Osmanlı Padişahları Beylikten Hükümdarlığa

8,4/10  (7 Oy) · 
31 okunma  · 
9 beğeni  · 
636 gösterim
Osmanlı İmparatorluğu en geniş zamanında üç kıtaya yayılmış,İstanbul ile sınırlı bir şehir devletine dönüşmüş olan Bizans İmparatorluğu'nu yıkmış, Akdeniz'i İmparatorluğunun sınırları içerisinde bir göl haline getirmiştir. İstanbul'un fethi bazı tarihçilere göre Yeni Çağ'ı başlatan olay olmuştur.

623 yıl süren Osmanlı tarihi boyunca 36 padişah gelmiş ve 3 kıtada çınar ağacı gibi kök salmış olan Osmanlı Devleti bir Cihan İmparatorluğu olmuştu. 6 asır boyunca dünyaya hükmetmiş olanOsmanlı, İlahi ve yüce değerlerden ilham alarak, gittiği yerlere adalet, şefkat ve medeniyet götürmüş, insanlığı ön planda tutarak dünyayı aydınlatmıştı.

Osmanlı'nın mirası olan topraklarda onun eserleriyle yaşayan bugünün nesli, Osmanlı Tarihi hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olamamaktadır. "Cihan Sultanları" isimli eser, insanımızın kendi şanlı tarihini biraz olsun öğrenmelerine katkı sağlamak amacı ile hazırlanmıştır.
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9789757016939
 • Yayınevi:
  Venedik Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
DERYA... 
12 Haz 20:54 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Sevgili Yavuz Bahadıroğlu bu konuda ki kalitesini yine konuşturmuş ve tek tek her yönleriyle anlattığı Osmanlı padişahlarını bu defa tek bir kitapla birleştirmiş...Çok da iyi yapmış...Özellikle Osmanlı tarihi dersinde çok işe yarayacak bir kaynak kitabı niteliğinde...Yüreğine sağlık Osmanlı aşığı sevgili Yavuz Bahadıroğlu...

Hande 
23 Tem 11:09 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap adından anlaşılıyor olduğu üzere Osman Gaziden başlayarak Sultan Vahdettin'i de kapsayarak tüm padişahlar hakkında bilgiler barındıran bir kitap.Padişahların çok da detaya girilmeden nasıl birer insan oldukları anlatılmış ve ardından eğer varsa dönemin önemli olayları yazılmış.Her padişahın bilgi kartelası tarzında bir şeyi var ve arkasında da fotoğrafı.
Kitap oldukça akıcı özellikle 2.Abdülhamit'e gelince kitabı bırakamadım resmen.Olaylar biraz yüzeysel geçilmiş detaylı bir anlatımı yok zaten 36 padişah ve 240 küsür sayfa,çok detaylı olmasını bekleyemeyiz.Eğer Osmanlı tarihine merak salmışsanız ki bence okumamız gerekir ilk başlangıç olarak okunabilecek kitaplardan.

Cisim 
10 Şub 00:27 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Çok fazla yoğun tarih kitabı okumak istemeyen ama Osmanlı Padişahlarının ve bu padişahların dönemlerinde neler olduğu hakkında özet bilgi niteliğinde Osmanlı hakkında az da olsa fikir edinmek isteyenler için ideal kitap diyebilirim.
Kaldı ki Yavuz Bahadıroğlu için tarihi sevdiren adam diyorlar.
Gerçekten sıkılmadan okuyacağınız harika bir kitap.
Az da olsa nereden gelmişiz, bir imparatorluk nasıl olmuşda bu hale düşmüş diye merak edeceğiniz ve merak duymanızı sağlayacak harikulade bir kitap.

Şiirkolik 
26 Haz 21:53 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tarihi kitapları severim yavuz bahadıroğlu tüm padişahları 1 kitapta toplamış osmanlıyı dizilerden değil kitaplardan öğrenin ....
Beylikten hukumdarlıga tüm osmanlı padişahların hayatlarını kısaca özetlemiş

Oguzhan Cinbat 
28 Oca 01:41 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hobi amaçlı osmanlı tarihi ile ilgilenen insanlar için tavsiye edebilirim.Kitap 36 Osmanlı padişahın kendi döneminde başından geçen siyasi olayları yüzeysel olarak anlatıyor.Çok basit bir kitap ama tavsiye ederim.

Serdar Poirot 
15 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Fena değil diyebileceğim bir kitap. Osmanlı Devleti'nin sırayla bütün padişahları hakkında anne, baba, doğum, ölüm, devrinde yaşayan ve ölen alimler, çocuk bilgileri, devrinde yaşanan önemli olaylar hakkında bilgi verilmiş. Gerçi çoğunu biliyordum zaten ama yine de yeni şeyler öğrenmek güzel.

Kitaptan 3 Alıntı

Hande 
21 Tem 21:02 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Ey oğul!Sabretmesini bil,vaktinden önce çiçek açmaz;
Şunu da unutma:İnsanı yaşat ki,devlet yaşasın!"

Osmanlı Padişahları, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 17 - Panama Yayınları)Osmanlı Padişahları, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 17 - Panama Yayınları)
Hande 
21 Tem 20:52 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Ümmi* insanların,ancak uzun eğitimler sonucu edinilebilen bu meziyetleri nasıl kazandıkları gerçekten de merak konusu...Sanırım,bunun sırrı,'sohbet'tir.Sohbet olgusu,Osmanlı sistematiği içinde gelişmiş,yaygınlaşmış,evlerden hanlara-hamamlara kadar tüm toplumsal mekanları kuşatmıştır.Ayrıca da camilere 'sohbet odaları'eklenmiştir."
*Okur-yazar olmayan

Osmanlı Padişahları, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 12 - Panama Yayıncılık)Osmanlı Padişahları, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 12 - Panama Yayıncılık)