteliğinde Osmanlı hakkında az da olsa fikir edinmek isteyenler için ideal kitap diyebilirim.
Kaldı ki Yavuz Bahadıroğlu için tarihi sevdiren adam diyorlar.
Gerçekten sıkılmadan okuyacağınız harika bir kitap.
Az da olsa nereden gelmişiz, bir imparatorluk nasıl olmuşda bu hale düşmüş diye merak edeceğiniz ve merak duymanızı sağlayacak harikulade bir kitap.

Oguzhan Cinbat 
28 Oca 01:41 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hobi amaçlı osmanlı tarihi ile ilgilenen insanlar için tavsiye edebilirim.Kitap 36 Osmanlı padişahın kendi döneminde başından geçen siyasi olayları yüzeysel olarak anlatıyor.Çok basit bir kitap ama tavsiye ederim.

Serdar Poirot 
15 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Fena değil diyebileceğim bir kitap. Osmanlı Devleti'nin sırayla bütün padişahları hakkında anne, baba, doğum, ölüm, devrinde yaşayan ve ölen alimler, çocuk bilgileri, devrinde yaşanan önemli olaylar hakkında bilgi verilmiş. Gerçi çoğunu biliyordum zaten ama yine de yeni şeyler öğrenmek güzel.

Kitaptan 1 Alıntı